EUROPA LEAGUE 2015-16

First Qualifying Round (Jul 2 and 9)
 
K Vikingur Reykjavík           NK Koper                       0-1            2-2
(Pučko 77)
(A.Kristinsson 51, 76; Pučko 18, Palčič 61)
 
Newtown AFC                    Valletta FC                    2-1            2-1
((Boundford 40, Oswell 90+1; Jhonnattan 77)
(Oswell 7, Owen 86; Fidjeu 46)
 
Glenavon FC Lurgan             FK Shakhtsyar Salyhorsk        1-2            0-3
(Patton 86; Afanasyev 3, Kamarowski 30)
(Yurevich 8, Yanush 66, Kamarowski 87) 
 
Linfield FC Belfast            NSI Runavík                    2-0            3-4
(Waterworth 57, Bates 73)
(Reece 13, Bates 33, Waterworth 69; K.Andrasson Olsen 17, P.J.Justinussen 19, 85, J.Jonsen 45+1)
 
Klaipėdos Atlantas             PFK Beroe Stara Zagora         0-2            1-3
(Borislavov Delev 60, Bozhilov 84)
(Veževičius 65; Borislavov Delev 7, 45, 67)
 
FK Budućnost Podgorica         FK Spartaks Jūrmala            1-3            0-0
(Raičevič 6; Bulvītis 22, 74p, Mickevič 42)                                         
 
FC Progrès Niederkorn          Shamrock Rovers FC Dublin      0-0            0-3
(Webster 21, Waters 41, 57)    
 
Cork City FC                   KR Reykjavík                   1-1            1-2 aet
(Bennett 19; Hauksson 28)
(O’Sullivan 13; Pálmason 75, Schoop 99)
 
University College FC Dublin   F91 Dudelange                  1-0            1-2
(Swan 45+1)
(Swan 17; Joël Pedro 43, Nakache 45+3)
 
FC Sheriff Tiraspol            Odds BK Skien                  0-3            0-0
(Akabueze 2, F.Johnsen 11, S.Hagen 28)
 
SK Dinamo Tbilisi              Qəbələ PFK                     2-1            0-2
(Jighauri 65, Papunashvili 84; Hüseynov 74)
(A.MƏmmƏdov 88, Antonov 90+3)
 
FC Differdange 03              Bala Town FC                   3-1            1-2
(El Rafik 4, Caron 7, Sinani 26; Sheridan 38)
(Er rafik 90+5; Murtagh 49, Sheridan 83)
 
Brøndby IF                     AC Juvenes/Dogana Serravalle   9-0            2-0
(J.Elmander 6, 16, Da Silva 14, Pukki 22, F.Holst 23, J.Larsson 35, Rashani 56, 88, Corlu 66)
(J.Elmander 49, E.Rashani 59)
 
Debreceni VSC                  FK Sutjeska Nikšić             3-0            0-2
(Mihelič 16, Brković 71, Sidibé 74)
(Fukui 53, Božović 81p)
 
FK Crvena zvezda Beograd       FK Qayrat Almaty               0-2            1-2
(Bi Goua Gohou 45, Kuaktayev 64)
(Savićević 85p; Islamkhan 29, Quat 47)
 
FK Aqtöbe                      Nõmme Kalju FC Tallinn         0-1            0-0
(Purje 72)     
 
Go Ahead Deventer              Ferencvárosi TC  Budapest      1-1            1-4
(Vriends 45+2; Gera 3)
(Türüç 90+3; Gera 4, Böde 20, Busai 45, Haraszti 89)
 
NK Domžale                     FK Čukarički Beograd           0-1            0-0
(Matić 43p)            
 
FK Kukësi                      FK Tarpeda Zozhdina            2-0            0-0
(Jean Carioca 9, Pejić 54)            
 
KF Renova Čepčište Tetovo      FC Dacia Chișinău              0-1            1-4
(Roșca 12)
(Emini 32; Cociuc 9, Jardan 55, Pavlov 60, Lozovyi 88)
 
KF Shkëndija Tetovë            Aberdeen FC                    1-1            0-0
(Kirovski 84; McGinn 79)                      
 
MTK Budapest                   FK Vojvodina Novi Sad          0-0            1-3
(Streštík 3; Stanisavljević 14, Mdraković 41, Ivanić 51)     
 
FK Ordabasy                    MK Beitar Yerushaláyim         0-0            1-2
(Petrov 66; Atzili 17, Gabay 60)              
 
FC Flora Tallinn               FK Rabotnički Skopje           1-0            0-2
(Gussev 59)
(Anene 48, Altiparmakovski 54)
 
SK Dinamo Batumi               AS Omonoia Lefkosia            1-0            0-2
(Gabedava 40)
(Goulon 54, Schembri 61)
 
FK Trakai                      HB Tórshavn                    3-0            4-1
(Bychenok 19, Arshakyan 60, Solominas 86)
(Arshakyan 30, 90+3, Solominas 38, Bychakov 83p; L.Hanssen 90)
 
Glentoran FC Belast            MSK Žilina                     1-4            0-3
(McMenamin 66; Jelić 13, Paur 20, Čmelík 59, Kane 81og)
(Jelić 44, 55, 66)
 
Alashkert FA Yerevan           Saint-Johnstone FC Perth       1-0            1-2
(Manasyan 59)
(Gyozalyan 74; O’Halloran 34, McKay 87)
 
FK Olimpik Sarajevo            FC Spartak Trnava              1-1            0-0
(Pandža 14; Halilović 70)      
 
Vikingur Gøta/Leirvík          Rosenborg BK Trondheim         0-2            0-0
(A.Søderlund 82, 90+2)         
 
Skonto FC Rīga                 Saint Patrick’s Athletic FC    2-1            2-0
(Karašausks 38, Gutkovskis 65; Greene 21)
(Sorokins 37, Karašausks 59)
 
Balżan Youths FC               FK Željezničar Sarajevo        0-2            0-1
(Bajić 4p, 13)
(Sadiković 68)
 
UE Sant Julià de Lòria         Randers FC                     0-1            0-3
(J.Borring 22)
(Amini 41, Babayan 72, Ishak 90+2)
 
Parkruoio Kruoja               SSA Jagiellonia Białystok      0-1            0-8
(Świderski 90+3)
(Gajos 3, Swiderski 8, Tuszynski 18, 45+1, 49p, Krankowski 64, 75, 80)
 
KF Laçi                        İnter Bakı PİK                 1-1            0-0
(Meto 20; Kvekveskiri 47)              
 
Strømsgodset IF Drammen        FK Partizani Tiranë            3-1            1-0
(Vilsvik 21, 72, Ogunjimi 66; Fazliu 68)
(P.Moen 90+5)  
 
FK Jelgava                     PFK Litex Lovech               1-1            2-2
(Malašenoks 83; Bozhikov 50)
(Ošs 11, Diallo 60; B.M.Johnsen 25, 56)
 
West Ham United FC London      FC Lusitanos Andorra           3-0            1-0
(Sakho 40, 45+2, Tomkins 58)
(Lee 21)
 
SJK Seinäjoki                  FH Harnarfjörður               0-1            0-1
(Lennon 56)
(Finnbogason 90+1)
 
FC Lahti                       IF Elfsborg Borås              2-2            0-5
(Lagerblom 25, Matheus Alves 61; Rohdén 15, Prodell 59)
(A.Svensson 11, V.Claesson 21p, M.Rohdén 33, V.Prodell 70, L.Nilsson 81)
 
JK Sillimäe Kalev              HNK Hajduk Split               1-1            2-6
(Silich 40; Caktaš 6p)
(Russo 36, 41; Balić 15, Caktaš 45+1, Ohandza 56, 63, Vlašić 72, Maglica 88)
 
FC Sáxan Cehadîr Lunga         APO Apollon Lemesos            0-2            0-2
(João Pedro 32, Papoulis 89)
(Stojanović 2, Papoulis 61)
 
Shirak FA Gyumri               FK Zrinjski Mostar             2-0            1-2
(Bougouhi 18, 67)
(Bougouhi 90+6; Mešanović 80p, Filipović 85)
 
VPS Vaasa                      AIK Solna                      2-2            0-4
(Catović 45+3, Seabrook 65; Bahoui 70, 83p)
(Goitom 14, 59, Bangura 54, Ofori 85)
 
Neftçi PFK Bakı                FK Mladost Podgorica           2-2            1-1
(Qurbanov 36, Abdullayev 55; Lagator 34, Mirković 87)
(Abdullayev 71; Vuković 90+1)                        
 
NK Celje                       WKS Śląsk Wrocław SA           0-1            1-3
(Pich 32)
(Firer 80; Ostrowski 46, Kielb 56, 90)
 
SP La Fiorita Montegiardino    FC Vaduz                       0-5            1-5
(Schürpf 5, Sutter 26, Pergl 42, Abegglen 79, Ciccone 90+2)
(Tommasi 74; Kamber 25, 33, Schürpf 41, Muntwiler 71, Lang 84)
 
Birkirkara FC                  Ulisses FA Yerevan             0-0            3-1
(Miccoli 21, Mazzetti 44, Fenech 80p; Morozov 71)
 
Airbus UK Broughton            NK Lokomotiva Zagreb           1-3            2-2     
(Riley 27; Šovšić 48, Marić 61, Kolar 68)
(Budrys 46, Jones 75; Fiolić 65, Šovšić 73)
 
FC Botoșani                    SK Tshkinvali                  1-1            3-1
(Ivanovici 21; Kacharava 46)
(Roman 6, 59, Batin 68; Kilasonia 65p)
 
College Europa AFC Gibraltar   ŠK Slovan Bratislava           0-6            0-3
(Mézsáros 5, 25, 30, Simović 32, Štefánik 40, Priskin 90+3)
(Gorosito 21, Zrelák 35, Vittek 67p)
 
Second Qualifying Round (July 16 and 23)
 
FK Kukësi                      FK Mladost Podgorica           0-1            4-2
(Lakić 52)
(Felipe Moreira 13, Peijć 19, 72, Erick Flores 32 Šćepović 62, Adžović 87)
 
PFK Beroe Stara Zagora         Brøndby IF                     0-1            0-0
(M.Albrechtsen 85)
 
Shamrock Rovers  FC Dublin     Odds BK Skien                  0-2            1-2
(Occéan 53p, 67)
(Brennan 90+1; Alvorsen 72, Hagen 86)
 
NK Lokomotiva Zagreb           PAOK Thessaloniki              2-1            0-6
(Kolar 30, Andrijašević 45+1; Mak 90+2)
(Luas Péres 3, Maak 7, 84, Palkas 14, Kitsiou 34, Mrčela 60og) 
 
KR Reykjavík                   Rosenborg BK Trondheim         0-1            0-3
(P.A.Helland 56p)
(Midtsjø 4, Helland 7, Søderlund 18)
 
MK Hapoel Be’er Sheva          FC Thun 1898                   1-1            1-2
(Hoban 26; Frontino 87)
Ogu 6; Nelson Ferreira 40 72) 
 
ŠK Slovan Bratislava           University College FC Dublin   1-0            5-1
(Zreľák 84)
(Vittek 41, 90+1, 90+3, Milinković 49, Saláta 81; Swan 57)
 
AIK Solna                      Shirak FA Gyumri               2-0            2-0
(Goitom 29, 83p)
(Goitom 14, Ishizaki 25)
 
FK Qayrat Almaty               Alashkert FA Yerevan           3-0            1-2
(Islamkhan 14p, Bi Goua Gohou 55, Despotović 69)
(Bi Goua Gohou 45+3; Arakelyan 28, Heber 90+4)
 
Ferencvárosi TC  Budapest      FK Zelježničar Sarajevo        0-1            0-2
(Beganović 90)
(Kokot 23, Đelmić 90+1)
 
Legia Warszawa SA              FC Botoșani                    1-0            3-0
(Duda 78)
(Guilherme 8, Nikolić 38p, Prijović 84)
 
FK Vojvodina Novi Sad          FK Spartaks Jūrmala            3-0            1-1
(Stanisavljević 6, Mrdaković 16, Mickevičs 88og)
(Kordić 86; Vivacqua 90+3)
 
FC Vaduz                       Nomme Kalju FC Tallinn         3-1            2-0
(Ciccone 20, Neumayr 53, 90+2; Wakui 86)
(Caballero Aguilera 59, Aliji 4)
 
FC Dacia Chișinau              MŠK Žilina                     1-2            2-4
(Mihailov 80; Jelić 53, 59)
(Cociuc 64, Leucă 87; Vavro 15, Káčer 50, Škvarka 62, Paur 85)
 
SSA Jagiellonia Białystok      AS Omonoia Lefkosia            0-0            0-1
Sheridan 8)
 
FK Jelgava                     FK Rabotnički Skopje           1-0            0-2
(Kļuškins 87)
(Ilijoski 6 Sahiti 17)
 
FK Mladá Boleslav              Strømsgodset IF  Drammen       1-2            1-0
(Bartl 39; T.Braaten Sørum 44, Jradi 85)
(Čermák 34)
 
FH Hafnarfjördur               İnter Bakı PİK                 1-2            2-2  aet
(A.Guðnason 39p; Kvekveskiri 54p, Dhiego Martins 61)
(Valdimarsson 47, Finnbogason 52; Hüseynov 45+1, Əliyev 91)
 
FK Čukarički Beograd           Qəbələ PFK                     1-0            0-2
(Stojiljković 53)
(Zenjov 39, 53)
 
FK Cherno More Varna           FK Dynama Minsk                1-1            0-4
(Couruer 11; Palitsevich 72)
(Korytko 41, Adamović 58, Bećiraj 86, 90+2)
 
Inverness Caledonian Thistle   FC Astra Giurgiu               0-1            0-0
(Budescu 24)
 
FK Shakhtsyor Salyhorsk        Wolfsberger AC                 0-1            0-2
(Jacobo 62)
(Sollbauer 19, Hellquist 90)
 
NK Rijeka                      Aberdeen FC                    0-3            2-2
(Considine 38, Pawlett 52, McLean 75)
(Tomasov 58, Kvržić 63; McGinn 64, Hayes 72)
 
FC Spartak Trnava              Linfield FC Belfast            2-1            3-1
(Sabo 16p, Mikovič 35)
(Sabo 54, 84, Vojtuš 60; Lowry 34
 
Trabzonspor Kulübü             FC Differdange ’03             1-0            2-1
(Mehmet Ekici 44)
(Salih Dursun 19, Soner Aydoğdu 90+3; Er Rafik 81)
 
West Ham United FC London      Birkirkara FC                  1-0            0-1 aet (5-3p)
(Tomkins 90)
(Miccoli 15)
 
FC København                   Newtown AFC                    2-0            3-1
(Verbič 2, Kusk 74)
(Pourié 28, 51, Jørgensen 40p; Goodwin 70)
 
Royal Charleroi SC             MK Beitar Yerushaláyim         5-1            4-1
(Pollet 10, 68, Kebano 47, 90+3, Stevance 88; Gabay 35)
(Kebano 43, Enes Sağlık 53, Ndongala 76, Stevance 90+2; Atzili 16)
 
APO Apollon Lemesos            Trakų FK                       4-0            0-0
(Kolokoudias 20, 64p, Stojanović 52, Farlay Rosa 87)
 
WKS Slask Wrocław SA           IFK Göteborg                   0-0            0-2
(Engvall 55, Boman 59)
 
Randers FC                     IF Elfsborg Borås              0-0            0-1 aet
(Lundevall 94)
 
NK Koper                       HNK Hajduk Split               3-2            1-4
(Halilović 7, Rahmanović 17, 41; Milović 29, Nižić 90)
(Palčič 45+2; Kiš 2, Jefferson 40, Caktaš 62, Maglica 69)
 
FC Skonto Rīga                 Debeceni VSC                   2-2            2-9
(Karašausks 27, 48; Tisza 9, Castillion 72)
(Gutkovskins 59, Rode 65; Tisza 7, 45+2, Balogh 12, Sidibe 29, 31, Brković 51, Szakály 54p, Bódi 58, Castillion 70)               
 
Third Qualifying Round (July 30 and August 6)
 
FC Zürich                      FK Dynama Minsk                0-1            1-1 aet
(Bećiraj 63p)
(Chermiti 4; Bećiraj 118)
 
FK Qayrat Almaty               Aberdeen FC                    2-1            1-1
(Bakayev 13, Islamkhan 22; McLean 69)
(Bi Goua Gohou 59; McLean 84)
 
MŠK Žilina                     FK Vorskla Poltava             2-0            1-3 aet
(Jelič 26, Paur 73)
Willian 120+2; Shynder 67, Tkachuk 90+1, Tursunov 101)
 
AZ Alkmaar                     İstanbul Başakşehir FK         2-0            2-1
(Van der Linden 17p, Janssen 63)
(Henriksen 21, van Overreen 75; Doka Madureira 45)
 
FC Girondins de Bordeaux       AEK FC Larnaka                 3-0            1-0
(Biyogo Poko 53, Diabaté 74p, Maurice-Belay 80)
(Thelin 29)
 
PAOK Thessaloniki              FC Spartak Trnava              1-0            1-1
(Lucas 82)
(Konstantinidis 48; Sabo 35p)
 
UC Sampdoria Genova            FK Vojvodina Novi Sad          0-4            2-0
(Ivanić 4, Stanisavljević 49, Oženović 58 90+1)
Eder 15, Muriel 70)
 
FC Slovan Liberec              MK Hapoel Ironi Kiryat Shmona  2-1            3-0
(Delarge 43, Shala 84; Abed 89)
(Pavelka 33, Šural 44, Bakoš 52)
 
Athletic Club de Bilbao        İnter Bakı PİK                 2-0            0-0
(Eraso 12, 49)
 
ASA 2013 Târgu Mureș           AS Saint-Étienne Loire         0-3            2-1
(Diomandé 24, Hamouma 75, 83)
(Pedro 39, Iván González 62; Iván González 72og)
 
FK Kukësi                      Legia Warszawa SA      (0-3) UEFA Jury        0-1
(Kucharczyk 47)
 
APO Apollon Lemesos            Qəbələ PFK                     1-1            0-1
(Kolokoudias 14; Hüseynov 90+5)
(Hüseynov 80p)
 
FK Rabotnički Skopje           Trabzonspor Kulübü             1-0            1-1 aet
(Ilijoski 23)
(Markovski 112; Okay Yokuşlu 55)
 
Debreceni VSC                  Rosenborg BK Trondheim         2-3            1-3
(Balogh 33, Bódi 90; T.Mikkelsen 52, 87, P.A.Helland 58)
(Castillion 43; Søderlund 27, M.Jensen. Vilhjálmsson 86)
 
Royal Charleroi SC             FK Zorya Luhansk               0-2            0-3
(Malinovskiy 70, 89)
(Ljubenović 58, 68p, Malinovskiy 90+3)
 
Wolfsberger AC                 BV 09 Borussia Dortmund        0-1            0-5
(Hofmann 14)
(Reus 48, Aubameyang 64, Mkhitaryan 73, 82, 86)
 
Brøndby IF                     AS Omonoia Lefkosia            0-0            2-2
(Pukki 2, 39; Sheridan 16p, 45+5p)
 
FK Jablonec                    FC København                   0-1            3-2
(Verbič 51)
(Wagner 14, Greguš 53, Pospíšil 83; Jørgensen 72, Santander 88)
 
SK Sturm Graz                  PFK Rubin Kazan                2-3            1-1
(Avdijaj 21, Piesinger 56; Kanunnikov 14, G.Karademiz 25p, Portnyagin 61)
(Tadić 68; Kuzmin 85)
 
AIK Solna                      APS Atromitos Peristeri-Athina 1-3            0-1
(Goitom 70p; Napoleoni 3, Marcelinho 15, Umbides 80p)
(Marcelinho 67)
 
SC Rhiendorf Altach            Vitória SC Guimarães           2-1            4-1
(Ngwat-Mahop 24, Aigner 50p; Tozé 71)
(Netzer 31, Pedro Correia 59og, Prokopič 63, Linhart 90+3)
 
FC Thun 1898                   FC Vaduz                       0-0            2-2
(Rojas 38, Buess 65; Costanzo 32, Neumayer 45+1)
 
IF Elfsborg                    Odds BK                        2-1            0-2
(V.Prodell 43, S.Lundvall 76; Occéan 21p)
(Occéan 27, Akabueze 71)
 
Royal Standard de Liège        FK Zelježničar Sarajevo        2-1            1-0
(Kosorić 16og, Knockaert 28; Đelmić 64)
(van Damme 68)
 
HNK Hajduk                     Strømsgodset IF Drammen        2-0            2-0
(Balić 67 Kiš 90+3)
(Catkaš 55, Ohandza 77)
 
SC „Os Belenenses“ Lisboa      IFK Göteborg                   2-1            0-0
(Carlos Martins 23, 41; Aleesami 58)
 
Southampton FC                 SBV Vitesse Arnhem             3-0            2-0
(Pellè 36, Tadić 45+1, Long 84)
(Pellè 4, Mané 89)
 
West Ham United FC London      FC Astra Giurgiu               2-2            1-2
(Valencia 23, Zárate 51; Rick Boldrin 71, Ogbonna 82og)
(Lanzini 3; Budescu 32, 36)
 
FK Krasnodar                   ŠK Slovan Bratislava           2-0            3-3
(Granqvist 45+1, Mamayev 59p)
(Mamayev 8p, 11, Smolov 90+4p; Vittek 54, 60, 77)    
 
Play-offs (August 20 and 27)
 
SC Rhiendorf Altach            SC “Os Belenenses” Lisboa      0-1            0-0
(Tiago Caeiro 13)
 
FC Steaua București            Rosenborg BK Trondheim         0-3            1-0
(T.Mikkelsen 61, P.A.Helland, M.Jensen 90+3)
(A.Popa 53) 
 
FC Viktoria Plzen              FK Vojvodina Novi Sad          3-0            2-0
(Kopic 25, 82, Vaněk 51)
(Đudić 19og, Ďuriš 60)
 
AFC Ajax Amsterdam             FK Jablonec                    1-0            0-0
(Milik 54p)                    
 
FK Molde                       Royal Standard de Liège        2-0            1-3
(T.Høiland 24, Elyounoussi 28)
(Knockaert 26, Santini 48, Trebel 90+5; Hussain 42) 
 
MŠK Žilina                     Athletic Club de Bilbao        3-2            0-1
(Paur 66, Willian 77, 90+4; Sabin 16, Kike Sola 33)
(Elustondo 24)
 
FK Zorya Luhansk               Legia Warszawa SA              0-1            2-3
(Kucharczyk 48)
(Khomchenovskiy 39, Malinovsliy 66; Brzyski 16, Guilherme 62, Duda 90p)
 
FC Milsami Orhei               AS Saint-Étienne Loire         1-1            0-1
(Bud 56; Hamouma 40)
(Corgnet 15)
 
BSC Young Boys Bern            Qarabağ FK Ağdam Bakı          0-1            0-3
(Richard 67)
(Richard 4p, Reynaldo 43 İsmayilov 61)
 
PAOK Thessaloniki              Brøndby IF                     5-0            1-1
(Mak 17, 80, 82, Palkas 36, Garry Rodrigues 51)
(Ricardo Costa 21; Rashani 27)
 
FC Girondins de Bordeaux       FK Qayrat Almaty               1-0            1-2
(Khazri 27)
(Crivelli 76; Guilbert 10og, Quat 66)
 
FK Dynama Minsk                FC Salzburg                    2-0            0-2 aet (3-2p)
(Rassadkin 57, Adamović 90)
(Minamino 11, Soriano 58)
 
FC Slovan Liberec              HNK Hajduk Split               1-0            1-0
(Pokorný 79)
(Šural 22)
 
Qəbələ PFK                     Panathinaikos AO Athina        0-0            2-2            
Dodô 6, 60; Berg 34, Nano 78)
 
FC Astra Giurgiu               AZ Alkmaar                     3-2            0-2
(Rick Boldrin 25, Alibec 40, Dandea 45+3; M.Henriksen 11, V.Janssen 13)
(van der Linden 80, R.Mühren 85)
 
FK Krasnodar                   HJK Helsinki                   5-1            0-0
(Ojala 8og, Mamayev 10p, Smolov 57p, Wánderson 61, Gazinskiy 63; Jallow 18)
 
KKS Lech Poznań SA             Videoton FC Székesfehérvár     3-0            1-0
(Linetty 11, Thomalla 57, Trałka 68)
(Kędziora 57)
 
FK Rabotnički Skopje           PFK Rubin Kazan                1-1            0-1
(Ristevski 85; G.Karademiz 68)
(Carlos Eduardo 35)
 
APS Atromitos Peristeri-Athina Fenerbahçe SK İstanbul         0-1            0-3
(van Persie 89)
(Fernandão 7, 78, Harbunow 59og)
 
Southampton FC                 FC Midtjylland Herning         1-1            0-1
(Rodriguez 56p; Sparv 45)
M.Rasmussen 28)
 
Odds BK Skien                  BV 09 Borussia Dortmund        3-4            2-7
(J.Samuelsen 1, F.Nordkvelle 19, E.Ruud 22; Aubameyang 34, 76, Kagawa 47, Mkhitaryan 84)
(O.J.Halvorsen 19, O.Berg 69; Mkhitaryan 25, Reus 27, 31, 57, Kagawa 40, 90, İlkay Gündoğan 51)
 
AC Sparta Praha                FC Thun 1898                   3-1            3-3
(Nhamoinesu 43, Dočkal 45+1, 90+4; Sutter 5)
(Dočkal 10, Hušbauer 21, Nhamoinesu 71; Ferreira 33, 81, Munsy 50)
                       
Group Phase
 
Group A
 
17.09   AFC Ajax Amsterdam     Celtic FC Galsgow                     2-2
(Fischer 25, Schøne 84; Biton 8, Lustig 42)
 
17.09   Fenerbahçe SK İstanbul Molde FK                              1-3
(Nani 42; Høiland 36p, Elyounoussi 53, Linnes 65)
 
01.10   Molde FK               AFC Ajax Amsterdam                    1-1
(E.Hestad 8; Fischer 19)
 
01.10   Celtic FC Galsgow      Fenerbahçe SK İstanbul                2-2
(Griffiths 28, Commons 32; Fernandão 43, 48)
 
22.10   Molde FK               Celtic FC Galsgow                     3-1
(Kamara 11, Forren 18, Elyounoussi 56; Commons 55)
 
22.10   Fenerbahçe SK İstanbul AFC Ajax Amsterdam                    1-0
(Fernandão 89)
 
05.11   AFC Ajax Amsterdam     Fenerbahçe SK İstanbul                0-0
 
05.11   Celtic FC Glasgow      Molde FK                              1-2
(Commons 26; Elyounoussi 21, D.Berg Hestad 37)
 
26.11   Celtic FC Galsgow      AFC Ajax Amsterdam                    1-2
(McGregor 3; Milik 22, Černý 88)
 
26.11   Molde FK               Fenerbahçe SK İstanbul                0-2
(Fernandão 68, Ozan Tufan 83)
 
10.12   Fenerbahçe SK İstanbul Celtic FC Galsgow                     1-1
(Marković 39; Commons 75)
 
10.12   AFC Ajax Amsterdam     Molde FK                              1-1
(van de Beek 14; Singh 29)
 
Molde FK                       6   3   2   1  10   7  11
Fenerbahçe SK İstanbul         6   2   3   1   7   6   9
AFC Ajax Amsterdam             6   1   4   1   6   6   7
Celtic FC Galsgow              6   0   3   3   8  12   3
 
Group B
 
17.09   FC Girondins Bordeaux  Liverpool FC                          1-1
(Jussiê 81; Lallana 66)
 
17.09   Sion FC                PFK Rubin Kazan                       2-1
(Konaté 11, 82; Kanunnikov 65) 
 
01.10   Liverpool FC           FC Sion                               1-1
(Lallana 5; Assifuah-Inkoom 18)
 
01.10   PFK Rubin Kazan        FC Girondins de Bordeaux               0-0
 
22.10   FC Girondins Bordeaux  FC Sion                               0-1
(Lacroix 21)
 
22.10   Liverpool FC           PFK Rubin Kazan                       1-1
(Emre Can 37; Dević 15)
 
05.11   Rubin Kazan            Liverpool FC                          0-1
(Ibe 52)
        
05.11   FC Sion                Girondins Bordeaux                    1-1
(Chantôme 90og; Touré 67)
 
26.11   PFK Rubin Kazan        FC Sion                               2-0
(Georgiev 72, Dević 90)
 
26.11   Liverpool FC           FC Girondins de Bordeaux              2-1
(Milner 38p, Benteke 44; Saivet 33)
 
10.12   FC Girondins Bordeaux  PFK Rubin Kazan                       2-2
(Laborde 58, Rolan 63; Kanunnikov 31, Ustinov 76)
 
10.12   FC Sion                Liverpool FC                          0-0     
 
Liverpool FC                  6   2   4   0   6   4  10
Sion FC                        6   2   3   1   5   5   9
PFK Rubin Kazan                6   1   3   2   6   6   6
FC Girondins de Bordeaux       6   0   4   2   5   7   4
 
Group C
 
17.09   BV Borussia 09 Dortmund FK Krasnodar                         2-1
(Ginter 45, Park 90+3; Mamayev 11)
 
17.09   Qəbələ PFK             PAOK Thessaloniki                     0-0
 
01.10   PAOK Thessaloniki      BV Borussia 09 Dortmund               1-1
(Mak 34; Castro 72)
 
01.10   FK Krasnodar           Qəbələ PFK                            2-1
(Wánderson 8, Smolov 84; Dodô 51)
 
22.10   PAOK Thessaloniki      FK Krasnodar                          0-0
 
22.10   Qəbələ PFK             BV Borussia 09 Dortmund               1-3
(Dodô 90+3; Aubameyang 31, 38, 72)
 
05.11   BV Borussia 09 Dortmund Qəbələ PFK                           4-0
(Rues 28, Aubameyand 45, Zenjov 67og, Mkhitaryan 70)
 
05.11   FK Krasnodar           PAOK Thessaloniki                     2-1
(Ari 33, Joãozinho 67p; Mak 90)
 
26.11   FK Krasnodar           BV Borussia 09 Dortmund               1-0
(Mamayev 2p)
 
26.11   PAOK Thessaloniki      Qəbələ PFK                            0-0
 
10.12   Qəbələ PFK             FK Krasnodar                          0-3
(R.Sigurðsson 26, Pereyra 41, Wánderson 76) 
 
10.12   BV Borussia 09 Dortmund PAOK Thessaloniki                    0-1
(Mak 33)
 
FK Krasnodar                   6   4   1   1   9   4  13
BV Borussia 09 Dortmund        6   3   1   2  10   5  10
PAOK Thessaloniki              6   1   4   1   3   3   7
Qəbələ PFK                     6   0   2   4   2  12   2
 
Group D
 
17.09   FC Midtjylland Herning Legia Warszawa SA                     1-0
(Kucharczyk 60og)
 
17.09   SSC Napoli             Club Brugge KV                        5-0
(Callejón 5, 77, Mertens 19, 25, Hamšík 53)
 
01.10   Legia Warszawa SA      SSC Napoli                            0-2
(Mertens 53, Higuaín 84)
 
01.10   Club Brugge KV         FC Midtjylland Herning                1-3
(Meunier 79; Sisto 51, Onuachu 67, Novák 74)
 
22.10   FC Midtjylland Herning SSC Napoli                            1-4
(Callejón 19, Gabbiadini 31, 40, Higuaín 90+4; Pusić 43)
 
22.10   Legia Warszawa SA      Club Brugge KV                        1-1
(Kucharczyk 51; de Fauw 39)
 
05.11   Club Brugge KV         Legia Warszawa SA                     1-0
(Meunier 38)
 
05.11   SSC Napoli             FC Midtjylland Herning                5-0
(El Kaddouri 13, Gabbiadini 23, 38, Maggio 54, Callejón 77)
 
26.11   Club Brugge KV         SSC Napoli                            0-1
(Chiricheş 41)
 
26.11   Legia Warszawa SA      FC Midtjylland Herning                1-0
(Prijović 35)
 
10.12   Midtyjalland Herning   Club Brugge KV                        1-1
(27 Sisto; Vossen 68)
 
10.12   SSC Napoli             Legia Warszawa SA                     5-2
(Chalobah 32, Insigne 39, Callejón 57, Mertens 65, 90+1 ; Vrajneš 62, Prijović 90+2)
 
SSC Napoli                    6   6   0   0  22   3  18
FC Midtjylland Herning         6   2   1   3   6  12   7
Club Brugge KV                 6   1   2   3   4  11   5
Legia Warszawa SA              6   1   2   3   4  10   4
 
Group E
 
17.09   SK Rapid Wien          Villarreal CF                         2-1
(Schaub 50, Hofmann 53p; Léo Baptistão 45)
 
17.09   FC Viktoria Plzeň      FK Dynama Minsk                       2-0
(Horava 36, Petrzela 75)
 
01.10   Villarreal CF          FC Viktoria Plzeň                     1-0
(Léo Baptistão 54)
 
01.10   FK Dynama Minsk        SK Rapid Wien                         0-1
(Hofmann 54)
 
22.10   SK Rapid Wien          FC Viktoria Plzeň                     3-2
(Hofmann 34, Schaub 52, Petsos 67; Ďuriš 12, Hrosovský 76)
 
22.10   Villarreal CF          FK Dynama Minsk                       4-0
(Bakambu 17, 32, Soldado 61, Bailly 70)
        
05.11   FK Dynama Minsk        Villarreal CF                         1-2
(Vitus 69; Soldado 72p, Palitsevich 86og)
 
05.11   FC Viktoria Plzeň      SK Rapid Wien                         1-2
(Holenda 71; Schobesberger 13, 77)
 
26.11   FK Dynama Minsk        FC Viktoria Plzeň                     1-0
(Adamović 90+2)
 
26.11   Villarreal CF          SK Rapid Wien                         1-0
(Bruno Soriano 78)
 
10.12   SK Rapid Wien          SK Dynama Minsk                       2-1
(Hofmann 29, Jelić 59; El Monir 64)
 
10.12   FC Viktoria Plzeň      Villarreal CF                         3-3
(Kolar 8p, Kovarik 65, Horava 90; Bakambu 40, Dos Santos 62, Bruno Soriano 90+4)
 
SK Rapid Wien                 6   5   0   1  10   6  15
Villarreal CF                  6   4   1   1  12   6  13
FC Viktoria Plzeň              6   1   1   4   8  10   4
FK Dynama Minsk                6   1   0   5   3  11   3
 
Group F
 
17.09   FC Groningen           Olympique de Marseille                0-3
(N’Koudou 25, Ocampos 39, Alessandrini 61)
 
17.09   FC Slovan Liberec      Sporting Clube de Braga               0-1
(Rafa Silva 60)
 
01.10   Olympique de Marseille FC Slovan Liberec                     0-1
(Coufal 84)
 
01.10   Sporting Clube Braga   FC Groningen                          1-0
(Mahgoub 5)
 
22.10   Sporting Clube raga    Olympique de Marseille                3-2
(Mahgoub 61, Wilson Eduardo 77, Alan 88; Alessandrini 84, Batshuayi 87)
 
22.10   FC Slovan Liberec      FC Groningen                          1-1
(Luckassen 87; Hoesen 69)
 
05.11   Olympique de Marseille Sporting Clube de Braga               1-0
(N’Koudou 39)
 
05.11   FC Groningen           FC Slovan Liberec                     0-1
(Padt 81og)
 
26.11   Olympique de Marseille FC Groningen                          2-1
(N’Koudou 28, Batshuayi 88; Maduro 50)
 
26.11   Sporting Clube Braga   FC Slovan Liberec                     2-1
(Ricardo Ferreira 42, Cristian 90+2; Efremov 35)
 
10.12   FC Slovan Liberec      Olympique de Marseille                2-4
(Bakoš 75p, Šural 76; Batshuayi 14, N’Koudou 43, Barrada 48, Ocampos 90+4)
 
10.12   FC Groningen           Sporting Clube de Braga               0-0
 
Sporting Clube de Braga        6   4   1   1   7   4  13
Olympique de Marseille         6   4   0   2  12   7  12
FC Slovan Liberec              6   2   1   3   6   8   7
FC Groningen                   6   0   2   4   2   8   2
 
Group G
 
17.09   FK Dnipro Dnipropetrovsk SS Lazio Roma                               1-1
(Selezyov 90+4; Milinkovic-Savić 34)
 
17.09   AS Saint-Étienne Loire Rosenborg BK Trondheim                2-2
(Berić 4, Roux 87p; Mikkelsen 16, Svensson 79)
 
01.10   Rosenborg BK Trondheim FK Dnipro Dnipropetrovsk              0-1
(Seleznyov 79)
 
01.10   SS Lazio Roma          AS Saint-Étienne Loire                3-2
(Onazi 22, Hoedt 48, Biglia 80; Bayal Sall 6, Monnet-Paquet 84)
 
22.10   SS Lazio Roma          Rosenborg BK Trondheim                3-1
(Matri 28, Felipe Anderson 54, Candreva 80; A.T.Søderlund 69)
 
22.10   FK Dnipro Dnipropetrovsk AS Saint-Etienne Loire                      0-1
(Hamouma 44)
 
05.11   Rosenborg BK Trondheim SS Lazio Roma                         0-2
(Đorđević 9, 29)
 
05.11   AS Saint-Étienne Loire FK Dnipro Dnipropetrovsk              3-0
(Monnet-Paquet 38, Berić 52, Hamouma 65)
 
26.11   SS Lazio Roma          FK Dnipro Dnipropetrovsk              3-1
(Candreva 4, Parolo 68, Đorđević 90; Bruno Gama 65)
 
26.11   Rosenborg BK Trondheim AS Saint-Étienne Loire                1-1
(A.T.Søderlund 40; Roux 80p)
 
10.12   FK Dnipro Dnipropetrovsk Rosenborg BK Trondheim                      3-0
(Matheus 35, 60, Shakhov 79)
 
10.12   AS Saint-Étienne Loire SS Lazio Roma                         1-1
(Eysseric 76; Matri 52)
 
SS Lazio Roma                 6   4   2   0  13   6  14
AS Saint-Étienne Loire         6   2   3   1  10   7   9
FK Dnipro Dnipropetrovsk       6   2   1   2   6   8   7
Rosenborg BK Trondheim         6   0   2   4   4  12   2
 
Group H
 
17.09   KF Skënderbeu Korçë    Beşiktaş JK İstanbul                  0-1
(Sosa 28)
 
17.09   Sporting CP Lisboa     FK Lokomotiv Moskva                   1-3
(Fredy Montero 50; Samedov 12, 56, Niasse 65)
 
01.10   Beşiktaş JK İstanbul   Sporting CP Lisboa                    1-1
(Gökhan Töre 61; Ruiz González 16)
 
01.10   FK Lokomotiv Moskva    KF Skënderbeu Korçë                   2-0
(Niasse 35, Samedov 73)
 
22.10   FK Lokomotiv Moskva    Beşiktaş JK İstanbul                  1-1
(Maicon 54; Gómez 64)
 
22.10   Sporting CP Lisboa     KF Skënderbeu Korçë                   5-1
(Aquilani 38p, Montero 41p, Matheus Pereira 64, 77, Tobias Figueiredo 69; Jashanica 89)
 
05.11   Beşiktaş JK İstanbul   FK Lokomotiv Moskva                   1-1
(Ricardo Quaresma 58; Niasse 76)
 
05.11   KF Skënderbeu Korçë    Sporting CP Lisboa                    3-0
(Lilaj 15, 19p, Nimaga 55)
 
26.11   Beşiktaş JK İstanbul   KF Skënderbeu Korçë                   2-0
(Cenk Tosun 35, 78)
 
26.11   FK Lokomotiv Moskva    Sporting CP Lisboa                    2-4
(Maicon 5, Al.Miranchuk 86; Fredy Montero 20, Ruiz González 38, Gelson Martins 43, Matheus Pereira 60)
 
10.12   Sporting CP Lisboa     Beşiktaş JK İstanbul                  3-1
(Slimani 67, Ruiz González 73, Gutiérrez 78; M.Gómez 58)
 
10.12    KF Skënderbeu Korçë   FK Lokomotiv Moskva                   0-3
(Tarasov 18, Niasse 89, Samedov 90)
 
FK Lokomotiv Moskva            6   3   2   0  12   7  11
Sporting CP Lisboa             6   3   1   2  14  11  10
Beşiktaş JK İstanbul           6   2   3   1   7   6   9
KF Skënderbeu Korçë            6   1   0   5   4  13   3
 
Group I
 
17.09   ACF Fiorentina         FC Basel 1893                         1-2
(Kalinic 4; Bjarnason 71, El Nenny 79)
 
17.09   KKS Lech Poznań SA     SC “Os Belenenses” Lisboa             0-0
 
01.10   “Os Belenenses” Lisboa ACF Fiorentina                        0-4
(Bernadeschi 18, Babacar 45, Tonel 83og, G.Rossi 90)
 
01.10   FC Basel 1893          KKS Lech Poznań  SA                    2-0
(B.Bjarnason 55, Embolo 90)
 
22.10   ACF Fiorentina         KKS Lech Poznań  SA                    1-2
(G.Rossi 90; Kownacki 65, Gajos 82)
 
22.10   FC Basel 1893          SC “Os Belenenses” Lisboa             1-2
(Lang 15; Luís Léal 27, Kuca 45+1)
 
05.11   “Os Belenenses” Lisboa FC Basel 1893                         0-2
(Janko 45p, Embolo 64)
 
05.11   KKS Lech Poznań SA     ACF Fiorentina                        0-2
(Iličić  42, 83)       
 
26.11   “Os Belenenses” Lisboa KKS Lech Poznań  SA                   0-0
 
26.11   FC Basel 1893          ACF Fiorentina                        2-2
(Súchý 40, El Nenny 74; Bernardeschi 23, 36)
 
10.12   ACF Fiorentina         SC “Os Belenenses” Lisboa             1-0
(Babacar 67)
 
10.12   KKS Lech Poznań  SA     FC Basel 1893                         0-1
(Boëtius 50)
 
FC Basel 1893                  6   4   1   1  10   5  13
ACF Fiorentina                 6   3   1   2  11   6  10
KKS Lech Poznań SA             6   1   2   3   2   6   5
SC “Os Belenenses” Lisboa      6   1   2   3   2   8   5
 
Group J
 
17.09    RSC Anderlecht        AS Monaco                             1-1
(Gillet 11; Traoré 85)
 
17.09   Tottenham Hotspur FC   Qarabağ FK Ağdam Bakı                 3-1
(Son 28, 30, Lamela 86; Richard 7p)
 
01.10   Qarabağ FK Ağdam Bakı  RSC Anderlecht                        1-0
(Richard 36)
 
01.10   AS Monaco              Tottenham Hotspur FC London           1-1
(El Shaarawy 59; Lamela 35)
 
22.10   AS Monaco              Qarabağ FK Ağdam Bakı                 1-0
(Traoré 70)
 
22.10   RSC Anderlecht         Tottenham Hotspur FC London           2-1
(Gillet 13, Okaka 75; C.Dannemann Eriksen 4)
 
05.11   Qarabağ FK Ağdam Bakı  AS Monaco                             1-1
(Armenteros Nunez Jansson 39; Ivan Cavaleiro 72)
 
05.11   Tottenham Hotspur FC   RSC Anderlecht                        2-1
(Kane 29, Dembelé 87; Ezekiel 72)
 
26.11   AS Monaco              RSC Anderlecht                        0-2
(Gillet 45+1, Acheampong 78)
 
26.11   Qarabağ FK Ağdam Bakı  Tottenham Hotspur FC London           0-1
(Kane 78)
 
10.12   RSC Anderlecht         Qarabağ FK Ağdam Bakı                 2-1
(Najar 28, Okaka 31; Dani Quintana 26)
 
10.12   Tottenham Hotspur FC   AS Monaco                             4-1
(Lamela 2, 15, 38, Carroll 78; El Shaarawy 61)
 
Tottenham Hotspur FC Lodnon    6   4   1   1  12   6  13
RSC Anderlecht                 6   3   1   2   8   6  10
AS Monaco                      6   1   3   1   5   9   6
Qarabağ FK Ağdam Bakı          6   1   1   4   4   8   4
 
Group K
 
17.09   APOEL Lefkosia         FC Gelsenkirchen-Schalke 04           0-3
(Matip 28, Huntelaar 35,71)
 
17.09   AGS Asteras Tripoli    AC Sparta Praha                       1-1
(Mazza 2; Lafata 56)
 
01.10   AC Sparta Praha        APOEL Lefkosia                        2-0
(Fatai 24, J.Brabec 60)
 
01.10   FC Schalke 04          AGS Asteras Tripoli                   4-0
(Di Santo 28, 37, 44, Huntelaar 84)
 
22.10   FC Schalke 04          AC Sparta Praha                       2-2
(Di Santo 6, Sané 73; Fatai 50, Lafata 63)
 
22.10   APOEL Lefkosia         AGS Asteras Tripoli                   2-1
(Cavenaghi 43p, Carlão 59; Lluy 8)
 
05.11   AGS Asteras Tripoli    APOEL Lefkosia                        2-0
(Bertoglio 1, Yannou 45)
 
05.11   AC Sparta Praha        FC Gelsenkirchen-Schalke 04           1-1
(Lafata 6; Geis 20p)
 
26.11   FC Schalke 04          APOEL Lefkosia                        1-0
(Choupo-Moting 86)
 
26.11   AC Sparta Praha        AGS Asteras Tripoli                   1-0
(J.Brabec 33)
 
10.12   APOEL Lefkosia         AC Sparta Praha                       1-3
(Cavenaghi 6; Juliš 63, Lafata 77, 87)
 
10.12   AGS Asteras Tripoli    FC Gelsenkirchen-Schalke 04           0-4
(Di Santo 29, Choupo-Moting 37, 78, Meyer 86)
 
 
FC Gelsenkirchen-Schalke 04    6   4   2   0  15   3  14
AC Sparta Praha                6   3   3   0  10   5  12
AGS Asteras Tripoli            6   1   1   4   4  12   4
APOEL Lefkosia                 6   1   0   5   4  12   3
 
Group L
 
17.09   Athletic Club Bilbao   FC Augsburg 1907                      3-1
(Aduriz 55, 66, Susaeta 90; Halil Altıntop 15)
 
17.09   FC Partizan Beograd    AZ Alkmaar                            3-2
(Oumarou 11, 40, Živković 89; van der Linden 34, Henriksen 90+3)
 
01.10   FC Augsburg 1907       FK Partizan Beograd                   1-3
(Bobadilla 57; Živković 31, 62, Fabrício 54)
 
01.10   AZ Alkmaar             Athletic Club Bilbao                  2-1
(M.Henriksen 55, Bóveda 65og; Aduriz 72)
 
22.10   AZ Alkmaar             FC Augsburg 1907                      0-1
(Trochowski 43)
 
22.10   FK Partizan Beograd    Athletic Club Bilbao                  0-2
(Raúl García 32, Beñat 85)
 
05.11   Athletic Club Bilbao   FK Partizan Beograd                   5-1
(Williams 15, 19, Etxebarria 40, Aduriz 71, Elustondo 81; Oumarou 17)
 
05.11   FC Augsburg 1907       AZ Alkmaar                            4-1
(Bobadilla 24, 33, 74, Ji Won-Dong 66; V.Janssen 45)
 
26.11   AZ Alkmaar             FK Partizan Beograd                   1-2
(Dabney dos Santos 48; Oumarou 65, Živković 89)
 
26.11   FC Augsburg 1907       Athletic Club Bilbao                  2-3
(Trochowski 41,Bobadilla 59; Susaeta 10, Aduriz 83, 86)
 
10.12   FK Partizan Beograd    FC Augsburg 1907                      1-3
(Oumarou 11; Di Santo 29, Jeong-Ho Hong 45+2, Verhaegh 51, Bobadilla 89)
 
10.12   Athletic Club Bilbao           AZ Alkmaar                    2-2
(Kike Sola 43, San José 47p; van Overeen 26, V.Janssen 89) 
 
Athletic Club Bilbao           6   4   1   1  16   8  13
FC Augsburg 1907               6   3   0   3  12  11   9
FK Partizan Beograd            6   3   0   3  10  14   9
AZ Alkmaar                     6   1   1   4   8  13   4
 
Intermediate Round (February 16/18 and 24/25)
 
Valencia CF                    SK Rapid Wien                         6-0     4-0
(Santi Mina 4, 25, Parejo 10, Negredo 29, André Gomes 35, Rodrigo 89)
(Rodrigo 59, Feghouli 64, Piatti 72, Vezo 88)
 
ACF Fiorentina                 Tottenham Hotspur FC London           1-1     0-3
(Bernardeschi 59; Chadli 37p)
(Mason 25, Lamela 63, Rodríguez 81og)
 
BV Borussia 09 Dortmund        FC Porto                              2-0     1-0
(Piszczek 6, Reus 71)
(Iker Casillas 23og)
 
Fenerbahçe SK İstanbul         FK Lokomotiv Moskva                   2-0     1-1
(Souza 18, 72)
(Mehemet Topal 83; Samedov 45)
 
RSC Anderlecht                 PAE Olympiakos SFP Peiraias           1-0     2-1 aet
(Mbodji 67)
(Acheampong 103, 111; Fortounis 30p)
 
FC Midtyjlland Herning         Manchester United FC                  2-1     1-5
(Sisto 44, Onuachu 77; Depay 37)
(Sisto 27; Bodurov 32og, Rashford 63, 75, Ander Herrera 88p, Depay 90)
 
FC Augsburg 1907               Liverpool FC                          0-0     0-1
(Milner 5p)
 
AC Sparta Praha                FK Krasnodar                          1-0     3-0
(Juliš 64)
(Mareček 51, Frýdek 57, Fatai 70)
 
Galatasaray SK İstanbul        SS Lazio Roma                         1-1     1-3
(Sabri Sarıoğlu 12; Milinković-Savić 21)
(Yasin Öztekin 62; Parolo 59, Felipe Anderson 61, Klose 72)
 
FC Sion                        Sporting Clube de Braga               1-2     2-2
(Konaté 53; Stojiljković 13, Rafa Silva 61)
(Gekas 16, 29; Josué 27p, Stojiljković 48)
 
Olympique de Marseille         Athletic Club Bilbao                  0-1     1-1
(Aduriz 54)
(Batshuayi 40; Sabin 81)
 
Sevilla FC                     FK Molde                              3-0     0-1
(Llorente 35, 49, Gameiro 72)
(E.Hestad 43)
 
Sporting CP Lisboa             TSV Bayer 04 Leverkusen               0-1     1-3
(Bellarabi 26)
(João Mário 38; Bellarabi 29, 65, Hakan Çalhanoğlu 87)
 
Villarreal CF                  SSC Napoli                            1-0     1-1
(Denis Suárez 82)
(Pina 59; Hamšík 17)
 
AS Saint-Etienne Loire         FC Basel 1893                         3-2     1-2
(Bayal Sall 9, Monnet-Paquet 39, Bahebeck 77; Samuel 44, Janko 56p)  
(Bayal Sall 90; Zuffi 15, 90+2)
 
FK Shakhtar Donetsk            FC Schalke 04 Gelsenkirchen           0-0     3-0
(Marlos 26, Ferreyra 63, Kovalenko 77)
 
8th Finals (amrch 10 and 17)
 
FK Shakhtar Donetsk            RSC Anderlech                         3-1     1-0
(Taison 21, Kucher 24, Eduardo 79; Acheampong 68)
(Eduardo 90+3)
 
FC Basel 1893                  Sevilla FC                            0-0     0-3
(Rami 35, Gameiro 44, 45)
 
Villarreal CF                  Bayer Leverkusen                      2-0     0-0
(Bakambu 5, 56)
 
Athletic Club de Bilabo        Valencia CF                           1-0     1-2
(Raúl García 20)
(Aduriz 76; Santi Mina 13, Aderllan Santos 37)
 
Liverpool FC                   Manchester United FC                  2-0     1-1
(Sturridge 20p, Firmino 73)
(Coutinho 45; Martial 32p)
 
AC Sparta Praha                SS Lazio Roma                         1-1     3-0
(Frýdek 13; Parolo 38)
(Dočkal 10, Krejčí 12, Juliš 44)
 
BV Borussia 09 Dortmund        Tottenham Hotspur FC London           3-0     2-1
(Aubameyang 30, Reus 61, 70)
(Aubameyang 24, 71; Son 74)
 
Fenerbahçe SK İstanbul         Sporting Clube de Braga               1-0     1-4
(Mehmet Topal 82)
(Alper Potuk 45+3; Mahgoub 11, Josué 69p, Stojiljković 74, Rafa Silva 83)
 
Quarter-Finals (April 07 and 14)
 
Sporting Clube de Braga        FK Shakhtar Donetsk                   1-2     0-4
(Eduardo 89; Rakitskyi 45, Ferreyra 75)
(Srna 25p, Ricardo Ferreira 420g, 75og, Kovalenko)
 
Villarreal CF                  AC Sparta Praha                       2-1     4-2
(Bakambu 3, 63; Brabec 45)
(Bakambu 5, 49, Castillejo 43, Lafata 45+1og)
 
Athletic Club de Bilbao        Sevilla FC                            1-2     2-1 aet (4-5p)
(Aduriz 48; Kolodziejczak 56, Iborra 83)
(Aduriz 57, Raúl García 80; Gameiro 59)
 
BV Borussia 09 Dortmund        Liverpool FC                          1-1     3-4
(Hummels 48; Origi 36)
(Mkhitaryan 5, Aubameyang 9, Reus 57; Origi 48, Coutinho 66, Sakho 73, Lovren 90+1)
 
Semifinals (April 28 and May 05)
 
FK Shakhtar Donetsk            Sevilla FC                            2-2     1-3
(Marlos 23, Stepanenko 35; Vitolo 6, Gameiro 82)
((Eduardo 44; Gameiro 9, 47, Mariano 59)
 
Villarreal CF                  Liverpool FC                          1-0     0-3
(Adrián 90+2)
(Bruno Soriano 7og, Sturridge 63, Lallana 81)
 
Final (18.05.2016, Basel, St.Jakob Park)
 
Sevilla FC                     Liverpool FC                          3-1
(Gameiro 46, Coke 64, 70; Sturridge 35)
 
Sevilla FC: David Soria; Mariano Ferreira, Adil Rami (Timothée Kolodziejczak 78), Daniel Carriço, Sergio Escudero; Jorge Andújar Coke, Steve N’Zonzi, Éver Banega (Sebastián Cristóforo 90+), Grzegorz Krychowiak, Víctor Machín Vitolo; Kévin Gameiro (Vicente Iborra 89); coach: Unai Emery.
 
Liverpool FC: Simon Mignolet; Nathaniel Clyne, Dejan Lovren, Kolo Touré (Christian Benteke 82), Alberto Moreno; Adam Lallana (Joe Allen 73), James Milner, Roberto Firmino (Divock Origi 69), Emre Can, Philippe Coutinho; Daniel Sturridge; coach: Jürgen Klopp.
 
Referee: Jonas Eriksson (SWE)