EUROPA LEAGUE 2012-13

 
First Qualifying Round (Jul 5 and 12)
 

JK Trans Narva                 İnter Bakı PİK                        0-5     0-2

(Tskhadadze 12, 36, A.Mǝmmǝdov 62, Adamia 70, Hacıyev 76p)

(Georgievski 22, Hacıyev 86)                                               


MTK Budapest                   FK Senica                             1-1     1-2

(Lázok 30; Blackburn 58)

(Kanta 51p; Blackburn 72, Kalabiška 87)


KF Tirana                      CS Grevenmacher                       2-0     0-0

(Muçollari 40, Ferraj 45+2)


SK Torpedo Kutaisi             FC Aqtöbe                             1-1     0-1

(Sabanadze 62; Bikmaev 82)

(Bikmaev 75)


FK Borac Banja Luka            FK Čelik Nikšić                       2-2     1-1

(Stokić 39, Dugić 42; Bojić 37p, Agović 82)

(Grahovac 58; Milić 53og)


Bakı FK                        ND Mura 05 Murska Sobota              0-0     0-2

(Eterović 26, Fajić 83)


IF Elfsborg                    Floriana FC                           8-0     4-0

(Hult 5, 24, 26p, Jawo 10, L.Nilsson 37, Claesson 51, Frick 54, J.E.Larsson 62)

(D.Mobaeck 19, O.Hiljemark 50, P.Frick 67, V.Claesson 77)


FK Renova                      AC Libertas                           4-0     4-0

(Bajrami 10p, 14p, 83, Skenderi 60)

(Nuhiu 16, Jančevski 61, 64p, Ismaili 88)


FC Santa Coloma                NK Osijek                             0-1     1-3

(Miličević 77)

(Bousenine 81; Kvržić 28, Perošević 56, Jugović 70)


FK Jagodina                    FC Ordabasy Shymkent                  0-1     0-0

(Gueye 85)


FC Differdange 03              NSÍ Runavík                           3-0     3-0

(Kettenmeyer 31, Bettmer 41, Er Rafik 47)

(Er Rafik 14, 45, Albanese 73)


Crusaders FC Belfast           Rosenborg BK Trondheim                0-3     0-1

(Dorsin 19, 76, Dočkal 71)

(Ankersen 81)


Cefn Druids AFC                MyPa-47 Analjankoski                  0-0     0-5

(Nongotamba 25, Saxman 37, William 44, O’Neill 47, Opoku 70)        


FC Levadia Tallinn             Šiaulių FK                            1-0     1-2

(Juvenal 63og)

(Rättel 76; Rimkevičius 40p, Kozlovs 80)


Bohemians FC Dublin            ÍF Þór Akureyri                       0-0     1-5

(Scully 23; Kristjánsson 36, 73, 90+3, Hjaltalín 39, Feely 50og)


FK Sarajevo                    Hibernians FC Paola                   5-2     4-4

(Suljić 2, Torlak 45+1, Karamatić 54p, E.Hadžić 79, Tatomirović 90; Farrugia 20, Rodolfo Soares 33)

(E.Hadžić 13, 27, Suljić 23, Sunjevarić 90; Marcelo Dias 22, 35, Farrugia 40, 44)


FC Twente Enschede             UE Santa Coloma                       6-0     3-0

(Schilder 28, 29, Tadić 63, John 71, Plet 77, 79)

(Janssen 19p, Wisgerhof 29, Plet 34)


FK Rudar Pljevlja              Shirak FA Gyumri                      0-1     1-1

(Ly 71)

(Mkoyan 12og; Diop 14)


KS Flamurtari Vlorë            Budapest Honvéd FC                    0-1     0-2

(Vernes 46)

(Vernes 45+2, Tchami-Ngangoue 57)


FC Dacia Chișinău              NK Celje                              1-0     1-0

(Sow 42)

(Mihaliov 32p)


Marijampolės Sūduva            FC Daugava Daugavpils                 0-1     3-2

(Kovaļovs 87)

(Šoblinskas 8, Ledesma 45+2, 84; Ibe 52, 54)


KuPS Kuopio                    Llanelli AFC                          2-1     1-1

(Joenmäki 5p, Purje 19; Bowen 45+1)

(Paananen 60; Bowen 50p)


Cliftonville FC Belfast        Kalmar FF                             1-0     0-4

(Boyce 71)

(Israelsson 10, Đorđević 16, Dauda 38, Berisha 90+1p)


Vikingur Gøta/Leirvík          FC Homel                              0-6     0-4

(V.Hleb 52, 55, Voronkov 57, Aliyeksievich 58, Kashewski 69, Lyavitski 80)

(Dzemidovich 49, 56, Kashewski 71, Tsimashenka 88)


FH Hafnarfjörður               USV Eschen-Mauren                     2-1     1-0

(A.B.Ingason 44, A.V.Björnsson; Fässler 48)

(Gudnason 12)


KKS Lech Poznań SA             FC Zhetisu
Taldyqorghan               2-0     1-1

(Murawski 61, Lovrencsics 65)

(Ślusarski 13; Müzhiqov 44)


Xəzər-Lənkəran FK              Nõmme Kalju JK Tallinn                2-2     2-0

(Subašić 7, Scarlatache 30; Wakui 5, Puri 70)

(Abışov 40, Subašić 86)


Birkirkara FC                  FK Metalurg Skopje                    2-2     0-0

(Jorge Santos 53, Mifsud Triganza 87; Nestorovski 2, Čurlinov 84)


Pyunik FA (II) Yerevan         FK Zeta Golubovci                     0-3     2-1

(Vujačić 61, Peličić 81, Orlandić 90+2)

(Tatoyan 19, Poghosyan 88; Radulović 16)


KS Teuta Durrës                SK Metalurgi Rustavi                  0-3     1-6

(Tatanashvili 77, Kvaratskhelia 84, 90+2p)

(Deliallisi 65; Tekturmanidze 14, 19, Tatanashvili 37, 69, Getsadze 59, Mikaberidze 73)


NK Olimpija Ljubljana          AS La Jeunesse d’Esch                 3-0     3-0

(Ivelja 53, Franklin 76, 90+3)

(Bešič 25, Sretenović 38, Omladič 66)


EB/Streymur Eiði               Gandzasar FA Kapan                    3-1     0-2

(L.Hanssen 9p, 33p, Samuelsen 25; Gustavo Correia 72)

(Aragyan 67, Diego Lomba 73)


Saint Patrick's Athletic FC    ÍBV Vestmannaeyjar                    1-0     1-2 aet

(Fagan 39)

(O’Flynn 99; Garner 84, Birgisson 98)


SP La Fiorita Montegiardino    SK Liepājas Metalurgs                 0-2     0-4

(Leliūga 40, Soloņicins 90)

(Kamešs 1, Afanasjevs 12, Soloņicins 83p, Askerov 86)


JJK Jyväskylä                  Stabæk Fotball                        2-0     2-3

(Gruborovics 16, Wusu 66)

(van Gelderen 45, Innanen 51; Kleiven 37, Stokkelien 45+2, Haugsdal 65)


Bangor City FC                 FC Zimbru Chișinău                    0-0     1-2

(Smyth 44; Molla 29, 32)             


KF Shkëndija ’79 Tetovë        Portadown FC                          0-0     1-2

(Lecky 58, Redman 80)

 
Second Qualifying Round (Jul 19 and 26)
 

Xəzər-Lənkəran FK             KKS Lech Poznań SA                    1-1     0-1

(Subašić 5; Mozdzen 19)

(Antonov Tonev 16)


Eskişehirspor Kulübü           Saint Johnstone FC Perth              2-0     1-1

(Alper Potuk 41, Wright 64og)

(Sari Veysel 52; Tadé 35)

HNK Hajduk Split               Skonto FC Rīga                        2-0     0-1

(Vukušić 34, Trebotić 58)

(Sinelnikovs 90+3)


AIK Solna                      FH Hafnarfjörður                      1-1     1-0

(Lundberg 56; A.Gudnason 40)

(Lorentzon 40)


FK Renova Čepčšte Tetovo       FK Homel                              0-2     1-0

(Demidovich 20, Nowak 38)

(Asani 56)

  
FC Naftan Navapolatsk          FK Crvena zvezda Beograd              3-4     3-3

(Gavryshko 47p, 67, Zhukovski 76; Kasalica 9, 69, Milunović 18, 34)

(Sorokin 21, Naumov 58, Kovalenko 82; Kasalica 9, Dimitrijević 15, Vešović 90+1)


FK Vojvodina Novi Sad         
Marijampolės Sūduva                   1-1     4-0

(Oumarou 90+3; Beniušis 56)

(Almami 4, Skuletić 37, Stevanović 40, Oumarou 48)


JJK Jyväskylä                  FK Zeta Golubovci                     3-2     0-1

(Gruborovics 27p, 43, 47; Došljak 17, Radulović 38)

(Došljak 82)


BSC Young Boys Bern            FC Zimbru Chișinău                    1-0     0-1 aet (4-1p)

(Frei 53)

(Barakhoyev 42)


PFC Lokomotiv Plovdiv 1936     SBV Vitesse Arnhem                    4-4     1-3

(Todorov 24, Lazorov 49, 64, Tassio 90+2; Reis 23, van Ginkel 31, 77, Bony 53)

(Zlatinski 80p; van Ginkel 25, van Aanholt 45+2, Bony 48)


KF Tirana                      Aalesunds FK                          1-1    0-5

(Çota 38; Stewart 57)

(Barrantes Rojas 45+1, Tollås 48, James 64, 77, Stewart 83)


FC Metalurh Donetsk            FK Čelik Nikšić                       7-0     4-2

(Makridis 17, 49, Ghazaryan 36, 61, 86, Danilo 51, Júnior Moraes 78)

(Danilo 15, Júnior Moraes 54, Volovyk 72, Zé Soares 84; Jovović 23, Zorić 56p)


MK Maccabi Netanya             KuPS Kuopio                           1-2     1-0

(Shirhon 75; Paananen 36, 45)

(Sabea 40)


FK Mladá Boleslav              ÍF Þór Akureyri                       3-0     1-0

(Magera 33, 43, Šćuk 80)

(Magera 31)


FC Levadia Tallinn             Anorthosis Ammochostos                1-3     0-3

(Mozorov 82; Spadacio 45p, Laborde 55, Toni Calvo 62)

(Toni Calvo 13, Okkas 41, Laborde 62)


FC Milsami Orhei               FK Aqtöbe                             4-2     0-3

(Boghiu 16, 51, Wellington 33, Gheti 87; Kapadze 8, Smaqov 56)

(Khayrullin 39, Geynrikh 50, Furdui 90+3og)


NK Slaven Koprivnica           Portadown FC                          6-0     4-2

(Breen 1og, Bušić 14, 33, Rak 56, 71, 80)

(Bubnjić 10, Brlek 14, Šaban 62, 64; Lecky 45+2, McCafferty 67p)


Servette FC Genève             Gandzasar FA Kapan                    2-0     3-1

(Karanović 48, Gissi 79)

(De Azevedo 47, Pont 64, 68; Avagyan 90+1)


FC Twente Enschede             FC Inter Turku                        1-1     5-0

(Tadić 66; Bowman 38)

(Fer 4, 37, Plet 7, Chadli 77, 89)


Vilniaus VMFD Žalgiris         VfB Admira Wacker Mödling             1-1     1-5

(Radavičius 72; Hosiner 12)

(Kuklys 22; Schwab 4, Ježek 14p, 52, Ouédraogo 31, Hosiner 70)


NK Osijek                      Kalmar FF                             1-3     0-3

(Miličević 5; Mendes 34, Dauda 66, Gutu 68)

(Dauda 25, Smoje 45+1og, Nouri 90+3)


ŠK Slovan Bratislava           Videoton FC Székesfehérvár            1-1     0-0

(Šebo 26; Filipe Oliveira 30)


FC Rapid București             Myllykosken Pallo-47                   3-1     2-0

(Filipe Teixeira 8, Grigorie 40, Pancu 45; Williams 26)

(Surdu 19, Ilijoski 42)


SK Metalurgi Rustavi           FC Viktoria Plzeň                     1-3     0-2

(Talanashvli 29; Horváth 14, 59, Kolář        32)

(Ďuriš 7, Darida 10)


ND Mura 05 Murska Sobota       PFK CSKA Sofia                        0-0     1-1

(Aleksandrov Popov 18, Fajić 76)


İnter Bakı PİK                 AGS Asteras Tripoli                   1-1     1-1 aet (4-2p)

(Schutz 46; Usero 54)

(Schutz 88; Ximo Arnero 68)


FC Differdange 03              KAA Gent                              0-1     2-3

(Arzo 27)

(Er Rafik 24, Bettmer 37; Melli 41, Conté 63, Kola 73)


FK Anzhi Makhachkala           Budapest Honvéd FC                    1-0     4-0

(Jucilei 22)

(Eto’o 7, 81, Traoré 53, Shatov 68)


PFC Levski Sofia               FK Sarajevo                           1-0     1-3

(Raykov 72)

(De Carvalho 34p; Husejinović 12, 62, Suljić 14)


SK Liepājas Metalurgs          Legia Warszawa SA                     2-2     1-5

Lelinga 43, Klava 81p; Kucharczyk 20, Kosecki 47)

(Kamešs 45+1; Saganowski 4, 39, 79, Gol 57, Zyro 61)


FC Shakhtsyor Salihorsk        SV Ried-im-Innkreis 1912              1-1     0-0

(Osipenko 44; Hadžić 70p)


MK Bnei Yehuda Tel-Aviv        Shirak FA Gyumri                      2-0     1-0

(Ndlovu 82, Galván 90+4)

(Menashe 31)


Rosenborg BK Trondheim         FK Ordabasy Shymkent                  2-2     2-1

(Dočkal 33, 45+2p; Pakholiuk 75, Mansour 90+3)

(Fredheim 67, Dočkal 90+4; Mansour 32)


FC Spartak Trnava              Sligo Rovers FC                       3-1     1-1

(Karhan 38, Mikovič 45, 45+1; Peers 68)

(Čvirik 70; McGuinness 90+2)


FC Dacia Chișinău              IF Elfsborg Borås                     1-0     0-2

(Mihailov 32)

(L.Nilsson 9,40)


NK Široki Brijeg               St.Patrick's Athletic FC Dublin       1-1     1-2 aet

(Wagner 90+3; Fagan 12)

(Džidić 65; Russell 39, Fagan 105)


APOEL Lefkosia                 FK Senica                             2-0     1-0

(Aílton 33, Alexandrou 40)

(Hélio Pinto 73)


Ruch Chorzów SA                FK Metalurg Skopje                    3-1     3-0

(Píech 74, 83, Stawarczyk 90+1; Memedi 69)

(Janoszka 9, Straka 15, Piech 63)


AGF Århus                      SK Dila Gori                          1-2     1-3

(Vidkjaer 3; Vatsadze 34, Aladashvili 84)

(Vatsadze 62, 83, Shashiashvili 74; Skender 34og)


NK Olimpija Ljubljana          Tromsø IL                             0-0     0-1 aet

(Koppinen 108)
 
Third Qualifying Round (Aug 2 and 9)
 
FK Anzhi Makhachkala           SBV Vitesse Arnhem                    2-0     2-0
(Shatov 63, Smolov 74)
(Eto’o 48, 84p)
 
KuPS Kuopio                   Bursaspor Kulübü                      1-0     0-6
(Puri 73)
(Inrahim Öztürk 23, Pinto 28, 49, Batalla 36, N’Diaye 47, Ozan Tufan 72)
 
SK Dila Gori                   Anorthosis Ammochostos                0-1     3-0
(Okkas 69)
(Vatsadze 54, 80, Salukvadze 78)
(match abandoned after 83 minutes, result on ground confirmed by UEFA Jury)
 
FK Arsenal Kyiv                NK Mura 05 Murska Sobota              (0-3)   2-0     
(UEFA Jury – on ground 3-0)
(Kobakhidze 2, Homenyuk 61)
 
APOEL Lefkosia                 Aalesunds FK                          2-1     1-0
(Mário Sérgio 34, Aloneftis 80)
(Adorno Mon 36)
 
SV Ried-im-Innkreis 1912       Legia Warszawa SA                     2-1     1-3
(Gartler 52, Hadžić 62p; Ljuboja 85)
(Saganowski 41, Radović 55, Ljuboja 63)
 
Tromsø IL                      FK Metalurh Donetsk                   1-1     1-0
(Ondrášek 43; Björck 88og)
(Prijović 9)
 
Kalmar FF                      BSC Young Boys Bern                   1-0     0-3
(S.Andersson 18)
(Mayuka 7, Raimondi 69, Bobadilla 82)
 
AIK Solna                      KKS Lech Poznań SA                    3-0     0-1
(M.Lorentzon 60, Borges 78, V.Lundberg 86)
(Możdżeń 72)
 
Ruch Chorzów SA                FC Viktoria Plzeň                     0-2     0-5
(Štipek 80, Ďuriš 85)
(Ďuriš 2, 12, 88, Bakoš 54, Hanousek 87)
 
MK Bnei Yehuda Tel Aviv        PAOK Thessaloniki                     0-2     1-4
(Y.Yeorgiadis 62, Athanasiadis 72)
(Marinković 7; Athanasiadis 48, 52, Robert 79, Palkas 90+1)
 
SC Heerenveen                  FC Rapid București                    4-0     0-1
(Đuričić 9, 64, de Roon 69, Fazli 89)
(Herea 20p)
 
Servette FC Genève             Rosenborg BK Trondheim                1-1     0-0
(Schneider 68; Dočkal 81)
 
FC Twente Enschede             FK Mladá Boleslav                     2-0     2-0
(Fer 52, Chadli 58)
(Chadli 9, Fer 31)
 
FC Steaua București            FC Spartak Trnava                     0-1     3-0
(Mikovič 6)
(Adi 8, Rusescu 77, Nikolić 84)
 
KRC Genk                       FK Aqtöbe                             2-1     2-1
(Vossen 18p, Joseph-Monrose 44; Badlo 25)
(Benteke 36, Buffel 51; Kenzhisariev 30)
 
FK Homel                       Liverpool FC                          0-1     0-3
(Downing 68)
(Borini 21, Gerrard 41, Johnson 72)
 
AGS Asteras Tripoli            CS Marítimo Funchal                   1-1     0-0
(Rayo 48; Fidelis 71)
 
AC Horsens                     Elfsborg IF Borås                     1-1     3-2
(K.Fagerberg 90+2p; L.Nilsson 65)
(L.Kryger 4, Kortegaard 13, 36; L.Nilsson 6, D.Elm 18))
 
FK Crvena zvezda Beograd       AS Omonoia Lefkosia                   0-0     0-0 aet (6-5p)
 
Videoton FC Székesfehérvár     KAA Gent                              1-0     3-0
(Nikolić 78)
(Filipe Oliveira 13, Nikolić 68, 71)
 
Dundee United FC               FK Dinamo Moskva                      2-2     0-5     
(Flood 37, Watson 76; Semshov 50, Kokorin 90+3)
(Semshov 2, Kokorin 23, Yusupov 40, Sapeta 83, 89)
 
St.Patrick’s Athletic FC       SV Hannover 96                        0-3     0-2
(L.Andreasen 6, Pander 68, Konan 80)
(Haggui 32, Eggimann 47)
 
HNK Hajduk Split               FC Internazionale Milano              0-3     2-0
(Sneijder 18, Nagatomo 44, Coutinho 73)
(Vukušić 23p, Vuković 58)
 
Eskisehirspor Kulübü           Olympique de Marseille                1-1     0-3
(Nuhiu 62; Gignac 49)
(Ayew 7, 66; Gignac 36)
 
Athletic Club Bilbao           NK Slaven Koprivnica                  3-1     1-2
(Isma López 16, 68, Susaeta 20; Delić 19)
(Muniain 47; Maras 28, Gregurina 68)
 
FK Sarajevo                    FK Zeta Golubovci                     2-1     0-1
(Suljić 17, Belošević 43; Božović 45)
(Burzanović 9)
 
FK Vojvodina Novi Sad          SK Rapid Wien                         2-1     0-2
(Oumarou 75, Bojović 90+4; Alar 90+7)
(Alar 90+1, Boyd 90+8)
 
FC Admira-Wacker Mödling       AC Sparta Praha                       0-2     2-2
(Mevoungou 29og, Kweuke 58)
(Thürauer 19, Sulimani 69; Kweuke 36, 39)
 
Play-offs (Aug 23 and 30)
 
FK Anzhi Makhachkala           AZ Alkmaar                            1-0     5-0
(Traoré 51)
(Boussoufa 17, Eto’o 45+2, Traoré 79, Carcela 83, Lakhiyalov 90+4)
 
Neftçi PFK Bakı                APOEL Lefkosia                        1-1     3-1
(Şükürov 82p; Benachour 83)
(Imamverdiyev 22, Wobay 30, Flavinho 60; Benachour 44)
 
APS Atromitos Peristeri-Athina Newcastle United FC                   1-1     0-1
(Epstein 24; R.Taylor 45+1)
(Vučkič 21)
 
Tromsø IL                      FK Partizan Beograd                   3-2     0-1
(Prijović 37, Björk 77, Mbodji 82; Marković 43, Mitrović 84)
(Ivanov 75)
 
FC Vaslui                      FC Internazionale Milano              0-2     2-2
(Cambiasso 23, Palacio 73)
(Stanciu 35p, Fernando Varela 79; Palacio 76, Guarín 90+2)
 
Heart of Midlothian FC         Liverpool FC                          0-1     1-1
(Webster 78og)
(Templeton 85; Suárez 88)
 
Athletic Club Bilbao           HJK Helsinki                          6-0     3-3
(Anduriz 35, 51, Susaeta 31, 57, Iñigo Pérez 42, Iraola 85)
(San José 67, Hakanpää 77og, Igor Martínez 88; Schüller 25, Perovuo 62, Pohjanpalo 70)
 
CS Marítimo Funchal            SK Dila Gori                          1-0     2-0
(Fidelis 64)
(Héldon 42, Dias 90+3)
 
Molde FK                       SC Heerenveen                         2-0     2-1
(Eikrem 31, Mostrø 90)
(J.Berget 54, Diouf 73; Valpoort 90+2)
 
Debreceni VSC                  Club Brugge KV                        0-3     1-4
(Blondel 58, Refaelov 77, Bacca 90+2)
(Szakály 39; J.larsen 25, Víctor Vázquez 48, Tchité 50, Bacca 66)
 
FC Sheriff Tiraspol            Olympique de Marseille                1-2     0-0
(Pajović 27; Ayew 18, 53)
 
Trabzonspor Kulübü             Videoton FC Székesfehérvár            0-0     0-0 aet (2-4p)
 
FC Midtjylland Herning         BSC Young Boys Bern                   0-3     2-0
(Bobadilla 42, Farnerud 81, Costanzo 90+3)
(Igboun 75p, Bach Bak (Bak Nielsen) 89)
 
WKS Śląsk Wrocław SA           SV Hannover 96                        3-5     1-5
(Jodłowiec 34, Patejuk 54, Kazmierczak 61; Andreasen 7, 82, Schlaudraff 25, Stildl 40, Schmiedebach 85)
(Kazmierczak 10; Abdellaoue 22, Huszti 35, 88, Sobiech 68, 85)
 
FC Dinamo București            FK Metalist Kharkiv                   0-2     1-2
(Cleiton Xavier 9, Cristaldo 57)
(Curtean 52; Blanco 29, Cristaldo 60)
 
AC Horsens                     Sporting CP Lisboa                    1-1     0-5
(Spelmann 15; Carrillo 79)
(van Wolfswinkel 8, 54, Kortegaard 23og, Carrillo 57, Elias 63)
 
F91 Dudelange                  MK Hapoel Tel Aviv                    1-3    0-4
(Joachim 20; Caillet 4og, Ben Haim 19p, Cohen 26)
(Maman 68, 84, Maree 79, Tuama 88)
 
Feyenoord Rotterdam            AC Sparta Praha                       2-2     0-2
(Nelom 60, Achahbar 90+3; Kladec 23, 27)
(Kladec 61p, Jarošík 70)
 
Motherwell FC                  Levante UD Valencia                   0-2     0-1
(Juanlu 42, El Zhar 62)
(Gekas 72)
 
FK Crvena zvezda Beograd       FC Girondins de Bordeaux              0-0     2-3
(Mladenović 45+2, Mikić 90; Gouffran 53, 90+3p, Jussiê 71)
 
KSC Lokeren                    FC Viktoria Plzeň                     2-1     0-1
(Harbaoui 69, Marić 90+4; Bakoš 29)
(Bakoš 37)
 
SD Mura 05 Murska Sobota       SS Lazio Roma                         0-2     1-3
(Hernanes 31, Klose 59)
(Travner 88; Kozák 30, 55, Zárate 42)
 
AIK Solna                      FK CSKA Moskva                        0-1     2-0
(Honda 62)
(Karikati 6, Lorentzon 90+3)
 
Legia Warszawa SA              Rosenborg BK Trondheim                1-1     1-2
(Kosecki 42; Dočkal 80)
(Ljuboja 36; T.Reginiussen 69, Diskerud 87)
 
Bursaspor Kulübü               FC Twente Enschede                    3-1     1-4 aet
(Batalla 40, 82, Šesták 53; Chadli 31)
(Pinto 45+4; Fer 26p, 116, Schilder 61, Gutiérrez 62)
 
Panevėžio Ekranas              FC Steaua Bucureşti                   0-2     0-3
(Martinović 36, Papa 76)
(Adi 21, 86, Dumitraş 31)
 
FC Slovan Liberec              FK Dnipro Dnipropetrovsk              2-2     2-4
(Breznaník 62, Vácha 90p; Konoplyanka 43, Matheus 49)
(Breznaník 61, Kelić 72; O.Aliyev 12p, 59p, Konoplyanka 76, Kalinić 87)
 
VfB Stuttgart                  FK Dinamo Moskva                      2-0     1-1
(Ibišević 72, 90+1)
(Ibišević 64; Kokorin 78)
 
PAOK Thessaloniki              SK Rapid Wien                         2-1     0-3
(Athanasiadis 69, Katsikas 83; Alar 25)
(Alar 31, Boyd 48, S.Hofmann 90+3)
 
FC Luzern                      KRC Genk                              2-1     0-2
(Rangelov 7, Winter 71; Vossen 12)
(Dani Fernández 56, Masika 88)
 
FK Zeta Golubovci              PSV Eindhoven                         0-5     0-9
(Toivonen 2, Matavž 74, Strootman 77, Lens 83, van Bommel 90)
(M.Jørgensen 5, van Ooijen 12, 74, Matavž 15, 27, 63, Wijnaldum 39, 66, 83)
 
Group Phase
 
Group A
 
Sep 20: BSC Young Boys Bern    Liverpool FC                          3-5
(Nuzzolo 38, Ojala 53, Zárate 63; Ojala 4og, Winsdom 40, Coates 67, Shelvey 76, 88)                               
 
Sep 20: Udinese Calcio         FK Anzhi Makhachkala                  1-1
(Di Natale 90+2; Padelli 45og)
 
Oct 04: FK Anzhi Makhachkala   BSC Young Boys Bern                   2-0
(Eto’o 62p, 90)
 
Oct 04: Liverpool FC           Udinese Calcio                        2-3
(Shelvey 23, Suárez 75; Di Natale 46, Coates 70og, Pasquale 72)
 
Oct 25: Liverpool FC           FK Anzhi Makhachkala                  1-0
(Downing 53)                                  
 
Oct 25: BSC Young Boys Bern    Udinese Calcio                        3-1
(Bobadilla 4, 71, 81p; Coda 74)
 
Nov 08: Udinese Calcio         BSC Young Boys                        2-3                              
(Di Natale 47, Fabbrini 83; Bobadilla 27, Farnerud 65, Nuzzolo 73)
 
Nov 08: FK Anzhi Makhachkala   Liverpool FC                          1-0
(Traoré 45+2)
 
Nov 22: FK Anzhi Makhachkala   Udinese Calcio                        2-0
(Sama 72, Eto’o 75)
 
Nov 22: Liverpool FC           BSC Young Boys Bern                   2-2
(Shelvey 33, J.Cole 72; Bobadilla 52, Zverović 88)
 
Dec 06: BSC Young Boys Bern    FK Anzhi Makhachkala                  3-1                              
(Zárate 38, Costanzo 52, González; Ahmedov 45+2)
 
Dec 06: Udinese Calcio         Liverpool FC                          0-1
(Henderson 23)                                
 
Liverpool FC             6  3  1  2 11  9 10 
FK Anzhi Makhachkala     6  3  1  2  7  5 10 
BSC Young Boys Bern      6  3  1  2 14 13 10 
Udinese Calcio           6  1  1  4  7 12  4
 
Group B
 
Sep 20: MK Hapoel Tel Aviv     Club Atlético Madrid                  0-3
(Rodríguez 37, Diego Costa 40, Raúl García 63)                                       
 
Sep 20: FC Viktoria Plzeň      Associação Académica de Coimbra OAF   3-1
(Horváth 46, Ďuriš 58, Rajtoral 80; Wilson Eduardo 19)
 
Oct 04: Club Atlético Madrid   FC Viktoria Plzeň                     1-0
(Cristiano Rodríguez 90+3)
 
Oct 04: Académica de Coimbra OAF MK Hapoel Tel Aviv                  1-1
(Cissé 47; Damari 90+2)
 
Oct 25: Club Atlético Madrid   Associação Académica de Coimbra OAF   2-1
(Diego Costa 48, Belozöğlu 67; Cissé 85)
 
Oct 25: MK Hapoel Tel Aviv     FC Viktoria Plzeň                     1-2
(Maman 19; Horváth 45+1, Rajtoval 55)                                
 
Nov 08: FC Viktoria Plzeň      MK Hapoel Tel Aviv                    4-0
(Kolář  23, 76, Štipek 40, Bakoš 84)          
 
Nov 08: Académica de Coimbra OAF Club Atlético Madrid                2-0
(Wilson Eduardo 28, 70p)
 
Nov 22: Académica de Coimbra OAF FC Viktoria Plzeň                   1-1
(Edinho 88p; Horváth 57p)
 
Nov 22: Club Atlético Madrid   MK Hapoel Tel Aviv                    1-0
(Raúl García 7)
 
Dec 06: MK Hapoel Tel Aviv     Associação Académica de Coimbra OAF   2-0
(Maree 56, Maman 80)
 
Dec 06: FC Viktoria Plzeň      Club Atlético Madrid                  1-0
(V.Procházka 26)                              
                               
FC Viktoria Plzeň                     6  4  1  1 11  4 13 
Club Atlético de Madrid               6  4  0  2  7  4 12 
Associação Académica Coimbra OAF      6  1  2  3  6  9  5
MK Hapoel Tel Aviv                    6  1  1  4  4 11  4 
 
Group C
 
Sep 20: AEL Lemesos            VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     0-0
 
Sep 20: Fenerbahçe SK İstanbul Olympique de Marseille                2-2
(Caner Erkin 28, Alex 57; Valbuena 83, A.Ayew 90+4)
 
Oct 04: Olympique de Marseille AEL Lemesos                           5-1
(Fanni 42, Mendes 61, Rémy 76, 90+3, Gignac 90; Ouon 22)
 
Oct 04: VfL 1900 Borussia      Fenerbahçe SK İstanbul                2-4
(de Jong 18, De Camargo 74; Cristian 25, 87, Raul Meireles 40, Kuijt 71)
 
Oct 25: AEL Lemesos            Fenerbahçe SK İstanbul                0-1
(Egemen Korkmaz 72)
 
Oct 25: VfL 1900 Borussia      Olympique de Marseille                2-0
(Daems 33p, Mlapa 67)
 
Nov 08: Olympique Marseille    VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     2-2
(Barton 54, Ayew 67; Hanke 20, Arango 90+3)                                 
 
Nov 08: Fenerbahçe SK İstanbul AEL Lemesos                           2-0
(Kuijt 11, Sow 41)
 
Nov 22: Olympique de Marseille Fenerbahçe SK İstanbul                0-1
(Bekir İrtegün 40)
 
Nov 22: VfL 19000 Borussia     AEL Lemesos                           2-0
(De Camargo 79, 90+1)
 
Dec 06: AEL Lemesos            Olympique de Marseille                3-0
(Orlando Sá 41, Edmar 79, Dickson 82))
 
Dec 06: Fenerbahçe SK İstanbul VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     0-3
(Torga Cigerci 23, Hanke 28p, de Jong 79)
 
Fenerbahçe SK İstanbul                6  4  1  1 10  7 10 
VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     6  3  2  1 11  6 11
Olympique de Marseille                6  1  2  3  9 11  5 
AEL Lemesos                           6  1  1  4  4 10  4 
 
Group D
 
Sep 20: CS Marítimo Funchal    Newcastle United FC                   0-0
(Rodríguez 37, Costa 40, Raúl García 63)                                     
 
Sep 20: FC Girondins Bordeaux  Club Brugge KV                        4-0
(Sané 13, Gouffran 27, Engels 47og, Jussiê 66)
 
Oct 04: Newcastle United FC    FC Girondins Bordeaux                 3-0
(Ameobi 16, Henrique 40og, Cissé 49)
 
Oct 04: Club Brugge KV         CS Marítimo Funchal                   2-0
(Bacca 57, Vleminckx 71)
 
Oct 25: CS Marítimo Funchal    FC Girondins Bordeaux                 1-1
(Roberge 36; Gouffran 30)
 
Oct 25: Newcastle United FC    Club Brugge KV                        1-0
(Obertan 48)
 
Nov 08: Club Brugge KV         Newcastle United FC                   2-2
(Tričkovski 14, Jørgensen 19; Anita 41, Sh.Abeobi 43)
 
Nov 08: FC Girondins Bordeaux  CS Marítimo Funchal                   1-0
(Bellion 16)
 
Nov 22: Newcastle United FC    CS Marítimo Funchal                   1-1
(Marceaux 23; Fidélis 79)
 
Nov 22: Club Brugge KV         FC Girondins Bordeaux                 1-2
(Lestienne 86; Jussiê 3, 40)
 
Dec 06: CS Marítimo Funchal    Club Brugge KV                        2-1                              
(Gonçalo Abreu 18, Héldon 87; Refaelov 85p)
 
Dec 06: FC Girondins Bordeaux  Newcastle United FC                   2-0
(C.Diabaté 29, 73)
 
FC Girondins de Bordeaux       6  4  1  1 10  5 13 
Newcastle United FC            6  2  3  1  7  5  9 
CS Marítimo Funchal            6  1  3  2  4  6  6
Club Brugge KV                 6  1  1  4  6 11  4 
 
Group E
 
Sep 20: VfB Stuttgart          FC Steaua București                   2-2
(Ibišević 5, Niedermeier 85; Chipciu 6, Rusescu 80p)                                 
 
Sep 20: FC København           FK Molde                              2-1
(Claudemir 20, Cornelius 74; Diouf 45+1)
 
Oct 04: FC Steaua București    FC København                          1-0
(R.Sigurðsson 83og)
 
Oct 04: FK Molde               VfB Stuttgart                         2-0
(Berget 58, Chima 88))
 
Oct 25: FC Steaua București    FK Molde                              2-0
(Chiricheș 30, Rusescu 32)
 
Oct 25: VfB Stuggart           FC København                          0-0
 
Nov 08: FC København           VfB Stuttgart                         0-2
(Ibišević 76, Harnik 90+2)
                               
Nov 08: FK Molde               FC Steaua București                   1-2
(Chima 56; Chipciu 21, Latovlevici 37)
 
Nov 22: FC Steaua București    VfB Stuttgart                         1-5
(M.Costea 83; Sedar Tasci 5, Harnik 18, Sakai 23, Okazaki 31, 55)
 
Nov 22: FK Molde               FC København                          1-2
(Chima 62; Santini 21p, Gíslason 76)
 
Dec 06: VfB Stuttgart          FK Molde                              0-1
(Angan 45+1)
 
Dec 06: FC København           FC Steaua București                   1-1
(Vetokele 87; Rusescu 73)
 
FC Steaua București            6  3  2  1  9  9 11 
VfB Stuttgart                  6  2  2  2  9  6  8
FC København                   6  2  2  2  5  6  8 
FK Molde                       6  2  0  4  6  8  6 
 
Group F
 
Sep 20: FK Dnipro              PSV Eindhoven                         2-0
(Matheus 50, Hutchinson 58og)                                 
 
Sep 20: SSC Napoli             AIK Solna                             4-0
(Vargas 6, 46, 69, Džemaili 90+1)
 
Oct 04: PSV Eindhoven          SSC Napoli                            3-0
(Lens 19, Mertens 41, Marcelo 52)
 
Oct 04: AIK Solna              FK Dnipro Dnipropetrovsk              2-3
(Daníelsson 5, Goitom 45+1; Kalinić 41, Mandziuk 74, Seleznyov 83)
 
Oct 25: FK Dnipro              SSC Napoli                            3-1
(Fedetskiy 2, Matheus 42, Giuliano 64; Cavani 75p)
 
Oct 25: PSV Eindhoven          AIK Solna                             1-1
(Lens 80; Karikari 61)
 
Nov 08: AIK Solna              PSV Eindhoven                         1-0
(Bangura 12)
 
Nov 08: SSC Napoli             FK Dnipro Dnipropetrovsk              4-2
(Cavani 7, 77, 88, 90+3; Fedetskiy 34, Zozulya 52)
 
Nov 22: AIK Solna              SSC Napoli                            1-2
(H.Daníelsson 35; Dzemaili 20, Cavani 90+4p)
 
Nov 22: PSV Eindhoven          FK Dnipro Dnipropetrovsk              1-2
(Wijnaldum 18; Seleznyov 24, Konoplyanka 74)
 
Dec 06: FK Dnipro              AIK Solna                             4-0
(Kalinić 20p, Zozulya 39, 52, Kravchenko 86)
 
Dec 06: SSC Napoli             PSV Eindhoven                         1-3
(Cavani 18; Matavž 30, 41, 60)
 
FK Dnipro Dnipropetrovsk       6  5  0  1 16  8 15 
SSC Napoli                     6  3  0  3 12 12  9 
PSV Eindhoven                  6  2  1  3  8  7  7
AIK Solna                      6  1  1  4  5 14  4 
 
Group G
 
Sep 20: KRC Genk               FC Videoton Székesfehérvár            3-0
(Vossen 22, Buffel 78, de Ceulaer 90+2)                                      
 
Sep 20: Sporting CP Lisboa     FC Basel 1893                         0-0
 
Oct 04: FC Videoton            Sporting CP Lisboa                    3-0
(Paulo Vinícius 15, Filipe Oliveira 21, Nicolić 35)
 
Oct 04: FC Basel 1893          KRC Genk                              2-2
(Streller 71p, 85; de Ceulaer 10, Vossen 38)
 
Oct 25: KRC Genk               Sporting CP Lisboa                    2-1
(De Ceulaer 25, Barda 88; Schaars 7)
 
Oct 25: FC Videoton            FC Basel 1893                         2-1
(Scär 20og, Marco Caneira 32; Schär 90+1)
 
Nov 08: FC Basel 1893          FC Videoton Székesfehérvár            1-0
(Streller 80)
 
Nov 08: Sporting CP Lisboa      KRC Genk                             1-1
(van Wolfswinkel 64; Plet 90+1)
 
Nov 22: FC Videoton            KRC Genk                              0-1
(Barda 19)
 
Nov 22: FC Basel 1893          Sporting CP Lisboa                    3-0
(Schär 23, Stocker 66, D.Degen 77)
 
Dec 06: KRC Genk               FC Basel 1893                         0-0
 
Dec 07: Sporting CP Lisboa     FC Videoton Székesfehérvár            2-1
(Labyad 65, Viola 82; Sándor 80p)                            
 
KRC Genk                       6  3  3  0  9  4 12 
FC Basel 1893                  6  2  3  1  7  4  9 
FC Videoton Székesfehérvár     6  2  0  4  6  8  6 
Sporting CP Lisboa             6  1  2  3  4 10  5
 
Group H
 
Sep 20: FC Internazionale      FK Rubin Kazan                        2-2
(Livaja 39, Nagatomo 90+2; Ryazantsev 17, Rondón 84)                                 
 
Sep 20: FK Partizan Beograd    Neftçi PFK Bakı                       0-0
 
Oct 04: Neftçi PFK Bakı        FC Internazionale Milano              1-3
(Canales 53; Coutinho 10, Obi 30, Livaja 42)
 
Oct 04: FK Rubin Kazan         FK Partizan Beograd                   2-0
(Gökdeniz Karadeniz 45, Ryazantsov 47)
 
Oct 25: FK Rubin Kazan         Neftçi PFK Bakı                       1-0
(Kasayev 16)
 
Oct 25: FC Internazionale      FK Partizan Beograd                   1-0
(Palacio 88)
 
Nov 08: FK Partizan Beograd    FC Internazionale Milano              1-3
(Tomić 90+1; Palacio 51, 75, Guarín 87)
 
Nov 08: Neftçi PFK Bakı        FK Rubin Kazan                        0-1
(Dyadyun 16)
 
Nov 22: FK Rubin Kazan         FC Internazionale Milano              3-0
(Gökdenik Karadeniz 2, Rondón 86, 90+2)
 
Nov 22: Neftçi PFK Bakı        FK Partizan Beograd                   1-1
(Flavinho 10; Mitrović 67)
 
Dec 06: FC Internazionale      Neftçi PFK Bakı                       2-2
(Livaja 9, 54; R.A.Sadygov 52, Canales 89)
 
Dec 06: FK Partizan Beogard    FK Rubin Kazan                        1-1
(Marković 53; Rondón 59)
 
FK Rubin Kazan                 6  4  2  0  9  2 14 
FC Internazionale Milano       6  3  2  1 10  8 11 
FK Partizan Beograd            6  0  3  3  3  8  3 
Neftçi PFK Bakı                6  0  3  3  4  8  3
 
Group I
 
Sep 20: Olympique Lyonnais     AC Sparta Praha                       2-1
(Gomis 59, Losandro López 62; Krejčí 77)                                     
 
Sep 20: Athletic Club Bilbao   MK Hapoel Ironi Ituran Kiryat Shmona  1-1
(Susaeta 40; Rochet 14)
 
Oct 04: AC Sparta Praha        Athletic Club Bilbao                  3-1
(Zápotočný 26, Balaj 40, Hušbauer 56p; De Marcos 73)
 
Oct 04: MK Hapoel Kiryat Shmona Olympique Lyonnais                   3-4
(Abuhatzira 7, 66p, Levi 51; Fofana 17, 90+2, Mouzón 22, Réveillère 31)
 
Oct 25: Olympique Lyonnais     Athletic Club Bilbao                  2-1
(Lisandro López 54, Briand 86; Ibái Gómez 79)
 
Oct 25: AC Sparta Praha        MK Hapoel Ironi Ituran Kiryat Shmona  3-1
(Krejčí 7, Kladec 10, Švejdík 44; Abuhazira 76)
 
Nov 08: MK Hapoel Kiryat Shmona AC Sparta Praha                      1-1
(Tasevski 3; Kweuke 24)
 
Nov 08: Athletic Club Bilbao   Olympique Lyonnais                    2-3
(Ander Herrera 48, Aritz Aduriz 55; Gomis 22, Gourcuff 45+1, Lacazette 63)
 
Nov 22: AC Sparta Praha        Olympique Lyonnais                    1-1
(Hušbauer 53; Benzia 46)
 
Nov 28: MK Hapoel Kiryat Shmona Athletic Club Bilbao                 0-2
(Llorente 34, Toquero 76)
 
Dec 06: Olympique Lyonnais     MK Hapoel Ironi Ituran Kiryat Shmona  2-0
(Sarr 15, Benzia 58)
 
Dec 06: Athletic Club Bilbao   AC Sparta Praha                       0-0
        
Olympique Lyonnais                    6  5  1  0 14  8 16 
AC Sparta Praha                       6  2  3  1  9  6  8 
Athletic Club Bilbao                  6  1  2  3  7  9  5
MK Hapoel Ironi Ituran Kiryat Shmona          6  0  2  4  6 13  2 
        
Group J
 
Sep 20: NK Maribor             Panathinaikos AO Athina               3-0
(Berič 25, Ibraimi 62, Tavares 88p)                                   
 
Sep 20: Tottenham Hotspur FC   SS Lazio Roma                         0-0
 
Oct 04: SS Lazio Roma          NK Maribor                            1-0
(Ederson 62)
 
Oct 04: Panathinaikos AO       Tottenham Hotspur FC London           1-1
(Toché 77; Dawson 35)
 
Oct 25: NK Maribor             Tottenham Hotspur FC London           1-1
(Berić 42; Sigurdsson 58)
 
Oct 25: Panathinaikos AO       SS Lazio Roma                         1-1
(Toché 90+1; Seitaridis 25og)
 
Nov 08: SS Lazio               Panathinaikos AO Athina               3-0
(Kozák 23, 40, Floccari 59)
 
Nov 08: Tottenham Hotspur FC   NK Maribor                            3-1
(Defoe 22, 49, 77; Berič 40)
 
Nov 22: SS Lazio Roma          Tottenham Hotspur FC London           0-0
 
Nov 22: Panathinaikos AO       NK Maribor                            1-0
(Vitolo 67p)
 
Dec 06: NK Maribor             SS Lazio Roma                         1-4
(Tavares 85; Kozák 16, Radu 32, Floccari 38, 51)
 
Dec 06: Tottenham Hotspur FC   Panathinaikos AO Athina               3-1
(Adebayor 29, Karnezis 76og, Defoe 82; Zeca 54)
 
SS Lazio Roma                  6  3  3  0  9  2 12 
Tottenham Hotspur FC London    6  2  4  0  8  4 10
Panathinaikos AO Athina        6  1  2  3  4 11  5 
NK Maribor                     6  1  1  4  6 10  4 
 
Group K
 
Sep 20: SK Rapid Wien          Rosenborg BK Trondheim                1-2
(Katzer 66; Elyounoussi 18, Dorsin 60)                                       
 
Sep 20: TSV Bayer Leverkusen   FK Metalist Kharkiv                   0-0
 
Oct 04: FK Metalist Kharkiv    SK Rapid Wien                         2-0
(Edmar 66, Cleiton Xavier 80)
 
Oct 04: Rosenborg BK Trondheim TSV Bayer 04 Leverkusen               0-1
(Kießling 76)
 
Oct 25: SK Rapid Wien          TSV Bayer 04 Leverkusen               0-4
(Wollscheid 37, Castro 56, 90è2, Bellarabi 59)
 
Oct 25: Rosenborg BK Trondheim FK Metalist Kharkiv                   1-2
(Elyounoussi 46; Marlos 81, Cleiton Xavier 89)
 
Nov 08: FK Metalist Kharkiv    Rosenborg BK Trondheim                3-1
(Taison 4, Cleiton Xavier 70, Chaco Torres 90+3; Dočkal 42)
 
Nov 08: TSV Bayer Leverkusen   SK Rapid Wien                         3-0
(Hegelar 4, Schürrle 53, Friedrich 66)
 
Nov 22: FK Metalist Kharkiv    TSV Bayer 04 Leverkusen               2-0
(Cristaldo 46, Cleiton Xavier 85)
 
Nov 22: Rosenborg BK Trondheim SK Rapid Wien                         3-2
(Chibuile 28, Elyounoussi 76, Prica 79; Schrammel 53, Boyd 66)
 
Dec 06: SK Rapid Wien          FK Metalist Kharkiv                   1-0
(Alar 13)
 
Dec 06: TSV Bayer Leverkusen   Rosenborg BK Trondheim                1-0
(Riedel 65)
 
FK Metalist Kharkiv            6  4  1  1  9  2 13 
TSV Bayer 04 Leverkusen        6  4  1  1  9  2 13
Rosenborg BK Trondheim         6  2  0  4  7 10  6 
SK Rapid Wien                  6  1  0  5  4 14  3 
 
Group L
 
Sep 20: Levante UD Valencia    Helsingborgs IF                       1-0
(Juanfran 40)                                  
 
Sep 20: FC Twente Enschede     SV Hannover 96                        2-2
(W.Janssen 7, Chadli 54; Sobiech 67, Wisgerhof 73og)
 
Oct 04: Hannover 96            Levante UD Valencia                   2-1
(Huszti 21p, Ya Konan 49; Míchel 10p)
 
Oct 04: Helsingborgs IF        FC Twente Enschede                    2-2
(Đurdić 7, 43; Bengtsson 74, Douglas 88)
 
Oct 25: Helsingborgs IF        SV Hannover 96                        1-2
(Álvaro 90+1; Diouf 12, Konan 90+3)
 
Oct 25: Levante UD Valencia    FC Twente Enschede                    3-0
(Michel 59p, Ríos 78, 88)
 
Nov 08: FC Twente Enschede     Levante UD Valencia                   0-0
 
Nov 08: SV Hannover 96         Helsingborgs IF                       3-2
(Diouf 3, 50, Huszti 90+1p; Djurdić 59, Bedoya 67)
 
Nov 22: Helsingborgs IF        Levante UD Valencia                   1-3
(T.Braaten Sørun 89; Ángel 8, Diop 37, Iborra 81)
 
Nov 22: SV Hannover 96         FC Twent Enschede e                   0-0
 
Dec 06: Levante UD Valencia    SV Hannover 96                        2-2
(Ángel 49, Iborra 90+4; Stindl 18, Konan 26)
 
Dec 06: FC Twente Enschede     Helsingborgs IF                       1-3
(Tadić 74; Djurdić 6, Bedoya 21, T.Braaten Sørum 67) 
 
SV Hannover 96                 6  3  3  0 11  8 12 
Levante UD Valencia            6  3  2  1 10  5 11 
Helsingborgs IF                6  1  1  4  9 12  4 
FC Twente Enschede             6  0  4  2  5 10  4
 
Intermediate Round (Feb 14 and 21)
 
FK BATE Barysaw                Fenerbahçe SK İstanbul                0-0     0-1
(Cristian 45+1)
 
FC Internazionale Milano       FC CFR 1907 Cluj                      2-0     3-0
(Palacio 20,87)
(Fredy Guarín 22, 45+2, Benasi 88)
 
Levante UD Valencia            PAE Olympiakos SFP Peiraias           3-0     1-0
(Ríos 10, Barkero 40p, Martins 56)
(Martins 9)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       Liverpool FC                          2-0     1-3
(Hulk 69, Semak 72)
(Hulk 19; Suárez 28, 59, Allen 43)
 
FK Dynamo Kyiv                 FC Girondins de Bordeaux              1-1     0-1
(Haruna 20; Obraniak 23) 
(Diabaté 41)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        Sport Lisboa e Benfica                0-1     1-2
(Cardozo 61)
(Schürrle 75; John 60, Matić 77)
 
Newcastle United FC            FK Metalist Kharkiv                   0-0     1-0
(Ameobi 64p)
 
VfB Stuttgart                  KRC Genk                              1-1     2-0
(Gentner 42; Plet 90+1)
(Boka 45, Gentner 58)
 
Club Atlético de Madrid        FK Rubin Kazan                        0-2     1-0
(Gökdenik Karademiz 6, Orbaiz 90+5)
(Falcao 84)
 
AFC Ajax Amsterdam             FC Steaua București                   2-0     0-2 aet (2-4p)
(Alderweireld 28, van Rhijn 48)
(Latovlevici 38, Chiricheş 76)
 
FC Basel 1893                  FK Dnipro Dniproipetrovsk             2-0     1-1
(Stocker 23, Streller 67)
(Schär 81p; Seleznyov 76p)
 
FK Anzhi Makhachmala           SV Hannover 96                        3-1     1-1
(Eto’o 34, Ahmedov 48, Boussoufa 64; Huszti 22)
(Traré 90+8; Sérgio Pinto 70)
 
AC Sparta Praha                Chelsea FC London                     0-1     1-1
(Oscar 82)
(Lafata 17; Hazard 90+2)
 
VfL Borussia Mönchengladbach   SS Lazio Roma                         3-3     0-2
(Stranzl 17p, Marx 84p, Arango 88; Floccari 57, Kozák 64, 90+4)
(Candreva 10, González 33)
 
Tottenham Hotspur FC London    Olympique Lyonnais                    2-1     1-1
(Bale 45+1, 90+3; Umtiti 55)
(Dembélé 90; Gonalons 17)
 
SSC Napoli                     FC Viktoria Plzeň                     0-3     0-2
(Darida 28, Rajtoral, Tecl 90)
(Kovařík 51, Tecl 74)
 
8th Finals (Mar 08 and 14)
 
FC Viktoria Plzeň              Fenerbahçe SK İstanbul                0-1     1-1
(Webó 81)
(Darida 60; Salih Uçan 44)
 
Sport Lisboa e Benfica         FC Girondins de Bordeaux              1-0     3-2
(Rodrigo 21)
(Jardel 30, Cardozo 75, 90+2; Diabaté 74, Jardel 90+1og) 
 
FK Anzhi Makhachkala           Newcastle United FC                   0-0     0-1
(P.Cissé 90+4)
 
VfB Stuttgart                  SS Lazio Roma                         0-2     1-3
(Ederson 21, Onazi 56)
(Hajnal 62; Kozák 6, 8, 86)
 
Tottenham Hotspur FC London    FC Internazionale Milano              3-0     1-4 aet
(Bale 6, G.Sigurðsson 18, Vertonghen 53)
(Adebayor 96; Cassano 20, Palacio 52, Gallas 75og, Álavarez 110)
 
Levante UD Valencia            FK Rubin Kazan                        0-0     0-2 aet
(Rondón 100, Dyadyun 112)
 
FC Basel 1893                  FK Zenit Sankt-Peterburg              2-0     0-1
(Díaz 83, A.Frei 90+4)
(Witsel 30)
 
FC Steaua București            Chelsea FC London                     1-0     1-3
(Rusescu 34p)
(Chiricheș 45+1; Mata 34, Terry 58, Fernando Torres 71)
 
Quarter-Finals (Apr 04 and 11)
 
Chelsea FC London              FK Rubin Kazan                        3-1     2-3
(Fernando Torres 16, 70. Moses 32; Natcho 41p)
(Fernando Torres 5, Moses 55; Marcano 51, Gökdenik Karademiz 62, Natcho 75p)
 
Tottenham Hotspur FC London    FC Basel 1893                         2-2     2-2 (1-4p)
(Adebayor 40, G.Sigurðsson 58; Stocker 30. F.Frei 34)
(Dempsey 23, 82; Salah 27, Dragović 49)
 
Fenerbahçe SK İstanbul         SS Lazio Roma                         2-0     1-1
(Webó 78p, Kuijt 90)
(Caner Erkin 73; Lulić 60)
 
Sport Lisboa e Benfica         Newcastle United FC                   3-1     1-1
(Rodrigo 25, Lima 65, Cardozo 71p; P.Cissé 13)
(Salvio 90+2; P.Cissé 71)
 
Semifinals (Apr 25 and May 02)
 
FC Basel 1893                  Chelsea FC                            1-2     1-3
(Schär 87p; Moses 12, David Luiz 90+4)
(Salah 45+1; Fernando Torres 50, Moses 52, David Luiz 59)
 
Fenerbahçe SK İstanbul         Sport Lisboa e Benfica                1-0     1-3
(Egemen Korkmaz 72)
(Kuijt 23p; Gaitán 9, Cardozo 35,66)
 
Final (May 15, Amsterdam, Amsterdam ArenA) 
 
Chelsea FC London              Sport Lisboa e Benfica                2-1
 
Fernando Torres 60, Ivanović 90+3; Cardozo 68p
 
Chelsea FC London                     Sport Lisboa e Benfica
 
Petr Čech                             Artur Guilherme Moraes Guismão 
Ashley Cole                           Ânderson Luís da Silva Luisão
Gary Cahill                           Ezequiel Marcelo Garay
Branislav Ivanović                    (Jardel Novaldo Vieira 78) 
David Luiz Moreira Marinho            Lorenzo António Melgarejo Sanabria
Cesar Azpilicueta Tanco               (Ola John 66)
Frank Lampard                          Enzo Nicolás Pérez 
Ramires Santos do Nascimento          Osvaldo Nicolás Fabián Gaitán
Oscar dos Santos Emboaba Júnior       Nemanja Matić
Fernando José Torres Sanz             Eduardo Salvio
Juan Manuel Mata García               André Gomes Magalhaes de Almeida
                                      Oscar René Cardozo Marín
                                      Rodrigo Moreno Machado
                                      (Rodrigo José Lima dos Santos 66) 
 
Coach                                 Coach
 
Rafael Benítez Maudes                 Jorge Fernando Pinheiro de Jesus
 
Referees (HOL)
 
Björn Kuipers
Sander van Roekel
Erwin Zeinstra