EUROPA LEAGUE 2014-15

 
First Qualifying Round (Jul 3 and 10)
 
FK Sioni Bolnisi               KS Flamurtari                  2-3            2-1
(Isiani 27, 30; Veliu 20, Kuqi 74, Lika 90+3)
(Ugulava 56, Kuqi 83og; Shehaj 85)
 
FC Tiraspol                    İnter Bakı PİK                 2-3            1-3
(Novicov 78, Karaneychev 88; Tskhadadze 8, E.Mǝmmǝdov 10, Novicov 70og)
(Bulat 6; Dasdamirov 79, Tskhadadze 83, Guseynpur 90+1)
 
Hibernians FC Paola            FC Spartak Trnava              2-4            0-5
(Cohen 49, Failla 50; Sabo 11p, 13, Vlasko 36, Mikinič 88)
(Mikovic 12, Sabo 21, 90+2, Vlasko 28, Mikinič 85)
 
FK Čukarički Beograd           UE Sant Julià de Lòria         4-0            0-0
(Mirosavljević 8, Bojić 49, Srnić 89, Stojiljković 90+1p)            
 
FK Čelik Nikšić                FC Koper                       0-5            0-4
(Palčič 21, Halilović 37, Ćovilo 50,86, Guberac 87)
(Stromajer 10, Galešić 17p, 90+4, Pučko 90)
 
FK Turnovo                     SK Chikhura Sachkhere          0-1            1-3
(Kuchukhidze 31)
(Pandovski 45+1; Gabedava 7, 67, Rekhviashvili 75)
 
Shirak FA Gjumri               FK Shakhtyor Qaraghandy        1-2            0-4
(Deblé 85p; Topčagić 71, Maliy 82)
(Kpodo 12og, Qonysbayev 29, Pokrivač 45+1, Finonchenko 49)
 
Qəbələ PFK                     NK Široki Brijeg               0-2            0-3
(Wagner 74, 89)
(Zakarić 17, Marić 29, 56)
 
Diósgyőri VTK Miskolc          Birkirkara FC                  2-1            4-1
(Barczi 34, Bacsa 90+3; Bissi 36)
(Elek 30, Husić 62, Barczi 66, Marjanović 90+1; R.Camenzuli 44)
 
FC Vaduz                       College Europa AFC Gibraltar   3-0            1-0
(Sutter 6, Schürpf 8, 72)
(Hasler 89)
 
FC Veris Chișinău              PFK Litex Lovech               0-0            0-3
(Mendy 27, Gil 63, 74)
 
UE Santa Coloma                FK Metalurg Skopje             0-3            0-2
(Krstev 3, Stojanovski 15, Simonovski 83)
(Ġorgievski 19, Simonovski 34)
 
FK Qayrat Almaty               KS Kukësi                      1-0            0-0
(Darabayev 89)
 
SS Folgore/Falciano            FK Budućnost Podgorica         1-2            0-3
(Perrotta 55; Raspopović 30, Raičković 36)
(Tomković 14, Raičević 58, Vujačić 72)
 
Radnički NK Split              Mika FA Yerevan                2-0            1-1
(Glumac 39, Vojnović 87)
(Bilić 88; Karapetyan 45+1)
 
PFK Botev Plovdiv              AC Libertas Borgo Maggiore     4-0            2-0
(Ognyanov 25,51, Tsvetkov 58, Pedro 72)
(Benga 64, Filipov 88)
 
FK Željezničar Sarajevo        FK Lovćen Cetinje              0-0            1-0
(Sadiković 57)                 
 
KF Shkëndija 79 Tetovë         FC Zimbru Chișinău             2-1            0-2
(Vručina 45+4, Mitrov 47; Grosu 50)
(Amani 6, Paşcenco 87)
 
Sliema Wanderers FC            Ferencvárosi TC  Budapest      1-1            1-2
(Ohawuchi 39; Nalepa 77)
(F.A.Scozzese 60; Ugrai 14p, Busai 56)
 
Pyunik FA (II) Yerevan         FK Astana (new)                1-4            0-2
(Papikyan 68; Nöserbayev 40, Zholshiyev 67, Kéthévoama 71, Kurdov 84)
(Zholshiyev 13, Shomko 80)
 
NK Rudar Velenje               KF Laçi                        1-1            1-1 aet (2-3p)
(Klimar 17; Adeniyi 89)
(Eterović 90+3; Adeniyi 58)
 
FC Differdange 03              Klaipėdos Atlantas             1-0            1-3
(Er Rafik 87)
(Caillet 81; Gnedojus 10, Papšys 62p, Maksimov 89)
 
VPS Vaasa                      IF Brommapojkarna Stockholm    2-1            0-2
(S.Strandvall 53, Parikka 54; Kouakou 33)
(J.Une-Larsson 64, Petrović 78)
 
B36 Tórshavn                   Linfield FC Belfast            1-2            1-1
(Lawal 72; Mulgrew 38, Carvill 88)
(Lawal 48p; Carvill 17)
 
Fram Reykjavík                 Nõmme Kalju FC Tallinn         0-1            2-2
(Fábio Prates 61)
(E.B.Ómarsson 25, T.S.Bjarnason 64; Felipe Nunes 10, Wakui 53)
 
Rosenborg BK Trondheim         FK Jegava                      4-0            2-0
(M.G.Pedersen 23, A.T. Søderlund 44, 54p, M.Jensen 73)
(M.L.Jensen 30, M.M.Diskerud 73)
 
Derry City FC Londonderry      Aberystwith Town FC            4-0            5-0
(McEleney 15, Patterson 25p, Timlin 47, McNamee 86)
(Duffy 11, McNamee 14, Patterson 60, 84, 86p)
 
Aberdeen FC                    FK Daugava 2003 Rīga           5-0            3-0
(Logan 33, McGinn 49, Rooney 52p, 90+2, Hayes 73)
(Rooney 22, 40, 45) 
 
Tartu FC Santos                Tromsø IL                      0-7            1-6
(M.Andersen 14, 44, J.Johansen 22, Moldskred 24, T.Drage 56, H.Nordbye 75, L.G.Johnsen)
(Alve 39; R.Espejord 13, T.Drage 23, M.Andersen 28, 57, S.S.Wangberg 54, 79)
 
Crusaders FC Belfast           Panevėžio Ekranas              3-1            2-1
(Cockcroft 23, Owens 43, Coates 58; Šušnjar 86)
(Heatley 56, 71; Kochanauskas 60)
 
UMF Stjarnan Garðabær          Bangor City FC                 4-0            4-0
(O.K.Finsen 14p, 54, V.P.Gunnarson 16, A.M.Björgvinsson 70)
(M.Rauschenberg 53, A.M. Björgvinsson 68, 81, A.Jóhansson 85)
 
AS La Jeunesse d’Esch          Dundalk FC                     0-2            1-3
(R.Towell 59p, 71)
(Zydko 55; Gartland 8, Byrne 37, Mountney 45+1)
 
MyPA-47 Anjalankoski           ÍF Fuglafjørður                1-0            0-0
(Abdulahi 76)
 
FH Hafnarfjörður               Glenavon FC Lurgan             3-0            3-2
(I.N.Óskarsson 82, A.Gudnason 90, 90+3)
(I.N.Óskarsson 3, K.G.Emilsson 37, 69p; Braniff 58, Bradley 60)
 
JK Sillimäe Kalev              FC Honka Espoo                 2-1            2-3 aet
(Ratnikov 32, Kabayev 72; Kabashi 82)
(Sidorenkov 25, Kabaev 120; Äijälä 45, Mombilo 90, Porokara 105)
 
Gargždų Banga                  Sligo Rovers FC                0-0            0-4
(Keane 45+1, Greene 72, North 83, Cawley 89)
 
Vikingur Gøta/Leirvík          FC Daugava Daugavpils          2-1            1-1
(F.Justinussen 23, A.L.Olsen 59; Kokins 56)
(A.L.Olsen 88; Žatkins 60)
 
IFK Göteborg                   CS Fola Esch                   0-0            2-0
(L.Vibe 76, Mahlangu 81)
 
Airbus UK Broughton FC         FK Haugesund                   1-1            1-2
(Johnson 29; Bamberg 43)
(Pearson 14; T.Agdestein 7, Sema 56)
 
Second Qualifying Round (Jul 17 and 24)
 
Győri ETO FC                   IFK Göteborg                   0-3            1-0
(Vibe 8, J.Johansson 56, Mahlangu 83)
(Andrić 68)
 
Molde FK                       ND Gorica                      4-1            1-1
(Toivio 16, Forren 37, 41p, Hoseth 88; Majcen 70p)
(Agnaldo 49; Jogan 63)
 
FK Metalurg Skopje             FK Željezničar Sarajevo        0-0            2-2
(Radeski 62, Krstev 90+2; Dodevski 16og, Bajić 54)
 
Nõmme Kalju FC Tallinn         KKS Lech Poznań SA             1-0            0-3
(Wakui 86)
(Kędziora 33, Hämäläinen 43, Kownacki 90+3)
 
FK Dynama Minsk                MyPA-47 Anjalankoski           3-0            0-0
(Udoji 25, Stesevich 61p, Nikolić 86)
 
FK Nyoman Hrodna               FH Hafnarfjörður               1-1            0-2
(Savitski 66p; K.Emilsson 55)
(A.Guðnason 42, A.Björnsson 80)
 
Radnički NK Split              MK Hapoel Be’er Sheva          2-1            0-0
(Dujmović 78, Bilić 86p; Buzaglo 31)  
 
MFK Košice                     FC Slovan Liberec              0-1            0-3
(Jarolím 83p)
(Ďubek 54, Delarge 81, Šural 90)
 
Vikingur Gøta/Leirvík          Tromsø IL                      0-0            2-1
(B.Hansen 60, H.Hansson 77; Wangberg 52)
 
FC Petrolul Ploiești           KS Flamurtari Vlorë            2-0            3-1
(Nepomuceno 77, Tamuz 84)
(Filipe Teixeira 39, De Lucas 84, Priso 90; Lena 37
 
FK Čukarički Beograd           SV Grödig                      0-4            2-1
(Nutz 37, 90, Schütz 80, 85)
(Boijć 61, Stojiljković 65; Karner 29)
 
FC CFR Cluj 1907               FK Jagodina                    0-0            1-0
(Guima 81)
 
Motherwell FC                  UMF Stjarnar Garðabær          2-2            2-3 aet
(Law 9, 19; O.Finsen 35p, 90+2p)
(Hammell 11, Ainsworth 66; O.Finsen 37p, R.Toft 85, A.Jóhansson 114)
 
SK Zestafoni                   FC Spartak Trnava              0-0            0-3
(Janečka 4, 43, Sabo 59p)      
 
IF Brommapojkarna Stockholm    Crusaders FC Belfast           4-0            1-1
(Rexhepi 9, Albornoz Inola 27, Ube Larsson 62, Bärkroth 65p)
(Rexhepi 27; Coates 17)
 
Aberdeen FC                    FC Groningen                   0-0            2-1
(Rooney 26p, McGinn 33; Kieftenbeld 44)
 
Bursaspor Kulübü               SK Chikhura Sachkhere          0-0            0-0 aet (1-4p)
 
Neftçi PFK Bakı                FC Koper                       1-2            2-0
(Abdullayev 45+1; Galešić 24, Palčič 41)
(M.Seyidov 21, Cardoso 84)
 
Linfield FC Belfast            AIK Solna                      1-0            0-2
(Waterworth 87)
(Igboananike 56, Goitom 72)
 
HNK Rijeka                     Ferencvárosi TC Budapest       1-0            2-1
(Krstanović 85p)
(Krstanović 20p, Samardžić 37; Ugrai 65p)
 
FK Budućnost Podgorica         AS Omonoia Lefkosia            0-2            0-0
(Roberto 36, Lobzhamidze 79)
 
FK Mladá Boleslav              NK Široki Brijeg               2-1            4-0
(Skalák 68, Ďuriš 76; Zakarić 51)
(Skalák 19, Ďuriš 55, 85, Rosa 75)
 
FC Luzern                      St.Johnstone FC  Perth         1-1            1-1 aet (4-5p)
(Schneuwly 67; McLean 47)
(Schneuwly 60; May 23p)
 
KF Laçi                        FK Zorya Luhansk               0-3            1-2
(Sheta 23og, Ljubenović 47, Boli 75)
(Nimani 85; Ignjatijević 74, Budkivskyi 87)
 
Rosenborg BK Trondheim         Sligo Rovers FC                1-2            3-1
(Rogers 81og; Keane 56, North 70)
(Helland 16, M.Jensen 48, 64; North 13)
 
Klaipėdos Atlantas             FK Shakhtyor Qaraghandy        0-0            0-3
(Topčagić 46, Qonysbayev 61, Mrtazayev 90+3)
 
FK Sarajevo                    FK Haugesund                   0-1            3-1
(Bamberg 85)
(Stojčev 21, Okić 36, 82; Sema 47p)
 
SV Zulte Waregem               WKS Zawisza Bydgoszcz          2-1            3-1
(Colpaert 8, Plet 45; Drygas 15)
(Plet 1, Aneke 48, Skúlason 76; Petasz 52)
 
JK Sillimäe Kalev              FK Krasnodar                   0-4            0-5
(Ari 9, Gazinsliy 39, Wánderson 68, Bystrov 86)
(Joãozinho 28, Laborde 65, Wánderson 67, 74p, Burmistrov 76)
 
PFK CSKA Sofia                 FC Zimbru Chișinău             1-1            0-0
(Atanasov Karachanakov 41; Alexeev 31)
 
Derry City FC Londonderry      FK Shakhtsyor Salihorsk        0-1            1-5
(Yanush 28)
(Duffy 6; Balanovich 9, Guruli 28, Asipenko 68, Yanush 81, Halyuza 90+3)
 
Ruch Chorzów SA                FC Vaduz                       3-2            0-0
(Zieńczuk 19, Stawarczyk 21, 74; Muntwiler 16, Stahel 59)
 
FK Astana (new)                MK Hapoel Tel Aviv             3-0            0-1
(Cañas 16p, Nöserbayev 58, Beysebakov 69)
(Sacha 57p)
 
FK AS Trenčin                  FK Vojvodina Novi Sad          4-0            0-3
(Simon 20, 53, 60, Jairo 72)
(Ivanić 17, Alivodić 52, Stojanović 68)
 
PFK Litex Lovech               Diósgyőri VTK Miskolc          0-2            2-1
(Németh 83, Grumić 90)
(Moreno 80, Gil 85p; Gosztonyi 38p)
 
PFK Botev Plovdiv              SKN Sankt-Pölten               2-1            0-2
(Tsvetkov 39p, Chunchukov 86; Lucas Segovia 55)
(Lucas Segovia 6, 55)
 
RoPS Rovaniemi                 AGS Asteras Tripoli            1-1            2-4
(Lahdenmäki 2; Sankaré 10)
(Mäkitalo 53, Lahdenmäki 62; Kourbelis 12, De Blasis 45+6, 73, Bakasetas 81)
 
Dundalk FC                     HNK Hajduk Split               0-2            2-1
(Caktaš 9, Vlašić 75)
(Hoban 66, Byrne 74; Kouassi 25)
 
FK Qayrat Almaty               Esbjerg fB                    1-1            0-1
(Knežević 50p; Fellah 90)
(J.Ankersen 38)
 
IF Elfsborg Borås              İnter Bakı PİK                 0-1            1-0 aet (4-3p)
(Georgievski 29)
(S.Holmén 45+2)
 
Third Qualifying Round (Jul 31 and Aug 7)
 
Karabukspor Kulübü             Rosenborg BK Trondheim         0-0            1-1
(Hokan Özmert 35; P.A.Helland 8)
 
RNK Split                      FK Chornomorets Odesa          2-0            0-0
(Rog 25, Belle 48)             
 
St.Johnstone FC  Perth         FC Spartak Trnava              1-2            1-1
(Mackay 90+3; Schranz 34,63)
(May 42; Mikovič 82)
 
1.FSV Mainz 1905               AGS Asteras Tripoli            1-0            1-3
(Okazaki 45)
(Koo 39; De Blasis 30, Mazza 68, 85)
 
Diósgyőri VTK Miskolc          FK Krasnodar                   1-5            0-3
(Bacsa 49; Ari 28, Ahmedov 40, Pereyra 58, Joãozinho 88, Bystrov 90)
(Konaté 30, 55, Ari 86)
 
FK Mladá Boleslav              Olympique Lyonnais             1-4            1-2
(Rosa 66; Yattara 9, 47, Gonalons 36, Umtiti 67)
(Milla 71p; Lacazette 58, N’Jie 89)
 
FK AS Trenčin                  Hull City AFC                  0-0            1-2
Malec 2; El Mohamady 27, Aluko 80)
 
AS Omonoia Lefkosia            FK Metalurg Skopje             3-0            1-0
(Cristovão 9, 57, Poté 14)
(Assis 54)
 
IF Brommapojkarna Stockholm    Torino FC                      0-3            0-4
(Larrondo 45p, 53, Barreto 58) 
(K.Jónsson 4og, Darmian 37, Quagliarella 80p, Josef Martínez 90)
 
PSV Eindhoven                  SKN Sankt-Pölten               1-0            3-2
(de Jong 56)
(Locadia 28, Depay 69, de Jong 70; Lucas Segovia 56, Kerschbaumer 90)
 
UMF Stjarnar                   KKS Lech Poznań  SA            1-0            0-0
(R.Toft 48)
 
FK Zorya Luhansk               Molde FK                       1-1            2-1
(Kamenyika 62; S.Svendsen 89)
(Kamenyuka 2, V.Forren 89og; F.Gulbrandsen 43)
 
FK Sarajevo                    APS Atromitos Peristeri-Athina 1-2            3-1 aet
(Puzigaća 26; Fyntanidis 11, Nastos 75)
(Djulević 24, Bilbija 81, 105+1; Tavliaridis 86)
 
Real Sociedad San Sebastián    Aberdeen FC                    2-0            3-2
(Zurutuza 53, Canales 68)
(Xabi Prieto 28, 86p, Bergara 90+1; Pawlett 44, Reynolds 57)
 
FK Astana (new)                AIK Solna                      1-1            3-0
(Nöserbayev 42; Bahoui 9)
(Kéthévoama 36, Shomko 54, Zholshiyev 71)
 
SV Zulte Waregem               FK Shakhtsyor Salyhorsk        2-5            2-2
(Plet 40, Conté 75; Halyuza 4, Matveichyk 12, Stargorodskiy 45+4, Yanush 78, Gurudi 90+1)
(Sylla 41, 73; Balanovich 7, 42)
 
SV Grödig                      FC Zimbru Chișinău             1-2            1-0
(Tomi 89; Alexeev 35, Handle 59og)
(Djurić 84)
 
FC Astra Giurgiu               FC Slovan Liberec              3-0            3-2
(Fatai 4, 78, 81)
(Enache 37, Rus 83, Bukari 89; Šural 45, Obročník 45+3)
 
Ruch Chorzów SA                Esbjerg fB                     0-0            2-2
(Starzyński 13p, Surma 90+5; C.Nielsen 29, Pušić 85)
 
FK Dinamo Moskva               MK Hapoel Ironi Kiryat Shmona  1-1            2-1
(Kuranyi 71; Kola 63)
(Kuranyi 22p, Ionov 30; Kehat 11)
 
Young Boys BSC Bern            Ermis FC Aradippou             1-0            2-0
(Nuzzolo 58)
(Steffen 36, Frey 66)
 
IF Elfsborg Borås              FH Hafnarfjörður               4-1            1-2
(S.Holmén 55p, P.Frick 70, M.Rohdén 81, S.Hedlund 89)
(M.Beckmann 90+4; A.Guðnason 17, Doumbia 76)
 
FC Petrolul Ploiești           FK Viktoria Plzeň              1-1            4-1
(Mutu 76; Kolář 90+1)
(Filipe Teixeira 20, Mutu 38, De Lucas 43, Tamuz 69; Pilař 40)
 
Vikingur Gøta/Leirvík          HNK Rijeka                     1-5            0-4
(H.Hansson 35; Lešković 14, Kvržić 45+1, 76, Jahoviќ 52, Kramarić 81p)
(Jahoviќ 39, 49, 64, E.Jacobsen 77og)
 
FK Dynama Minsk                FC CFR 1907 Cluj               1-0            2-0
(Adamović 54)
(Stasevich 71, Udoji 81p)
 
Neftçi PFK Bakı                SK Chikhura Sachkhere          0-0            3-2
(N’For 16, 27, 38; Gabedava 30, 50)
 
IFK Göteborg                   Rio Ave FC Vila do Conde       0-1            0-0
(Mahgoub 22)
 
Club Brugge KV                 Brøndby IF                     3-0            2-0
(Duarte 14, Castillo 30, Víctor Vázquez 63)
(Castillo 38, Fernando 45+1)
 
FK Shakhtyor Qaraghandy        HNK Hajduk                     4-2            0-3
(Topčagić 10, Finonchenko 21, Džidić 70, Zhanghylyshbay 90+4; Gotal 19, Caktaš 78)
(Sušić 14, Maglica 36, Gotal 90+5)
 
Play-offs (Aug 21 and 28)
 
FK Sarajevo                    VFL Borussia Mönchengladbach   2-3            0-7
(Puzigaća 26, Duljević 59; Hahn 11, Hrgota 41, 73)
(Hahn 20, Xhaka 24, Hrgota 34, 67, 82, Hazard 74p, 90+2)
 
FK Astana (new)                Villarreal CF                  0-3            0-4
(Cani 33, Giovani 48, Gasper 84)
(Vietto 21, 54, Bruno 61p, Leiva 67)
 
PEC Zwolle                     AC Sparta Praha                1-1            1-3
(Lukoki 77; Krejci 82)
(Nijland 83p; Krejci 10, Dočkal 44, Brabec 62)
 
AGS Asteras Tripoli            MK Maccabi Tel Aviv            2-0            1-3
(Mazza 29, Zisopoulos 47)
(Goian 23; Badash 27, Zahavi 54p, Prica 75)
 
FK Dnipro Dnipropetrovsk       HNK Hajduk Split               2-1            0-0
(Kalinić 50, Shakhov 88; Sušić 47)
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı          FC Twente Enschede             0-0            1-1
(Muarem 51; Castaignos 37)
 
HJK Helsinki                   SK Rapid Wien                  2-1            3-3
(Lod 63, Väyrynen 74; Schaub 58)
(Kandji 15, Alho 77, Savage 88p; Schaub 10,13, Wydra 90+4)
 
FC Zimbru Chişinău             PAOK Thessaloniki              1-0            0-4
(Burghiu 80)
(Pereyra 11, Athanasiadis 45, Mak 79, Martens 84)
 
FK Dinamo Moskva               AS Omonoia Lefkosia            2-2            2-1
(Samba 33, Büttner 72; Lobzhanidze 2, Fofana 59)
(Stepanov 11og, Samba 90+3; Poté 23)
 
Olympique Lyonnais             FC Astra Giurgiu               1-2            1-0
(Malbranque 25; Fatai 72, Budescu 81p)
(Ferry 23)
 
FK Partizan Beograd            Neftçi PFK Bakı                3-2            2-1
(Dênis 29og, Grbić 32, Yunuszadə 69og; Dênis 11, 17)
(Škuletić 24, 90+2; Wobay 58)
 
IF Elfsborg Borås              Rio Ave FC Rio do Conde        2-1            0-1
(V.Prodell 27, D.Mobaeck 38; Marcelo 65)
(Gonçalves 90+2)
 
Karabukspor Kulübü             AS Saint-Étienne Loire         1-0            0-1 aet (3-4p)
(Kumbela 60)
(Monnet-Paquet 13)
 
Panathinaikos AO Athina        Midtjylland FC Herning         4-1            2-1
(Berg 21p, 24, 45, J.Alkærsig Lauridsen 89og; J.Alkærsig Lauridsen 13)
(Nano 55, Klonaridis 74; Igboun 73p)
 
Grasshopper-Club Zürich        Club Brugge KV                 1-2            0-1
(Lang 8; Jahić 14og, Víctor Vázquez 15)
(Víctor Vázquez 62)
 
HNK Rijeka                     FC Sheriff Tiraspol            1-0            3-0
(Leovac 85)
(Ligger 29og, Kramarić 44, Moisés 61)
 
APO Apollon Lemesos            FK Lokomotiv Moskva            1-1            4-1
(Guie Gneki 80; Kasayev 39)
(Rezek 20, Papoulis 51, Thuram 78, Hugo López 84; Pavlyuchenko 85)
 
BSC Young Boys Bern            Debreceni VSC                  3-1            0-0
(Nuzzolo 26, Steffen 67, Frey 87; Sidibé 39)
 
FC Spartak Trnava              FC Zürich                      1-3            1-1
(Vlasko 14p; Chermiti 4, 45+2, 58)
(Špalek 90+2; Chikhaoui 48)
 
AEL Lemesos                    Tottenham Hotspur FC London    1-2            0-3
(Sardinero 14; Soldado 74, Kane 80)
(Kane 45, Paulinho 49, Townsend 66p)
 
FK Dynama Minsk                CD Nacional Funchal            2-0            3-2
(Stasevich 44p, Nikolić 55)
(Udoji 32, 63, Simović 40; Marco Matias 30p, Aly Muhamad Ghazal 53)
 
FC Petrolul Ploiești           GNK Dinamo Zagreb              1-3            1-2
(Tamuz 45; Čop 29p, 80, Paulo Machado 90+6)
(Albín 59; Čop 22, Antolić 90+6)
 
Trabzonspor Kulübü             FK Rostov                      2-0            0-0
(Medjani 37, Cardozo 73)
 
Radnički NK Split              Torino FC                      0-0            0-1
(El-Kaddouri 22p)
 
FK Aqtöbe                      Legia Warszawa SA              0-1            0-2
(Duda 48)
(Kucharczyk 26, Vrdoljak 66p)
 
KSC Lokeren OV                 Hull City AFC                  1-0            1-2
(Vanaken 58)
(Remacle 49; Brady 6, 55p)
 
Ruch Chorzów SA                FK Metalist Kharkiv            0-0            0-1 aet
(Cleiton Xavier 105+1)
 
PSV Eindhoven                  FK Shakhtsyor Salyhorsk        1-0            2-0
(Maher 59)
(Depay 89, 90+3)
 
UFM Stjarnar Garðabær          FC Internazionale Milano       0-3            0-6
(Icardi 41, Dodô 48, D’Ambrosio 89)
(Kovačić 28, 33, 51, Osvaldo 47, Icardi 69,80)
 
FK Zorya Luhansk               Feyenoord Rotterdam            1-1            3-4
(Bily 27; te Vrede 38)
(Malinovskyi 56, 80, Bilyi 71; te Vrede 18, Schaken 26, Bilyi 48og, Nelom 78)
 
Real Sociedad San Sebastián    FK Krasnodar                   1-0            0-3
(Xabi Prieto 71)
(Joãzinho 71p, Pereyra 88, Ari 90)
 
Group Phase
 
Group A
 
18.09   VfL Borussia Mönchengladbach   Villarreal CF                  1-1
(Herrmann 21; Uche 68)
 
18.09   APO Apollon Lemesos            FC Zürich                      3-2
(Papoulis 9, Gullón 40, Koch 87og; Rikan 50, Yapi-Yapo 54)
 
02.10   FC Zürich                      VfL Borussia Mönchengladbach   1-1
Etoundi 23; Nordtveit 26)
 
02.10   Villarreal CF                  APO Apollon Lemesos            4-0
(Moreno 9,82, Espinosa 44, 51)
 
23.10   Villarreal CF                  FC Zürich                      4-1
(Cani 6, Vietto 57, Bruno Soriano 60, Giovani 78; Schönbächler 43)
 
23.10   Borussia Mönchengladbach       APO Apollon Lemesos            5-0
(Traoré 67, 11, Hrgota 56, Hermann 83, Angeli 90+1og) 
 
06.11   FC Zürich              Villarreal CF                         3-2
(Etoundi 21, Buff 26, Chikhaoui 29; Pina 20, Moreno 24)
 
06.11   APO Apollon Lemesos            VfL Borussia Mönchengalgbach   0-2
(Raffael 56, Herrmann 90+5)
 
27.11   Villarreal CF                  VfL Borussia Mönchengladbach   2-2
(Vietto 27, Cheryshev 63; Raffael 55, 67 Xhaka 67)
 
27.11   FC Zürich                      APO Apollon Lemesos            3-1
(Djimsiti 32, Chikhaoui 39p, 59p; Farley Rosa 23)
 
11.12   Borussia Mönchengladbach       FC Zürich                      3-0
(Herrmann 31, Hrgota 59, 64)
 
11.12   APO Apollon Lemesos            Villarreal CF                  0-2
(Moreno 36, Vietto 40)
 
VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     6   3   3   0  14   4  12
Villarreal CF                         6   3   2   1  15   7  11
FC Zürich                             6   2   1   3  10  14   7
APO Apollon Lemesos                   6   1   0   5   4  18   3
 
Group B
 
18.09   Club Brugge KV                 Torino FC                      0-0
 
18.09   FC København                   HJK Helsinki                   2-0
(N.Jørgensen 68, 81)
 
02.10   HJK Helsinki                   Club Brugge KV                 0-3
(Heikkinen 19og, de Sutter 70, De Bock 78)
 
02.10   Torino FC                      FC København                   1-0
(Quagliarella 90+4p)
 
23.10   Torino FC                      HJK Helsinki                   2-0
(Molinaro 35, Amauri 58)
 
23.10   Club Brugge KV                 FC København                   1-1
(Víctor Vázquez 90+2; Amartey 89)
 
06.11   HJK Helsinki                   Torino FC                      2-1
(Baah 60, Moren 80; Quagliarella 90+1)
 
06.11   FC København                   Club Brugge KV                 0-4
(Refaelov 7, 30, 36, Vormer 60)
 
27.11   Torino FC                      Club Brugge KV                 0-0
 
27.11   HJK Helsinki                   FC København                   2-1
(Baah 29, Kandji 90+4; P.Nilsson 90)
 
11.12   Club Brugge KV                 HJK Helsinki                   2-1
(Gedoz 28p, Refaelov 88; Kandji 51)
 
11.12   FC København                   Torino FC                      1-5
(Amartey 6; Josef Martínez 15, 47, Amauri 41p, Darmian 49, Gaston Silva 53)
 
Club Brugge KV                 6   3   3   0  10   1  12
Torino FC                      6   3   2   1   9   3  11
HJK Helsinki                   6   2   0   4   5  11   6
FC København                   6   1   1   4   5  13   4
 
Group C
 
18.09   FK Partizan Beograd            Tottenham Hotspur FC London    0-0
 
18.09   Beşiktaş JK İstanbul           AGS Asteras Tripoli            1-1
(Gökhan Töre 33; Parra 88)
 
02.10   AGS Asteras Tripoli            FK Partizan Beograd            2-0
(Usero 22, Parra 52)
 
02.10   Tottenham Hotspur FC London    Beşiktaş JK İstanbul           1-1
(Kane 27; Ba 89p)
 
23.10   Tottenham Hotspur FC London    AGS Asteras Tripoli            5-1
(Kane 13, 76, 81, Lamela 30, 66; Barrales 89)
 
23.10   FK Partizan Beograd            Beşiktaş JK İstanbul           0-4
(Kavlak 18, Ba 45, Oğuzhan Özyakup 52, Gökhan Töre 54)
 
06.11   AGS Asteras Tripoli            Tottenham Hotspur FC London    1-2
(Barrales 90p; Townsend 36p, Kane 42)
 
06.11   Beşiktaş JK İstanbul           FK Partizan Beograd            2-1
(Ba 57p, 62; Marković 78)
 
27.11   Tottenham Hotspur FC London    FK Partizan Beograd            1-0
(Stambouli 49)
 
27.11   AGS Asteras Tripoli            Beşiktaş JK İstanbul           2-2
(Barrales 72, Parra 83; Ba 15, Gökhan Töre 61p)
 
11.12   FK Partizan Beograd            AGS Asteras Tripoli            0-0
 
11.12   Beşiktaş JK İstanbul           Tottenham Hotspur FC London    1-0
(Cenk Tosun 59)
 
Beşiktaş JK İstanbul           6   3   3   0  11   5  12
Tottenham Hotspur FC London    6   3   2   1   9   4  11
AGS Asteras Tripoli            6   1   3   2   7  10   6
FK Partizan Beograd            6   0   2   4   1   9   2
                               
Group D
 
18.09   FC Salzburg                    Celtic FC Glasgow              2-2
(Alan 36, Soriano 78; Wakaso 14, S.Brown 60)
 
18.09   GNK Dinamo Zagreb              FC Astra Giurgiu               5-1
(Soudani 17, 24, 45+1, Henríquez 70, Ćorić 90+2; Chițu 82)
 
02.10   FC Astra Giurgiu               FC Salzburg                    1-2
(Seto 15; Kampl 35, Soriano 42)
 
02.10   Celtic FC Glasgow              GNK Dinamo Zagreb              1-0
(Commons 6)
 
23.10   Celtic FC Glasgow              FC Astra Giurgiu               2-1
(Šćepović 73, Johansen 79; Enache 81)
 
23.10   FC Salzburg                    GNK Dinamo Zagreb              4-2
(Alan 14, 45, 52, Ramalho 49; Ademi 81, Henríquez 89)
 
06.11   FC Astra Giurgiu               Celtic FC Glasgow              1-1
(William 79; Johansen 32)
 
06.11   GNK Dinamo Zagreb              FC Salzburg                    1-5
(Henriquez 60; Soriano 40, 64, 85, Kampl 59, Bruno 72)
 
27.11   Celtic FC Glasgow              FC Salzburg                    1-3
(Johansen 30; Alan 8,13, Keïta 90+2)
 
27.11   FC Astra Giurgiu               GNK Dinamo Zagreb              1-0
(Bukari 50)
 
11.12   FC Salzburg                    FC Astra Giurgiu               5-1
(Sabitzer 9, Kampl 35, 90+2, Alan 46, 70; Florescu 51)
 
11.12   GNK Dinamo Zagreb              Celtic FC Glasgow              4-3
(Pjaca 14, 40, 50, Brozović 48; Commons 24, Šćepović 30, Pivarić 81og)
 
FC Salzburg                    6   5   1   0  21   7  16
Celtic FC Glasgow              6   2   2   2  10  11   8
GNK Dinamo Zagreb              6   2   0   4  12  15   6
Astra Giurgiu                  6   1   1   4   6  15   4
 
Group E
 
18.09   PSV Eindhoven                  GD Estoril-Praia               1-0
(de Jong 26p)
 
18.09   Panathinaikos AO Athina        FK Dinamo Moskva               1-2
(Dinas 63; Kokorin 40, Ionov 49)
 
02.10   FK Dinamo Moskva               PSV Eindhoven                  1-0
(Zhirkov 90+3)
 
02.10   GD Estoril-Praia               Panathinaikos AO Athina        2-0
(Kléber 52, Amado 66)
 
23.10   GD Estoril-Praia               FK Dinamo Moskva               1-2
(Tavares 90+5; Kokorin 53, Zhirkov 80)
 
23.10   PSV Eindhoven                  Panathinaikos AO Athina        1-1
(Depay 43; Karelis 87)
 
06.11   FK Dinamo Moskva               GD Estoril-Praia               1-0
(Kuranyi 77)
 
06.11   Panathinaikos AO Athina        PSV Eindhoven                  2-3
(Ajagun 11, Petrić 43; Depay 27, de Jong 65, Wijnaldum 78)
 
27.11   GD Estoril-Praia               PSV Eindhoven                  3-3
(Tozé 12, Kuca 30, Amado 40; Depay 6, Narsingh 14, Wijnaldum 82)
 
27.11   FK Dinamo Moskva               Panathinaikos AO Athina        2-1
(Triantafylopoulos 55og, Ionov 61; Berg 14)
 
11.12   PSV Eindhoven                  FK Dinamo Moskva               0-1
(Ionov 90)
 
11.12   Panathinaikos AO Athina        GD Estoril-Praia               1-1
(Karelis 55; Kléber 87)
 
FK Dinamo Moskva               6   6   0   0   9   3  18
PSV Eindhoven                  6   2   2   1   8   8   8
GD Estoril-Praia               6   1   2   3   7   8   5
Panathinaikos AO Athina        6   0   2   4   6  11   2
 
Group F
 
18.09   FK Dnipro Dnipropetrovsk       FC Internazionale Milano       0-1
(D’Ambrosio 71)
 
18.09   Qarabağ FK Ağdam Bakı          AS Saint-Etienne Loire         0-0
 
02.10   AS Saint-Etienne Loire         FK Dnipro Dnipropetrovsk       0-0
 
02.10   FC Internazionale Milano       Qarabağ FK Ağdam Bakı          2-0
(D’Ambrosio 18, Icardi 85)
 
23.10   FC Internazionale Milano       AS Saint-Etienne Loire         0-0
 
23.10   FK Dnipro Dnipropetrovsk       Qarabağ FK Ağdam Bakı          0-1
(Muarem 21)
 
06.11   AS Saint-Etienne Loire         FC Internazionale Milano       1-1
(Bayal Sall 50; Dodô 33)
 
06.11   Qarabağ FK Ağdam Bakı          FK Dnipro Dnipropetrovsk       1-2
 
27.11   FC Internazionale Milano       FK Dnipro Dnipropetrovsk       2-1
(Kuzmanović 31, Osvaldo 50; Roran 16)
 
27.11   AS Saint-Etienne Loire         Qarabağ FK Ağdam Bakı          1-1
(van Wolfswinkel 21; V.Nadirov 15)
 
11.12   FK Dnipro Dnipropetrovsk       AS Saint-Etienne Loire         1-0
(Fedetskiy 66)
 
11.12   Qarabağ FK Ağdam Bakı          FC Internazionale Milano       0-0
 
FC Internazionale Milano       6   3   3   0   6   2  12
FK Dnipro Dnipropetrovsk       6   2   1   3   4   5   7
Qarabağ FK Ağdam Bakı          6   1   3   2   3   5   6
AS Saint-Etienne Loire         6   0   5   1   2   3   5
 
Group G
 
18.09   Royal Standard Liège           HNK Rijeka                     2-0
(Ciman 74, Vinícius Araújo 87)
 
18.09   Sevilla FC                     Feyenoord Rotterdam            2-0
(Krychowiak 8, M’Bia 31)
 
02.10   Feyenoord Rotterdam            Royal Standard Liège           2-1
(van Beek 47, Manu 84; Viera 65)
 
02.10   HNK Rijeka                     Sevilla FC                     2-2
(Kramarić 53p, Kvržić 68; Aspas 26, M’Bia 90+1)
 
23.10   HNK Rijeka                     Feyenoord Rotterdam            3-1
(Kramarić 63, 71, 76p; Toornstra 66)
 
23.10   Royal Standard Liège           Sevilla FC                     0-0
 
06.11   Feyenoord Rotterdam            HNK Rijeka                     2-0
(El Ahmadi 9, Immers 20)
 
06.11   Sevilla FC                     Royal Standard Liège           3-1
(Gameiro 19, Reyes 42, Bacca 90; Mpoku 32)
 
27.11   HNK Rijeka                     Royal Standard Liège           2-0
(Moises 26, Kramarić 34p)
 
27.11   Feyenoord Rotterdam            Sevilla FC                     2-0
(Toornstra 56, El Ahmadi 83)
 
11.12   Royal Standard Liège           Feyenoord Rotterdam            0-3
(Toornstra 16, Boëtius 60, Manu 88)
 
11.12   Sevilla FC                     HNK Rijeka                     1-0
(Denis Suárez 20)
 
Feyenoord Rotterdam            6   4   0   2  10   6  12
Sevilla FC                     6   3   2   1   8   5  11
HNK Rijeka                     6   2   1   3   7   8   7
Royal Standard de Liège        6   1   1   4   4  10   4
 
Group H
 
18.09   Lille OSC                      FK Krasnodar                   1-1
(Kjær 63; Laborde 35)
 
18.09   Everton FC Liverpool           VfL Wolfsburg                  4-1
(Ricardo Rodríguez 15og, Coleman 45+1, Baines 47p, Mirallas 89; Rodríguez 90+4)
 
02.10   VfL Wolfsburg                  Lille OSC                      1-1
(de Bruyne 82; Origi 77p)
 
02.10   FK Krasnodar                   Everton FC Liverpool           1-1
(Ari 43; Eto’o 82)
 
23.10   FK Krasnodar                   VfL Wolfsburg                  2-4
(Granqvist 51p, Wánderson 86; Granqvist 37og, Luiz Gustavo 64, de Bruyne 46, 80)
 
23.10   Lille OSC                      Everton FC Liverpool           0-0
 
06.11   VfL Wolfsburg                  FK Krasnodar                   5-1
(Hunt 47, 57, Guilavogui 73, Bendtner 89p, 90+2; Wánderson 72)
 
06.11   Everton FC Liverpool           Lille OSC                      3-0
(Osman 27, Jagielka 42, Naismith 61)
 
27.11   FK Krasnodar                   Lille OSC                      1-1
(Ari 35; Roux 79)
 
27.11   VfL Wolfsburg                  Everton FC Liverpool           0-2
(Lukaku 43, Mirallas 75)
 
11.12   Lille OSC                      VfL Wolfsburg                  0-3
(Vieirinha 45, Ricardo Rodríguez 65, 89p)
 
11.12   Everton FC Liverpool           FK Krasnodar                   0-1
(Laborde)
 
Everton FC Liverpool           6   3   2   1  10   2  11
VfL Wolfsburg                  6   3   1   2  14  10  10
FK Krasnodar                   6   1   3   2   7  12   6
Lille OSC                      6   0   4   2   3   9   4
 
Group I
 
18.09   BSC Young Boys Bern            ŠK Slovan Bratislava           5-0
(Lecjaks 5, Steffen 29, Nuzzolo 63, Nikçi 80, Hoarau 90+2)
 
18.09   SSC Napoli                     AC Sparta Praha                3-1
(Higuaín 23p, Mertens 51, 81; Hušbauer 14)
 
02.10   AC Sparta Praha                BSC Young Boys Bern            3-1
(Vácha 27, Lafata 28, 85; Hoarau 52)
 
02.10   ŠK Slovan Bratislava           SSC Napoli                     0-2
(Hamšik 35, Higuaín 74)
 
23.10   ŠK Slovan Bratislava           AC Sparta Praha                0-3
(Lafata 56, Konaté 81, Krejčí 81)
 
23.10   BSC Young Boys Bern            SSC Napoli                     2-0
(Hoarau 52, Bertone 90+2)
 
06.11   AC Sparta Praha                ŠK Slovan Bratislava           4-0
(Lafata 29, 84, Krejčí 32, Nhamoinesu 75)
 
06.11   SSC Napoli                     BSC Young Boys Bern            3-0
(De Guzman 45, 65, 83)
 
27.11   ŠK Slovan Bratislava           BSC Young Boys Bern            1-3
(Soumah 11; Hoarau 9p, Kubo 18, 63)
 
27.11   AC Sparta Praha                SSC Napoli                     0-0
 
11.12   BSC Young Boys Bern            AC Sparta Praha                2-0
(Hoarau 76p, Steffen 90)
 
11.12   SSC Napoli                     ŠK Slovan Bratislava           3-0
(Mertens 6, Hamšik 16, Zapata 75)
 
SSC Napoli                     6   4   1   1  11   3  13
BSC Young Boys Bern            6   4   0   2  13   7  12
AC Sparta Praha                6   3   1   2  11   6  10
ŠK Slovan Bratislava           6   0   0   6   1  20   0  
 
Group J
 
18.09   FC Steaua București            AaB Aalborg                    6-0
(Sânmărtean 51, Rusescu 59p, 73, Keșerü 61, 66, 72)
 
18.09   Rio Ave FC Vila do Conde       Dynamo Kyiv                    0-3
(Yarmolenko 20, Belhando 25, Kravets 70)
 
02.10   Dynamo Kyiv                    FC Steaua București            3-1
(Yarmolenko 40, Kravets 66, Teodorczyk 90+2; Rusescu 89)
 
02.10   AaB Aalborg                    Rio Ave FC Vila do Conde       1-0
(N.Helenius 46)
 
23.10   AaB Aalborg                    Dynamo Kyiv                    3-0
(T.Enevoldsen 11, N.Thomsen 40, 90+1)
 
23.10   FC Steaua București            Rio Ave FC Vila do Conde       2-1
(Rusescu 17, 45; Del Valle 48)
 
06.11   Dynamo Kyiv                    AaB Aalborg                    2-0
(Vida 70, Husev 90+3)
 
06.11   Rio Ave FC Vila do Conde       FC Steaua București            2-2
(Lopes 35, 77p; Keşerü 61, Filip 90+5)
 
27.11   AaB Alborg                     FC Steaua Bucureşti            1-0
(T.Enevoldsen 72)
 
27.11   Dynamo Kyiv                    Rio Ave FC Vila do Conde       2-0
(Lens 53, Veloso 78)
 
11.12   FC Steaua București            Dynamo Kyiv                    0-2
(Yarmolenko 71, Lens 90)
 
11.12   Rio Ave FC Vila do Conde       AaB Aalborg                    2-0
(Del Valle 59, 79)
 
Dynamo Kyiv                    6   5   0   1  12   4  15
AaB Aalborg                    6   3   0   3   5  10   9
FC Steaua București            6   2   1   3  11   9   7
Rio Ave FC Vila do Conde       6   1   1   4   5  10   4
 
Group K
 
18.09   PAOK Thessaloniki              FK Dynama Minsk                6-1
(Nikolić 4og, Athanasiadis 11, 16, 28, D.Papadopoulos 50, Tzandaris 90; Nikolić 80)
18.09   ACF Fiorentina                 En Avant de Guingamp           3-0
(Vargas 34, Cuadrado 67, Bernardeschi 88)
 
02.10   En Avant de Guingamp           PAOK Thessaloniki              2-0
(Marveaux 47, 50)
 
02.10   FK Dynama Minsk                ACF Fiorentina                 0-3
(Aquilani 33, Iličič 61, Bernardeschi 67)
 
23.10   FK Dynama Minsk                En Avant de Guingamp           0-0
 
23.10   PAOK Thessaloniki              ACF Fiorentina                 0-1
(Vargas 38)
 
06.11   En Avant de Guingamp           FK Dynama Minsk                2-0
(Beauvue 44, Mandanne 86)
 
06.11   ACF Fiorentina                 PAOK Thessaloniki              1-1            
(Pasqual 88; Martens)
 
27.11   FK Dynama Minsk                PAOK Thesaloniki               0-2
(Athanasiadis 82, 89)
 
27.11   En Avant de Guingamp           ACF Fiorentina                 1-2
(Beauvue 45p; Marin 6, Babacar 13)
 
11.12   PAOK Thessaloniki              En Avant de Guingamp           1-2
(Athanasiadis 22; Beauvue 7, 83)
 
11.12   ACF Fiorentina                 FK Dynama Minsk                1-2
(Marin 88; Kantsavy 39, Nikolić 55)
 
ACF Fiorentina                 6   4   1   1  11   4  13
En Avant de Guingamp           6   3   1   2   7   6  10
PAOK Thessaloniki              6   2   1   3  10   7   7
FK Dynama Minsk                6   1   1   4   3  14   4
 
Group L
 
18.09   FK Metalist Kharkiv            Trabzonspor Kulübü             1-2
(Homenyuk 61; Constant 25, A.Papadopoulos 90+4)
 
18.09   Legia Warszawa SA              KSC Lokeren OV                 1-0
(Radović 58)
 
02.10   KSC Lokeren OV                 FK Metalist Kharkiv            1-0
((de Pauw 74)
 
02.10   Trabzonspor Kulübü             Legia Warszawa SA              0-1
(Kucharcyk 16)
 
23.10   FK Metalist Kharkiv            Legia Warszawa SA              0-1
(Duda 28)
 
23.10   Trabzonspor Kulübü             KSC Lokeren OV                 2-0
(Yatabare 54, Constant 86)
 
06.11   Legia Warszawa SA              FK Metalist Kharkiv            2-1
(Saganowski 29, Duda 84; Kobin 22)
 
06.11   KSC Lokeren OV                 Trabzonspor Kulübü             1-1
(Patosi 5; Majeed Waris 45)
 
27.11   Trabzonspor Kulübü             FK Metalist Kharkiv            3-1
(Belkalem 37, Mehmet Ekici 87, Horyainov 90+5og; Homenyuk 68)
 
27.11   KSC Lokeren OV                 Legia Warszawa SA              1-0
(Vanaken 8)
 
11.12   FK Metalist Kharkiv            KSC Lokeren OV                 0-1
(Mbaye 16)
 
11.12   Legia Warszawa SA              Trabzonspor Kulübü             2-0
(Fatih Öztürk 22og, Orlando Sá 56)
 
Legia Warszawa SA              6   5   0   1   6   2  15
Trabzonspor Kulübü             6   3   1   2   8   6  10
KSC Lokeren OV                 6   3   1   2   4   4  10
FK Metalist Kharkiv            6   0   0   6   3  10   0
 
Intermediate Round (Feb 19 and 26)
 
BSB Young Boys Bern            Everton FC Liverpool           1-4     1-3
(Hoarau 10; Lukaku 24,39, 58, Coleman 28)
(Lukaku 25p, 30, Mirallas; Sanogo 14)
 
Torino FC                      Athletic Club Bilbao           2-2     3-2
(Maxi López 18,42; Williams 9, Gurpegi 73)
(Quagliarella 16p, Maxi López 45, Darmian 68; Iraola 44, De Marcos 61) 
 
Sevilla FC                     Borussia Mönchengladbach       1-0     3-2
(Iborra 70)
(Bacca 8, Vitolo 26, 79; Xhaka 19, Hazard 29)
 
VfL Wolfsburg                  Sporting CP Lisboa             2-0      0-0
(Dost 46, 63)
 
AFC Ajax Amsterdam             Legia Warszawa SA              1-0     3-0
(Milik 35) 
(Milik 11, 43, Viergeves 13)
 
AaB Aalborg                    Club Brugge KV                 1-3     0-3
(N.Helenius 71p; Oulare 25, Rafaelov 29, K.E.Petersen 61og)
(Víctor Vásquez 11, Oulare 74, Bolingoli-Mbombo 74)
 
RSC Anderlecht Bruxelles       FK Dinamo Moskva               0-0     1-3
(Mitrović 28; Kozlov 47, Yusupov 64, Kuranyi 90+5) 
 
FK Dnipro Dnipropetrovsk       PAE Olympiakos SFP Peiraias    2-0     2-2
(Kankava 50, Rotan 54)
(Fedetskiy 23, Kalinić 90+1; Mitroglou 14, Domínguez 90p)
 
Trabzonspor Kulübü             SSC Napoli                     0-4     0-1
(Henrique 6, Higuaín 20, Gabbiadini 27, Zapata 90)
(De Guzman 19)
 
En Avant de Guingamp           FK Dynamo Kyiv                 2-1     1-3
(Beauvue 73, Diallo 75; Veloso 19)
(Mandanne 66; Teodorczyk 31, Buyalskyy 46, Husyev 75p)
 
Villarreal CF                  FC Salzburg                    2-1     3-1
(Uche 32, Cheryshev 54; Soriano 48p)
(Vietto 33, 76, Giovani 79; Djuricin 18)
 
AS Roma                        Feyenoord Rotterdam            1-1     2-1
(Gervinho 22; Kazim-Richards 55)
(Ljajić 45+2, Gervinho 60; Manu 57)
 
PSV Eindhoven                  FK Zenit Sankt-Peterburg       0-1     0-3
(Hulk 64)
(Rondón 29, 67, Hulk 48)
 
Liverpool FC                   Beşiktaş JK İstanbul           1-0     0-1 aet ((5-4p)
(Balotelli 85p)
(Tolgay Ali Arslan 72)
 
Tottenham Hotspur FC London    ACF Fiorentina                 1-1     0-2
(Soldado 6; Basanta Pavone 36)
(M.Gómez 54, Salah 71)
 
Celtic FC Glasgow              FC Internazionale Milano       3-3     0-1
(Armstrong 24, Camagnaro 26og, Guidetti 90+3; Shaqiri 5, Palacio 13, 45)
(Fredy Guarín 87)
 
8th Finals (Mar 12 and 19)
 
Everton FC Liverpool           FK Dynamo Kyiv                 2-1     2-5
(Naismith 39, Lukaku 82p; Husyev 14)
(Lukaku 29, Jagielka 82; Yarmolenko 21, Teodorczyk 35, Veloso 37, Husyev 56, Antunes 76)
 
FK Dnipro Dnipropetrovsk       AFC Ajax Amsterdam             1-0     1-2 aet
(Zozulya 30)
(Konoplyanka 97; Bazoer 61, van der Hoorn 118)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       Torino FC                      2-0     0-1
(Witsel 38, Criscito 53)
(Glik 90)
 
VfL Wolfsburg                  FC Internazionale Milano        3-1     2-1
(Naldo 28, de Bruyne 63, 75; Palacio 6)
(Caligiuri 24, Bentner 89; Palacio 71)
 
Villarreal CF                  Sevilla FC                     1-3     1-2
(Vietto 48; Vitolo 1, M’Bia 25, Gameiro 50)
(Giovani 73; Iborra 69, Denis Suárez 83)
 
SSC Napoli                     FK Dinamo Moskva               3-1     0-0
(Higuaín 25, 31p, 55; Kuranyi 2)
 
Club Brugge KV                 Beşiktaş JK İstanbul           2-1     3-1
(de Sutter 52, Rafaelov 79p; Gökhan Töre 46)
(de Sutter 61, Bolingoli-Mbombo 80, 90; Ramon 48)
 
ACF Fiorentina                 AS Roma                        1-1     3-0
(Iličič 17; Keita 77)
(Rodríguez 9p, Marcos Alonso 18, Basanta Pavone 22)
 
Quarter-Finals (Apr 16 and 23)
 
Sevilla FC                     FK Zenit Sankt Peterburg       2-1     2-2
(Bacca 73, Denis Suárez 88; Ryazantsev 29)
(Bacca 6p, Gameiro 85; Rondón 48, Hulk 72)
 
Club Brugge KV                 FK Dnipro Dnipropetrovsk       0-0     0-1
(Shakhov 82)
 
FK Dynamo Kyiv                 ACF Fiorentina                 1-1     0-2
(Lens 36; Babacar 90)
(M.Gómez 43, Vargas 90) 
 
VfL Wolfsburg                  SSC Napoli                     1-4     2-2
(Bendtner 80; Higuaín 15, Hamšik 23, 64, Gabbiadini 77)
(T.Klose 71, Perišić 73)
 
Semifinals (May 7 and 14)
 
SSC Napoli                     FK Dnipro Dnipropetrovsk       1-1     0-1
(David López 50; Seleznyov 81)
(Seleznyov 58)
 
Sevilla FC                     ACF Fiorentina                 3-0     2-0
(Vidal 17, 52, Gameiro 75)
(Bacca 22, Carriço 27)
 
Final (May 27, Warszawa, Stadion Narodowy)
 
Sevilla FC – FK Dnipro Dnipropetrovsk                         3-2
(Krychowiac 28, Bacca 31, 73; Kalinić 7, Rotan 44)
 
Sevilla FC: Sergio Rico; Aleix Vidal, Daniel Carriço, Tomothée Kolodziejczak,
Benoît Trémoulinas; José Antonio Reyes (Jorge Andújar Coke 58), Stéphane M’Bia,
Éver Banega (Vicente Iborra 89), Grzegorz Krychowiak, Víctor Machín Vitolo;
Carlos Bacca (Kévin Gameiro 82); coach: Unai Emery.
 
FK Dnipro Dnipropetrovsk: Denys Boyko; Artem Fedetskyi, Douglas Silva, Evgen Cheberyachko, Léo Matos; Matheus Leite, Jaba Kankava (Evgen Shakhov 85), Ruslan Rotan, Valery Fedorchuk (Roman Bezus 68), Evgen Konoplyanka; Nikola Kalinić (Evgen Seleznyov 78); coach: Myron Marckevych.
 
Referee: Martin Atkinson (ENG)