UEFA Cup 2007-08

 
First Qualifying Phase (Jul 18 and Aug 2)
 
FK Buducnost Podgorica         HNK Hajduk Split                      1-1     0-1
(Šćepanović 59; Hrgović 28)
(Damjanović 46)        
 
AS Omonoia Lefkosia            FK Rudar Pljevlje                     2-0     2-0
(Kajafas 43, Chaili 46)
(Mguni 34, Ricardo Sousa 75)
 
NK Slaven Belupo Koprivnica    KS Teuta Durrës                       6-2     2-2
(Posavec 18p, Šehić 29, 47, Vručina 60, 82, Bošnjak90; Xhafaj 10, Brahja)
(Kresinger 65, Vručina 70; Kuli 45, 75)
 
FK Bežanija Novi Beograd       KS Besa Kavajë                        2-2     0-0
(Đalović 37, Ġurovski 57p; Ishaka Salihu, Elokan 90)
 
Sliema Wanderers FC            FK Litex Lovech                       0-3     0-4
(Popov 22,56, Beto 53)
(Boudarène 29, Beto 49,60, Popov 59)
 
FK Vojvodina Novi Sad          Hibernians FC Paola                   5-1     2-0
(Despotović 21, 42, 89p, Đurić 60, Kačar 84; Doffo 86p)
(A.Xuereb 31og, Despotović 63)
 
FC Santa Coloma                MK Maccabi Tel Aviv                   1-0     0-4
(Juli Fernández 57)
(Kamanam 12, 70, Mesika 25, Shivhon 63)
 
NK Široki Brijeg               NK Koper                              3-1     3-2
(Celson 24, 33, Ronelle 44; Viler 8)
(Karoglan 17, Božič 25og, Ricardo Gomes 36; Volaš 33, Mejač 77)
 
FK Vardar Skopje               Anorthosis Ammokhostos                0-1     0-1
(Deyanov 88)
(Žlogar 53)
 
ND Gorica                      FK Rabotnički Skopje                  1-2     1-2
(Matavz 83; Šuler 79og, Velkoski 90+1)
(Demirović 85p; Velkoski 45, Demiri 69)
 
HSK Zrinjski Mostar            FK Partizan Beograd                   1-6     0-5
(Matko 68; Lamina 32, 60, 63, Maletić 40, Jovetić 48, Lazetić 80)
(Maletić 4, Moreira 32, Jovetić 37,51, 71)
 
FK Partizan disqualified by UEFA Jury
 
FC ViOn Zlaté Moravce          FK Almaty                             3-1     1-1
(Gibala 51, 78, Greguška 71; Larin 82)
(Černák 78; Irismetov 56)
 
MTK Budapest FC                Mika FA Yerevan                       2-1     0-1
(Pintér 20, Urban 57; Cléber 45)
(Adamyan 26)
 
MKT-Araz FK İmışli             KS Dyskobolia Grodzisk W.             0-0     0-1
(Kłodawski 88)         
 
PGE GKS Bełchatów              SK Ameri Tbilisi                      2-0     0-2 (4-2p)
(Pietrasiak 51,82)
(Tanashvili 42, Davitashvili 46)
 
FC Artmedia Petržalka          FC Zimbru Chișinău                    1-1     2-2
(Ďurica 21p; Zhdanov 70p)
(Guédé 73, Borbély 90; Kovalchuk 32, Zhdanov 59p)
 
Banants FA Yerevan             BSC Young Boys Bern                   1-1     0-4
(Kakosyan 68; Mangane 17)
(João Paulo 11, 41, Tiago 21, Schneuwly 58)
 
FC Nistru Otaci                Budapesti Honvéd FC                   1-1     1-1   (4-5p)
(Malitskyy 29; Guie-Guie 51)
(Mekang 50; Guie-Guie 14)
 
SV Ried-im-Innkreis 1912       Neftçi PFK Bakı                       3-1     1-2
(Drechsel 2, Brenner 87, Salihi 90+1; Əliyev 14)
(Salihi 85; Subašić 14, Sadıqov 21)
 
SK Dinamo Tbilisi              FC Vaduz                              2-0     0-0
(Merebashvili 66p, Akiremy Owondo 72)  
 
FK Aqtöbe                      SV Mattersburg                        1-0     2-4
(Khayrullin 85)
(Bogomolov 71, Kosolapov 77; Jancker 22, Wagner 62, Csizmadia 67, Kovrig 90+2)
 
B36 Tórshavn                   Panevėžio  Ekranaszys                  1-3     2-3
(I.Højsted 41; Lukšys 11, Paulauskas 45, Pogreban 67)
(Midjord 85, Benjaminsen 86p; Šidiauskas 51, Lukšys 77, 87)
 
SP Libertas Borgo Maggiore     Drogheda United FC                    1-1     0-3
(Pari 77; Zayed 44)
(Keegan 11,48, Byrne 57)
 
Rhyl FC                        FC Haka Valkeakoski                   3-1     0-2
(Moran 26, Hunt 36, Garside 47; Lehtinen 15)
(Innanen 63, Popovic 65)              
 
Carmarthen Town AFC            SK Brann Bergen                       0-8     3-6
(R.Winters 8,30,45, T.Helstad 17,28, K.Ö.Sigurðsson 70, J.G.Solli 83, Á.S.Björnsson 90+1)
(Thomas 36, Hicks 47, 90; P.V.Moen 9, Á.S.Björnsson 19, R.Winters 27, 32, K.Ö.Sigurðsson 56, E.Hanstveit 57)
 
FC Flora Tallinn               Vålerenga Fotball Oslo                0-1     0-1
(R.Lange 31)
(M.Berre 90)
 
MyPA Analjankoski              EB/Streimur Eiði                      1-0     1-1
(Hyyrynen 11)
(Kuparinen 71; Potemkin 87)           
 
Dungannon Swifs FC             Marijampolės Sūduva                   1-0     0-4
(McCalliser 17)
(Grigas 29, Urbšys 50, 55, 84)
 
SK Lillestrøm                  EN Käerjéng 93                        2-1     0-1
(O.Occean 19, A.Sundgot 45p; P.S.Andersen 45og)
(Boulahfari 49)
 
HFK Metalurgs Liepāja          FK Dynama Brest                       1-1     2-1
(Antônio 5; Sokal 77)
(Kruglyak 41, Karlsons 48; Sokal 47)
 
Helsingborgs IF                FC Trans Narva                        6-0     3-0
(R.Omotoyossi 28, A.Dahl 30, H.Larsson 59,64, O.Karekesi, C.Andersson 84)
(E.Wahlstedt 18, F.Svanbäck, M.R.Unkuri 76)
 
Keflavík ÍF                    FC Midjylland Herning                 3-2     1-2
(G.Steinarsson 27, M.Troest 34og, S.Samuelsen 57; S.Dadu 9, K.Afriye 20)
(B.Sigurðsson 24; S.Busk Poulsen 67, S.Dadu 73)              
 
BK Häcken Göteborg             KR Reykjavík                          1-1     1-0
(M.Heden 12; G.Pétursson 69)
(Paulinho Guerreiro 83)
 
St.Patrick’s Athletic FC IRL  Odense BK                              0-0     0-5
(H.Andreasen 20, K.Christensen 29, 73, J.Borring 45, P.Nymann 89)
 
HJK Helsinki                   FC Etzella Ettelbrück                 2-0     1-0
(D.Bah 24, S.Sorsa 90+1)
(Fernandes 26og)
 
Glentoran FC Belfast           AIK Solna                             0-5     0-4
(Wílton Figueiredo 21, 62, L.Valdemarín 68, K.Stephenson, D.Johnson)
(G.Özkan 7, P.R. Bojent (born Karlsson) 24, A.Gerndt, D.Johnson)
 
FC Skonto Rīga                 FK Dynama Minsk                       1-1     0-2
(Pereplotkins 27; Rák 11)
(Rák 57, 74)
 
Second Qualifying Phase (Aug 16 and 30)
 
FK Lokomotiv Sofia            FC Oțelul Galați                       3-1     0-0
(Davtchev 19, Baldovaliev 62, Đilas 84; Semeghin 74)
 
FC CFR 1907 Cluj               Anorthosis Ammochostos                1-3     0-0
(Trică 70p; Žlogar 42, Boaventura 49, Sosin 60)
 
FK Rabotnicki Kometal Skopje   HSK Zrinjski Mostar                   0-0     2-1
(Milisavljević 33, Stanišić 90+2; Ivanković 36)
 
NK Slaven Belupo Koprivnica    Galatasaray SK İstanbul               1-2     1-2
(Posavec 13p; Ayhan Akman 42, Volkan Yaman 72)
(Poljak 36p; Ümit Karan 10, Hakan Şükür 37)
 
UD Leiria                      MK Maccabi Netanya                    0-0     1-0
(N’Gal 84)
 
HNK Hajduk Split               UD Sampdoria Genova                   0-1     1-1
(Campagnaro 44)
(Hrcgović 83; Montella 31p)
 
UN Käerjéng                    Standard Club de Liège                 0-3     0-1
(Mbokani 58, Witsel 80, 85)
(Camargo 89)
 
Hammarby IF FF Stockholm       Fredrikstad FK                        2-1     1-1
(Paulinho Guará 35, Castro-Tello 51 R.Kvisvik 75)
(S.Eguren 90p; J.A.Bjørkøy 85)
 
HJK Helsinki                   Aab Aalborg                           2-1     0-3
(Samura 15, 55; K.Risgård 37)
(T.Enevoldsen 6, A.Johansson 25, J.Curth 41)
 
Panevėžio  Ekranas              Vålerenga IF Oslo                     1-1     0-6
(Bička 45p; F.Dos Santos 77)
(C.Grindheim 5, 45, J.Sørensen 43, J.Horn 67, J.A.Storbæk 81, K.Brix 90)
 
Dunfermline Athletic FC        BK Häcken Göteborg                    1-1     0-1
(J.Hamilton 1; J.Henriksson 57)
(A.Skúlason 28)
 
SK Brann Bergen                Marijampolės Sūduva                   2-1     3-4
(Á.S.Björnsson 24, R.Winters 48; Negreiros 56p)
(P.V.Moen 37, A.S.Bjørnsson 45, J.G.Solli 57, E.Huseklepp 63; Urbšys 46, Maciulevičius 78, Otávio Augusto 84)
 
FC Haka Valkeakoski            FC Midtjylland Herning                1-2     2-5
(Parviainen 50; F.Kristensen 13, 43)
(Popovich 31, Kauppila 72; D.Flinta 14, D.Olsen 25, S.Dadu 32, M.Troest 67, T.Røll 81)
 
FK Dynama Minsk                Odense BK                             1-1     0-4
(Putilo 73; U.Laursen 90)
(D.Nielsen 38, 55; J.Absalonsen 76, 79)
 
FK Austria Wien                FK Jablonec                           4-3     1-1
(Ertl 9, Kuljić 21, 66, Lasnik 47; Zelenka 28, 35, Baranek 76)
(Y.Sariyar 35; Rilke 83)
 
FC ViON Zlaté Moravce          FK Zenit Sankt-Peterburg              0-2     0-3
(E.Bjørnstad Hagen 38, Ionov 90)
(Pogrebnyak 11, I.Maksimov 62, D.Kim 71)
 
SK Dinamo Tbilisi             SK Rapid Wien                          0-3     0-5
(Fabiano 21, Hofmann 39, Bazina 54)
(Bazina 30, Bilić 55, S.Hofmann 60, 76p, Kavlak 75)
 
MyPA Anjalankoski              Blackburn Rovers FC                   0-1     0-2
(Santa Cruz 5)
(Bentley 48, Roberts 90)
 
Drogheda United FC             Helsingborgs IF                       1-1     0-3
(Zayed 54; H.Larsson 34)
(A.Jakobsson 51, Omotoyossi 68, Karekesi 90)
 
FHK Liepāja Metalurgs          AIK Solna                             3-2     0-2
(Karlsons 12, Ivanovs 44, Tamošauskas 80; Ivanovs 49og, Valdemarín 61)
(Wílson Figueiredo 43, 84)
 
SV Ried-im-Inkreis 1912        FC Sion                               1-1     0-3
(Dospel 68; Saborio 90)
(Obradović 40, Zakrzewski 44, Domínguez 47)
 
Mika FA Yerevan                FC Artmedia Petržalka                 2-1     0-2
(Shahgeldyan 8, Alex 80; Fodrek 66)
(Obžera 5, 71)
 
FK Dnipro                      PGE GKS Bełchatów                     1-1     4-2
(Nazareno 80; Ujek 16)
(Kravchenko 6, Shelayev 32, Samodin 33, Kornilenko 39; Stolarczyk 10p, Nowak 21)
 
Budapesti Honvéd FC            Hamburger SV                          0-0     0-4
(Guerrero 10, 39, Smiljanić 50og, Choupo-Moting 90)
 
Young Boys BSC Bern            Racing Club de Lens                   1-1     1-5
(Tiago 70; Monterrubio 74)
(Varala 31; Dindane 12, 54, Akalé 15, Carrière 67, Feindouno 88)
 
FK Tobyl Qostanay              KS Dyskobolia Grodzisk W.             0-1     0-2
(Muszalik 2)
(Sikora 5, 19)
 
KS Besa Kavajë                 FK Litex Lovech                       0-3     0-3
(I.Popov 13, 20, Beto 32)
(Genchev 12, Beto 68, Tomé 79)
 
MK Maccabi Tel Aviv            Erciyesspor Kulübü Kayseri            1-1     1-3
(Kamanan 42; İIhan Özbay 5)
(İIhan Özbay 7, Köksal Yedek 15, Alaattin Öztekin 72)
 
Club Atlético de Madrid       FK Vojvodina Novi Sad                  3-0     2-1
(Maxi Rodríguez 36, Forlán 61, Agüero 70)
(Luis García 54, Raul García 74; Buač 39)
 
NK široki Brijeg               MK Hapoel Tel Aviv                    0-3     0-3
(Abedi 14, Asulin 32, Gabriel Santos 74)
(Asulin 41, Badir 53, Natcho 74)
 
AS Omonoia Lefkosia            FK CSKA Sofia                         1-1     1-2
(Kaiafas 14; Claudinei 1)
(Kakoyiannis 8; Claudinei 17, Chilikov 90)
 
FC Basel 1893                  SV Mattersburg                        2-1     4-0
(Ergić 24, Caicedo 54; Nakata 20og)
(Caicedo 21, Ergić 36, Streller 40, Carlitos 52)
 
First Round (Sep 20 and Oct 4)
 
FK Spartak Moskva              Häcken BK Göterborg                   5-0     3-1
(Pavlyuchenko 6, 13, 19, Welliton 56, Titov 57)
(Titov 7, Bazhenov 80, Dzyuba 90; J.Henriksson 84)
 
AE Larisa                      Blackburn Rovers FC                   2-0     1-2
(Bakayoko Sela 31, Cleyton 33)
(Cleyton 17; Derbyshire 45p, Warnock 51)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        UD Leiria                             3-1     2-3
(Kießling 19, 78, Rolfes 32; João Paulo 29)
(Papadopoulos 11, Kießling 87; Cadu 3, João Paulo 13, Laranjeiro 90)
 
KS Dyskobolia Grodzisk W.      FC Crvena zvezda Beograd              0-1     0-1
(Basta 19)
(Castillo 42)
 
AEK Athina                     FC Salzburg                           3-0     0-1
(Geraldo 3, Rivaldo 58, Kone 82)
(Lokvenc 19)
 
FC Tampere United              FC Girdondins de Bordeaux             2-3     1-1
(Wiss 7, Petrescu 68; Cavenaghi 47, 90, Micoud 90)
(Ojanperä 51; Chamakh 50)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       Royal Standard de Liège               3-0     1-1
(Arshavin 38, 60, Kim 86)
(Pogrebnyak 81; Onyewu 35)
 
FK Mladá Boleslav              US Città di Palermo                   0-1     1-0 aet (4-2p)
(Janković 90)
(Sedláček 90+3)
 
HNK Dinamo Zagreb              AFC Ajax Amsterdam                    0-1     3-2 aet
(Rommendahl 62)
(Modrić 34p, Mandžukić 94, 96; Huntelaar 101, 120)
 
FC Sochaux-Montbéliard         PAE Panionios GS Smyrni-Athina        0-2     1-0
(Djebbour 27, D.Fernández 54)
(Kumordzi 53og)
 
FC Bayern München              AS „Os Belenenses“ Lisboa             1-0     2-0
(Toni 34)
(Toni 60, Hamit Altıntop 67)
 
BK Brann Bergen                Club Brugge  KV                       0-1     2-1
(Sterchele 85)
(T.Helstad 14, R.Winters 39; Clement 76)
 
Hammarby IF FF Stockhom        Sporting Club de Braga                2-1     0-4
(P.Andersson 49, 65; Liz 58)
(Wender 46, Jorginho 68, Linz 80p, Castanheira 90)
 
FC Dinamo 1948 București       Elfsborg IF Borås                     1-2     1-0
(C.I.Niculescu 8; Keene 12, 31)
(Dănciulescu 31p)
 
FK Lokomotiv Sofia             Stade Rennais FC                      1-3     2-1
(Davtchev 50; Leroy 38, 90, Cheyrou 73)
(Antunović 37, 41; Marveayx 25)
 
FC Midtjylland Herning         FK Lokomotiv Moskva                   1-3     0-2
(Babatunde 30; Samedov 61, Blyaletdinov 70, Sychev 90)
(Bilyaletdinov 10, Maminov 15)
 
FK Sarajevo                    FC Basel 1893                         1-2     0-6
(S.Milosević 90; Carlitos 11, Ergić 63)
(Carlitos 9, 10, Streller 19, 29, Huggel 75, Caicedo 90)
 
FK Rabotnički Kometal Skopje   Bolton Wanderers FC                   1-1     0-1
(Milisavljević 53; Méïté 84)
(Anelka 68)
 
FC Artmedia Petržalka          Panathinaikos AO Athina               1-2     0-3
(Urbánek 47; D.Papadopoulos 62p, N’Doye 90)
(D.Papadopoulos 44p, 45, 74p)
 
FC Sion                        Galatasaray SK İstanbul               3-2     1-5
(Domínguez 7, Vanczák 10, Song 32og; Lincoln 39, Linderoth 67)
(Nwaneri 88; Ümit Karan 22, 28, Lincoln 36, Turan Arda 67, I.Bouzid 90)
 
AC Sparta Praha                Odense BK                             0-0     0-0 (4-3p)
 
GS Aris Thessaloniki           Real Zaragoza CD                      1-0     1-2
(A.Papadopoulos)
(Javito 63; Oliveira 19, Sergio García 75)
 
FC Groningen                   ACF Fiorentina                        1-1     1-1 (3-4p)
(Lovre 26; Semioli 66)
(Nevland 56; Mutu 59)
 
Toulouse FC (new)              PFK CSKA Sofia                        0-0     1-1
(Gignac 90; Claudinei 65p)
 
RSC Anderlecht                 SK Rapid Wien                         1-1     1-0
(Niyazı Serhat Akın 11; Hofmann 82)
(Niyazı Serhat Akın 23)
 
Club Atlético de Madrid        Erciyesspor Kulübü Kayseri            4-0     5-0
(Mista 12, Forlán 17, Luis García 82, 90)
(Agüero 6, 43, Jurado 13, Maxi Rodríguez 53p, Forlán 79)
 
FK Austria Wien                Vålerenga IF Oslo                     2-0     2-2
(Kuljić 41, Lasnik 62)
(Kuljić 22, Ačimovič 90; Freddy Dos Santos 51, T.Holm 87)
 
1.FC Nürnberg               AFC Rapid București                      0-0     2-2
(Kluge 22, Misimović 55; Césinha 15, Lazăr 90)
 
UC Sampdoria Genova            AaB Aalborg                           2-2     0-0
(Del Vecchio 18, Bellocci 58; Prica 19, Johansson 54)
 
SC Heerenveen                  Helsingborgs IF                       5-3     1-5
(Bradley 20, 60, Sibon 30, 34, Bach Bak (Bak Nielsen) 54; H.Larsson 53, 70p, Omotoyassi 57)
(Sibon 89; H.Larsson 19, A.Dahl 37,Omotoyossi 45, 80, Makondele 51) 
 
MK Hapoel Tel Aviv             AIK Solna                             0-0     1-0
(Oved 63)
 
FC Empoli                      FC Zürich                             2-1     0-3
(Piccolo 41, Antonimi 48p; Alphonse 74)
(Kollar 37, Abdi 78, Alphonse 82)
 
Everton FC Liverpool           Metalist Kharkiv                      1-1     3-2
(Lescott 24; Edmar 78)
(Lescott 48, McFadden 72, Anichebe 88; Edmar 21, Mahdoufi 52)
 
Getafe CF                      FC Twente Enschede                    1-0     2-3 aet
(Uche 90)
(Belenguer 101, Granero 103; Wielaert 39, Engelaar 117, Zomer 120)
 
Tottenham Hotspur FC London    Anorthosis Ammochostos                6-1     1-1
(Kaboul 5, Dawson 40, Keane 42, Bent 43, Defoe 65, 90; Žlogar 81)
(Keane 78; Fabinho 59)
 
Villarreal CF                  FK BATE Barysaw                       4-1     2-0
(Nihat Kahveci 5, 50, Senna 17, Tomasson 54; Zhawnerchyk 67)
(Cani 24, Ángel 77)
 
FC Paços de Ferreira           AZ Alkmaar                            0-1     0-0
(Pocognoli 89)
 
FK Litex Lovech                Hamburger SV                          0-1     1-3
(Castelen 75)
(R.Popov 38; Guerrero 40, 52, van der Vaart 72)
 
Racing Club Lens               FC København                          1-1     1-2 aet
(Dindane 71; M.Allbäck 5)
(Carrière 14; M.Allbäck 76, J.Grønkjær 112p)
 
Aberdeen FC                    FK Dnipro Dnipropetrovsk              0-0     1-1
(Mackei 28; Vorobiei 75)
 
Group Phase (Oct 25, Nov 8, 29, Dec 5/6, 19/20)
 
Group A
 
Oct 25: Everton FC Liverpool          AE Larisa                      3-1
(Cahill 14, Osman 50, Anichebe 85; Cleyton 65)
 
Oct 25: FK Zenit Sankt-Peterburg      AZ Alkmaar                     1-1
(Tymoshchuk 43p; Ari 20)
 
Nov 08: AE Larisa                     FK Zenit Sankt-Peterburg       2-3
(Alexandrou 58, Fotakis 63; Pogrebnyak 39, Zyryanov 71, Fatih Tekke 79)                      
 
Nov 08: 1.FC Nürnberg                 Everton FC Liverpool           0-2
(Arteta 83p, Anichebe 85)
 
Nov 29: AZ Alkmaar                    AE Larisa                      1-0
(Dembele 77)                   
 
Nov 29: FK Zenit Sankt-Peterburg      1.FC Nürnberg                  2-2
(Pogrebnyak 76, Ionov 79; Charisteas 26, Benko 83)
 
Dec 05: 1.FC Nürnberg                 AZ Alkmaar                     2-1
(Mintál 83, 85; de Zeeuw 29)                  
 
Dec 05: Everton FC Liverpool          FK Zenit Sankt-Peterburg       1-0
(Cahill 85)
 
Dec 20: AZ Alkmaar                    Everton FC Lievrpool           2-3
(Pellé 16, Jaliens 65; A.Johnson 2, Jagielka 44, Vaughan 79)                
 
Dec 20: AE Larisa                     1.FC Nürnberg                  1-3
(Kozlej 11; Sayenko 45, Mintál, 56, Charisteas 73)
 
Everton FC Liverpool      4  4  0  0  9  3 12
1.FC Nürnberg             4  2  1  1  7  6  7
FK Zenit Sankt-Peterburg  4  1  2  1  6  6  5
AZ Alkmaar                4  1  1  2  5  6  4
AE Larisa                 4  0  0  4  4 10  0
 
Group B
 
Oct 25: Panathinaikos AO Athina       Aberdeen FC                    3-0
(Goumas 11, D.Papadopoulos 73, Salpengidis 77)                       
 
Oct 25: FK Lokomotiv Moskva           Club Atlético de Madrid        3-3
(Bilyaletdinov 27, Odemwingie 61, 64; Agüero 16,85, Forlán 47)
 
Nov 08: Aberdeen FC                   FK Lokomotiv Moskva            1-1
(Diamond 27; Ivanović 45)                            
 
Nov 08: FC København                  Panthinaikos AO Athina         0-1
(N’Doye 16)
 
Nov 29: Club Atlético de Madrid       Aberdeen FC                    2-0
(Forlán 45p, Simão Sabrosa 61)                
 
Nov 29: FK Lokomotiv Moskva           FC København                   0-1
(M.Nordstrand 62p)
 
Dec 05: FC København                  Club Atlético de Madrid        0-2
(Simão Sabrosa 21, Agüero 62)         
 
Dec 05: Panathinaikos AO Athina       FK Lokomotiv Moskva            2-0
(Salpingidis 70, 74)                          
 
Dec 20: Club Atlético de Madrid       Panathinaikos AO Athina        2-1
(Luis García 74, Simão Sabrosa 90; Salpingidis 34)                   
 
Dec 20: Aberdeen FC                   FC København                   4-0
(J.Smith 47,55, M.Antonsson 70og, R.Foster 82)                       
 
Club Atlético de Madrid   4  3  1  0  9  4 10
Panathinaikos AO Athina   4  3  0  1  7  2  9
Aberdeen FC               4  1  1  2  5  6  4
FC København              4  1  0  3  1  7  3
FK Lokomotiv Moskva       4  0  2  2  4  7  2
 
Group C
 
Oct 25: Villarreal CF                 ACF Fiorentina                 1-1
(Capdevila 85; C.Vieri 49)                    
 
Oct 25: IF Elfsborg Borås             AEK Athina                     1-1
(D.Mobaeck 14; Pappas 49)
 
Nov 08: ACF Fiorentina                IF Elfsborg                    6-1
(M.Jørgensen 4, 77, C.Vieri 5, Donadel 62, P.Billeskov Krøldrup 65, Di Carmine 87; Ishizaki 41)                            
 
Nov 08: FK Mladá Boleslav             Villarreal CF                  1-2
(Mendy 90; Nihat Kahveci 33, Santi Cazorla 55)
 
Nov 29: AEK Athina                    ACF Fiorentina                 1-1
(Barzaretti 33og; Osvaldo 30)                 
 
Nov 29: IF Elfsborg Borås             FK Mladá Boleslav              1-3
(M.Svensson 32; Táborský 67, Mendy 80, Voríšek 90+1)
 
Dec 05: FK Mladá Boleslav             AEK Athina                     0-1
(Nsaliwa 46)                   
 
Dec 05: Villarreal CF                 IF Elfsborg Borås              2-0
(Tomasson 2, 51)       
 
Dec 20: AEK Athina                    Villarreal CF                  1-2
(Rivaldo 68; Mavuba 40, Tomasson 69)                 
 
Dec 20: ACF Fiorentina                FK Mladá Boleslav              2-1
(Mutu 44p, C.Vieri 67; Rajnoch 60)
 
Villarreal CF             4  3  1  0  7  3 10
ACF Fiorentina            4  2  2  0 10  4  8
AEK Athina                4  1  2  1  4  4  4
FK Mladá Boleslav         4  1  0  3  5  6  3
IF Elfsborg Borås         4  0  1  3  3 12  1
 
Group D
 
Oct 25: FC Basel 1893                 Stade Rennais FC               1-0
(Streller 55)                         
 
Oct 25: SK Brann Bergen               Hamburger SV                   0-1
(Kompany 62)
 
Nov 08: Stade Rennais FC              SK Brann Bergen                1-1
(Cheyrou 87; A.Karadas 23)                           
 
Nov 08: HNK Dinamo Zagreb             FC Basel 1893                  0-0
 
Nov 29: Hamburger SV                  Stade Rennais FC               3-0
(van der Vaart 30, Choupo-Moting 83, Zidan 90p)                      
 
Nov 29: SK Brann Bergen               HNK Dinamo Zagreb              2-1
(Ó.Ö.Bjarnason 45+4p, E.Bakke 72; Vukojević 48)
 
Dec 05: HNK Dinamo Zagreb             Hamburger SV                   0-2
(de Jong 88, Trochowski 90p)                  
 
Dec 05: FC Basel 1893                 SK Brann Bergen                1-0
(Carlitos 40)  
 
Dec 20: Hamburger SV                  FC Basel 1893                  1-1
(Olić 73; Ergić 58)                   
 
Dec 20: Stade Rennais FC              HNK Dinamo Zagreb              1-1
(M’Bia 88; Vukojević 57)
 
Hamburger SV              4  3  1  0  7  1 10
FC Basel 1893             4  2  2  0  3  1  8
SK Brann Bergen           4  1  1  2  3  4  4
HNK Dinamo Zagreb         4  0  2  2  2  5  2
Stade Rennais FC          4  0  2  2  2  6  2
 
Group E
 
Oct 25: TSV 04 Bayer Leverkusen       Toulouse FC (new)              1-0
(Kießling 35)                  
 
Oct 25: AC Sparta Praha               FC Zürich                      1-2
(Slepička 24; Kondé 38, Alphonse 62)
 
Nov 08: Toulouse FC (new)             AC Sparta Praha                2-3
(Elmander 13, Mansare 79 ; Kisel 33, 87, Došek 68)                          
 
Nov 08: FK Spartak Moskva             TSV 04 Bayer Leverkusen        2-1
(Pavlyuchenko 63p, Mozart 77p; Freier 90)                    
 
Nov 29: FC Zürich                     Toulouse FC (new)              2-0
(Tihinen 42, Raffael 67p)                     
 
Nov 29: AC Sparta Praha               FK Spartak Moskva              0-0
 
Dec 06: FK Spartak Moskva             FC Zürich                      1-0
(Titov 57)                     
 
Dec 06: TSV 04 Bayer Leverkusen       AC Sparta Praha                1-0
(M.Friedrich 71)
 
Dec 19: FC Zürich                     TSV 04 Bayer Leverkusen        0-5
(Gresko 19, Bulykin 22, 58, Barnetta 50, Kießling 80)                
 
Dec 19: Toulouse FC (new)             FK Spartak Moskva              2-1
(Santos 41, 52; Dzyuba 61p)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen   4  3  0  1  8  2  9
FK Spartak Moskva         4  2  1  1  4  3  7
FC Zürich                 4  2  0  2  4  7  6
AC Sparta Praha           4  1  1  2  4  5  4
Toulouse FC (new)         4  1  0  3  4  7  3
 
Group F
 
Oct 25: FK Crvena zvezda Beograd      FC Bayern München              2-3
(Koroman 16, Milijas 74; Klose 20, 85, Kroos 90)                     
 
Oct 25: Bolton Wanderers FC           Sporting Clube de Braga        1-1
(Diouf 66; Jailson 87)                
 
Nov 08: FC Bayern München             Bolton Wanderers FC            2-2
(Podolski 30, 49; Gardner 8, Davies 82)                              
 
Nov 08: GS Aris Thessaloniki          FK Crvena zvezda Beograd       3-0
(Papazoglou 77, 89, Koke 90)
 
Nov 29: Sporting Clube de Braga       FC Bayern München              1-1
(Linz 67; Klose 47)                   
 
Nov 29: Bolton Wanderers FC           GS Aris Thessaloniki           1-1
(Yannakopoulos 90; Toni Calvo 44)
 
Dec 06: GS Aris Thessaloniki          Sporting Clube de Braga        1-1
(Ronaldo Guiaro 26; Linz 6)                   
 
Dec 06: FK Crvena zvezda Beograd      Bolton Wanderers FC            0-1
(G.McCann 45)
 
Dec 19: Sporting Clube de Braga       FK Crvena zvezda Beograd       2-0
(Linz 11, Wender 66)
 
Dec 19: FC Bayern München             GS Aris Thessaloniki           6-0                    
(Toni 25, 38, 64,65, Lell 78, Lahm 81)                       
 
FC Bayern München            4  2  2  0 12  5  8
Sporting Clube de Braga      4  1  3  0  5  3  6
Bolton Wanderers FC          4  1  3  0  5  4  6
GS Aris Thessaloniki         4  1  2  1  5  8  5
FK Crvena zvezda Beograd     4  0  0  4  2  9  0
 
Group G
 
Oct 25: RSC Anderlecht                MK Hapoel Tel Aviv             2-0
(Frutos 38, 70)        
 
Oct 25: Tottenham Hotspur FC London   Getafe CF                      1-2
(Defoe 19; De La Red 21, Braulio 70)
 
Nov 08: MK Hapoel Tel Aviv            Tottenham Hotspur FC London    0-2
(Keane 26, Berbatov 31)                              
 
Nov 08: AaB Aalborg                   RSC Anderlecht                 1-1
(M.Lindström 86; M.Jacobsen 59og)
 
Nov 29: Getafe CF                     MK Hapoel Tel Aviv             1-2
(Pablo Hernandez 90+1p; W.Badir 5, B.Dego 31)                
 
Nov 29: Tottenham Hotspur FC London   AaB Aalborg                    3-2
(Berbatov 47, Malbranque 51, D.Bent 66; T.Enevoldsen 3, K.Risgård 38)               
 
Dec 06: AaB Aalborg                   Getafe CF                      1-2
(R.Prica 90; Pablo Hernández 11, Granero 76)                 
 
Dec 06: RSC Anderlecht                Tottenham Hotspur FC London    1-1
(Goor 60; Berbatov 71p)                              
 
Dec 19: Getafe CF                     RSC Anderlecht                 2-1
(Pablo Hernández 4, Celestini 49; Théréau 90)                        
 
Dec 19: MK Hapoel Tel Aviv            AaB Aalborg                    1-3
(Fábio Júnior; K.Risgård 27, M.Jakobsen 49p, T.Enevoldsen 66)                       
 
Getafe CF                    4  3  0  1  7  5  9
Tottenham Hotspur FC London  4  2  1  1  7  5  7
RSC Anderlecht               4  1  2  1  5  4  5
AaB Aalborg                  4  1  1  2  7  7  4
MK Hapoel Tel Aviv           4  1  0  3  3  8  3
 
Group H
 
Oct 25: FC Girondins de Bordeaux      Galatasaray SK İstanbul        2-1
(Cavegnaghi 52, Chamakh 63; S.Nonda 21p)                     
 
Oct 25: Helsingborgs IF               PAE Panionios Smyrni-Athina    1-1
(H.Larsson 83; Gundulakis 45)
 
Nov 08: Galatasaray SK İstanbul       Helsingborgs IF                2-3
(Nonda 44, 90; H.Larsson 30p, Omotoyossi 39, C.Andersson 75)                        
 
Nov 08: FK Austria Wien               FC Girondins de Bordeaux       1-2
(Kuljić 5; Chamakh 45, Wendel 88p)    
 
Nov 29: PAE Panionios Smyrni-Athina   Galatasaray SK İstanbul        0-3
(Serkan Çalik 50, Song 63p, Hakan Şükür 82)                  
 
Nov 29: Helsingborgs IF               FK Austria Wien                3-0
(Ó.I.Skúlason 47, Omotoyossi 66, 70)
 
Dec 06: FK Austria Wien               PAE Panionios Smyrni-Athina    0-1
(Majstorović 90)                      
 
Dec 06: FC Girondins de Bordeaux      Helsingborgs IF                2-1
(Chamakh 12, Jussiê 69; H.Larsson 17)                        
 
Dec 19: PAE Panionios Smyrni-Athina   FC Girondins de Bordeaux       2-3
(Djebbour 5p, Makos 19; Cavenaghi 38, Trémoulinas 74, Moimbe 86)                    
 
Dec 19: Galatasaray SK İstanbul       FK Austria Wien                0-0                    
 
FC Girondins de Bordeaux        4  4  0  0  9  5 12
Helsingborgs IF                 4  2  1  1  8  5  7
Galatasaray SK İstanbul         4  1  1  2  6  5  4
PAE Panionios GS Smyrni-Athina  4  1  1  2  4  7  4
FK Austria Wien                 4  0  1  3  1  6  1
 
Intermediate Round (Feb 13/14 and 21)
 
Aberdeen FC                    FC Bayern München                     2-2
(Walker 24, Aluko 41; Klose 29, Hamit Altıntop 54)
FC Bayern München              Aberdeen FC                           5-1
(Lúcio 13, van Buyten 36, Podolski 71, 77, van Bommel 85; Lovell 84)
 
AEK Athina                     Getafe CF                             1-1
(I.Blanco 90+3; De La Red 87)
Getafe CF                      AEK Athina                            3-0
(Granero 45, Costra 83p, Braulío 84)
 
Bolton Wanderers FC            Club Atlético de Madrid               1-0
(Diouf 74)
Club Atlético de Madrid        Bolton Wanderers FC
                       0-0
FK Zenit Sankt-Peterburg       Villarreal CF                         1-0
(Pogrebnyak 63)
Villarreal CF                  FK Zenit Sankt-Peterburg              2-1
(Franco 75, Tomasson 90; Pogrebnyak 31)
 
Galatasaray SK İstanbul        TSV Bayer 04 Leverkusen               0-0
TSV Bayer 04 Leverkusen        Galatasaray SK İstanbul               5-1
(Barbarez 11, 22, Kießling 13, Haggui 55, Schneider 60p; Barusso 86p)
 
RSC Anderlecht Bruxelles       FC Girondins Bordeaux                 2-1
(Polák 79, Mpenza 90+5; Jussiê 69p)
FC Girondins Bordeaux          RSC Anderlecht Bruxelles              1-1
(Cavenaghi 71; Chatelle 34)
 
SK Brann Bergen                Everton FC Liverpool                  0-2
(Osman 59, Anichebe 88)
Everton FC Liverpool           SK Brann Bergen                       6-1
(Aiyegbeni 36, 54, 71, A.Johnson 41,90, Arteta 70; P.V.Moen 60)
 
FC Zürich                      Hamburger SV                          1-3
(Hassli 87; Jarolím 49, Olić 67, Trochowski 77)
Hamburger SV                   FC Zürich                             0-0
 
Rangers FC Glasgow             Panathinaikos AO Athina               0-0
Panathinaikos AO Athina        Rangers FC Glasgow                    1-1
(Goumas 12; Nacho Novo 81)
 
PSV Eindhoven                  Helsingborgs IF                       2-0
(Simons 7p, Lazović 32)
Helsingborgs IF                PSV Eindhoven                         1-2
(Castán 81; Zonneveld 47, Lazović 65)
 
SK Slavia Praha                Tottenham Hotspur FC London           1-2
(Střihavka 69; Berbatov 4, Keane 30)
Tottenham Hotspur FC London    SK Slavia Praha                       1-1
(O’Hara 7; Krajčik 51)
 
Rosenborg BK Trondheim         ACF Fiorentina                        0-1
(Mutu 16)
ACF Fiorentina                 Rosenborg BK Trondheim                2-1
(Liverani 37, cacia 80; Koné 88)
 
Sporting CP Lisboa             FC Basel 1893                         2-0
(Vukčević 8, 58)
FC Basel 1893                  Sporting CP Lisboa                    0-3
(Pereirinha 2, Liédson 41, 51)
 
SV Werder Bremen               Sporting Clube de Braga               3-0
(Naldo 4, Monberg Jensen 27, Hugo Almeida 90+5p)
Sporting Clube de Braga        SV Werder Bremen                      0-1
(Klasnik 78)
 
Sport Lisboa e Benfica         1.FC Nürnberg VfL                     1-0
(Makukula 43)
1.FC Nürnberg VfL              Sport Lisboa e Benfica                2-2
(Charistea 58, Sayenko 61; Cardozo 88, Di María 90)
 
Olympique de Marseille         FK Spartak Mosvka                     3-0
(Be.Cheurou 62, Taiwo 68, Niang 79)
FK Spartak Moskva              Olympique de Marseille                2-0
(Pavlenko 39, Pavlyuchenko 88)
 
1/8 Finals (Mar 6 and 12/13)
 
RSC Anderlecht                 FC Bayern München                     0-5
(Hamit Altıntop 9, Toni 45, Podolski 57, Klose 67, Ribéry 86)
FC Bayern München              RSC Anderlecht                        1-2
(Lúcio 9; Niyazi Serhat Akın 20, Yakovenko 35)
 
Rangers FC Glasgow             SV Werder Bremen                      2-0
(Cousin 45, S.Davis 48)
SV Werder Bremen               Rangers FC Glasgow                    1-0
(Diego 58)
 
Bolton Wanderers FC            Sporting CP Lisboa                    1-1
(McCann 25; Vukčević 69)
Sporting CP Lisboa             Bolton Wanderers FC                   1-0
(Pereirinha 85)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        Hamburger SV                          1-0
(Gekas 77)
Hamburger SV                   TSV Bayer 04 Leverkusen               3-2
(Trochowski 53, Guerrero 64, van der Vaart 80; Barbarez 18, Gekas 55)
 
Sport Lisboa e Benfica         Getafe CF                             1-2
(Mantorras 76; De La Red 25, Pablo Hernández 67)
Getafe CF                      Sport Lisboa e Benefica               1-0
(Albín 78)
 
AFC Fiorentina                 Everton FC                            2-0
(Kuzmanović 70; Montolivo 81)
Everton FC                     AFC Fiorentina                        2-0 aet (2-4p)
(A.Johnson 16, Arteta 67)
 
Tottenham Hotspur FC London    PSV Eindhoven                         0-1
(Farfán 34)
PSV Eindhoven                  Tottenham Hotspur FC London           0-1 aet (6-5p)
(Berbatov 81)
 
Olympique de Marseille         FK Zenit Sankt-Peterburg              3-1
(Cissé 36, 54, Niang 47 ; Arshavin 82)
FC Zenit Sankt-Peterburg       Olympique de Marseille                2-0
(Pogrebnyak 39, 78)
 
1/4 Finals (Apr 03/10)
 
TSV Bayer 04 Leverkusen        FK Zenit Sankt-Peterburg              1-4
(Kießling 33; Arshavin 20, Pogrebnyk 53, Anyukov 61, Denisov 64]
FK Zenit Sankt-Peterburg       TSV Bayer 04 Leverkusen               0-1
  [Bulykin 18]
 
FC Bayern München              Getafe CF                             1-1
(Toni 26; Contra 90]
Getafe CF                      FC Bayern München                     3-3 aet
  [Contra 44, Casquero 91, Braulio 93; Ribéry 89, Toni 115, 120]
 
ACF Fiorentina                 PSV Eindhoven                         1-1
(Mutu 56; D.Koevermans 63)
PSV Eindhoven                  ACF Fiorentina                        0-2
  [Mutu 38, 53]
 
Rangers FC Glasgow             Sporting CP Lisboa                    0-0
Sporting CP Lisboa             Rangers FC Glasgow                    0-2
  [Darcheville 60, Whittaker 90+1]
 
1/2 Finals (Apr 24/May 01)
 
FC Bayern München              FK Zenit Sankt-Peterburg              1-1
  [Ribéry 18p; Lúcio 60og]
FK Zenit Sankt-Peterburg       FC Bayern München                     4-0
  [Pogrebnyak 4, 73, Zyrianov 39, Fayzulin 53]
 
Rangers FC Glasgow             ACF Fiorentina                        0-0
ACF Fiorentina                 Rangers FC Glasgow                    0-0 aet (2-4p)
 
Final (May 14, Manchester, ground City of Manchester)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       Rangers FC Glasgow                    2-0
 
Denisov 72, Zyryanov 90+4
 
Referee: Peter Fjödfeldt SWE
 
 
FK Zenit Sankt-Peterburg               Rangers FC Glasgow
 
Vyacheslav Malafeev                   Neil Alexander           
Ivica Križanac                        David Weir
Fatih Tekke                           Saša Papac
Andrei Arshavin                       (Ignacio Gómez Nacho Novo 77)
Radek Širl                            Barry Ferguson
Roman Shirokov                        Brahim Hemdani
Konstantin Zyryanov                   (Lee McCulloch 80)
Viktor Fayzulin                       Kevin Thompson
(Kim Dong Jin 90+3)                   Jean-Claude Darcheville
Aleksandr Anyukov                     Kirk Broadfoot
Igor Denisov                          Carlos Cuéllar
Anatoliy Tymoshchuk                   Steven Whittaker
                                       (Kris Boyd 86)
                                       Steven Davis
 
Coach: Dick Advocaat HOL               Coach: Walter Smith SCO
 
Referee: Peter Fröjfeldt (SWE)