EUROPA LEAGUE 2017-18

 
First Qualifying Round (June 29 and July 6)
 
MK Maccabi Tel Aviv                   KF Tirana                      2-0     3-0
(Cohen 27, Dasa 64)
(50 Schoenfeld, 81 Itzhaki, 86 Rikan)
 
FK Qayrat Almaty                      Klaipėdos Atlantas             6-0     2-1
(Bi Goua Gohou 21, 49p, Arshavin 26p, 42, Iličević 30, 73)
(Iličević 35p, Bi Goua Gohou 40; Ciofu 12)
 
MK Beitar Yerushaláyim                Vasas SC Budapest              4-3     3-0
(Georginho 19, Benayoun 88, Vered 90+1, Sabo 90+3; Pavlov 36, 43, Kulcsár 52)
(Ezya 10, 61, Varenne 90+1)
 
NK Široki Brijeg                      FK Ordabasy Shimkent           2-0     0-0
(Krstanović 37p, 45+1)         
 
FK Crvena zvezda Beograd              Floriana FC                    3-0     3-3
(Boakye-Yiadom 45+5p, 89, Srnić 78)
(Boakye-Yiadom 13, 70, Milijaš 76; Pisani 45+3, Vella 78, Varela 84)
 
Valletta FC                           SS Folgore/Falciano Serravalle 2-0     1-0
(Borg 42, Velasco 48)
(Malano 65)
 
FK Ventspils                          K Valur Reykjavík              0-0     0-1
(S.Lárusson 72
 
Saint-Johnstone FC Perth              Trakų FK                       1-2     0-1
(Shaughnessy 32; Maksimov 14, Šilėnas 36)
(Maksimov 88)
 
Odds BK Skien                         Ballymena United FC            3-0     2-0
(Mladenovic 1, Broberg 53, Haugen 90+2)
(Millar 79og, Haugen 88)
 
FK Shakhtsyor Salihorsk               Marijampolės Sūduva            0-0     1-2
(Kavalyow 38; Leimonas 31, Jankauskas 90+1)
 
FK Mladost Lučani                     İnter Bakı PİK                 0-3     0-2
(Scarlatache 23, 41, Aliyev 75)
(Dênis 23, Hacıyev 74)
 
SK Chikhura Sachkhere                 SC Rheindorf Altach            0-1     1-1
(Ngwat-Mahop 4)
(Tatanashvili 57; Nutz 29)
 
CS Fola Esch/Alzette                  FC Milsami Orhei               2-1     1-1
(Dallevedove 5, Hadji 80; Plătică 81)
(Dallevedove 58; Antoniuc 37)
 
FK Partizani Tiranë                   PFK Botev Plovdiv              1-3     0-1
(Sukaj 5; Kossoko 27, 88, Nedelev 62)
(Felipe Brisola 23)
 
UE Santa Coloma                       NK Osijek                      0-2     0-4
(Mioč 79, Lukić 90+6)
(Ejupi 8, Barišić 40p, Bočkaj 56, 62)
 
FC Zaria Bălți                        FK Sarajevo                    2-1     1-2 aet (6-5p)
(Zagynaylov 7, Rubén Gómez 33; Mihojević 74)
(Zagynaylov 60; Hebibović 13, Kadušić 35p)
 
Bala Town FC                          FC Vaduz                       0-2     0-3
(Zárate 21, Brunner 29)
(Turkes 22, 39, Mathyas 43)
 
VPS Vaasa                             NK Olimpija Ljubljana          1-0     1-0
(Vahtera 12)
(Strandvall 66)
 
Connah’s Quay Nomads FC               HJK Helsinki                   1-0     0-3
(Woolfe 40)
(Yaghoubi 11, Pelvas 32, 55)
 
KR Reykjavík                          SJK Seinäjoki                  0-0     2-0
(P.Pálmason 51, T.Thomsen 83)                        
 
Shirak FA Gyumri                      ND Gorica                      0-2     2-2
(Kapić 15, 69)
(Kaba 34, Bichakhchyan 56; Prljević 13og, Osuji 90+2)
 
Zirǝ FK Bakı                          FC Differdange ’03             2-0     2-1
(Gadze 22, Belfort 80)
(Manga 64, Gadze 68; Vandenbroeck 11)
 
FK Vojvodina Novi Sad                 MFK Ružomberok                 2-1     0-2
(Malbašić 8, 21; Daniel 81)
(Kovačević 67og, Maslo 87)
 
Pyunik FA (II) Yerevan                ŠK Slovan Bratislava           1-4     0-5
(Avetisyan 7p; Hološko 22, 68, Savićević 62, Shakhnazaryan 75og)
(Mareš 10, 22, 64, de Kamps 62, Sekulić 66)
 
SP Tre Penne Città di San Marino      FK Rabotnički Skopje           0-1     0-6
(Mitrev 90)
(Sahiti 28, Najdenov 43, 59, Markoski 71, Velinov 82, 83)
 
Rangers FC Glasgow                    FC Progrès Niederkorn          1-0     0-2
(Miller 37)
(François 66, S.Thill 75)
 
NK Domžale                            FC Flora Tallinn               2-0     3-2
(Repas 77, Žužek 90)
(Firer 40, Ibričić 86p, Balkovec 89; Beglarishvili 2, Ainsalu 22)
 
Crusaders FC Belfast                  FK Liepāja                     3-1     0-2
(Lowry 28, Carvill 35, Owens 55; Karašausks 61)
(Eristavi 33p, Karašausks 90+4)
 
Nõmme Kalju FC Tallinn                B36 Tórshavn                   2-1     2-1
(Tjapkin 13, Dmitrijev 79; P.Johannesen 49)
(Liliu 19, Valikayev 88; B.Heinesen 52)
 
MTÜ SK FC Levadia Tallinn             Cork City FC                   0-2     2-4
(Buckley 43, Beattie 82)
(Kozbar 15, Andreyev 33; Sheppard 28, Maguire 46, 86, 90)
 
KF Shkëndija ’79 Tetovë               FC Dacia Chișinău              3-0     4-0
(Ibraimi 7p, Radeski 11, 75)                         
(Alimi 32, Stenio Junior 44, Zejnulai 81, Hasani 89p)
 
PFK Levski Sofia                      FK Sutjeska Nikšić             3-1     0-0
(Mpia Makupu 1, 21, Procházka 45+1; Marković 79)
 
FK Yertis Pavlodar                    PFK Dunav 2010 Ruse            1-0     2-0
(Bugaev 5)
(Maslać 6, Darabaev 89)
 
SK Dinamo Batumi                      SSA Jagiellonia Białystok      0-1     0-4
(Sheridan 49)
(Guti 58, Černich 81, Runje 81, Sekulski 90+3)
 
FK Željezničar Sarajevo               FK Zeta Golubovci              1-0     2-2
(Lendrić 48)
(Zakarić 32, Lendrić 61; Kukuličić 29, Krstović 76)
 
AEK Larnaka                           Lincoln FC Gibraltar           5-0     1-1
(Taulemesse 22, 68, Joan Tomás 52, 65, Tričkovski 77p)
(Jorge Larena 78p; Bardon 42)
 
FC Midtjylland Herning                Derry City FC Londonderry      6-1     4-1
(Dal Hende 4, Riis 15, J.Poulsen 44p, Kroon 59, 61, Boykov Kraev 84; Curtis 65)
(Onuachu 7, 39, 69, Wikheim 59; McEneff 41)
 
FK Dynama Minsk                       NSÍ Runavík                    2-1     2-0
(Ostroukh 42, Noyok 52; P.Knudsen 86)
(Saroka 32, 90+5p)
 
Ferencvárosi TC Budapest              FK Jelgava                     2-0     1-0
(R.Varga 11, 69)
(Priskin 37)
 
Lyngby Boldklub af 1921               Bangor City FC                 1-0     3-0
(Blume-Jensen 13)
(Knudsen-Larsen 3, 44, K.Kjær 37)
 
FK AS Trenčin                         SK Torpedo Kutaisi             5-1     3-0
(Mance 36, 40, Čataković 75, Paur 81, Beridze 87; Guruli 11)
(Gong 21, 64, Beridze 50)
 
KKS Lech Poznań SA                    FK Pelister Bitola             4-0     3-0
(Nielsen 28p, Šitum 30, 57, Majewski 38)
(Trałka 39, Jevtić 66, Jóźwiac 77)
 
FK Mladost Podgorica                  Gandzasar FA Kapan             1-0     3-0
(Đjurišić 57p)
(Petrović 68, Kaluđerović 90+2, Raičević 90+4)
 
Videoton FC Székesfehérvár            Balżan Youths FC               2-0     3-3
(Šćepović 79, Lazović 90+4)
(Géresi 15, Šćepović 23, Juhász 80; Kaljević 3, 86p, Effiong 56)
 
Saint-Joseph’s FC Gibraltar           AEL Lemesos                    0-4     0-6
(Arruabarrena 4, Mesca 51, Lafrance 64, 72)
(Avraam 2, M.Ilia 37, 45+6, Dani Benítez 52, Kyriakou 89, Mavrou 90+2)
 
KF Skënderbeu Korçë                   UE Sant Julià de Lòria         1-0     5-0
(Latifi 69)
(Vujović 2, Adeniyi 37, Latifi 79, 90+3 Valgjeli 90+1)
 
FK Haugesund                          Coleraine FC                   7-0     0-0
(Bjorvand Tronstad 8, Abdi 33, Hajradinović 42, Ikedi 49, Ibrahim 52, Huseklepp 61, Buduson 71)
 
UMF Stjarnar Garðabær                 Shamrock Rovers FC Dublin      0-1     0-1
(Shaw 38)
(Burke 20)
 
IFK Norrköping                        FK Prishtina                   5-0     1-0
(Momerg-Karsson 10, S.Andersson 23, N.Eliasson 26, K.Holmberg 31, 40)
(S.Andersson 71)
 
KÍ Klaksvík                           AIK Solna                      0-0     0-5              
(Markkanen 3, 6, 42, Ishizaki 16, K.Olsson 24)
 
Second Qualifying Round (July 13 and 20)
 
MK Beitar Yerushaláyim                PFK Botev Plovdiv              1-1     0-4            
(Khila 11; Yusein 73)
(Dimov 10, Fernando Viana 32, Baltanov 47, Felipe Brisola 89)
 
APO Apollon Lemesos                   FC Zaria Bălți                 3-0     2-1
(Schembri 10, Alex 21p, João Pedro 28)
(Akex 44, Schembri 80; Focșa 47)
 
FK Rabotnički Skopje                  FK Dynama Minsk                1-1     0-3
(Najdenov 90+2p; Khvashchinskiy 53)
(Noyok 21, Galović 70, Saroka 84)
 
ŠK Slovan Bratislava                  Lyngby Boldklub af 1921        0-1     1-2
(J.Kjær 75)
(Oršula 90; M.Rygaard-Jensen 19p, M.Ørnskov 30)
 
Shamrock Rovers FC                    FK Mladá Boleslav              2-3     0-2
(Burke 48, 90+2; Mebrahtu 35, 63, Chramosta 88)
(Chramosta 9, Mebrahtu 31)
 
FK Željezničar Sarajevo               AIK Solna                      0-0     0-2
(N.E.Johansson 48, Goitom 85)
 
Cork City FC                          AEK Larnaka                    0-1     0-1
(Truyols 70)
(Taulemesse 35)
 
FK Qayrat Almaty                      KF Skënderbeu Korçë            1-1     0-2
(Bi Goua Gohou 9; Nimaga 72)
(Lilaj 50, Plaku 83)
 
PAE Panionios GSS Athina              ND Gorica                      2-0     3-2
(Yeşil 12, 47)
(Masouras 11, Yeşil 16, Lamprou 23; Kapič 15p, 67p)
 
FC Astra Giurgiu                      Zirǝ FK Bakı                   3-1     0-0
(Ioniță 31, Dandea 55, Le Tallec 74; Sadiqov 34))
                                      
FK Haugesund                          KKS Lech Poznań SA             3-2     0-2
(Abdi 24, Hajradinović 71, Ibrahim 73; Majewski 75, Jevtić 90+3p)
(Jevtić 32, Nielsen 90+3)
 
Brøndby IF                            VPS Vaasa                      2-0     1-2
(Pukki 17, Fisker 29)
(Meerits 16og; Voutilainen 11, Sohna 40)
 
IFK Norrköping                        Trakų FK                       2-1     1-2 aet (3-5p)
(S.Andersson 32, K.Holmberg 61; Maksimov 66)
(S.Skrabb 86; Maksimov 11, 35)
 
HNK Hajduk Split                      PFK Levski Sofia               1-0     2-1
(Futacs 24p)
(Ohandza 80, Erceg 86; Buş 69)
 
Nõmme Kalju FC Tallinn                Videoton FC Székesfehérvár     0-3     1-1
(Pátkai 8, Šćepović 47p, 74p)
(Dmitrijev 50p; Lazović 37)
 
MK Maccabi Tel Aviv                   KR Reykjavík                   3-1     2-0
(Schoenfeld 65, Kjartansson 78, Atzili 82; P.Pálmason 58)
(Atzali 57, Peretz 66)
 
Valletta FC                           FC Utrecht                     0-0     1-3
(Malano 88; Klaiber 18, Janssen 76, Labyad 83)
 
MFK Ružomberok                        SK Brann Bergen                0-1     2-0
(Acosta 47)
(Qose 64, Kružliak 78p)
 
FK Liepāja                            Marijampolės Sūduva            0-2     1-0
(Verbickas 18, Laukžemis 74)
(Keita 57)
 
Qǝbǝlǝ PFK                            SSA Jagiellonia Białystok      1-1     2-0
(Joseph-Monrose 47; Romanchuk 15)
(Qurbanov 18, Ozobić 89)
 
FC Progrès Niederkorn                 AEL Lemesos                    0-1     1-2
(Mikel Arruaberrena 66)
(François 82; Irhene 70, Lafrance 88)
 
SC Rheindorf Altach                   FK Dynama Brest                1-1     3-0
(Nutz 49; Sedko 74)
(Ngamaleu 8, Nutz 44, Netzer 52)
 
Östersunds FK                         Galatasaray SK İstanbul        2-0     1-1
(Ghoddos 68, Hopcutt 90+2)
(Nouri 60p; Ahmet Yilmaz Çalık 69)
 
İnter Bakı PİK                        CS Fola Esch                   1-0     1-4
(M.Seyidov 90)
(Fardjad-Azad 70; Hadji 20, Saiti 31, Laterza 59, Sacras 90+3)
 
FC Vaduz                              Odds BK Skien                  0-1     0-1
(Occéan 42)
(Mladenovic 82)
 
Valur Reykjavík                       NK Domžale                     1-2     2-3
(Lárusson 36p; Repas 23, Ibišić 73)
(Lýdsson 3p, Bøgild 43; Firer 25p, Balkovec 69, Ibričić 71)
 
FK Yertis Pavlodar                    FK Crvena zvezda Beograd       1-1     0-2
(Živković 90+3p; Boakye-Yiadom 51p)
(Donald 10, Srnić 77)
 
Aberdeen FC                           NK Široki Brijeg               1-1     2-0
(Christie 17; Marković 69)
(Stewart 72, Mackay-Steven 78)
 
Ferencvárosi TC Budapest              FC Midtjylland Herning         2-4     1-3
(Botka 22, R.Varga 42; J.Poulsen 41+1p, 61, 67p, Onuachu 90)
((Rui Pedro 64; Wikheim 34, R.Kristensen 71, A.Sørloth 81)
 
SK Sturm Graz                         FK Mladost Podgorica           0-1     3-0
(Krkotić 2p)
(Röcher 34, Zulechner 39, Alar 46)
 
KF Shkëndija ’79 Tetovë               HJK Helsinki                   3-1     1-1
(Ibraimi 45p, 59, 64p; Jallow 35)
(Čeliković 71; Radeski 28p)
 
FK AS Trenčin                         MK Bnei Yehuda Tel-Aviv        1-1     0-2
(Paur 59; Valskis 3)
(Tchibota Dufounou 49, Ashkenazi 85)
 
NK Osijek                             FC Luzern                      2-0     1-2
(Ejupi 66, Grazda 79)
(Ejupi 72; Jurić 19, 62)
 
Third Qualifying Round  (July 27 and August 3)
 
FK Mladá Boleslav                     KF Skënderbeu Korçë            2-1     1-2 aet (2-4p)
(Chramosta 42, Jánoš 87; Čmovš 86og)
(Jánoš 18; Lilaj 55p, Plaku 83)
 
FK Olimpik Donetsk                    PAOK Thessaloniki              1-1     0-2
(Bilenkiy 49; Pedro Henrique 60)
(Mak 24, Cimirot 45+1)
 
Trakų FK                              KF Shkëndija ’79 Tetovë        2-1     0-3
(Maksimov 1, 52; Stenio Junior 39)
Ibraimi 29, Hasani 42, 88)
 
MK Maccabi Tel Aviv                   PAE Panionios GSS Athina       1-0     1-0
(Kjartansson 48)
(Atzili 79)
 
AEK Larnaka                           FK Dynama Minsk                2-0     1-1
(Tete 42, Hevel 70)
(Acorán 90+3; Saroka 47p)
 
AIK Solna                             Sporting Clube de Braga        1-1     1-2 aet
(D.Sundgren 18p; Raúl Silva 11)
(Obasi 13; Rui Fonte 74, Raúl Silva 120+1)
 
FK Krasnodar                          Lyngby Boldklub af 1921        2-1     3-1
(Claesson 67, Suleymanov 90+3; J.Kjær 64)
(Pereyra 9, 22, Mamayev 89p; Rygaard-Jensen 28)
 
Östersunds FK                         CS Fola Esch/Alzette           1-0     2-1
(Bachirou 51)
(Somi 59, T.Petterson 66; Bensi 53)
 
PSV Eindhoven                         NK Osijek                      0-1     0-1
(Barišić 57p)
(Bočkaj 25)
 
SK Sturm Graz                         Fenerbahçe SK Istanbul         1-2     1-1
(Hierländer 10; Maresic 29og, Neustädter 35)
(Huspek 66; Dirar 32)
 
Marijampolės Sūduva                   FC Sion                        3-0     1-1
(Paulo Richard 3og, Janušauskas 9, Laukžemis 90)
(Vėževičius 80; Konaté 55)
 
FC Astra Giurgiu                      FK Oleksandriya                0-0     0-1
(Zaporzhan 43p)
 
PFK Botev Plovdiv                     CS Marítimo Funchal            0-0     0-2
(Rodrigo Pinho 34p, Valente 49)
 
FC Dinamo București                   Athletic Club Bilbao           1-1     0-3
(Rivaldinho 54; Laporte 21)
(Raúl García 24, 29, Aduriz 86)
 
MK Bnei Yehuda Tel-Aviv               PFK Zenit Sankt-Peterburg      0-2     1-0
(Criscito 59, Kokorin 90)
(Buzaglo 67)
 
MGKS Arka Gdynia SSA                  FC Midtjylland Herning         3-2     1-2
(Marcus Vinicius 31, 39p, Siemaszko 90+2; Hassan 33, Dal Hende 36)
(Sołdecki 59; Socha 77og, A.Sørloth 90+3)
 
Brøndby IF                            HNK Hajduk Split               0-0     0-2
(Erceg 59, 63)
 
U Craiova 1948 CS                     AC Milan                       0-1     0-2
(Ricardo Rodríguez 44)
(Bonaventura 9, Cutrone 51)
 
FC Girondins de Bordeaux              Videoton FC Székesfehérvár     2-1     0-1
(Sankhare 18, 33; Šćepović 23)
(Stopira 45+5)
 
FK Crvena zvezda Beograd              AC Sparta Praha                2-0     1-0
(Boakye-Yiadom 13, Kanga 65)
(Boakye-Yiadom 19)
 
KAA Gent                              SC Rheindorf Altach            1-1     1-3
(Coulibaly 76; Ngwat-Mahop 5)
(Miličević 44p; Ngamaleu 11, Nutz 76, Dobras 88)
 
Panathinaikos AO Athina               Qǝbǝlǝ PFK                     1-0     2-1
(Moulins 37p)
(Lod 63, Cabezas 66; Rodrigo Moledo 51og)
 
Aberdeen FC                           APO Apollon Lemesos            2-1     0-2
(Christie 4, Shinnie 78; Jander 59)
(Schembri 17, Zelaya 86)
 
GNK Dinamo Zagreb                     Odds BK Skien                  2-1     0-0
(Hodžić 30, Junior Fernándes 41; Mladenovic 20)
 
Olympique de Marseille                KV Oostende                    4-2     0-0
(Germain 2, 57, 82, Sanson 32; Siani 26p, Musona 69)
 
FK Austria Wien                       AEL Lemesos                    0-0     2-1
(Holzhauser 34p, Felipe Peres 90; Aldair 61)
 
Everton FC Liverpool                  MFK Ružomberok                 1-0     1-0
(Baines 65)
(Calvert-Lewin 81)
 
SC Freiburg                           NK Domžale                     1-0     0-2
(Petersen 20)
(Ibričić 49p, Bizjak 59)
 
FC Utrecht                            KKS Lech Poznań SA             0-0     2-2
(Kerk 1, Labyad 89; Gytkjær 26, 90+4)
 
Play-offs (August 17 and 21)
 
AC Milan                              KF Shkëndija ’79 Tetovë        6-0     1-0
(André Silva 13, 27, Montolivo 25, 85, Borini 67, Antonelli 69)
(Cutrone 16)
 
HNK Osijek                            FK Austria Wien                1-2     1-0
(Ejupi 15; Monschein 26, Holzhauser 59)
(Boban 62)
 
FK Krasnodar                          FK Crvena zvezda Beograd       3-2     1-2
(Ignatyev 20, Claesson 46, Petrov 66; Srnić 57, Pešić 71)
(Granqvist 81p; Radonjić 7, Kanga 46)
 
Club Brugge KV                        AEK Athina                     0-0     0-3
(Hristodoulopoulos 27p, André Simões 39, 90+1)
 
CS Marítimo Funchal                   FK Dynamo Kyiv                 0-0     1-3
(Erdem Şen; Harmash 33, Morozyuk 35, González 61)
 
Panathinaikos AO Athina               Athletic Club de Bilbao        2-3     0-1
(Lod 29, Cabezas 55; Aduriz 68, 74p, De Marcos 71)
(Muniain 22)
 
APO Apollon Lemesos                   FC Midtjylland Herning         3-2     1-1
(Kyriakou 15, Jander 69, Pittas 90+1; A.Sørloth 38, 74)
(Schembri 50; Hassan 10)
 
FH Hafnarfjörður                      Sporting Clube de Braga        1-2     2-3
(H.O.Bjöensson 39; Paulinho 62, Stojiljković 79)
(B.Böðvarsson 16, 51; Paulinho 39, 80, Dyego Sousa 90+3)
 
Everton FC Liverppol                  HNK Hajduk Split               2-0     1-1
(M.Keane 30, Gueye 45)
(G.þ.Sigurðsson 46; Radošević 43)
 
FC Viitorul Constanța                 FC Salzburg                    1-3     0-4
(Țucudean 7; Hwang 2, Wolf 28, Dabur 31)
(Dabur 7, F.Gulbrandsen 38, Berisha 52p, Haidara 88)
 
FK Vardar Skopje                      Fenerbahçe SK İstanbul         2-0     2-1
(Barseghyan 20, Mehmet Topal 90+2og)
(Jighauri 68, Gligorov 90+1; Neustädter 61)
 
AFC Ajax Amsterdam                    Rosenborg BK Trondheim         0-1     2-3
(Adeniyi Adegbenro 77)
(Younes 60, L.Schøne 61; N.Bendtner 26, Adeniyi Adegbenro 80, 89)
 
SC Rheindorf Altach                   MK Maccabi Tel Aviv            0-1     2-2
(V.Kjartansson 67)
(Aigner 20, Netzer 59; V.Kjartansson 42, Yeini 73)
 
FK BATE Barysaw                       FK Oleksandriya                1-1     2-1
(Ivanić 8; Banada 19)
(Ivanić 70, 73; Hrytsuk 33p)
 
GNK Dinamo Zagreb                     KF Skënderbeu Korçë            1-1     0-0
(Henríquez 90+5; Latifi 37)
 
PFK Ludogorets 1945 Razgrad           Marijampolės Sūduva            2-0     0-0
(Moţi 61, Misidjan 76)
 
NK Domžale                            Olympique de Marseille         1-1     0-3
(Vetrih 12; Sanson 63)
(Germain 28, 56, Thauvin 85)
 
FK Partizan Beograd                   Videoton FC Székesfehérvár     0-0     4-0
(Tawamba 6, Souma 24, Đurđević 35, 87)
 
FC Utrecht                            FK Zenit Sankt-Peterburg       1-0     0-2 aet
(Labyad 77)
(Kokorin 9, 106)
 
Legia Warszawa SA                     FC Sheriff Tiraspol            1-1     0-0
(Hämäläinen 76; Barros Bayala 87)
 
FK Viktoria Plzeň                     AEK Larnaka                    3-1     0-0
(Bakoš 29, 74p, Kolář 36; Acorán 8)
 
PAOK Thessaloniki                     Östersunds FK                  3-1     0-2
(Léo Matos 38, Prijović 77, 88p; Nouri 21p)
(Ghoddos 70, 77)
        
Group Phase
 
Group A
 
14.09   Villarreal CF                  FK Astana (new)                3-1
(Sansone 16, Bakambu 75, Cheryshev 77; Logvinenko 68)                               
 
14.09   SK Slavia Praha                MK Maccabi Tel Aviv            1-0
(Necid 12)
 
28.09   FK Astana (new)                SK Slavia Praha                1-1
(Tomasov 42; Ngadeu-Ngadjui 18)
 
28.09   MK Maccabi Tel Aviv            Villarreal CF                  0-0
 
19.10   FK Astana (new)                MK Maccabi Tel Aviv            4-0
(Twumasi 33p, 42, Kabananga 47, 52)
 
19.10   Villarreal CF                  SK Slavia Praha                2-2
(Trigueros 41, Bacca 44; Necid 18, Danny 30)
 
02.11   SK Slavia Praha                Villarreal CF                  0-2
(Bacca 15, Deli 89og)
 
02.11   MK Maccabi Tel Aviv            FK Astana (new)                0-1
(Twumasi 57)
 
23.11   FK Astana (new)                Villarreal CF                  2-3
(Kabananga 22, Twumasi 88; Dani Raba 39, Bakambu 65, 83)
 
23.11   MK Maccabi Tel Aviv            SK Slavia Praha                0-2
(Hušbauer 45+1, 54)
 
07.12   Villarreal CF                  MK Maccabi Tel Aviv            0-1
(Blackman 60)
 
07.12   SK Slavia Praha                FK Astana (new)                0-1
(Aničić 38)
 
Villareal CF                   6   3   2   1  10   6  11
FK Astana (new)                6   3   1   2  10   7  10
SK Slavia Praha                6   2   2   2   6   6   8
MK Maccabi Tel Aviv            6   1   1   4   1   8   4
 
Group B
 
14.09   FK Dynamo Kyiv                 KF Skënderbeu Korçë            3-1
(Sydorchuk 47, Júnior Moraes 50, Mbokani 65p; Muzaka 39)
 
14.09   BSC Young Boys Bern            FK Partizan Beograd            1-1
(Fassnacht 14; Janković 119)
 
28.09   FK Partizan Beograd            FK Dynamo Kyiv                 2-3
(Ožegović 34, Tawamba 42; Júnior Moraes 54p, 84, Buyalskyi 68)
 
28.09   KF Skënderbeu Korçë            BSC Young Boys Bern            1-1
(Sowe 65; Assalé 72)
 
19.10   KF Skënderbeu Korçë            FK Partizan Beograd            0-0
 
19.10   FK Dynamo Kyiv                 BSC Young Boys Bern            2-2
(Mbokani 34, Morozyuk 49; Assalé 17, 39)
 
02.11   FK Partizan Beograd            KF Skënderbeu Korçë            2-0
(Tošić 39, Tawamba 66)
 
02.11   BSC Young Boys Bern            FK Dynamo Kyiv                 0-1
(Buyalskyi 70)
 
23.11   KF Skënderbeu Korçë            FK Dynamo Kyiv                 3-2
(Lilaj 18, Adeniyi 52, Sowe 56; Tsyhankov 16, Rusyn 90+1)
 
23.11   FK Partizan Beograd            BSC Young Boys Bern            2-1
(Tawamba 12, Ožegović 53; Ngamaleu 25)
 
07.12   FK Dynamo Kyiv                 FK Partizan Beograd            4-1
(Morozyuk 6, Júnior Moraes 28, 31, 77; Jevtović 45+4p)
 
07.12   BSC Young Boys Bern            KF Skënderbeu Korçë            2-1
(Hoarau 55, Assalé 90+5; Gavazaj 51) 
 
FK Dynamo Kyiv                 6   4   1   1  15   9  13
FK Partizan Beograd            6   2   2   2   8   9   8
BSC Young Boys Bern            6   1   3   2   7   8   6
KF Skënderbeu Korçë            6   1   2   3   6  10   5
 
Group C
 
14.09   TSG 1899 Hoffenheim Sinsheim   Sporting Clube de Braga        1-2
(Wagner 24; João Carlos 45+1, Dyego Sousa 50) 
 
14.09   İstanbul Başakşehir FK         PFK Ludogorets 1945 Razgrad    0-0
 
28.09   Sporting Clube de Braga        İstanbul Başakşehir FK         2-1
(Mahgoub 26, Fransérgio 89; Emre Belözoğlu 28)
 
28.09   PFK Ludogorets 1945 Razgrad    TSG 1899 Hoffenheim Sinsheim   2-1
(Atanasov Dyakov 46, Lukoki 72; Kadeřábek 2)
 
19.10   TSG 1899 Hoffenheim Sinsheim   İstanbul Başakşehir FK         3-1
(Hübner 52, Amiri 59, Schulz 75; Napoleoni 90+3
 
19.10   Sporting Clube de Braga        PFK Ludogorets 1945 Razgrad    0-2
(Moţi 25, Raúl Silva 56og)
 
02.11   İstanbul Başakşehir FK         TSG 1899 Hoffenheim Sinsheim   1-1
(Višča 90+3; Grillitsch 47)
 
02.11   PFK Ludogorets 1945 Razgrad    Sporting Clube de Braga        1-1
(Marcelinho 66; Fransérgio 83)
 
23.11   PFK Ludogorets 1945 Razgrad    İstanbul Başakşehir FK         1-2
(Marcelinho 65; Višča 20, Kerim Frei Koyulu 27)
 
23.11   Sporting Clube de Braga        TSG 1899 Hoffenheim Sinsheim   3-1
(Marcelo Goiano 1, Fransérgio 91, 90+3; Uth 74)
 
07.12   İstanbul Başakşehir FK         Sporting Clube de Braga        2-1
(Višča 10, Emre Belözoğlu 77; Raúl Silva 55)
 
07.12   TSG 1899 Hoffenheim Sinsheim   PFK Ludogorets 1945 Razgrad    1-1
(Ochs 25; Wanderson 62) 
 
Sporting Clube de Braga        6   3   1   2   9   8  10
PFK Ludogorets 1945 Razgrad    6   2   3   1   7   5   9
İstanbul Başakşehir FK         6   2   2   2   7   8   8
TSG 1899 Hoffenheim Sinheim    6   1   2   3   8  10   5
 
Group D
 
14.09   FK Austria Wien                AC Milan                       1-5
(Borković 47; Hakan Çalhanoğlu 7, André Silva 10, 20, 56, Suso 63)
 
14.09   HNK Rijeka                     AEK Athina                     1-2
(Elez 29; Mandalos 16, Hristodoulopoulos 62)
 
28.09   AEK Athina                     FK Austria Wien                2-2
(Livaja 28, 90; Monschein 43, Tajouri 49)
 
28.09   AC Milan                       HNK Rijeka                     3-2
(André Silva 14, Musacchio 53, Cutrone 90+4; Acosty 84, Elez 90p)
 
19.10   AC Milan                       AEK Athina                     0-0
 
19.10   FK Austria Wien                HNK Rijeka                     1-3
(Friesenbichler 90; Gavranović 21, 31, Kvržić 90+2)
 
02.11   HNK Rijeka                     FK Austria Wien                1-4
(Pavičić 61; Prokop 41, 62, Serbest 74, Monschein 83)
 
02.11   AEK Athina                     AC Milan                       0-0
 
23.11   AC Milan                       FK Austria Wien                5-1
(Iván Rodríguez 28, André Silva 36, 70, Cutrone 42, 90+3 ; Monschein 21)
 
23.11   AEK Athina                     HNK Rijeka                     2-2
(Araújo 45+2, Christodoulopoulos 55; Gorgon 8, 26)
 
07.12   HNK Rijeka                     AC Milan                       2-0
(Pulijć 7, Gavranović 47)
 
07.12   FK Austria Wien                AEK Athina                     0-0            
 
AC Milan                       6   3   2   1  13   6  11
AEK Athina                     6   1   5   0   6   5   8
HNK Rijeka                     6   2   1   3  11  12   7
FK Austria Wien                6   1   2   3   9  16   5
 
Group E
 
14.09   Atalanta BC Bergamo            Everton FC Liverpool           3-0
(Masiello 27, Gómez 41, Cristante 44)
 
14.09   APO Apollon Lemesos            Olympique Lyonnais             1-1                      
(Sardinero 90+3; Depay 53)
 
28.09   Olympique Lyonnays             Atalanta BC Bergamo            1-1
(Traoré 45; Gómez 57)
 
28.09   Everton FC Liverpool           APO Apollon Lemesos            2-2
(Rooney 21, Vlašić 66; Sardinero 12, Héctor Yuste 88)
 
19.10   Atalanta BC Bergamo            APO Apollon Lemesos            3-1
(Iličić 12, Petagna 64, Freuler 66; Schembri 59)
 
19.10   Everton FC Liverpool           Olympique Lyonnais             1-2
(Williams 69; Fekir 6p, Traoré 75)
 
02.11   APO Apollon Lemesos            Atalanta BC Bergamo            1-1
(Zelaya 90+4; Iličić 35p)
 
02.11   Olympique Lyonnais             Everton FC Liverpool           3-0
(Traoré 68, Aouar 76, Depay 88)
 
23.11   Olympique Lyonnais             APO Apollon Lemesos            4-0
(Diakhaby 29, Fekir 31, Díaz 67, Maolida 90)
 
23.11   Everton FC Liverpool           Atalanta BC Bergamo            1-5
(Sandro Ramírez 71; Cristante 12, 63, Gosens 86, Cornelius 88, 90+4)
 
07.12   Atalanta BC Bergamo            Olympique Lyonnais             1-0
(Petagna 10)
 
07.12   APO Apollon Lemesos            Everton FC Liverpool           0-3
(Lookman 21, 28, Vlašić 87)           
 
Atalanta BC Bergamo            6   4   2   0  14   4  14
Olympique Lyonnais             6   3   2   1  11   4  11
Everton FC Liverpool           6   1   1   4   7  15   4
APO Apollon Lemesos            6   0   3   3   5  14   3
                       
Group F
 
14.09   FC Zlín                        FC Sheriff Tiraspol            0-0
 
14.09   FC København                   FK Lokomotiv Moskva            0-0
 
28.09   FC Sheriff Tiraspol            FC København                   0-0
 
28.09   FK Lokomotiv Moskva            FC Zlín                        3-0
(Manuel Fernandes 2p, 6, 17)
 
19.10   FC Zlín                        FC København                   1-1
(Diop 11; P.Ankersen 19)
 
19.10   FC Sheriff Tiraspol            FK Lokomotiv Moskva            1-1
(Badibanga 31; An.Miranchuk 17)
 
02.11   FK Lokomotiv Moskva            FC Sheriff Tiraspol            1-2
(Farfán 26; Badibanga 41, Brezovec 58)
 
02.11   FC København                   FC Zlín                        3-0
(Lüfter 40, Verbič 49, 90+2)
 
23.11   FC Sheriff Tiraspol            FC Zlín                        1-0
(Jairo 11)
 
23.11   FK Lokomotiv Moskva            FC København                   2-1
(Farfán 17, 51; Verbič 31)
 
07.12   FC København                   FC Sheriff Tiraspol            2-0
(Soteriou 56, Lüftner 59)
 
07.12   FC Zlín                        FK Lokomotiv Moskva            0-2
(Al.Miranchuk 70, Farfán 75)
 
FK Lokomotiv Moskva            6   3   2   1   9   4  11
FC København                   6   2   3   1   7   3   9
FC Sheriff Tiraspol            6   2   3   1   4   4   9
FC Zlín                        6   0   2   4   1  10   2
 
Group G
 
14.09   MK Hapoel Be’er Sheva          FC Lugano                      2-1
(Einbinder 2, Tzedek 60p; Tzedek 67og) 
 
14.09   FC FCSB (Steaua) București     FK Viktoria Plzeň              3-0
(Budescu 21p, 44, Alibec 73)
 
28.09   FC Lugano                      FC FCSB (Steaua) București     1-2
(Bottani 14; Budescu 58, Junior Maranhão 64)
 
28.09   FK Viktoria Plzeň              MK Hapoel Be’er Sheva          3-1
(Petržela 29, Kopic 76, Bakoš 89; Nwakaeme 69)
 
19.10   FC Lugano                      FK Viktoria Plzeň              3-2
(Bottani 63, Carlinhos 69, Gerndt 88; Krmenčík 76, Bakoš 90)
 
19.10   MK Hapoel Be’er Sheva          FC FCSB (Steaua) București     1-2
(Cuenca 87; Gnohéré 70, 75)
 
02.11   FC FCSB (Steaua) București     MK Hapoel Be’er Sheva          1-1
(Coman 31; Sahar 37)
 
02.11   FK Viktoria Plzeň              FC Lugano                      4-1
(Krmenčík 4, 19, Hořava 45, Cermák 56; Mariani 15)
 
23.11   FK Viktoria Plzeň              FC FCSB (Steaua) București     2-0
(Petržela 49, Kopic 76)
 
23.11   FC Lugano                      MK Hapoel Be’er Sheva          1-0
(Carlinhos 50)
 
07.12   FC FCSB (Steaua) București     FC Lugano                      1-2
(Gnohéré 60; Daprelà 3, Vécsei 32)
 
07.12   MK Hapoel Be’er Sheva          FK Viktoria Plzeň              0-2
(Hejda 28, Hořava 83)
 
FC FCSB (Steaua) București     6   3   1   2   9   7  10
FK Viktoria Plzeň              6   4   0   2  13   8  12
FC Lugano                      6   3   0   3   9  11   9
MK Hapoel Be’er Sheva          6   1   1   4   5  10   4
 
Group H
 
14.09   FK Crvena zvezda Beograd       FK BATE Barysaw                1-1
(Radonjić 54; Signevich 72)
 
14.09   Arsenal FC London              1.FC Köln 01/07                3-1
(Kolašinac 49, Alexis Sánchez 67, Bellerín 82; Córdoba 9)
 
28.09   1.FC Köln 01/07                FK Crvena zvezda Beograd       0-1
(Boakye-Yiadom 26)
 
28.09   FK BATE Barysaw                Arsenal FC London              2-4
(Ivanić 28, Hardzeichuk 67; Walcott 9, 27, Holding 26, Giroud 49p)
 
19.10   FK BATE Barysaw                1.FC Köln 01/07                1-0
(Ryas 55)
 
19.10   FK Crvena zvezda Beograd       Arsenal FC London              0-1
(Giroud 85)
 
02.11   1.FC Köln 01/07                FK BATE Barysaw                5-2
(Zoller 16, Ōsako 54, 82, Guirassy 63, Jojić 90; Milunović 31, Signevich 33)
 
02.11   Arsenal FC London              FK Crvena zvezda Beograd       0-0
 
23.11   FK BATE Barysaw                FK Crvena zvezda Beograd       0-0
 
23.11   1.FC Köln 01/07                Arsenal FC London              1-0
(Guirassy 62p)
 
07.12   Arsenal FC London              FK BATE Barysaw                6-0
(Debuchy 11, Walcott 37, Wilshere 43, Polyakov 51og, Giroud 63p, Elneny 74)
 
07.12   FK Crvena zvezda Beograd       1.FC Köln 01/07                1-0
(Srnić 22)     
 
Arsenal FC London              6   4   1   1  14   4  13
FK Crvena zvezda Beograd       6   2   3   1   3   2   9
1.FC Köln 01/07                6   2   0   4   7   8   6
FK BATE Barysaw                6   1   2   3   6  16   5
 
Group I
 
14.09   Olympique de Marseille         Konyaspor Kulübü               1-0
(Rami 48)
 
14.09   Vitória SC Guimarães           FC Salzburg                    1-1
(Pedrão 25; Berisha 45)
 
28.09   FC Salzburg                    Olympique de Marseille         1-0
(Dabur 13)
 
28.09   Konyaspor Kulübü               Vitória SC Guimarães           2-1
(Araz 24, Milošević 48; Hurtado 74)
 
19.10   Konyaspor Kulübü               FC Salzburg                    0-2
(Guldbrandsen 6, Dabur 80)
 
19.10   Olympique de Marseille         Vitória SC Guimarães           2-1
(Ocampos 28, Lopez 76; Rafael Martins 17)
 
02.11   FC Salzburg                    Konyaspor Kulübü               0-0
 
02.11   Vitória SC Guimarães           Olympique de Marseille         1-0
(Hurtado 80)
 
23.11   FC Salzburg                    Vitória SC Guimarães           3-0
(Dabur 26, Ulmer 45+1, Hwang 67)
 
23.11   Konyaspor Kulübü               Olympique de Marseille         1-1
(Skubic 82p; Moke Abro 90+3og)
 
07.12   Olympique de Marseille         FC Salzburg                    0-0
 
07.12   Vitória SC Guimarães           Konyaspor Kulübü               1-1
(Ali Turan 77og; Bourabia 15)                 
 
FC Salzburg                    6   3   3   0   7   1  12
Olympique de Marseille         6   2   2   2   4   4   8
Konyaspor Kulübü               6   1   3   2   4   6   6
Vitória SC Guimarães           6   1   2   3   5   9   5
 
Group J
 
14.09   FK Zorya Luhansk               Östersunds FK                  0-2
(Ghoddos 50, Gero 90+4)
 
14.09   Hertha BSC Berlin              Athletic Club de Bilbao        0-0
 
28.09   Östersunds FK                  Berliner SC Hertha 1892        1-0
(Nouri 22p)
 
28.09   Athletic Club de Bilbao        FK Zorya Luhansk               0-1
(Kharatin 26)
 
19.10   Östersunds FK                  Athletic Club de Bilbao        2-2
(Gero 52, Edwards 64; Aduriz 14, Williams 89)
 
19.10   FK Zorya Luhansk               Hertha BSC Berlin              2-1
(Silas 42, Svatok 79; Selke 56)
 
02.11   Athletic Club de Bilbao        Östersunds FK                  1-0
(Aduriz 70)
 
02.11   Hertha BSC Berlin              FK Zorya Luhansk               2-0
(Selke 16, 73)
 
23.11   Östersunds FK                  FK Zorya Luhansk               2-0
(Grechushkin 40og, Ghoddos 78)
 
23.11   Athletic Club de Bilbao        Hertha BSC Berlin              3-2
(Aduriz 35p, 66p, Iñaki Williams 82; Leckie 26, Selke 36)
 
07.12   FK Zorya Luhansk               Athletic Club de Bilbao        0-2
(Aduriz 70, Raúl García 86)
 
07.12   Hertha BSC Berlin              Östersunds FK                  1-1
(Pekarík 61; Papagiannopoulos 58)     
 
Athletic Club de Bilbao        6   3   2   1   8   5  11
Östersunds FK                  6   3   3   1   8   4  11
FK Zorya Luhansk               6   2   0   4   3   9   6
Hertha BSC Berlin              6   1   2   3   6   7   5
 
Group K
 
14.09   SV Zulte Waregem               OGC Nice-Côte d’Azur           1-5
(Leya 46; Pléa 16, 20, Dante 28, Saint-Maximin 69, Balotelli 74)
 
14.09   SBV Vitesse Arnhem             SS Lazio Roma                  2-3
(Matvaž 33, Linssen 57; Parolo 51, Immobile 67, Murgia 75)
 
28.09   OGC Nice-Côte d’Azur           SBV Vitesse Arnhem             3-0
(Pléa 16, 82, Saint-Maximin 45)
 
28.09   SS Lazio Roma                  SV Zulte Waregem               2-0
(Caicedo 18, Immobile 90)
 
19.10   OGC Nice-Côte d’Azur           SS Lazio Roma                  1-3
(Balotelli 4; Caicedo 5, Milinković- Savić 65, 89)
 
19.10   SV Zulte Waregem               SBV Vitesse Arnhem             1-1
(Kashia 23og; Bruns 27)
 
02.11   SBV Vitesse Arnhem             SV Zulte Waregem               0-2
(Baudry 3, Kaya 70)
 
02.11   SS Lazio Roma                  OGC Nice-Côte d’Azur           1-0
(Le Marchand 90+2og)
 
23.11   SS Lazio Roma                  SBV Vitesse Arnhem             1-1
(Luis Alberto 42; Linssen 13)
 
23.11   OGC Nice-Côte d’Azur           SV Zulte Waregem               3-1
(Balotelli 5p, 31, Tameze 86; Hamalainen 81)
 
07.12   SV Zulte Waregem               SS Lazio Roma                  3-2
(De Pauw 6, Heylen 60, Leya 83; Caicedo 67, Leiva 76)
 
07.12   SBV Vitesse Arnhem             OGC Nice-Côte d’Azur           1-0
(Castaignos 84)
 
SS Lazio Roma                  6   4   1   1  12   7  13
OGC Nice-Côte d’Azur           6   3   0   3  12   7   9
SV Zulte Waregem               6   2   1   3   8  13   7
SBV Vitesse Arnhem             6   1   2   3   5  10   5
 
Group L
 
14.09   FK Vardar Skopje               FK Zenit Sankt-Peterburg       0-5
(Kokorin 5, 21, Dzyuba 39, Ivanović 66, Rigoni 89)
 
14.09   Real Sociedad San Sebastián    Rosenborg BK Trondheim         4-0
(Llorente 9, 77, Zurutuza 10, Skjelvik 41og)
 
28.09   FK Zenit Sankt-Peterburg       Real Sociedad San Sebastián    3-1
(Rigoni 5, Kokorin 24, 60; Llorente 41)
 
28.09   Rosenborg BK Trondheim         FK Vardar Skopje               3-1
(N.Bendtner 25p, A.Konradsen 56, V.Hedenstad 68; Alves 90+1)
 
19.10   FK Vardar Skopje               Real Sociedad San Sebastián    0-6
(Oyazabal 12, Willian José 35, 42, 55, 59, De La Bella 90)
 
19.10   FK Zenit Sankt-Peterburg       Rosenborg BK Trondheim         3-1
(Rigoni 2, 68, 75; P.A.Helland 88)
 
02.11   Real Sociedad San Sebastián    FK Vardar Skopje               3-0
(Juanmi 31, De La Bella 69, Jon Bautista 81)
 
02.11   Rosenborg BK Trondheim         FK Zenit Sankt-Peterburg       1-1
(N.Bendtner 55p; Kokorin 90+3)
 
23.11   Rosenborg BK Trondheim         Real Sociedad San Sebastián    0-1
(Mikel 90)
 
23.11   FK Zenit Sankt-Peterburg       FK Vardar Skopje               2-1
(Poloz 16, Rigoni 43; Blazherski 90+3)
 
07.12   Real Sociedad San Sebastián    FK Zenit Sankt-Peterburg       1-3
(Willian José 58; Erokhin 35, Ivanović 64, Paredes 85)
 
07.12   FK Vardar Skopje               Rosenborg BK Trondheim         1-1
(Ytalo 9; Bendtner 45+2p)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       6   5   1   0  17   6  16
Real Sociedad San Sebastián    6   4   0   2  16   6  12
Rosenborg BK Trondheim         6   1   2   3   6  11   5
FK Vardar Skopje               6   0   1   5   4  20   1
 
Intermediate Round
 
BV Borussia 09 Dortmund               Atalanta BC Bergamo            3-2     1-1
(Schürrle 30, Batshuayi 65, 90+1; Iličić 51, 56) 
(Schmelzer 83; Tolói 11)
 
OGC Nice-Côte d’Azur                  FK Lokomotiv Moskva            2-3     0-1
(Balotelli 4, 28p; Manuel Fernandes 45, 69, 77)
(Denisov 30)
                               
FC København                          Club Atlético de Madrid        1-4     0-1
(Fischer 15; Niguez 21, Gameiro 37, Griezmann 71, Vitolo 77)
(Gameiro 7)
 
FK Spartak Moskva                     Athletic Club de Bilbao        1-3     2-1
(Luiz Adriano 60; Aduriz 22, 39, Mikel Rico 45+1)
(Luiz Adriano 44, Melgarejo 85; Etxeita 57)
 
AEK Athina                            FK Dynamo Kyiv                 1-1     0-0
(Ajdarević 80; Tsyhankov 19)
 
Celtic FC Glasgow                     FK Zenit Sankt-Peterburg       1-0     0-3
(McGregor 78)
(Ivanović 8, Kuzyayev 27, Kokorin 61)
 
SSC Napoli                            Rasen Ballsport Leipzig        1-3     2-0
(Ounas 52; Werner 61, 90+3, Bruma 74)
(Zielinski 33, Insigne 86)
 
FK Crvena zvezda Beograd              PFK CSKA Moskva                0-0     0-1
(Dzagoyev 45+1)
 
Olympique Lyonnais                    Villarreal CF                  3-1     1-0
(N’Dombélè 46, Fekir 49, Depay 82; Fornals 63)
(Traoré 85)
 
Real Sociedad San Sebastián           FC Salzburg                    2-2     1-2
(Odriozola 57, Januzaj 80; Oyarzabal 27og, Minamino 90+4) 
(Navas 28; Dabur 10, Berisha 74p)
 
FK Partizan Beograd                   FK Viktoria Plzeň              1-1     0-2
(Tawamba Kana 58; Řezník 81)
(Krmenčík 67, Čermák 90+4)
 
FCSB (Steaua)București                SS Lazio Roma                  1-0     1-5
(Gnohéré 29)
(Gnohéré 82; Immobile 7, 43, 71, Bastos 35, Felipe Anderson 51)
 
PFK Ludogorets 1945 Razgrad           AC Milan                       0-3     0-1
(Cutrone 45, Ricardo Rodríguez 64, Borini 90+2)
(Borini 21)
 
FK Astana                             Sporting CP Lisboa             1-3     3-3
(Tomasov 7; Bruno Fernandes 48p, Gelson Martins 50, Doumbia 55)
(Tomasov 37, Twumasi 80, Shomko 90+4; Dost 3, Bruno Fernandes 53, 63)
 
Östersunds FK                         Arsenal FC London              0-3     2-1
(Nacho Monreal 13, Papagiannopoulos 24og, Mesut Özil 58)
(Aiesh 22, Sema 23; Kolašinac 47)
 
Olympique de Marseille                Sporting Clube de Braga        3-0     0-1
(Germain 4, 69, Thauvin 74)
(Ricardo Horta 31)
 
8th Finals
 
SS Lazio Roma                         FK Dynamo Kyiv                 2-2     2-0
(Immobile 54, Felipe Anderson 62; Tsyhankov 52, Júnior Moraes 79)
(Leiva 23, de Vrijs 83)
 
Rasen Ballsport Leipzig               FK Zenit Sankt-Peterburg       2-1     1-1
(Bruma 56, Werner 77; Criscito 86)
(Augustin 22; Driussi 45+1)
 
Club Atlético de Madrid               FK Lokomotiv Moskva            3-0     5-1
(Saúl 22, Diego Costa 47, Koke 90)
(Correa 16, Saúl 47, Fernando Torres 65p, 70, Griezmann 85; Rybus 20)
 
PFK CSKA Moskva                       Olympique Lyonnais             0-1     3-2
(Marcelo 68)
(Golovin 39, Musa 60, Wernbloom 65; Cornet 58, Mariano Díaz 71)
 
Olympique de Marseille                Athletic Club de Bilbao        3-1     2-1
(Ocampos 1, 57, Payet 14; Aduriz 45+3)
(Payet 38, Ocampos 52; Iñaki Williams 74) 
 
Sporting CP Lisboa                    FK Viktoria Plzeň              2-0     1-2 aet
(Fredy Montero 45+1, 49)
(Battaglia 107; Bakoš 6, 64)
 
BV Borussia 09 Dortmund               FC Salzburg                    1-2     0-0
(Schürrle 62; Berisha 49p, 56)
 
AC Milan                              Arsenal FC London              0-2     1-3
(Mkhitaryan 15, Ramsey 45+4)                                                                
(Hakan Çalhanoğlu 35; Welbeck 39p, 86, Xhaka 71) 
 
Quarter-Finals
 
Rasen Ballsport Leipzig               Olympique de Marseille         1-0     2-5
(Werner 45+1)
(Bruma 2, Augustin 55; Ilsanker 6og, Sarr 9, Thauvin 38, Payet 60, Sakai 90+5)
 
Arsenal FC London                     PFK CSKA Moskva                4-1     2-2
(Ramsey 9, 28, Lacazette 23p, 35; Golovin 15)
(Welbeck 75, Ramsey 90+2; Chalov 39, Nababkin 50)
 
Club Atlético de Madrid               Sporting CP Lisboa             2-0     0-1
(Koke 1, Griezmann 40)
(Fredy Montero 28) 
 
SS Lazio Roma                         FC Salzburg                    4-2     1-4
(Lulić 8, Parolo 49, Felipe Anderson 74, Immobile 76; Berisha 30p, Minamino 71)     
(Immobile 55; Dabur 56, Haidara 72, Hwang 74, Lainer 76)
 
Semifinals
 
Olympique de Marseille                FC Salzburg                    2-0     1-2 aet
(Thauvin 15, N’Jie 63)
(Rolando 116; Haidara 53, Sarr 65og)
 
Arsenal FC London                     Club Atlético de Madrid        1-1     0-1
(Lacazette 61; Griezmann 82)
(Diego Costa 45+2)
 
Final
 
Club Atlético de Madrid               Olympique de Marseille         3-0
(Lyon, Parc Olympique Lyonnais 16 May 2018)
 
(Griezmann 21, 49, Gabi 89)
 
Club Atlético de Marseille: Jan Oblak; Šime Vrsaljko (Juan Francisco Torres Juanfran 46), José María Giménez, Diego Godín, Lucas Hernández; Ángel Correa (Thomas Partey 88), Gabriel Fernández Gabi, Saúl Ñíguez, Jorge Resurrección Koke; Antoine Griezmann (Fernando Torres 90), Diego Costa; Coach Jan Oblak.
 
Olympique de Marseille: Steve Mandanda; Bouna Sarr, Adil Rami, Luiz Gustavo Dias, Jordan Amavi; Florian Thauvin, André Zambo Anguissa, Dimitri Payet (Maxime López 32), Morgan Sanson, Lucas Ocampos (Clinton N’Jie 55); Valère Germain (Kostas Mitroglou 74); Coach: Rudi García.
 
Referee: Björn Kuipers (HOL)