BELARUS      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BELARUS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1993/94 E1 Round 1 Werder Bremen Ger Dinamo Minsk Bls 5-2 1-1   0 1      
  1993/94 E2 Qualifying Round FC Lugano Sui Neman Grodno Bls 5-0 1-2   0 1      
  1994/95 E2 Qualifying Round Fandok Bobruisk Bls SK Tirana Alb 4-1 0-3   0 1      
  1994/95 E3 Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Hibernians FC Mlt 3-1 3-4   1 0      
  1994/95 E3 Round 1 Dinamo Minsk Bls Lazio Roma Ita 0-0 1-4   0 1      
  1995/96 E2 Qualifying Round Dinamo-93 Minsk Bls Molde FK Nor 1-1 1-2   0 1      
  1995/96 E3 Qualifying Round Universitatea Craiova Rom Dinamo Minsk Bls 0-0 0-0 1-3 Rig 1 0      
  1995/96 E3 Round 1 Austria Wien Aut Dinamo Minsk Bls 1-2 0-1   1 0      
  1995/96 E3 Round 2 Werder Bremen Ger Dinamo Minsk Bls 5-0 1-2   0 1      
  1996/97 E2 Qualifying Round Slavia Mozyr Bls KR Reykjavik Isl 2-2 0-1   0 1      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Dinamo-93 Minsk Bls Tiligul Tiraspol Mol 3-1 1-1   1 0      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Bohemians Dublin Irl Dinamo Minsk Bls 1-1 0-0   1 0      
  1996/97 E3 2nd Qualifying Round Helsingborg IF Swe Dinamo-93 Minsk Bls 1-1 3-0   0 1      
  1996/97 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Besiktas Tur 2-1 0-2   0 1      
  1997/98 E1 1st Qualifying Round Constructorul Chisinau Mol Slavia Mozyr Bls 1-1 2-3   1 0      
  1997/98 E1 2nd Qualifying Round Olympiakos Piraeus Gre Slavia Mozyr Bls 5-0 2-2   0 1      
  1997/98 E2 Qualifying Round Sadam Tallinn Est Belshina Bobruisk Bls 1-1 1-4   1 0      
  1997/98 E2 Round 1 Belshina Bobruisk Bls Lokomotiv Moscow Rus 1-2 0-3   0 1      
  1997/98 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Kolkheti-1913 Poti Geo 1-0 1-2   1 0      
  1997/98 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Lillestrøm SK Nor 0-2 0-1   0 1      
  1997/98 E3 Round 1 Slavia Mozyr Bls Dinamo Tbilisi Geo 1-1 0-1   0 1      
  1998/99 E1 1st Qualifying Round Skonto Riga Lat Dinamo Minsk Bls 0-0 2-1   0 1      
  1998/99 E2 Qualifying Round Levski Sofia Bul Lokomotiv-96 Vitebsk Bls 8-1 1-1   0 1      
  1998/99 E3 1st Qualifying Round Belshina Bobruisk Bls CSKA Sofia Bul 0-0 1-3   0 1      
  1999/00 E1 2nd Qualifying Round Dnepr Mogilev Bls AIK Stockholm Swe 0-1 0-2   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round Belshina Bobruisk Bls Omonia Nicosia Cyp 1-5 0-3   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round BATE Borisov Bls Lokomotiv Moscow Rus 1-7 0-5   0 1      
  2000/01 E1 1st Qualifying Round Shirak Gyumri Arm BATE Borisov Bls 1-1 1-2   1 0      
  2000/01 E1 2nd Qualifying Round Helsingborg IF Swe BATE Borisov Bls 0-0 3-0   0 1      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round Slavia Mozyr Bls Maccabi Haifa Isr 1-1 0-0   0 1      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round AIK Stockholm Swe FC Gomel Bls 1-0 2-0   0 1      
  2001/02 E1 1st Qualifying Round VB Vágur Far Slavia Mozyr Bls 0-0 0-5   1 0      
  2001/02 E1 2nd Qualifying Round Slavia Mozyr Bls Inter Bratislava Svk 0-1 0-1   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls CSKA Sofia Bul 1-2 1-3   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round Dinamo Tbilisi Geo BATE Borisov Bls 2-1 0-4   1 0      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round SCP Ruzomberok Svk Belshina Bobruisk Bls 3-1 0-0   0 1      
  2001/02 E3 Round 1 BATE Borisov Bls AC Milan Ita 0-2 0-4   0 1      
  2002/03 E1 1st Qualifying Round Portadown Nir Belshina Bobruisk Bls 0-0 2-3   1 0      
  2002/03 E1 2nd Qualifying Round Maccabi Haifa Isr Belshina Bobruisk Bls 4-0 1-0   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls CSKA Sofia Bul 1-4 0-1   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round FC Gomel Bls HJK Helsinki Fin 1-0 4-0   1 0      
  2002/03 E3 Round 1 FC Gomel Bls Schalke 04 Ger 1-4 0-4   0 1      
  2003/04 E1 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Bohemians Dublin Irl 1-0 0-3   0 1      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Brøndby IF Den Dinamo Minsk Bls 3-0 2-0   0 1      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Neman Grodno Bls Steaua Bucuresti Rom 1-1 0-0   0 1      
  2004/05 E1 1st Qualifying Round FC Gomel Bls SK Tirana Alb 0-2 1-0   0 1      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Dinamo Tbilisi Geo 2-3 0-1   0 1      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round Nistru Otaci Mol Shakhtior Saligorsk Bls 1-1 2-1   0 1      
  2005/06 E1 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Anorthosis Famagusta Cyp 1-1 0-1   0 1      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Ferencváros Hun MTZ-Ripo Minsk Bls 0-2 2-1   1 0      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Torpedo Kutaisi Geo BATE Borisov Bls 0-1 0-5   1 0      
  2005/06 E3 2nd Qualifying Round Krylia Sovetov Samara Rus BATE Borisov Bls 2-0 2-0   0 1      
  2005/06 E3 2nd Qualifying Round MTZ-Ripo Minsk Bls FK Teplice Cze 1-1 1-2   0 1      
  2006/07 E1 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Siroki Brijeg Bos 0-1 0-1   0 1      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round Zaglebie Lubin Pol Dinamo Minsk Bls 1-1 0-0   1 0      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Nistru Otaci Mol 2-0 1-0   1 0      
  2006/07 E3 2nd Qualifying Round Petrzalka Bratislava Svk Dinamo Minsk Bls 2-1 3-2   0 1      
  2006/07 E3 2nd Qualifying Round Rubin Kazan Rus BATE Borisov Bls 3-0 2-0   0 1      
  2007/08 E1 1st Qualifying Round APOEL Nicosia Cyp BATE Borisov Bls 2-0 0-3   1 0      
  2007/08 E1 2nd Qualifying Round FH Hafnarfjardar Isl BATE Borisov Bls 1-3 1-1   1 0      
  2007/08 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls Steaua Bucuresti Rom 2-2 0-2   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round Metalurgs Liepaja Lat Dinamo Brest Bls 1-1 2-1   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round Skonto Riga Lat Dinamo Minsk Bls 1-1 0-2   1 0      
  2007/08 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls OB Odense Den 1-1 0-4   0 1      
  2007/08 E3 Round 1 Villarreal Esp BATE Borisov Bls 4-1 2-0   0 1      
  2008/09 E1 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Valur Reykjavik Isl 2-0 1-0   1 0      
  2008/09 E1 2nd Qualifying Round Anderlecht Bel BATE Borisov Bls 1-2 2-2   1 0      
  2008/09 E1 3rd Qualifying Round Levski Sofia Bul BATE Borisov Bls 0-1 1-1   1 0      
  2008/09 E1 Group Stage Real Madrid Esp BATE Borisov Bls 2-0 1-0   0 0      
  2008/09 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Juventus Ita 2-2 0-0   0 0      
  2008/09 E1 Group Stage Zenit St. Petersburg Rus BATE Borisov Bls 1-1 2-0   0 0      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round Legia Warsaw Pol FC Gomel Bls 0-0 4-1   0 1      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round MTZ-Ripo Minsk Bls MSK Zilina Svk 2-2 0-1   0 1      
  2009/10 E1 2nd Qualifying Round Makedonija Skopje Mac BATE Borisov Bls 0-2 0-2   1 0      
  2009/10 E1 3rd Qualifying Round FK Ventspils Lat BATE Borisov Bls 1-0 1-2   0 1      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round Sutjeska Niksic Mon MTZ-Ripo Minsk Bls 1-1 1-2   1 0      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Renova Dzepciste Mac 2-1 1-1   1 0      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Naftan Novopolotsk Bls AA Gent Bel 2-1 0-1   0 1      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Tromsø IL Nor 0-0 1-4   0 1      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Metalurg Donetsk Ukr MTZ-Ripo Minsk Bls 3-0 2-1   0 1      
  2009/10 E3 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Litex Lovech Bul 0-1 4-0   1 0      
  2009/10 E3 Group Stage Benfica Por BATE Borisov Bls 2-0 2-1   0 0      
  2009/10 E3 Group Stage BATE Borisov Bls Everton Eng 1-2 1-0   0 0      
  2009/10 E3 Group Stage BATE Borisov Bls AEK Athens Gre 2-1 2-2   0 0      
  2010/11 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls FH Hafnarfjardar Isl 5-1 1-0   1 0      
  2010/11 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls FC København Den 0-0 2-3   0 1      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round Torpedo Zhodino Bls Fylkir Reykjavik Isl 3-0 3-1   1 0      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round KF Laçi Alb Dnepr Mogilev Bls 1-1 1-7   1 0      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round OFK Belgrade Srb Torpedo Zhodino Bls 2-2 1-0   0 1      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round Stabæk IF Nor Dnepr Mogilev Bls 2-2 1-1   1 0      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Kalev Sillamäe Est 5-1 5-0   1 0      
  2010/11 E3 3rd Qualifying Round Dnepr Mogilev Bls Baník Ostrava Cze 1-0 2-1   1 0      
  2010/11 E3 3rd Qualifying Round Maccabi Haifa Isr Dinamo Minsk Bls 1-0 1-3   1 0      
  2010/11 E3 4th Qualifying or Playoff Round Club Brugge Bel Dinamo Minsk Bls 2-1 3-2   0 1      
  2010/11 E3 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Maritimo Funchal Por 3-0 2-1   1 0      
  2010/11 E3 4th Qualifying or Playoff Round Villarreal Esp Dnepr Mogilev Bls 5-0 2-1   0 1      
  2010/11 E3 Group Stage Dinamo Kiev Ukr BATE Borisov Bls 2-2 4-1   0 0      
  2010/11 E3 Group Stage BATE Borisov Bls AZ Alkmaar Ned 4-1 0-3   0 0      
  2010/11 E3 Group Stage Sheriff Tiraspol Mol BATE Borisov Bls 0-1 1-3   0 0      
  2010/11 E3 Round 2 BATE Borisov Bls Paris Saint-Germain Fra 2-2 0-0   0 1      
  2011/12 E1 2nd Qualifying Round Linfield Belfast Nir BATE Borisov Bls 1-1 0-2   1 0      
  2011/12 E1 3rd Qualifying Round Ekranas Panevezys Lit BATE Borisov Bls 0-0 1-3   1 0      
  2011/12 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Sturm Graz Aut 1-1 2-0   1 0      
  2011/12 E1 Group Stage Viktoria Plzen Cze BATE Borisov Bls 1-1 1-0   0 0      
  2011/12 E1 Group Stage BATE Borisov Bls FC Barcelona Esp 0-5 0-4   0 0      
  2011/12 E1 Group Stage AC Milan Ita BATE Borisov Bls 2-0 1-1   0 0      
  2011/12 E3 1st Qualifying Round Olimpik Baku Azb FK Minsk Bls 1-1 1-2   1 0      
  2011/12 E3 2nd Qualifying Round FK Minsk Bls Gaziantepspor Tur 1-1 1-4   0 1      
  2011/12 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls FK Ventspils Lat 0-1 2-3   0 1      
  2011/12 E3 3rd Qualifying Round Bursaspor Tur FC Gomel Bls 2-1 3-1   0 1      
  2012/13 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Vardar Skopje Mac 3-2 0-0   1 0      
  2012/13 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls DVSC Debrecen Hun 1-1 2-0   1 0      
  2012/13 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Hapoel Kiryat Shmona Isr 2-0 1-1   1 0      
  2012/13 E1 Group Stage Lille OSC Fra BATE Borisov Bls 1-3 2-0   0 0      
  2012/13 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Bayern München Ger 3-1 1-4   0 0      
  2012/13 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Valencia Esp 0-3 2-4   0 0      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round Víkingur Far FC Gomel Bls 0-6 0-4   1 0      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Renova Dzepciste Mac FC Gomel Bls 0-2 1-0   1 0      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Naftan Novopolotsk Bls Red Star Belgrade Srb 3-4 3-3   0 1      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls SV Ried Aut 1-1 0-0   0 1      
  2012/13 E3 3rd Qualifying Round FC Gomel Bls Liverpool Eng 0-1 0-3   0 1      
  2012/13 E3 Round 2 BATE Borisov Bls Fenerbahçe Tur 0-0 0-1   0 1      
  2013/14 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Shakhtyor Karaganda Kaz 0-1 0-1   0 1      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round Kruoja Pakruojis Lit Dinamo Minsk Bls 0-3 0-5   1 0      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Milsami Orhei Mol 1-1 1-1 2-4 Rig 0 1      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Lokomotiva Zagreb Cro 1-2 3-2   1 0      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Valletta FC Mlt FK Minsk Bls 1-1 0-2   1 0      
  2013/14 E3 3rd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Trabzonspor Tur 0-1 0-0   0 1      
  2013/14 E3 3rd Qualifying Round FK Minsk Bls St. Johnstone Sco 0-1 1-0 3-2 Rig 1 0      
  2013/14 E3 4th Qualifying or Playoff Round FK Minsk Bls Standard Liège Bel 0-2 1-3   0 1      
  2014/15 E1 2st Qualifying Round BATE Borisov Bls Skënderbeu Korçë Alb 0-0 1-1   1 0      
  2014/15 E1 3rd Qualifying Round DVSC Debrecen Hun BATE Borisov Bls 1-0 1-3   1 0      
  2014/15 E1 4th Qualifying or Playoff Round Slovan Bratislava Svk BATE Borisov Bls 1-1 0-3   1 0      
  2014/15 E1 Group Stage FC Porto Por BATE Borisov Bls 6-0 3-0   0 0      
  2014/15 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Athletic Bilbao Esp 2-1 0-2   0 0      
  2014/15 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Shakhtar Donetsk Ukr 0-7 0-5   0 0      
  2014/15 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls MyPa-47 Fin 3-0 0-0   1 0      
  2014/15 E3 2nd Qualifying Round Neman Grodno Bls FH Hafnarfjardar Isl 1-1 0-2   0 1      
  2014/15 E3 2nd Qualifying Round Derry City FC Irl Shakhtior Saligorsk Bls 0-1 1-5   1 0      
  2014/15 E3 3rd Qualifying Round Zulte Waregem Bel Shakhtior Saligorsk Bls 2-5 2-2   1 0      
  2014/15 E3 3rd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls CFR Cluj Rom 1-0 2-0   1 0      
  2014/15 E3 4th Qualifying or Playoff Round Dinamo Minsk Bls Nacional Funchal Por 2-0 3-2   1 0      
  2014/15 E3 4th Qualifying or Playoff Round PSV Eindhoven Ned Shakhtior Saligorsk Bls 1-0 2-0   0 1      
  2014/15 E3 Group Stage PAOK Thessaloniki Gre Dinamo Minsk Bls 6-1 2-0   0 0      
  2014/15 E3 Group Stage Dinamo Minsk Bls Fiorentina Ita 0-3 2-1   0 0      
  2014/15 E3 Group Stage Dinamo Minsk Bls En Avant Guingamp Fra 0-0 0-2   0 0      
  2015/16 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Dundalk Irl 2-1 0-0   1 0      
  2015/16 E1 3rd Qualifying Round Videoton Fehérvár Hun BATE Borisov Bls 1-1 0-1   1 0      
  2015/16 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Partizan Belgrade Srb 1-0 1-2   1 0      
  2015/16 E1 Group Stage Bayer Leverkusen Ger BATE Borisov Bls 4-1 1-1   0 0      
  2015/16 E1 Group Stage BATE Borisov Bls AS Roma Ita 3-2 0-0   0 0      
  2015/16 E1 Group Stage BATE Borisov Bls FC Barcelona Esp 0-2 0-3   0 0      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round FK Kukësi Alb Torpedo Zhodino Bls 2-0 0-0   0 1      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Glenavon Nir Shakhtior Saligorsk Bls 1-2 0-3   1 0      
  2015/16 E3 2nd Qualifying Round Cherno More Varna Bul Dinamo Minsk Bls 1-1 0-4   1 0      
  2015/16 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Wolfsberger AC Aut 0-1 0-2   0 1      
  2015/16 E3 3rd Qualifying Round FC Zürich Sui Dinamo Minsk Bls 0-1 1-1   1 0      
  2015/16 E3 4th Qualifying or Playoff Round Dinamo Minsk Bls FC Salzburg Aut 2-0 0-2 3-2 Rig 1 0      
  2015/16 E3 Group Stage Viktoria Plzen Cze Dinamo Minsk Bls 2-0 0-1   0 0      
  2015/16 E3 Group Stage Dinamo Minsk Bls Rapid Wien Aut 0-1 1-2   0 0      
  2015/16 E3 Group Stage Villarreal Esp Dinamo Minsk Bls 4-0 2-1   0 0      
  2016/17 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls SJK Seinäjoki Fin 2-0 2-2   1 0      
  2016/17 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls Dundalk Irl 1-0 0-3   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Spartaks Jurmala Lat 2-1 2-0   1 0      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round NSI Runavik Far Shakhtior Saligorsk Bls 0-2 0-5   1 0      
  2016/17 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls St. Patrick's Athletic Irl 1-1 1-0   1 0      
  2016/17 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls NK Domzale Slo 1-1 1-2   0 1      
  2016/17 E3 2nd Qualifying Round DVSC Debrecen Hun Torpedo Zhodino Bls 1-2 0-1   1 0      
  2016/17 E3 3rd Qualifying Round Vojvodina Novi Sad Srb Dinamo Minsk Bls 1-1 2-0   0 1      
  2016/17 E3 3rd Qualifying Round Torpedo Zhodino Bls Rapid Wien Aut 0-0 0-3   0 1      
  2016/17 E3 4th Qualifying or Playoff Round FK Astana Kaz BATE Borisov Bls 2-0 2-2   0 1      
  2017/18 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Alashkert FC Arm 1-1 3-1   1 0      
  2017/18 E1 3rd Qualifying Round Slavia Praha Cze BATE Borisov Bls 1-0 1-2   0 1      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls NSI Runavik Far 2-1 2-0   1 0      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Suduva Marijampole Lit 0-0 1-2   0 1      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round Rabotnicki Skopje Mac Dinamo Minsk Bls 1-1 0-3   1 0      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round SCR Altach Aut Dynamo Brest Bls 1-1 3-0   0 1      
  2017/18 E3 3rd Qualifying Round AEK Larnaca Cyp Dinamo Minsk Bls 2-0 1-1   0 1      
  2017/18 E3 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls FC Oleksandriya Ukr 1-1 2-1   1 0      
  2017/18 E3 Group Stage Red Star Belgrade Srb BATE Borisov Bls 1-1 0-0   0 0      
  2017/18 E3 Group Stage BATE Borisov Bls Arsenal Eng 2-4 0-6   0 0      
  2017/18 E3 Group Stage BATE Borisov Bls 1.FC Köln Ger 1-0 2-5   0 0      
  2018/19 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls HJK Helsinki Fin 0-0 2-1   1 0      
  2018/19 E1 3rd Qualifying Round Garabag Agdam Azb BATE Borisov Bls 0-1 1-1   1 0      
  2018/19 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls PSV Eindhoven Ned 2-3 0-3   0 1      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Derry City Irl Dinamo Minsk Bls 0-2 2-1   1 0      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Connah's Quay Wal Shakhtior Saligorsk Bls 1-3 0-2   1 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round DAC Dunajska Streda Svk Dinamo Minsk Bls 1-3 1-4   1 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Dynamo Brest Bls Atromitos FC Gre 4-3 1-1   1 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Lech Poznan Pol 1-1 1-3   0 1      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Zenit St. Petersburg Rus 4-0 1-8   0 1      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round Apollon Limassol Cyp Dynamo Brest Bls 4-0 0-1   0 1      
  2018/19 E3 Group Stage Videoton Fehérvár Hun BATE Borisov Bls 0-2 0-2   0 0      
  2018/19 E3 Group Stage BATE Borisov Bls PAOK Thessaloniki Gre 1-4 3-1   0 0      
  2018/19 E3 Group Stage Chelsea Eng BATE Borisov Bls 3-1 1-0   0 0      
  2018/19 E3 Round 2 BATE Borisov Bls Arsenal Eng 1-0 0-3   0 1      
  2019/20 E1 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Piast Gliwice Pol 1-1 2-1   1 0      
  2019/20 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Rosenborg BK Nor 2-1 0-2   0 1      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round KuPS Kuopio Fin FC Vitebsk Bls 2-0 1-1   0 1      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Hibernians FC Mlt 1-0 1-0   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round FK Liepaja Lat Dinamo Minsk Bls 1-1 2-1   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Esbjerg fB Den 2-0 0-0   1 0      
  2019/20 E3 3rd Qualifying Round Torino Ita Shakhtior Saligorsk Bls 5-0 1-1   0 1      
  2019/20 E3 3rd Qualifying Round FK Sarajevo Bos BATE Borisov Bls 1-2 0-0   1 0      
  2019/20 E3 4th Qualifying or Playoff Round FK Astana Kaz BATE Borisov Bls 3-0 0-2   0 1      
  2020/21 E1 1st Qualifying Round Dynamo Brest Bls FK Astana Kaz 6-3     1 0      
  2020/21 E1 2nd Qualifying Round Dynamo Brest Bls FK Sarajevo Bos 2-1     1 0      
  2020/21 E1 3rd Qualifying Round Maccabi Tel-Aviv Isr Dynamo Brest Bls 1-0     0 1      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Sfântul Gheorghe Mol 0-0   1-4 Rig 0 1      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Piast Gliwice Pol 0-2     0 1      
  2020/21 E3 2nd Qualifying Round CSKA Sofia Bul BATE Borisov Bls 2-0     0 1      
  2020/21 E3 4th Qualifying or Playoff Round Dynamo Brest Bls Ludogorets Razgrad Bul 0-2     0 1      
                    TOT. 84 95      
                               
                               
                               
                               
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ALB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1994/95 E2 Qualifying Round Fandok Bobruisk Bls SK Tirana Alb 4-1 0-3   0 1      
  2004/05 E1 1st Qualifying Round FC Gomel Bls SK Tirana Alb 0-2 1-0   0 1      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round KF Laçi Alb Dnepr Mogilev Bls 1-1 1-7   1 0      
  2014/15 E1 2st Qualifying Round BATE Borisov Bls Skënderbeu Korçë Alb 0-0 1-1   1 0      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round FK Kukësi Alb Torpedo Zhodino Bls 2-0 0-0   0 1      
                    TOT. 2 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ARM AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2000/01 E1 1st Qualifying Round Shirak Gyumri Arm BATE Borisov Bls 1-1 1-2   1 0      
  2017/18 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Alashkert FC Arm 1-1 3-1   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS AUT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1995/96 E3 Round 1 Austria Wien Aut Dinamo Minsk Bls 1-2 0-1   1 0      
  2011/12 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Sturm Graz Aut 1-1 2-0   1 0      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls SV Ried Aut 1-1 0-0   0 1      
  2015/16 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Wolfsberger AC Aut 0-1 0-2   0 1      
  2015/16 E3 4th Qualifying or Playoff Round Dinamo Minsk Bls FC Salzburg Aut 2-0 0-2 3-2 Rig 1 0      
  2015/16 E3 Group Stage Dinamo Minsk Bls Rapid Wien Aut 0-1 1-2   0 0      
  2016/17 E3 3rd Qualifying Round Torpedo Zhodino Bls Rapid Wien Aut 0-0 0-3   0 1      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round SCR Altach Aut Dynamo Brest Bls 1-1 3-0   0 1      
                    TOT. 3 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS AZB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2011/12 E3 1st Qualifying Round Olimpik Baku Azb FK Minsk Bls 1-1 1-2   1 0      
  2018/19 E1 3rd Qualifying Round Garabag Agdam Azb BATE Borisov Bls 0-1 1-1   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS BEL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2008/09 E1 2nd Qualifying Round Anderlecht Bel BATE Borisov Bls 1-2 2-2   1 0      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Naftan Novopolotsk Bls AA Gent Bel 2-1 0-1   0 1      
  2010/11 E3 4th Qualifying or Playoff Round Club Brugge Bel Dinamo Minsk Bls 2-1 3-2   0 1      
  2013/14 E3 4th Qualifying or Playoff Round FK Minsk Bls Standard Liège Bel 0-2 1-3   0 1      
  2014/15 E3 3rd Qualifying Round Zulte Waregem Bel Shakhtior Saligorsk Bls 2-5 2-2   1 0      
                    TOT. 2 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS BOS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2006/07 E1 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Siroki Brijeg Bos 0-1 0-1   0 1      
  2019/20 E3 3rd Qualifying Round FK Sarajevo Bos BATE Borisov Bls 1-2 0-0   1 0      
  2020/21 E1 2nd Qualifying Round Dynamo Brest Bls FK Sarajevo Bos 2-1     1 0      
                    TOT. 2 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS BUL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1998/99 E2 Qualifying Round Levski Sofia Bul Lokomotiv-96 Vitebsk Bls 8-1 1-1   0 1      
  1998/99 E3 1st Qualifying Round Belshina Bobruisk Bls CSKA Sofia Bul 0-0 1-3   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls CSKA Sofia Bul 1-2 1-3   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls CSKA Sofia Bul 1-4 0-1   0 1      
  2008/09 E1 3rd Qualifying Round Levski Sofia Bul BATE Borisov Bls 0-1 1-1   1 0      
  2009/10 E3 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Litex Lovech Bul 0-1 4-0   1 0      
  2015/16 E3 2nd Qualifying Round Cherno More Varna Bul Dinamo Minsk Bls 1-1 0-4   1 0      
  2020/21 E3 2nd Qualifying Round CSKA Sofia Bul BATE Borisov Bls 2-0     0 1      
  2020/21 E3 4th Qualifying or Playoff Round Dynamo Brest Bls Ludogorets Razgrad Bul 0-2     0 1      
                    TOT. 3 6      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS CRO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Lokomotiva Zagreb Cro 1-2 3-2   1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS CYP AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1999/00 E3 Qualifying Round Belshina Bobruisk Bls Omonia Nicosia Cyp 1-5 0-3   0 1      
  2005/06 E1 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Anorthosis Famagusta Cyp 1-1 0-1   0 1      
  2007/08 E1 1st Qualifying Round APOEL Nicosia Cyp BATE Borisov Bls 2-0 0-3   1 0      
  2017/18 E3 3rd Qualifying Round AEK Larnaca Cyp Dinamo Minsk Bls 2-0 1-1   0 1      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round Apollon Limassol Cyp Dynamo Brest Bls 4-0 0-1   0 1      
                    TOT. 1 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS CZE AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2005/06 E3 2nd Qualifying Round MTZ-Ripo Minsk Bls FK Teplice Cze 1-1 1-2   0 1      
  2010/11 E3 3rd Qualifying Round Dnepr Mogilev Bls Baník Ostrava Cze 1-0 2-1   1 0      
  2011/12 E1 Group Stage Viktoria Plzen Cze BATE Borisov Bls 1-1 1-0   0 0      
  2015/16 E3 Group Stage Viktoria Plzen Cze Dinamo Minsk Bls 2-0 0-1   0 0      
  2017/18 E1 3rd Qualifying Round Slavia Praha Cze BATE Borisov Bls 1-0 1-2   0 1      
                    TOT. 1 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS DEN AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Brøndby IF Den Dinamo Minsk Bls 3-0 2-0   0 1      
  2007/08 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls OB Odense Den 1-1 0-4   0 1      
  2010/11 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls FC København Den 0-0 2-3   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Esbjerg fB Den 2-0 0-0   1 0      
                    TOT. 1 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ENG AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2009/10 E3 Group Stage BATE Borisov Bls Everton Eng 1-2 1-0   0 0      
  2012/13 E3 3rd Qualifying Round FC Gomel Bls Liverpool Eng 0-1 0-3   0 1      
  2017/18 E3 Group Stage BATE Borisov Bls Arsenal Eng 2-4 0-6   0 0      
  2018/19 E3 Group Stage Chelsea Eng BATE Borisov Bls 3-1 1-0   0 0      
  2018/19 E3 Round 2 BATE Borisov Bls Arsenal Eng 1-0 0-3   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ESP AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2007/08 E3 Round 1 Villarreal Esp BATE Borisov Bls 4-1 2-0   0 1      
  2008/09 E1 Group Stage Real Madrid Esp BATE Borisov Bls 2-0 1-0   0 0      
  2010/11 E3 4th Qualifying or Playoff Round Villarreal Esp Dnepr Mogilev Bls 5-0 2-1   0 1      
  2011/12 E1 Group Stage BATE Borisov Bls FC Barcelona Esp 0-5 0-4   0 0      
  2012/13 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Valencia Esp 0-3 2-4   0 0      
  2014/15 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Athletic Bilbao Esp 2-1 0-2   0 0      
  2015/16 E1 Group Stage BATE Borisov Bls FC Barcelona Esp 0-2 0-3   0 0      
  2015/16 E3 Group Stage Villarreal Esp Dinamo Minsk Bls 4-0 2-1   0 0      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS EST AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1997/98 E2 Qualifying Round Sadam Tallinn Est Belshina Bobruisk Bls 1-1 1-4   1 0      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Kalev Sillamäe Est 5-1 5-0   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS FAR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2001/02 E1 1st Qualifying Round VB Vágur Far Slavia Mozyr Bls 0-0 0-5   1 0      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round Víkingur Far FC Gomel Bls 0-6 0-4   1 0      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round NSI Runavik Far Shakhtior Saligorsk Bls 0-2 0-5   1 0      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls NSI Runavik Far 2-1 2-0   1 0      
                    TOT. 4 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS FIN AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round FC Gomel Bls HJK Helsinki Fin 1-0 4-0   1 0      
  2014/15 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls MyPa-47 Fin 3-0 0-0   1 0      
  2016/17 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls SJK Seinäjoki Fin 2-0 2-2   1 0      
  2018/19 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls HJK Helsinki Fin 0-0 2-1   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round KuPS Kuopio Fin FC Vitebsk Bls 2-0 1-1   0 1      
                    TOT. 4 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS FRA AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2010/11 E3 Round 2 BATE Borisov Bls Paris Saint-Germain Fra 2-2 0-0   0 1      
  2012/13 E1 Group Stage Lille OSC Fra BATE Borisov Bls 1-3 2-0   0 0      
  2014/15 E3 Group Stage Dinamo Minsk Bls En Avant Guingamp Fra 0-0 0-2   0 0      
                    TOT. 0 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS GEO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1997/98 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Kolkheti-1913 Poti Geo 1-0 1-2   1 0      
  1997/98 E3 Round 1 Slavia Mozyr Bls Dinamo Tbilisi Geo 1-1 0-1   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round Dinamo Tbilisi Geo BATE Borisov Bls 2-1 0-4   1 0      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Dinamo Tbilisi Geo 2-3 0-1   0 1      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Torpedo Kutaisi Geo BATE Borisov Bls 0-1 0-5   1 0      
                    TOT. 3 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS GER AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1993/94 E1 Round 1 Werder Bremen Ger Dinamo Minsk Bls 5-2 1-1   0 1      
  1995/96 E3 Round 2 Werder Bremen Ger Dinamo Minsk Bls 5-0 1-2   0 1      
  2002/03 E3 Round 1 FC Gomel Bls Schalke 04 Ger 1-4 0-4   0 1      
  2012/13 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Bayern München Ger 3-1 1-4   0 0      
  2015/16 E1 Group Stage Bayer Leverkusen Ger BATE Borisov Bls 4-1 1-1   0 0      
  2017/18 E3 Group Stage BATE Borisov Bls 1.FC Köln Ger 1-0 2-5   0 0      
                    TOT. 0 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS GRE AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1997/98 E1 2nd Qualifying Round Olympiakos Piraeus Gre Slavia Mozyr Bls 5-0 2-2   0 1      
  2009/10 E3 Group Stage BATE Borisov Bls AEK Athens Gre 2-1 2-2   0 0      
  2014/15 E3 Group Stage PAOK Thessaloniki Gre Dinamo Minsk Bls 6-1 2-0   0 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Dynamo Brest Bls Atromitos FC Gre 4-3 1-1   1 0      
  2018/19 E3 Group Stage BATE Borisov Bls PAOK Thessaloniki Gre 1-4 3-1   0 0      
                    TOT. 1 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS HUN AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Ferencváros Hun MTZ-Ripo Minsk Bls 0-2 2-1   1 0      
  2012/13 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls DVSC Debrecen Hun 1-1 2-0   1 0      
  2014/15 E1 3rd Qualifying Round DVSC Debrecen Hun BATE Borisov Bls 1-0 1-3   1 0      
  2015/16 E1 3rd Qualifying Round Videoton Fehérvár Hun BATE Borisov Bls 1-1 0-1   1 0      
  2016/17 E3 2nd Qualifying Round DVSC Debrecen Hun Torpedo Zhodino Bls 1-2 0-1   1 0      
  2018/19 E3 Group Stage Videoton Fehérvár Hun BATE Borisov Bls 0-2 0-2   0 0      
                    TOT. 5 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS IRL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Bohemians Dublin Irl Dinamo Minsk Bls 1-1 0-0   1 0      
  2003/04 E1 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Bohemians Dublin Irl 1-0 0-3   0 1      
  2014/15 E3 2nd Qualifying Round Derry City FC Irl Shakhtior Saligorsk Bls 0-1 1-5   1 0      
  2015/16 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Dundalk Irl 2-1 0-0   1 0      
  2016/17 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls Dundalk Irl 1-0 0-3   0 1      
  2016/17 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls St. Patrick's Athletic Irl 1-1 1-0   1 0      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Derry City Irl Dinamo Minsk Bls 0-2 2-1   1 0      
                    TOT. 5 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ISL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E2 Qualifying Round Slavia Mozyr Bls KR Reykjavik Isl 2-2 0-1   0 1      
  2007/08 E1 2nd Qualifying Round FH Hafnarfjardar Isl BATE Borisov Bls 1-3 1-1   1 0      
  2008/09 E1 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Valur Reykjavik Isl 2-0 1-0   1 0      
  2010/11 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls FH Hafnarfjardar Isl 5-1 1-0   1 0      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round Torpedo Zhodino Bls Fylkir Reykjavik Isl 3-0 3-1   1 0      
  2014/15 E3 2nd Qualifying Round Neman Grodno Bls FH Hafnarfjardar Isl 1-1 0-2   0 1      
                    TOT. 4 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ISR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round Slavia Mozyr Bls Maccabi Haifa Isr 1-1 0-0   0 1      
  2002/03 E1 2nd Qualifying Round Maccabi Haifa Isr Belshina Bobruisk Bls 4-0 1-0   0 1      
  2010/11 E3 3rd Qualifying Round Maccabi Haifa Isr Dinamo Minsk Bls 1-0 1-3   1 0      
  2012/13 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Hapoel Kiryat Shmona Isr 2-0 1-1   1 0      
  2020/21 E1 3rd Qualifying Round Maccabi Tel-Aviv Isr Dynamo Brest Bls 1-0     0 1      
                    TOT. 2 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ITA AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1994/95 E3 Round 1 Dinamo Minsk Bls Lazio Roma Ita 0-0 1-4   0 1      
  2001/02 E3 Round 1 BATE Borisov Bls AC Milan Ita 0-2 0-4   0 1      
  2008/09 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Juventus Ita 2-2 0-0   0 0      
  2011/12 E1 Group Stage AC Milan Ita BATE Borisov Bls 2-0 1-1   0 0      
  2014/15 E3 Group Stage Dinamo Minsk Bls Fiorentina Ita 0-3 2-1   0 0      
  2015/16 E1 Group Stage BATE Borisov Bls AS Roma Ita 3-2 0-0   0 0      
  2019/20 E3 3rd Qualifying Round Torino Ita Shakhtior Saligorsk Bls 5-0 1-1   0 1      
                    TOT. 0 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS KAZ AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2013/14 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Shakhtyor Karaganda Kaz 0-1 0-1   0 1      
  2016/17 E3 4th Qualifying or Playoff Round FK Astana Kaz BATE Borisov Bls 2-0 2-2   0 1      
  2019/20 E3 4th Qualifying or Playoff Round FK Astana Kaz BATE Borisov Bls 3-0 0-2   0 1      
  2020/21 E1 1st Qualifying Round Dynamo Brest Bls FK Astana Kaz 6-3     1 0      
                    TOT. 1 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS LAT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1998/99 E1 1st Qualifying Round Skonto Riga Lat Dinamo Minsk Bls 0-0 2-1   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round Metalurgs Liepaja Lat Dinamo Brest Bls 1-1 2-1   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round Skonto Riga Lat Dinamo Minsk Bls 1-1 0-2   1 0      
  2009/10 E1 3rd Qualifying Round FK Ventspils Lat BATE Borisov Bls 1-0 1-2   0 1      
  2011/12 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls FK Ventspils Lat 0-1 2-3   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Spartaks Jurmala Lat 2-1 2-0   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round FK Liepaja Lat Dinamo Minsk Bls 1-1 2-1   0 1      
                    TOT. 2 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS LIT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2011/12 E1 3rd Qualifying Round Ekranas Panevezys Lit BATE Borisov Bls 0-0 1-3   1 0      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round Kruoja Pakruojis Lit Dinamo Minsk Bls 0-3 0-5   1 0      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Suduva Marijampole Lit 0-0 1-2   0 1      
                    TOT. 2 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS MAC AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2009/10 E1 2nd Qualifying Round Makedonija Skopje Mac BATE Borisov Bls 0-2 0-2   1 0      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Renova Dzepciste Mac 2-1 1-1   1 0      
  2012/13 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Vardar Skopje Mac 3-2 0-0   1 0      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Renova Dzepciste Mac FC Gomel Bls 0-2 1-0   1 0      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round Rabotnicki Skopje Mac Dinamo Minsk Bls 1-1 0-3   1 0      
                    TOT. 5 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS MLT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1994/95 E3 Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Hibernians FC Mlt 3-1 3-4   1 0      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Valletta FC Mlt FK Minsk Bls 1-1 0-2   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Hibernians FC Mlt 1-0 1-0   1 0      
                    TOT. 3 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS MOL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Dinamo-93 Minsk Bls Tiligul Tiraspol Mol 3-1 1-1   1 0      
  1997/98 E1 1st Qualifying Round Constructorul Chisinau Mol Slavia Mozyr Bls 1-1 2-3   1 0      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round Nistru Otaci Mol Shakhtior Saligorsk Bls 1-1 2-1   0 1      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Nistru Otaci Mol 2-0 1-0   1 0      
  2010/11 E3 Group Stage Sheriff Tiraspol Mol BATE Borisov Bls 0-1 1-3   0 0      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Milsami Orhei Mol 1-1 1-1 2-4 Rig 0 1      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Sfântul Gheorghe Mol 0-0   1-4 Rig 0 1      
                    TOT. 3 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS MON AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round Sutjeska Niksic Mon MTZ-Ripo Minsk Bls 1-1 1-2   1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS NED AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2010/11 E3 Group Stage BATE Borisov Bls AZ Alkmaar Ned 4-1 0-3   0 0      
  2014/15 E3 4th Qualifying or Playoff Round PSV Eindhoven Ned Shakhtior Saligorsk Bls 1-0 2-0   0 1      
  2018/19 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls PSV Eindhoven Ned 2-3 0-3   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS NIR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2002/03 E1 1st Qualifying Round Portadown Nir Belshina Bobruisk Bls 0-0 2-3   1 0      
  2011/12 E1 2nd Qualifying Round Linfield Belfast Nir BATE Borisov Bls 1-1 0-2   1 0      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Glenavon Nir Shakhtior Saligorsk Bls 1-2 0-3   1 0      
                    TOT. 3 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS NOR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1995/96 E2 Qualifying Round Dinamo-93 Minsk Bls Molde FK Nor 1-1 1-2   0 1      
  1997/98 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Lillestrøm SK Nor 0-2 0-1   0 1      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Tromsø IL Nor 0-0 1-4   0 1      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round Stabæk IF Nor Dnepr Mogilev Bls 2-2 1-1   1 0      
  2019/20 E1 2nd Qualifying Round BATE Borisov Bls Rosenborg BK Nor 2-1 0-2   0 1      
                    TOT. 1 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS POL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round Zaglebie Lubin Pol Dinamo Minsk Bls 1-1 0-0   1 0      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round Legia Warsaw Pol FC Gomel Bls 0-0 4-1   0 1      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls Lech Poznan Pol 1-1 1-3   0 1      
  2019/20 E1 1st Qualifying Round BATE Borisov Bls Piast Gliwice Pol 1-1 2-1   1 0      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Piast Gliwice Pol 0-2     0 1      
                    TOT. 2 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS POR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2009/10 E3 Group Stage Benfica Por BATE Borisov Bls 2-0 2-1   0 0      
  2010/11 E3 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Maritimo Funchal Por 3-0 2-1   1 0      
  2014/15 E1 Group Stage FC Porto Por BATE Borisov Bls 6-0 3-0   0 0      
  2014/15 E3 4th Qualifying or Playoff Round Dinamo Minsk Bls Nacional Funchal Por 2-0 3-2   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS ROM AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1995/96 E3 Qualifying Round Universitatea Craiova Rom Dinamo Minsk Bls 0-0 0-0 1-3 Rig 1 0      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Neman Grodno Bls Steaua Bucuresti Rom 1-1 0-0   0 1      
  2007/08 E1 3rd Qualifying Round BATE Borisov Bls Steaua Bucuresti Rom 2-2 0-2   0 1      
  2014/15 E3 3rd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls CFR Cluj Rom 1-0 2-0   1 0      
                    TOT. 2 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS RUS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1997/98 E2 Round 1 Belshina Bobruisk Bls Lokomotiv Moscow Rus 1-2 0-3   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round BATE Borisov Bls Lokomotiv Moscow Rus 1-7 0-5   0 1      
  2005/06 E3 2nd Qualifying Round Krylia Sovetov Samara Rus BATE Borisov Bls 2-0 2-0   0 1      
  2006/07 E3 2nd Qualifying Round Rubin Kazan Rus BATE Borisov Bls 3-0 2-0   0 1      
  2008/09 E1 Group Stage Zenit St. Petersburg Rus BATE Borisov Bls 1-1 2-0   0 0      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Zenit St. Petersburg Rus 4-0 1-8   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS SCO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2013/14 E3 3rd Qualifying Round FK Minsk Bls St. Johnstone Sco 0-1 1-0 3-2 Rig 1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS SLO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2016/17 E3 2nd Qualifying Round Shakhtior Saligorsk Bls NK Domzale Slo 1-1 1-2   0 1      
                    TOT. 0 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS SRB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round OFK Belgrade Srb Torpedo Zhodino Bls 2-2 1-0   0 1      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Naftan Novopolotsk Bls Red Star Belgrade Srb 3-4 3-3   0 1      
  2015/16 E1 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls Partizan Belgrade Srb 1-0 1-2   1 0      
  2016/17 E3 3rd Qualifying Round Vojvodina Novi Sad Srb Dinamo Minsk Bls 1-1 2-0   0 1      
  2017/18 E3 Group Stage Red Star Belgrade Srb BATE Borisov Bls 1-1 0-0   0 0      
                    TOT. 1 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS SUI AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1993/94 E2 Qualifying Round FC Lugano Sui Neman Grodno Bls 5-0 1-2   0 1      
  2015/16 E3 3rd Qualifying Round FC Zürich Sui Dinamo Minsk Bls 0-1 1-1   1 0      
                    TOT. 1 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS SVK AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2001/02 E1 2nd Qualifying Round Slavia Mozyr Bls Inter Bratislava Svk 0-1 0-1   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round SCP Ruzomberok Svk Belshina Bobruisk Bls 3-1 0-0   0 1      
  2006/07 E3 2nd Qualifying Round Petrzalka Bratislava Svk Dinamo Minsk Bls 2-1 3-2   0 1      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round MTZ-Ripo Minsk Bls MSK Zilina Svk 2-2 0-1   0 1      
  2014/15 E1 4th Qualifying or Playoff Round Slovan Bratislava Svk BATE Borisov Bls 1-1 0-3   1 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round DAC Dunajska Streda Svk Dinamo Minsk Bls 1-3 1-4   1 0      
                    TOT. 2 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS SWE AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E3 2nd Qualifying Round Helsingborg IF Swe Dinamo-93 Minsk Bls 1-1 3-0   0 1      
  1999/00 E1 2nd Qualifying Round Dnepr Mogilev Bls AIK Stockholm Swe 0-1 0-2   0 1      
  2000/01 E1 2nd Qualifying Round Helsingborg IF Swe BATE Borisov Bls 0-0 3-0   0 1      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round AIK Stockholm Swe FC Gomel Bls 1-0 2-0   0 1      
                    TOT. 0 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS TUR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E3 2nd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Besiktas Tur 2-1 0-2   0 1      
  2011/12 E3 2nd Qualifying Round FK Minsk Bls Gaziantepspor Tur 1-1 1-4   0 1      
  2011/12 E3 3rd Qualifying Round Bursaspor Tur FC Gomel Bls 2-1 3-1   0 1      
  2012/13 E3 Round 2 BATE Borisov Bls Fenerbahçe Tur 0-0 0-1   0 1      
  2013/14 E3 3rd Qualifying Round Dinamo Minsk Bls Trabzonspor Tur 0-1 0-0   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS UKR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Metalurg Donetsk Ukr MTZ-Ripo Minsk Bls 3-0 2-1   0 1      
  2010/11 E3 Group Stage Dinamo Kiev Ukr BATE Borisov Bls 2-2 4-1   0 0      
  2014/15 E1 Group Stage BATE Borisov Bls Shakhtar Donetsk Ukr 0-7 0-5   0 0      
  2017/18 E3 4th Qualifying or Playoff Round BATE Borisov Bls FC Oleksandriya Ukr 1-1 2-1   1 0      
                    TOT. 1 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO BLS VS WAL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Connah's Quay Wal Shakhtior Saligorsk Bls 1-3 0-2   1 0      
                    TOT. 1 0