EUROPA LEAGUE 2010-11

 
First Qualifying Round (Jul 01 and Jul 08)
 
Ulysses FA Yerevan             MK Bnei Yehuda Tel Aviv               0-0     0-1
(Menashe 45)                   
 
KS Tirana                      Zalaegerszeg TE FC                    0-0     1-0 aet
(Karabeci 107)                        
 
KS Laçi                        FK Dnepr Mahilyow                     1-1     1-7
(Marashi 45+1; Turlin 90+2)
(Nimani 60; Bychenok 10, 80, Yurchenko 17p, 56, 81, Zankovich 42, Černychas 87)
 
FK Rabotnički Skopje           FC Lusitanos Andorra                  5-0     6-0
(Zé Carlos 24, Wandeir 35, Fábio Silva 55, 57, Muarem 60)
(Wandeir 25, 68, Fábio 33, 42, 54, Gligonor 71)
 
SK Dinamo Tbilisi              FC Flora Tallinn                      2-1     0-0
(Kakhelishvili 22, Khmaladze 63p; Dupikov 9)                 
 
FK Tobyl Qostanay              FK Zrinjski Mostar                    1-2     1-2
(Zhümasqalyev 13; Dragičević 53, 82)
(Zhümasqalyev 57; Džidić 10, Pehar 72)
 
JK Trans Narva                 MyPA Anjalankoski                     0-2     0-5
(Votinov 47, Gorškov 53og)
(Ricketts 62, Äijälä 67, 74, Koljonen 77, Benevides 80)
 
FK Shakhtyor Qaraghandy        Ruch Chorzów SA                       1-2     0-1
(Džidić 7; Janoszka 45+1, Grzyb 48p)
(Sobiech 59)
 
FK Tarpeda Zhodzina            Fylkir Reykjavík                      3-0     3-1
(Kribobok 52, Ogar 59, Kantsenoi 66)
(Ostrukh 41, Krivobok 85p, 88)
 
FK Zeta Golubovci              FC Dacia Chișinău                     1-1     0-0
(Peličić 77p; Orbu 39)                
 
TPS Turku                      Port Talbot Town FC                   3-1     4-0
(R.Riski 24, 35, Wusu 30; Rose 70)
(Wusu 26, Kolehmainen 32, Ri.Riski 69, Ro.Riski 90)
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı          FK Metalurg Skopje                    4-1     1-1
(R.F.Sadıqov 26, İsmayılov 45, İmamǝliyev 85, Adamia 90+2; Simonovsli 90+4)
(İmamǝliyev 69; Krstev 78)
 
FC Olimpia Bălți               Xəzər-Lənkəran FK                     0-0     1-1
(Jerome 14; Lalin 78)                 
 
FC Nitra                       Győri ETO FC                          2-2     1-3
(Tóth 13, Sloboda 80; Kink 38, 58)
(Hodur 10; Aleksidze 22, Nikolić 60, Kink 90)
 
SK Zestafoni                   SC Faetano                            5-0     0-0
(Gelashvili 21p, 23, Dvali 22, 64, Gorgiashvili 90)                         
 
UE Santa Coloma                FK Mogren Budva                       0-3     0-2            
(Grbić 14, Ćulafić 83, Ćetković 90+2)
(Ćulafić 18, Gluscević 20)
 
Anorthosis Ammokhostos         Banants FA Yerevan                    3-0     1-0
(Katsavakis 23, Okkas 30, Cafú 64)
(Laban 37)
 
Randers FC                     F91 Dudelange                         6-1     1-2
(Sane 16, Movsisyan 17, 90, R.Olsen 33, S.Pedersen 47p, N.Brock-Madsen 88; Benzouien 49p)
(Lorentzen 17; Caillet 37, Gruszczynski 67)          
 
CS Grevenmacher                Dundalk FC                            3-3     1-2
(Heinz 63, Gabriel Pereira 73, Jorge Almeida 76; Kudozović 26, Hatswell 51, Benichou 80og)
(Müller 90; Fenn 5p, Kuduzović 16)            
 
NSĺ Runavík                    Gefle IF Gävle                        0-2     1-2
(A.Gerndt 34, 60)
(Potemkin 90; Bernhardsen 22, Berggren 63)
 
Llanelli AFC                   Tauragės Tauras                       2-2     2-3 aet
(D.Thomas 17, S.Jones 47; Kižys 9, 20)
(Llewellyn 19, Bowen 36; Irkha 17, 31, Regelskis 104)
 
NK Olimpija Ljubljana          NK Široki Brijeg                      0-2     0-3
(Wagner 45+1, Renato 68)
(Roskam 81, Weitzer 83, Misić 90)
 
Portadown FC                   FC Skonto Rīga                        1-1     1-0
(Lecky 38; Laizans 90+3)
(Lecky 29)
 
Kalmar FF                      EB/Streymur Eiði                      1-0     3-0
(Ricardo Santos 80)
(Israelsson 9, T.Eriksoon 47, Ricardo Santos 50)
 
HNK Šibenik                    Sliema Wanderers FC                   0-0     3-0
(Medvid 64, Jakolis 73, Bulat 89)
 
KR Reykjavík                   Glentoran FC Belfast                  3-0     2-2
(G.Gunnarsson 12, K.Finnbogason 32; B.Takefusa 62)
(Finnbogason 44, Black 54og; Callacher 22, G.Hamilton 55p)
 
Second Qualifying Round (Jul 15 and Jul 22)
 
SK WIT Georgia Tbilisi         FC Baník Ostrava                      0-6     0-0
(Nando 33, 56p, 64p, Pilik 61, Neuwirth 70, Hušbauer 78)
 
FK Atyrau                      Györi ETO FC                         (0-3)    0-2
 (Aleksidze 47, Nicorec 52)
        
Tauragės Tauras                APOEL Lefkosia                        0-3     1-3
(Haralambides 50, Hélio Pinto 80, Manduca 83)
(Irkha 48; Solari 18, 46p, Trickovski 80)
 
FK Rabotnički Skopje           Mika FA Yerevan                       1-0     0-0
(Wandeir 87)
 
Valletta FC                    Ruch Chorzów SA                       1-1     0-0
(Scerri 76; Grzyb 18p)
 
OFK Beograd                    FK Tarpeda Zhodzina                   2-2     1-0
(Krstić 45, Kontsevoi 90og; Krivobok 14, Brusnikin 90)
(Kecojević 67)
 
FK Ventspils                   FK Teteks Tetovo                      0-0     1-3
(Iseimi 15, Ristevski 34, Gligorovski 54; Bespalovs 81)
 
FC Honka Espoo                 Bangor City FC                        1-1     1-2
(Savage 43; C.Jones 58)
(Koskinen 21; Morley 84, C.Jones 90)
 
FK Bakı                        FK Budućnost Podgorica               (0-3)    2-1
(Šolić 28, Jabá 42; Brnović 64)
 
FK Austria Wien                NK Široki Brijeg                      2-2     1-0
(Linz 50, Schumacher 57; Wagner 26, Topić 54)
(Junuzović 80)
 
ND Gorica                      Randers FC                            0-3     1-1
(Lorentzen 51, Cramer 55, 71)
(Žigon 79; Cramer 42)
 
FC Olimpia Balți               FC Dinamo București                   0-2     1-5
(Pulhac 41, Ganea 83)
(Adaramola 90; An.Cristea 3, Ad.Cristea 31, N’Doye 45, C.Munteanu 59, Torje 62p)
 
MyPA Anjalankoski              UE Sant Julià de Lòria                3-0     5-0
(Ricketts 43, Älijälä 56, 65p)
(Votinov 7, 14, 64, Kurittu 49, Okkonen 61)
 
Elfsborg IF Borås              FC Iskra-Stali Rîbniţa                2-1     1-0
(Keene 56, M.Ericsson 79p; Tofan 87)
(Ishizaki 60)
 
SK Zestafoni                   FC Dukla Banská Bystrica              3-0     0-1
(Dvali 24, 65, Dzaria 48)
(Ďuriš 28)
 
FK Dynama Minsk                K Sillimäe Kalev                      5-1     5-0
(Sazankov 12, 33, Putsilo 60, Rekish 87, Chukhley 90; Kolyaev 79)
(Dragun 2, Sazankov 17, Chkhley 19, 65, Rekish 46)
 
Stabæk IF                      FK Dnepr Mahilyow                     2-2     1-1
(Skjelvik 22, V.Gunnarsson 53; Turlin 14, Kozlov 23)
(V.Gunnarsson 37; Yurchenko 89)
 
Anorthosis Ammochostos         HNK Šibenik                           0-2     3-0 aet
(Bloudek 10, Bačelić-Grgić 61p)
(Laban 16, Cristovao 25, Okkas 96)
 
Gefle IK Gävle                 SK Dinamo Tbilisi                     1-2     1-2
(Berggren 51p; Vatsadze 11, Khmaladze 87p)
(Orlov 90; Vatsadze 69, Pirtskhalava 82)
 
Molde FK                       FK Jelgava                            1-0     1-2
(Fall 90)
(Fall 14; Bormakovs 30, Bogdaškins 45+1)
 
FC Differdange 03              FK Spartak Zlatibor Voda Subotica     3-3     0-2
(Veselinović 6og, Bettmer 11, Pisker 73; Ubiparip 14, Torbica 28p, Siebenaler 89og)
(Ubiparip 25, Adamović 88)
 
Lausanne-Sport                 FK Borac Banja Luka                   1-0     1-1
(Carlos Silvio 19)
(Roux 65; Vulelja 70)
 
Cercle Brugge KSV              TPS Turku                             0-1     2-1
(Ääritalo 32)
(Reynaldo 51, van Eenoo 86; J.Johansson 39p)
 
PFK Levski Sofia               Dundalk  FC                           6-0     2-0
(Yovov 12, Mladenov 14, 46, Dembélé 42, Mustafa Ismail Isa 86, 90)
(Dembélé 4, 33)
 
Brøndby IF København           FC Vaduz                              3-0     0-0
(M.Nilsson 51, Jallow 80, 85)
 
MK Maccabi Tel Aviv            FK Mogren Budva                       2-0     1-2
(Ziv 49, Medunjanin 52)
(Medunjanin 7; Gluscević 57p, 80)
 
FC Utrecht                     KS Tirana                             4-0     1-1
(van Wolfswinkel 8, 27, Asare 30, Mertens 75)
(van Wolfswinkel 3; Lila 10)
 
Beşiktaş JK İstanbul           Vikingur Gøta/Leirvík                 3-0     4-0
(Kaliveci Nihat 19, 65, Mert Nobre 90)
(Dag Ekrem 3, Kaliveci Nihat 10, Bobo 32, 44)
 
HŠK Zrinjski Mostar            SP Tre Penne Città di San Marino      4-1     9-2
(Ivanković 1, 21p, Sušić 33, Zadro 38; Džidić 36og)
(Selimović 3, 26, Susić 7, Žižović 10, 55p, Zadro 53, 65, Pehar 69, Šunjić 87; Palazzi 28, 81)
 
Šiaulių  FK                   Wisła Kraków SA                       0-2     0-5
(P.L.Brozek 78, 80)
(P.L.Brozek 23, P.C.Brozek 66, Zurawski 48, Junior Diaz 62, Boguski 90)
 
Marijampolės Sūduva            SK Rapid Wien                         0-2     2-4
(S.Hofmann 12, Trimmel 81)
(Grigaitis 70, Beniusis 85; Jelavić 20, 90, Gartler 86, 89)
 
FC Videoton Székesfehérvár     NK Maribor                            1-1     0-2
(G.Horvath 79; Mezga 30)
(Volaš 39, 80)
 
KS Besa Kavajë                 PAE Olympiakos SFP Peiraias           0-5     1-6
(Oscar 19, 30, Dudu Cearense 47, Diogo 70, 83)
(Lazarevski 48; Dudu Cearense 46, 78, Derbyshire 53, Maresca 75, 90, Fetfatzidis 89)
 
Portadown FC                   Qarabağ FK Ağdam Bakı                 1-2     1-1
(Lecky 29; İsmayılov 67, 86)
(Braniff 71; İsmayılov 83)
 
Motherwell FC                  Breiðablik Kópavogur                   1-0     1-0
(Forbes 63)
(Murphy 42)
 
CS Marítimo Funchal            Sporting Fingal  FC Dublin            3-2     3-2
(Esteves 78, Cherrad 85, Tchô  90; Crowe 33, Fitzgerald 87)
(Alonso 20p, Marquinho 67, Kanu 87; Zayed 81, 90)
 
Cliftonville FC Belfast        NK Cibalia Vinkovci                   1-0     0-0
(Caldwell 82)                                                
 
Shamrock Rovers FC Dublin      MK Bnei Yehuda Tel Aviv               1-1     1-0
(Bayly 90; Afek 26)
(T.Stewart 70)
 
KR Reykjavík                   FK Karpaty Lviv                       0-3     2-3
(Guruli 46, Tkachuk 51, Batista 57)
(K.Finnbogason 61, 65; Zenjov 2, Fedetskiy 25, Baranets 69)
 
Third Qualifying Round (Jul 29 and Aug 05)
 
PFK CSKA Sofia                 Cliftonville FC Belfast               3-0     2-1
(Vidanov 9, Marquitos 72, Trofonov 74)
(Kostadinov 85, Marquitos 88; Boyce 42)
 
NK Sibir Novosibirsk           APO Apollon Lemesos                   1-0     1-2
(Medvedev 74)
(I.Shevchenko 62; Semedo 12, Núñez 70)
 
FK Spartak Zlatibor V.Subotica FK Dnipro Dnipropetrovsk              2-1     0-2
(Tobirca 15p, 90p; Homenyuk 23)
(Seleznuov 45, Holek 48)
 
PFK Beroe Stara Zagora         SK Rapid Wien                         1-1     0-3
(Zlatinov 85; S.Hofmann 45p)
(Jelavić 5, 60; Katzer 71)
 
FK Dnepr Mahilyow              FC Baník Ostrava                      1-0     2-1
(Zenkovich 63)
(Yurchenko 24, Zenkovich; Řozník 26)
 
FC Inter Turku                 KRC Genk                              1-5     2-3
(Grot 53; de Bruyne 17, Ogunjimi 44, Barda 61, Vossen 76, 85)
(Antúnez Burgos 35, 90; Ogunjimi 24, Tözsér 80p, Huysegems 85)
 
MyPA Anjalankoski              FC Timișoara                          1-2     3-3
(Ricketts 50; Tames 34, Axente 74)
(Äijälä 18, Ricketts 20, 25; Axente 53, Zicu 80, Cišovský 90+2)
 
Ruch Chorzów SA                FK Austria Wien                       1-3     0-3
(Pulkowski 4; Linz 7, Hlinka 43, Jun 73)
(Klein 4, Baumgartlinger 10, 21)
 
FK Karpaty Lviv                SK Zestafoni                          1-0     1-0
(Khudobyak 7)
(Kozhanov 90+1)
 
Elfsborg IF Borås              FK Teteks Tetovo                      5-0     2-1
Ishizaki 29, A.Svensson 50, Advic 57, Norkmark 66, Keene 77)
(Kurbegović 43, Jawo 56; Stojanovski 31)
 
Molde FK                       VfB Stuttgart                         2-3     2-2
(Moström 65, Hoseth 76; Rudy 27, Kuzmanović 74, Harnik 85)
(E.Johansson, K.Rindarøy; Pogrebnyak 55, Gebhart 90+3)
 
FC Utrecht                     FC Luzern                             1-0     3-1
(Mertens 35)
(Asare 13, van Wolfswinkel 22, Silberbauer 28; Pacar 54)
 
Aalesunds FK                   Motherwell FC                         1-1     0-3
(Mathisen 90p; Murphy 46)
(Murphy 4, Sutton 13, Page 89)
 
APOEL Lefkosia                 FK Jablonec-nad-Nisou ’97             1-0     3-1
(Solari 55)
(Paulo Jorge 24, Haralambides 27, Solari 37; Pavlík 33)
 
Randers FC                     Lausanne-Sport                        2-3     1-1
(Movsisyan 7, 82; Steuble 41, Carlos Silvio 64p, 86)
(Movsisyan 49; Tosi 68)
 
Odense BK                      HNK Zrinjski Mostar                   5-3     0-0
(Gislason 16, Absalonsen 22, Utaka 31, 59, Andreasen 36; Zadro 14, 71, Žižović 66p)
 
Kalmar FF                      PFC Levski Sofia                      1-1     2-5
(Dauda 82; Joaozinho 27)
(M.Johansson 82, T.Eriksson 84; Dembélé 12, 70, Mladenov 33, Isa 90+1, 90+2)
 
MK Maccabi Haifa               FK Dynama Minsk                       1-0     1-3
(Dvalishvili 29)
(Dvalishvili 27; Strakhanovich 35, Putsilo 54, 90)
 
Cercle Brugge KSV              Anorthosis Ammochostos                1-0     1-3
(Foley 68)
(Owusu 78; Cafú 45, 60, 87)
 
FC Dinamo București            HNK Hajduk Split                      3-1     0-3
(An.Cristea 5p, Garat 40, Koné 69; Tomasov 64)
(Vukušić 12, Brkljača 23, Tomasov 38)
 
Wisła Kraków SA                Qarabağ FK Ağdam Bakı                 0-1     2-3
(Nadirov 69)
(P.L.Brozek 56, Boguski 88; İsmayılov 28, Əliyev 33, R.Ə.Sadıqov 35)
 
Galatasaray SK İstanbul        OFK Beograd                           2-2     5-1
(Turan Arda 26, 76; Krstić 80, Injac 86)
(Mustafa Sarp 12, Kewell 22, 57p, Turan Arda 71, Mehemet Batdal 81; Nikolić 33)
 
Nordsjælland FC Farum          Sporting CP Lisboa                    0-1     1-2
(Vukčević 24)
(Laman 79; Hélder Postiga 24, Maniche 90+2)
 
Győri ETO FC                   Montpellier-Hérault SC                0-1     1-0 aet (4-3p)
(Giroud 32)
(Babić 39)
 
NK Maribor                     Hibernian FC Edinburgh                3-0     3-2
(Iličič 31, 52, Tavares 60)
(Tavares 20, 73, Mezga 67p; de Graaf 54, 89)
 
PAE Olympiakos SFP Peiraias    MK Maccabi Tel Aviv                   2-1     0-1
(Zaïri 67, Rommedahl 73; Medunjanin 18p)
(Colautti 42)
 
FC Viktoria Plžen              Besiktas JK İstanbul                  1-1     0-3
(Limbersky 28; Delgado 45p)
(Ricardo Quaresma 39, Delgado 57, Holosko 70)
 
FK Crvena zvezda Beograd       ŠK Slovan Bratislava                  1-2     1-1
(Trifunovič 63; Ivana 43, Salata 68)
(Cadu 73; S.Ðorđević 2og)
 
SK Sturm Graz                  SK Dinamo Tbilisi                     2-0     1-1
(Feldhofer 48; Ro.Kienast 59)
(Muratović 40p; Robertinho 11)
 
AZ Alkmaar                     IFK Göteborg                          2-0     0-1
(Klavan 52, J.Berg Gudmundsson 55)
(Selaković 67)
 
SSA Jagiellonia Białystok      AS Aris Thessaloniki                  1-2     2-2
(Grzyb 23; Toni Calvo 4p, 7)
(Ronaldo Guairo 26og, Mehdi Nafti 66og; Cesarec 19, 75p)
 
CS Marítimo Funchal            Bangor City FC                        8-2     2-1
(Tchô 33, 79, Dias 38, 75, Diawara 51, 77, Kanu 80, Fidelis 90; Ward 73, Jebb 90)
(Adilson 48, Marquinho 58; Bull 9)
 
FK Rabotnički Skopje           Liverpool FC                          0-2     0-2
(N’Gog 17, 59)
(N’Gog 22, Gerrard 40p)
 
Shamrock Rovers FC Dublin      Juventus FC Torino                    0-2     0-1
(Amauri 3, 75)
(Del Piero 74)
 
FK Budućnost Podgorica         Brøndby IF København                  1-2     0-1
(Bećiraj 90; Adamović 73og, M.Jensen 86)
(Jallow 11)
 
Play-offs (Aug 19 and Aug 26)
 
AS Aris Thessaloniki           FK Austria Wien                       1-0     1-1
(Carlos Ruiz 90+3)
 
Paris St.Germain FC            MK Maccabi Tel Aviv                   2-0     3-4
(Luyndula 3, Hoarau 60)
(Hoarau 40p, Giuly 64, Nenê 90+3p; Atar 48, 90+5, Avidor 68, Medunjanin 83p)
 
PFK CSKA Mosvka                Anorthosis Ammochostos                4-0     2-1
(Doumbia 13, 20, Tošić 48, 74)
(Doumbia 85, González 89; Cafú 76)
 
Feyenoord Rotterdam            KAA Gent                              1-0     0-2
(Fer 78)
(Soumahovo 34, E.Coulibaly 61)
 
Debreceni VSC                  FK Litex Lovech                       2-0     2-1
(Coulibaly 22, Laczkó 33)
(Mbengono 53, Czvitkovics 81; Niflore 68)
 
Galatasaray SK İstanbul        FK Karpaty Lviv                       2-2     1-1
(Baroš 58, 85; Kuznetsov 34, Zenjov 41)
(Aydin Yilmaz 90+1; Fedetskiy 90+3)
 
US Città di Palermo            NK Maribor                            3-0     2-3
(Maccarone 37p, Hernández 39, Pastore 77)
(Hernández 63, 69; Tavares 14, Iličić 58, Andjelković 89)
 
Club Brugge KV                 FK Dynama Minsk                       2-1     3-2
(Hoefkens 70p, Blondel 84; Dragun 6)
(Hoefkens 5p, 32p, Dalmat 26; Chukhley 47, Dragun 90)
 
AS Omonoia Lefkosia            FK Metalist Kharkiv                   0-1     2-2
(Dević 24)
(Leandro 60, Rengifo 64; Dević 60, Cleiton 70)
 
FC Vaslui                      Lille OSC Mètropole                   0-0     0-2
(Cabaye 70p, Chedjou 81)
 
SSC Napoli                     IF Elfsborg Borås                     1-0     2-0
(Lavezzi 45)
(Cavani 29, 38)
 
Sporting CP Lisboa             Brøndby IF København                  0-2     3-0
(J.Kristiansen 42, Jallow 52)
(Evaldo 45, Nuno André 75, Djaló 90+1)
 
FC Steaua Bucureşti            Grasshopper-Club Zürich               1-0     0-1 aet (4-3p)
(Stancu 71)
(Salatić 76)
 
Liverpool FC                   Trabzonspor Kulübü                    1-0     2-1
(Babel 45)
(Remzi Kaçar 83og, Kuijt 88; Gutierrez 4)
 
Celtic FC Glasgow              FC Utrecht                            2-0     0-4
(Juárez 19, Samaras 34)
(van Wolfswinkel 12p, 19p, 46, Maguire 62)
 
BV Borussia 09 Dortmund        Qarabağ FK Ağdam Bakı                 4-0     1-0
(Kagawa 13, 40, Barrios Cáceres 20, 29)
(Barrios Cáceres 90+1)
 
AIK Solna                      PFK Levski Sofia                      0-0     1-2
(Bangura 11; Mladenov 49, Dembélé 51)
 
SK Sturm Graz                  Juventus FC Torino                    1-2     0-1
(Schildenfeld 82; Bonucci 15, Amauri 90+1)
(Del Piero 53)
 
Getafe CF                      APOEL Leukosia                        1-0     1-1 aet
(Parejo 43)
(Cata Diáz 99; Aílton 41)
 
Dundee United FC               AEK Athina                            0-1     1-1
(Djebbour 11)
(Daly 78; Diop 23)
 
AZ Alkmaar                     FK Aqtöbe                             2-0     1-2
(Holman 20, Wernbloom 27)
(Wernbloom 10; Tileshev 67, 88)
 
FK Dnipro Dnipropetrovsk       KKS Lech Poznań  SA                    0-1     0-0
(Arboleda 5)
 
SK Rapid Wien                  Aston Villa FC Birmingham             1-1     3-2
(Nuhiu 33; Bannan 12)
(Nuhiu 52, Sonnleitner 78, Gartler 81; Agbonlahor 22, Heskey 77)
 
PFK CSKA Sofia                 TNS Llansantffraid                    3-0     2-2
(Aquaro 80, Nelson 81, Borislavov Delev 90)
(Aquaro 12, Tiboni 80; M.Williams 14, S.Evans 62)
 
Beşiktaş JK İstanbul           HJK Helsinki                          2-0     4-0
(Hilbert 35, Ricardo Quaresma 66)
(Ricardo Quaresma 14, Guti 67, Necip Uysal 77, Hološko 90+3)
 
ŠK Slovan Bratislava           VfB Stuttgart                         0-1     2-2
(Harnik 88)
(Dobrotka 9, Sylvester 53; Gebhart 56, Gentner 65)
 
FK Sibir Novosibirsk           PSV Eindhoven                         1-0     0-5
(Degtyaryov 90+2)
(M.Berg 38, Engelaar 58, Toivonen 63, Dzsudzsák 74, 90p)
 
FK BATE Barysaw                CS Marítimo Funchal                   3-0     2-1
(Olekhnovich 56, Bressan 60, Pavlov 70)
(Pavlov 52, Skavish 90+2; Kanú 90)
 
Lausanne-Sport                 FK Lokomotiv Moskva                   1-1     1-1 aet (4-3 p)
(Traoré 28; Sychev 65)
(Carlos Silvio 17; Aliyev 85)
 
Győri ETO FC                   HNK Dinamo Zagreb                     0-2     1-2
(Rukavina 19, 27)
(Ceolin 17; Sammir 45p, 84p)
 
Odense BK                      Motherwell FC                         2-1     1-0
(C.Sørensen 31, Utaka 78; Hateley 90+4)
(Utaka 28)
 
PAOK Thessaloniki              Feberbahçe SK İstanbul                1-0     1-1 aet
(Vieirinha 19)
(Muslimović 102; Emre Belozoglu 50)
 
Villarreal CF                  FK Dnepr Mahyliow                     5-0     2-1
(Marchena 10, Santi Carzona 17, Borja Valero 35, Cani 44, Nilmar 75)
(Nilmar 45, Rubén 90+1; Yurchenko 19)
 
FC Timișoara                   Manchester City FC                    0-1     0-2
(Balotelli 72)
(Wright-Phillips 43, Boyata 59)
 
KRC Genk                       FC Porto                              0-3     2-4
(Falcao 29p, Souza 82, Belluschi 90)
(Vossen 22, 56; Hulk 36, 59p, 63, Fernando 53)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        FK Tavria Simferopol                  3-0     3-1
(Kladeć 1, 84, Ballack 90+1)
(Vidal 51p, Golyado 74og, Castro 90+3; Idahor 5p)
 
HNK Hajduk Split               FC Unirea Valahorum Urziceni          4-1     1-1
(Ibričić 39, 66, Brkljača 78, Čop 85; Frunza 34)
(Vukušić 88; Bilașco 2)
 
AS Aris Thessaloniki           FK Austria Wien                       1-0     1-1
(Carlos Ruiz 90+3)
(Carlos Ruiz 42; Linz 56)
 
Group Stage
 
Group A
 
Sep 16: Juventus FC Torino     KKS Lech Poznań SA                    3-3
(Chiellini 45, 50, Del Piero 68; Rudnevs 14p, 30, 90+3)                           
 
Sep 16: FC Salzburg            Manchester City FC                    0-2
(Silva 8, Jô 63)
 
Sep 30: KKS Lech Poznań SA     FC Salzburg                           2-0
(Arboleda 47, Peszko 80)
 
Sep 30: Manchester City FC     Juventus FC Torino                    1-1
(A.Johnson 37; Iaquinta 11)
 
Oct 21: Manchester City FC     KKS Lech Poznań  SA                    3-1
(Adebayor 13, 25, 73; Tshibamba 50)
 
Oct 21: FC Salzburg            Juventus FC Torino                    1-1
(Svento 36; Krasic 47)
 
Nov 04: Juventus FC Torino     FC Salzburg                           0-0
 
Nov 04: KKS Lech Poznań SA     Manchester City FC                    3-1
(Injac 30, Arboleda 86, Mozdzen 90; Adebayor 51)
 
Dec 01: KKS Lech Poznań SA     Juventus FC Torino                    1-1
(Rudnevs 12; Iaquinta 84)
 
Dec 01: Manchester City FC     FC Salzburg                           3-0
(Balotelli 18, 65, Johnson 78)
 
Dec 16: FC Salzburg            KKS Lech Poznań SA                    0-1
(Stilic 30)
 
Dec 16: Juventus FC Torino     Manchester City FC                    1-1
(Giannetti 43; Jô 77)
 
Manchester City FC     6  3  2  1 11  6 11
KKS Lech Poznań  SA     6  3  2  1 11  8 11
Juventus FC Torino     6  0  6  0  7  7  6 
FC Salzburg            6  0  2  4  1  9  2
 
Group B
 
Sep 16: AS Aris Thessaloniki   Club Atlético de Madrid               1-0
(Javito 59)
 
Sep 16: TSV Bayer Leverkusen   Rosenborg BK Trondheim                4-0
(Helmes 4, 58, 61, Reinartz 38)
 
Sep 30: Club Atlético Madrid   TSV Bayer 04 Leverkusen               1-1
(Simao Sabrosa 51p; Derdiyok 39)
 
Sep 30: Roseborg BK Trondheim  AS Aris Thessaloniki                  2-1
(M.Moldskred 37, Prica 68; Carlos Ruiz 43)
 
Oct 21: AS Aris Thessaloniki   TSV Beyer 04 Leverkusen               0-0
 
Oct 21: Club Atlético Madrid   Rosenborg BK Trondheim                3-0
(Godin 17, Agüero 66, Diego Costa 78)
 
Nov 04: TSV Bayer Leverkusen   AS Aris Thessaloniki                  1-0
(Vidal 90)
 
Nov 04: Rosenborg BK Trondheim Club Atlético de Madrid               1-2
(H.H.Henriksen 52; Agüero 4, Tiago 84)
 
Dec 01: Club Atlético Madrid   AS Aris Thessaloniki                  2-3
(Forlán 11, Agüero 16; Koke 2, 51p, Lazaridis 81)
 
Dec 01: Rosenborg BK Trondheim TSV Bayer 04 Leverkusen               0-1
(Sam 35)
 
Dec 16: AS Aris Thessaloniki   Rosenborg BK Trondheim                2-0
(Cesarec 45, Faty 90)
 
Dec 16: TSV Bayer Leverkusen   Club Atlético de Madrid               1-1
(Helmes 69; Fran Mérida 72)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        6  3  3  0  8  2 12
AS Aris Thessaloniki           6  3  1  2  7  5 10
Club Atlético de Madrid        6  2  2  2  9  7  8
Rosenborg BK Trondheim         6  1  0  5  3 13  2 
 
Group C
 
Sep 16: PFC Levski Sofia       KAA Gent                              3-2
(Joaozinho 43, Dembélé 60, Greene 84; Azofeifa 24, Šuler 49)
 
Sep 16: OSC Lille Métropole    Sporting CP Lisboa                    1-2
(Frau 57; Vukčević 11, Hélder Postiga 34)
 
Sep 30: KAA Gent               OSC Lille Métropole                   1-1
(de Snet 5; Frau 21)
 
Sep 30: Sporting CP Lisboa     PFC Levski Sofia                      5-0
(Carriço 30, Maniche 43, Salomao 53, Hélder Postiga 61, M.Fernández 79)
 
Oct 21: OSC Lille Métropole    PFC Levski Sofia                      1-0
(Chedjou 49)
 
Oct 21: Sporting CP Lisboa     KAA Gent                              5-1
(Salomao 7, Liedson 13, 27, Maniche 37, Hélder Postiga 60; Wils 17)
 
Nov 04: KAA Gent               Sporting CP Lisboa                    3-1
(Smolders 7p, Conte 79, Arbeitman 82; Saleiro 39)
 
Nov 04: PFC Levski Sofia       OSC Lille Métropole                   2-2
(Dembélé 11, Gradzhev 82; Túlio 35, Ivanov 88og)
 
Dec 01: KAA Gent               PFC Levski Sofia                      1-0
(Wallace 77)
 
Dec 01: Sporting CP Lisboa     OSC Lille Métropole                   1-0
(Polga 28)
 
Dec 16: OSC Lille Métropole    KAA Gent                              3-0
(Obraniak 30, Frau 56, Sow 88)
 
Dec 16: PFC Levski Sofia       Sporting CP Lisboa                    1-0
(Mladenov 45)
 
Sporting CP Lisboa     6  4  0  2 14  6 12
OSC Lille Métropole    6  2  2  2  8  6  8 
KAA Gent               6  2  1  3  8 13  7
PFC Levski Sofia       6  2  1  3  6 11  7
 
Group D
 
Sep 16: Club Brugge KV         PAOK Thessaloniki                      1-1
(Kouemaha 61; Malezas 78)
 
Sep 16: HNK Dinamo Zagreb      Villarreal CF                         2-0
(Rukavina 18, Sammir 80)
 
Sep 30: PAOK Thessaloniki      HNK Dinamo Zagreb                     1-0
(Ivic 56)
 
Sep 30: Villerreal CF          Club Brugge KV                        2-1
(G.Rossi 41, G.Rodríguez 56; Donk 45)
 
Oct 21: HNK Dinamo Zagreb      Club Brugge KV                        0-0
 
Oct 21: Villarreal CF          PAOK Thessaloniki                     1-0
(Rubén 38)
 
Nov 04: Club Brugge KV         HNK Dinamo Zagreb                     0-2
(Sammir 55, Biscan 59)
 
Nov 04: PAOK Thessaloniki      Villarreal CF                         1-0
(Vieirinha 70)
 
Dec 02: PAOK Thessaloniki      Club Brugge KV                        1-1
(Vieirinha 25; Scepovic 90)
 
Dec 02: Villarreal CF          HNK Dinamo Zagreb                     3-0
(G.Rossi 25p, 80, Rubén 63)
 
Dec 15: HNK Dinamo Zagreb      PAOK Thessaloniki                     0-1
(Salpingidis 60)
 
Dec 15: Club Brugge KV         Villarreal CF                         1-2
(Kouemaha 28, G.Rossi 30, 34p) 
 
Villarreal CF             6  4  0  2  8  5 12
PAOK Thessaloniki         6  3  2  1  5  3 11
HNK Dinamo Zagreb         6  2  1  3  4  5  7
Club Brugge KV            6  0  3  3  4  8  3 
 
Group E
 
Sep 16: AZ Alkmaar             FC Sheriff Tiraspol                   2-1
(J.Berg Gudmundsson 14, Jaliens 82; Héctor Moreno 68og) 
 
Sep 16: FK Dynamo Kyiv         FK BATE Barysaw                       2-2
(Milevskiy 34, Yeryomenko 44; Rodionov 3, Nekhaychuk 54)
 
Sep 30: FK BATE Barysaw        AZ Alkmaar                            4-1
(Rodionov 5, Kontsevoi 49, Bressan 77p, Olekhnovich 83; K.Sigthorsson 89)
 
Sep 30: FC Sheriff Tiraspol    FK Dynamo Kyiv                        2-0
(Erokhin 8, França 37p)
 
Oct 21: AZ Alkmaar             FK Dynamo Kyiv                        1-2
(Falkenburg 35; Milevskiy 16, Khacheridi 39)
 
Oct 21: FC Sheriff Tiraspol    FK BATE Barysaw                       0-1
(Sasnowski 9)
 
Nov 04: FK BATE Barysaw        FC Sheriff Tiraspol                   3-1
(Rodionov 16, Pavlov 70, Bressan 75; Erokhin 32)
 
Nov 04: FK Dynamo Kyiv         AZ Alkmaar                            2-0
(Milevskiy 47, 61)
 
Dec 02: FK BATE Barysaw        FK Dynamo Kyiv                        1-4
(Nakhaychik 84; Vukojevic 16, Yarmolenko 43, Gusev 50p, Milevskiy 68)
 
Dec 02: FC Sheriff Tiraspol    AZ Alkmaar                            1-1
(Rouamba 54; Holman 17)
 
Dec 15: AZ Alkmaar             FK BATE Barysaw                       3-0
(Sigthórsson 7, 84, Maher 86)
 
Dec 15: FK Dynamo Kyiv         FC Sheriff Tiraspol                   0-0
 
FK Dynamo Kyiv            6  3  2  1 10  6 11 
FK BATE Barysaw           6  3  1  2 11 11 10
AZ Alkmaar                6  2  1  3  8 10  7
FC Sheriff Tiraspol       6  1  2  3  5  5  5
 
Group F
 
Sep 16: Lausanne-Sport         PFK CSKA Moskva                       0-3
(Vágner Love 22, 81p, Ignashevich 68)                 
 
Sep 16: AC Sparta Praha        US Città di Palermo                   3-2
(Bony 17, Kladrubsky 68, Kadlec 75; Maccarone 38, Hernández 83)
 
Sep 30: PFK CSKA Moskva               AC Sparta Praha                       3-0
(Doumbia 72, 86, M.González 84p)
 
Sep 30: US Città di Palermo    Lausanne-Sport                        1-0
(Migliaccio 79)
 
Oct 21: US Città di Palermo    PFK CSKA Moskva                       0-3
(Doumbia 34, 59, Necid 82)
 
Oct 21: AC Sparta Praha        Lausanne-Sport                        3-3
(Bony 10, 23, Kucha 20; Meoli 6, Steuble 75, Carlos Silvio 90+2)
 
Nov 04: PFK CSKA Moskva        US Città di Palermo                   3-1
(Honda 47, Necid 50, 54; Maccarone 10)
 
Nov 04: Lausanne-Sport         AC Sparta Praha                       1-3
(Katz 6; Bony 45, 90, Kweuke 75)
 
Dec 02: PFK CSKA Moskva        Lausanne-Sport                        5-1
(Necid 18, 82, Oliseh 22, Tosic 40, Dzagoyev 71; Carrupt 90)
 
Dec 02: US Città di Palermo    AC Sparta Praha                       2-2
(Rigoni 23, Pinilla 59p; Kladrubsky 51p, Kucka 62)
 
Dec 15: AC Sparta Praha        PFK CSKA Moskva                       1-1
(Kladec 44; Dzagoyev 15)
 
Dec 15: Lausanne-Sport         US Città di Palermo                   0-1
(Muñoz 84) 
 
PFK CSKA Moskva           6  5  1  0 18  3 16
AC Sparta Praha           6  2  3  1 12 12  9
US Città di Palermo       6  2  1  3  7 11  7
Lausanne-Sport            6  0  1  5  5 16  1 
 
Group G
 
Sep 16: AEK Athina             HNK Hajduk Split                      3-1
(Djebbour 12, Liberopulos 65, Scocco 89; Ibričić 29p)  
 
Sep 16: RSC Anderlecht         FK Zenit Sankt-Peterburg              1-3
(Juhasz 66; Kerzhakov 8, 33,44)
 
Sep 30: HNK Hajduk Split       RSC Anderlecht                        1-0
(Vukusic 90+5)
 
Sep 30: Zenit Sankt-Peterburg  AEK Athina                            4-2
(Hubocan 2, B.Alves 13, Lazovic 43p, 58; Liberopulos 37, Kafes 83p)
 
Oct 21: RSC Anderlecht         AEK Athina                            3-0
(Boussoufa 31, Lukaku 71, Juhász 75)
 
Oct 21: Zenit Sankt-Peterburg  HNK Hajduk Split                      2-0
(Bukharov 25, Danny 68)
 
Nov 04: AEK Athina             RSC Anderlecht                        1-1
(Blanco 48p; Polák 55)
 
Nov 04: HNK Hajduk Split       FK Zenit Sankt-Peterburg              2-3
(Ljubicic 68, Vukusic 82; Ionov 32, Huszti 47p, Rosina 51)
 
Dec 01: HNK Hajduk Split       AEK Athina                            1-3
(Buljat 90; Scocco 50p, Manolas 61, Blanco 84)
 
Dec 01: Zenit Sankt-Peterburg  RSC Anderlecht                        3-1
(Iovov 12, Bukharov 65, Huszti 88; Kanu 87)
 
Dec 16: RSC Anderlecht         HNK Hajduk Split                      2-0
(de Sutter 12, Suárez 41)
 
Dec 16: AEK Athina             FK Zenit Sankt-Peterburg              0-3
(Bukharov 44, Rosina 67, Demisov 88)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg  6  6  0  0 18  6 18
RSC Anderlecht            6  2  1  3  8  8  7 
AEK Athina                6  2  1  3  9 13  7
HNK Hajduk Split          6  1  0  5  5 13  3
 
Group H
 
Sep 16: Getafe CF              Odense BK                             2-1
(Arizmendi 51, Ríos 81; H.H.Andreasen 44)
 
Sep 16: VfB Stuttgart          BSC Young Boys Bern                   3-0
(Cacau 23p, Gentner 59, Serdar Tasci 90+1)
 
Sep 30: Odense BK              VfB Stuttgart                         1-2
(A.Johansson 78; Kuzmanovic 71, Harnik 86)
 
Sep 30: BSC Young Boys Bern    Getafe CF                             2-0
(Degen 11, 64)
 
Oct 21: VfB Stuttgart          Getafe CF                             1-0
(Marica 29)
 
Oct 21: BSC Young Boys Bern    Odense BK                             4-2
(Bienvenue 25, Sutter 34, Degen 61, Lulic 74 ; Utaka 48, C.Sørensen 84p)
 
Nov 04: Getafe CF              VfB Stuttgart                         0-3
(Marica 26, Gebhart 64, Harnik 76)
 
Nov 04: Odense BK              BSC Young Boys                        2-0
(H.H.Andreasen 12, 60)
 
Dec 01: Odense BK              Getafe CF                             1-1
(H.H.Andreasen 90+2; Ríos 17)
 
Dec 01: BSC Young Boys Bern    VfB Stuttgart                         4-2
(Degen 34, Sutter 78, Mayuka 81, 82; Pogrebnyak 48, Schipplock 68)
 
Dec 16: VfB Stuttgart          Odense BK                             5-1
(Gebhart 20, D.Høegh 48og, Gentner 65, Pogrebnyak 70, Marica 90; Utaka 72)
 
Dec 16: Getafe CF              BSC Young Boys Bern                   1-0
(Sardinero 15)  
 
VfB Stuttgart             6  5  0  1 16  6 15
BSC Young Boys Bern       6  3  0  3 10 10  9
Getafe CF                 6  2  1  3  4  8  7
Odense BK                 6  1  1  4  8 14  4 
 
Group I
 
Sep 16: Debreceni VSC          FK Metalist Kharkiv                   0-5
(Edmar 24, 74, Cleiton 34, Fininho 77, Valyayev 89)  
 
Sep 16: PSV Eindhoven          UC Sampdoria Genova                   1-1
(Dzsudzsák 90; Cacciatore 25)
 
Sep 30: FK Metalist Kharkiv    PSV Eindhoven                         0-2
(Dzsudzsák 27p, M.Berg 30)
 
Sep 30: UC Sampdoria Genova    Debreceni VSC                         1-0
(Pazzini 18p)
 
Oct 21: Debreceni VSC          PSV Eindhoven                         1-2
(Mijadonoski 35; Engelaar 40, Reis 66)
 
Oct 21: FK Metalist Kharkiv    UC Sampdoria Genova                   2-1
(Taison 38, Cleiton 73; Koman 32)
 
Nov 04: PSV Eindhoven          Debreceni VSC                         3-0
(Afellay 22, Reis 44, Wuytens 87)
 
Nov 04: UC Sampdoria Genova    FK Metalist Kharkiv                   0-0
 
Dec 01: Metalist Kharkiv       Debreceni VSC                         2-1
(Bódi 52og, Oleynik 88; Czvitkovics 48)
 
Dec 01 : UC Sampdoria Genova   PSV Eindhoven                         1-2
(Pazzini 45+3; Toivonen 51, 90)
 
Dec 16: Debreceni VSC          UC Sampdoria Genova                   2-0
(Kabát 48, 86)
 
Dec 16: PSV Eindhoven          FK Metalist Kharkiv                   0-0
 
PSV Eindhoven             6  4  3  0 10  3 14
FK Metalist Kharkiv       6  3  2  1  9  4 11
UC Sampdoria              6  1  2  3  4  7  5
Debreceni VSC             6  1  0  5  4 13  3 
 
Group J
 
Sep 16:FK  Karpaty Lviv        BV Borussia 09 Dortmund               3-4
(Holodyuk 44, Kopovolets 52, Kozhanov 78; Nuri Sahin 12p, Götze 27, 90, Barrios Cáceres 89)                                  
 
Sep 16: Sevilla FC             Paris Saint-Germain FC                0-1
(Nenê 76)
 
Sep 30: BV Borussia 09 Dortmund Sevilla FC                           0-1
(Cigarini 45)
 
Sep 30: Paris Saint-Germain FC FK Karpaty Lviv                       2-0
(Jallet 4, Nenê 20)
 
Oct 21: BV Borussia 09 Dortmund Paris Saint-Germain FC               1-1
(Sahin 50p; Chantome 87)
 
Oct 21: FK Karpaty Lviv        Sevilla FC                            0-1
(Kanouté 34)
 
Nov 04: Paris Saint-Germain FC BV Borussia 09 Dortmund               0-0
 
Nov 04: Sevilla FC             FK Karpaty Lviv                       4-0
(Alfaro 9, 42, Cigarini 31, Negredo 51)
 
Dec 02: BV Borussia 09 Dortmund FK Karpaty Lviv                      3-0
(Kagawa 5, Hummels 49, Lewandowski 89)
 
Dec 02: Paris Saint-Germain FC FC Sevilla FC                         4-2
(Bodmer 17, Hoarau 20, 47, Nene 45; Kanouté 32, 36)
 
Dec 15: FK Karpaty Lviv        Paris Saint-Germain FC                1-1
(Fedetskiy 45; Luyndula 39)
 
Dec 15: Sevilla FC             BV Borussia 09 Dortmund               2-2
(N’Dri 31, Kanouté 39; Kagawa 4, Subotic 49)
 
Paris Saint-Germain FC    6  3  3  0  9  4 12
Sevilla FC                6  3  1  2 10  7 10
BV Borussia 09 Dortmund   6  2  3  1 10  7  9
FK Karpaty Lviv           6  0  1  5  4 15  1 
 
Group K
 
Sep 16: Liverpool FC           FC Steaua București                   4-1
(J.Cole 1, N’Gog 55p, 90+1, Leiva 81; Tănase 14)
 
Sep 16: SSC Napoli             FC Utrecht                            0-0
 
Sep 30: FC Utrecht             Liverpool FC                          0-0
 
Sep 30: FC Steaua București    SSC Napoli                            3-3
(Cribari 10og, Tănase 11, Kapetanos 16; Vitale 44, Hamsik 73, Cavani 90+8)
 
Oct 21: FC Utrecht             FC Steaua București                   1-1
(Duplan 60; Schut 75og)
 
Oct 21: SSC Napoli             Liverpool FC                          0-0
 
Nov 04: Liverpool FC           SSC Napoli                            3-1
(Gerrard 75, 88p, 89; Lavezzi 28)
 
Nov 04: FC Steaua București    FC Utrecht                            3-1
(Gardos 29, Stancu 52, 53; Mertens 33)
 
Dec 02: FC Utrecht             SSC Napoli                            3-3
(van Wolfswinkel 6, 28p, Demouge 35; Cavani 5, 42, 70p)
 
Dec 02: FC Steaua București    Liverpool FC                          1-1
(Bonfim 61; Jovanovic 19)
 
Dec 15: SSC Napoli             FC Steaua București                   1-0
(Cavani 90+2)
 
Dec 15: Liverpool FC           FC Utrecht                            0-0
 
Liverpool FC              6  2  4  0  8  3 10
SSC Napoli                6  1  4  1  8  9  7
FC Steaua București       6  1  3  2  9 11  6 
FC Utrecht                6  0  5  1  5  7  5
 
Group L
 
Sep 16: Beşiktaş JK İstanbul   PFK CSKA Sofia                        1-0
(Ernst 90)                                     
 
Sep 16: FC Porto               SK Rapid Wien                         3-0
(Rolando 26, Falcao 65, Micael 77)
 
Sep 30: PFK CSKA Sofia         FC Porto                              0-1
(Falcao 16)
 
Sep 30: SK Rapid Wien          Beşiktaş JK İstanbul                  1-2
(Kavlak 51; Holosko 55, Bobo 63)
 
Oct 21: Beşiktaş JK İstanbul   FC Porto                              1-3
(Bobo 90+1; Falcao 26, Hulk 59, 78)
 
Oct 21: PFK CSKA Sofia         SK Rapid Wien                         0-2
(Vennegoor of Hesselink 28, S.Hoffman 32)
 
Nov 04: FC Porto               Beşiktaş JK İstanbul                  1-1
(Falcao 36p; Nihat Kahveci 61)
 
Nov 04: SK Rapid Wien          PFK CSKA Sofia                        1-2
(Salihi 56p; Yanchev 50, Marquinhos 65) 
 
Dec 02: PFK CSKA Sofia         Beşiktaş JK İstanbul                  1-2
(Sheridan 79; Zapotocny 64, Holosko 64)
 
Dec 02: SK Rapid Wien          FC Porto                              1-3
(Trimmel 39; Falcao 42, 86, 88)
 
Dec 15: Beşiktaş JK İstanbul   SK Rapid Wien                         2-0
(Ricardo Quaresma 32, Ernst 45)
 
Dec 15: FC Porto               PFK CSKA Sofia                        3-1
(Otamendi 23, Micael 55, James Rodríguez 90+2; Borislavov Delev 48)
 
FC Porto                  6  5  1  0 14  4 16
Beşiktaş JK İstanbul      6  4  1  1  9  6 13
PFK CSKA Sofia            6  1  0  5  4 10  3 
SK Rapid Wien             6  1  0  5  5 12  3
 
 
Intermediate Round (Feb 17 and 24)
 
AS Aris Thessaloniki           Manchester City FC             0-0     0-3
(Dzeko 7, 12, Touré 75)               
 
Sport Lisboa e Benfica         VfB Stuttgart                  2-1     2-0
(Cardozo 70, Jara 81; Harnik 21)
(Salvio 31, Cardozo 78)
 
SSC Napoli                     Villarreal CF                  0-0     1-2
(Hamsik 17; Nilmar 43, G.Rossi 45+2)
 
RSC Anderlecht                 AFC Ajax Amsterdam             0-3     0-2
(Alderweireld 32, C.Dannemann Eriksen 59, El Hamdaoui 67)
(Sulejmani 11, 17)
 
KKS Lech Poznań SA             Sporting Clube de Braga        1-0     0-2
(Rudnevs 72)
(Alan 8, Lima 36)
 
Beşiktaş JK İstanbul           FK Dynamo Kyiv                 1-4     0-4
(Racardo Quaresma 37; Vukojevic 27, Shevchenko 50, Yussuf 56, Husyev 90p)
(Vokojevic 3, Yarmolenko 55, Husyev 64, Shevchenko 74)
 
FK BATE Barysaw                Paris Saint-Germain FC         2-2     0-0
(Bressa 16, Hardzeichuk 81; Mevlüt Erdinç 30, Luyindula 89)
 
FK Rubin Kazan                 FC Twente Enschede             0-2     2-2
(De Jong 77, Wisgerhof 88)
(Ansaldi 22, Noboa 24; T.Janssen 45, Douglas 47)
 
AC Sparta Praha                Liverpool FC                   0-0     0-1
(Kuijt 86)
 
FC Basel 1893                  FK Spartak Moskva              2-3     1-1
(Frei 36, Dreller 41; D.Kombarov 61, Dzyuba 70, Ananidze 90+2)
(Chipperfield 15; McGeady 90)
 
BSC Young Boys Bern            FK Zenit Sankt-Peterburg       2-1     1-3
(Lulic 46, Mayuka 90+4; Lombaerts 20)
(Jemal 21; Lazovic 41, Semak 52, Shirokov 76)
 
Sevilla FC                     FC Porto                       1-2     1-0
(Kanouté 65; Rolando 58, Freddy Guarín 85)
(Luís Fabiano 71)
 
OSC Lille Métropole            PSV Eindhoven                  2-2     1-3
(Gueye 6, Túlio 31; Bouma 83, Toivonen 84)
(Frau 22; Dzsudzsák 55, Lens 67, Marcelo 73)
 
PAOK Thessaloniki              PFK CSKA Moskva                0-1     1-1
(Necid 29)
(Muslimovic 67; Ignashevich 80)
 
Metalist Kharkiv               TSV Bayer 04 Leverkusen        0-4     0-2
(Derdiyok 22, Castro 72, Sam 90, 90+2)
(Rolfes 47, Ballack 70)
 
Rangers FC Glasgow             Sporting CP Lisboa             1-1     2-2
(Whittaker 66; Fernández 89)
(Diouf 20, Edu 90; Pedro mendes 42, Djaló 83)
 
1/8 Finals (Mar 10 and 17)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        Villarreal CF                  2-3     1-2
(Kadlec 33, Castro 72; G.Rossi 42, Nilmar 70, 90+4)
(Rodríguez 82og; Santi Cazorla 33, G.Rossi 61)
 
Sporting Clube de Braga        Liverpool FC                   1-0     0-0
(Alan 18p)
 
PFK CSKA Moskva                FC Porto                       0-1     1-2
(Freddy Guarín 70)
(Tosic 29; Hulk 1, Freddy Guarín 24)
 
PSV Eindhoven                  Rangers FC Glasgow             0-0     1-0
(Lens 13)
 
AFC Ajax Amsterdam             FK Spartak Moskva              0-1     0-3
(Alex 57)
(D.Kombarov 21, Welliton 30, Alex 54)
 
Sport Lisboa e Benfica         Paris Saint-Germain FC         2-1     1-1
(Maxi Pereira 42, Jara 81; Luyindula 14)
(Gaitan 27; Bodmer 35)
 
FK Dynamo Kyiv                 Manchester City FC             2-0     0-1
(Shevchenko 25, Husyev 77)
(Kolarov 39)
 
FC Twente Enschede             FK Zenit Sankt-Peterburg       3-0     0-2
(de Jong 25, 90+2, Landzaat 56)
(Shirokov 16, Kerzhakov 37)
 
1/4 Finals (Apr 07 and 14)
 
FC Porto                       FK Spartak Moskva              5-1     5-2
(Falcao 37, 84, 90+2, Varela 65, Maicon 70; K.Kombarov 71)
(Hulk 28, C.Rodríguez 52, Falcao 54, Micael 89; Dzyuba 52, Ari 72)
 
Sport Lisboa e Benfica         PSV Eindhoven                  4-1     2-2
(Aimar Giordano 37, Salvio 45, 52, Saviola 90+4; Labyad 80)
(Luisao 45, O.Cardozo 63p; Dzsudzsak 17, Lens 25)
 
Villarreal CF                  FC Twente Enschede             5-1     3-1
(Marchena 22, Borja Valero 43, Nilmar 45+1, 80, G.Rossi 55; Janko 90+1)
(G.Rossi 59p, Rubén 84p, Cani 89; Bajrami 32)
 
FK Dynamo Kyiv                 Sporting Clube de Braga        1-1     0-0
(Yarmolenko 6; Vukojevic 13og)
 
1/2 Finals (Apr 28 and May 5)
 
Sport Lisboa e Benfica         Sporting Clube de Braga        2-1     0-1
(Jardel 50, Cardozo 59; Vandinho 53)
(Custódio 19)
 
FC Porto                       Villarreal CF                  5-1     2-3
(Falcao 49p, 67, 75, 90, Freddy Guarín 61; Cani 45)
(Hulk 40, Falcao 48; Cani 17, Capdevila 75, G.Rossi 80p)
 
 
Final (May 18, Dublin Aviva Stadium)
 
FC Porto                       Sporting Clube de Braga        1-0
 
Falcao 44
 
FC Porto                                             Sporting Clube de Braga
 
Helton                                               Artur Moraes 
Rolando                                              Alberto Rodríguez
Cristian Săpunaru                                    (Kaká 46)
Nicolás Otamendi                                     Paulão
Álvaro Pereira                                       Miguel Garcia
Freddy Guarín                                        Sílvio
(Fernando Belluschi 73)                              Custódio
João Moutinho                                        Hugo Viana
Fernando                                             (Márcio Mossoró 46)
Radamel Falcao                                       Vandinho
Hulk                                                 Paulo César
Silvestre Varela                                     Lima
(James Rodríguez 79)                                 (Albert Meyong 66)
                                                     Alan
 
André Villas-Boas POR                                Domingos Paciência POR
 
 
Referee: Carlos Velasco Carballo (SPA)