CONFERENCE LEAGUE 2023-24

 
First Qualifying Round (13 and 20 July)
 
FK SUTJESKA NIKŠIĆ - SS COSMOS SERRAVALLE                            1-0            1-1
(Markoviċ 79)
(Krstoviċ 73; Nisi 41)
 
ALASHKERT FA YEREVAN - FK ARSENAL TIVAT                              1-1            6-1
(Ustinov 66; Montenegro 23)
(Agdon 40, 45+1, 48, Racines 74, Grigoryan 90+2, Mensah 90+5; Đorđeviċ 58)
 
FCB MAGPIES GIBRALTAR - DUNDALK FC                                   0-0            1-3
(Joe 33; Hoban 3, Martin 49, dos Santos 83og)
 
KF SHKËNDIJA ’79 TETOVË - HAVERFORDWEST COUNTY AFC                   1-0            0-1 aet (2-3p)
(Shala 47)
(Jenskins 89)
 
PYUNIK FA (II) YEREVAN - JK NARVA TRANS                              2-0            3-0
(Juričić 65, James 88)
(Dashyan 8, Juninho 14, Juričić 66)
 
NK DOMŽALE - BALŻAN YOUTHS FC                                        1-4            3-1 aet
(Kovačević 57p; Andreijć 8, Grech 44p, Olawale 53, Zerjal 90+4)
(Andre 94; Nwankwo 44, Pišek 63, Kovačević 73)
 
FK ŽELJEZNIČAR SARAJEVO - FK DYNAMA MINSK                            2-2            2-1
(Haračić 85, 90+1; Bakhar 41, Marozaw 50)
(Sachywka 44og), Krpić 78; Syadzko 64p)
 
INTER CLUB D’ESCLADES - VIKINGUR GØTA/LEIRVÍK                        2-1            1-1
(Feher 28; El haddadi 45+1; Vatnhamar 59)
(Avidreu 65; Vatnhamar 76p)
 
VALKEAKOSKEN FC HAKA - CRUSADERS FC BELFAST                          2-2            0-1
(Rogerson 33p, Fofana 36; Forsythe 22, Clarke 68)
(Heatley 73)
 
FK PANEVĖŽYS - FC MILSAMI ORHEI                                      2-2            1-0
(Čađenović 17, Smith 48; Gînsari 50p, 67)
(Keita 56)
 
FC VADUZ - FK NYOMAN HRODNA                                          1-2            1-1
(Cavegna 22; Zubovich 29, Şükürov 82)
(Golliard 86; Savitski 16p)
 
SP LA FIORITA MONTEGIARDINO - FC ZIMBRU CHIŞINĂU                     1-1            0-1
(Casolla 34; Caruntu 64)
(Dedechko 35)
 
FC PROGRÈS NIEDERKORN - SC GJILANI                                   2-2            2-0
(de Almeida 11, Matami 62; Ramadani 48p, 66p)
(Mazure-Hanus 65, Jarmouni 90+1)
 
HB TÓRSHAVN - DERRY CITY FC LONDONDERRY                              0-0            0-1
(Diallo 23)
 
FK TOBYL QOSTANAI - FC HONKA ESPOO                                   2-1            0-0
(Vukadinović 62, 75; Kaufmann 39)
 
ARARAT-ARMENIA FA YEREVAN - KF EGNATIA RROGOZHINË                    1-1            4-4 aet (4-2p)
(Alemão 36; Dwamena 90+7)
(Eza 17, Castanheida 58, Yenne 110, Junior Bueno 113; Fernando Mendeiros 36, Dwamena 108, 120+4)
 
NK MARIBOR - BIRKIRKARA FC                                           1-1            2-1
(Brnić 67p; Mbong 31)
(Jakupović 80, Skuka 88; Yankam 19p)
 
LINFIELD FC BELFAST - KF VLLAZNIA SHKODËR                            3-1            0-1
(McKee 57, 68, Scott 76; Jurić 89)
(Balaj 54)
 
RĪGA FC - K VIKINGUR REYKJAVĺK                                       2-0            0-1
(Aurélio 31, Regza 53)
(Guðjónsson 83)
 
FC DAC 1904 DUNAJSKÁ STREDA - SK DILA GORI                           2-1            0-2
(Trusa 33, Ramadan 36; Kovtalyuk 43)
(Gale 33, Alef 78)
 
SK TORPEDO KUTAISI - FK SARAJEVO                                     2-2            1-1 aet (4-2p)
(Sandokhadze 44, Bugridze 48; Renan Oliveira 47, Varešanović 52)
(Gilauri 90+1; Žiljkić 12)
 
KF TIRANA - SK DINAMO BATUMI                                         1-1            2-1
(Lushkja 90+3; Flamarion 66)
(Lushkja 28, Deliu 77; Kapanadze 90)
 
KA AKUREYRI - CONNAH’S QUAY NOMADS FC                                2-0            2-0
(Steingrimsson 60, Hafsteinsson 83)
(Hafsteinsson 16, Adalsteinsson 77)
 
MŠK ŽILINA - TALLINNA FCI LEVADIA                                    2-1            2-1
(Ďuriš 7, Myslovič 90+3p; Agyiri 51)
(Rusnák 3, Stojchevski 45+2; Agyiri 10)
 
FK MAKEDONIJA ĠORČE PETROV SKOPJE - FK RĪGAS FS                      0-1            1-4
(Ilić 34)
(Stojkoski 50; Kouadio 43, 58, Panić 68, Ilić 86)
 
KF DUKAGJINI KLINË - EUROPA FC GIBRALTAR                             2-1            3-2
(Vítor Hugo 30, Dulfiji 90+6; Vera 45+6)
(Zulfiji 23p, 79, Shala 47; Quintana 38p, Vera 87)
 
PENYBONT FC BRIDGEND - FC SANTA COLOMA                               1-1            0-2 aet
(Venables 66; Mourelo 36)
(Garrido 105+1, Novoa 119)
 
FC HEGELMANN KAUNAS - KF SHKUPI                                      0-5            0-0
(Cephas 11, 45+1, 56, 62, Queven 23)
 
F 91 DUDELANGE - SAINT-PATRICK'S ATHLETIC FC DUBLIN                  2-1            3-2
(van Lingen 24, Roemer 59; Doyle 90+3)
(van Lingen 9, 67, 90+5; Desprez 22og, Murphy 60)
 
B36 TÓRSHAVN - PAIDE LINNAMEESKOND                                   0-0            2-0 aet
(Nielsen 92, Przybylski 95)
 
GŻIRA UNITED FC - GLENTORAN FC BELFAST                               2-2            1-1 aet (14-13p)
(Wilkson 29, Borg 40; Ogedi-Uzowke 9, Marshall 48)
(Macula 67; Burns 90+13)
 
Second Qualifying Round (27 July and 3 August)
 
KKS LECH POZNAŃ SA - KAUNO ŽALGIRIS                                  3-1            2-1
(Hotić 11, Milić 41, Murawski 45+2; Fase 57)
(Marchiwiński 14, Ba Loua 90+2; Uzela 90+5)
 
FC TWENTE ENSCHEDE - HAMMARBY IF FF STOCKHOLM                        1-0            1-1 aet
(Steijn 53)
(Taha 115; Erabi 38)
 
FC VIKTORIA PLZEŇ - KF DRITA GJILANI                                 0-0            2-1
(Durosimni 76, Jrka 90+23p; Krasiqi 90+2)
 
PFK CSKA SOFIA - ACS SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE                       0-2            0-4
(Rondón 68, Varga 81)
(Matei 19p, Aganović 70, Varga 90, Alimi 90+5p)
 
PAOK THESSALONIKI - MK BEITAR YERUSHALÁYIM                           0-0            4-1
(Gotlieb 12og, Thomas 45+1, Thomas 90+2og, Konstantelias 90+6; Friday)
 
DJURGÅRDENS IF STOCKHOLM - FC LUZERN                                 1-2            1-1
(Lofgren 5; Ademi 29, Kadák 82)
(Asoro 45+6; Burch 27)
 
FC CFR 1907 CLUJ - ADANA DEMIRSPOR KULÜBÜ                            1-1            1-2
(Jefté 6; Stambouli 77)
(Mogos 68p; Akintola 43, Ndiaye 90+4)
 
APOEL LEFKOSIA – FK VOJVODINA NOVI SAD                               2-1            2-1
(Kvilitaia 32, Dvali 65; Zukić 56)
(Sarfo 27, Efrem 74p; Zukić 37)
 
FK BODØ/GLIMT - BOHEMIANS PRAHA 1905                                 3-0            4-2
(Grønbæk 44, Pellegrino 50, Espejord 90+2)
(Sørli 22, Moumbagna 42, Grønbæk 78, Sørensen 87; Matoušek 26, Křapka 55)
 
CLUB BRUGGE KV – AGF AARHUS                                          3-0            0-1
(Buchanan 10, Rits 48, Vettesen 76)
(Beijmo 3)
 
MK MACCABI TEL AVIV - CS PETROCUB HÎNCEŞTI                           3-0            2-0
(Biton 13, Zahavi 63, Peretz 90+4)
(Guiagon 90+1, Peretz 90+3)
 
NK CELJE - VITÓRIA SC GUIMARÃES                                      3-4            1-0 aet (4-2p)
(Bobičanec 1, Matko 59, Edmilson 90+6; Jota Silva 25, André Silva 35, Amaro 70, Nogueira 80)
(Bajde 65)
 
FK ORDABASY SHYMKENT – LEGIA WARSZAWA SA                             2-2            2-3
(Sadovski 13, Mbodj 48; Pekhart 63, Kramer 86)
(Wszolek 18, Ribeiro 42, Pekhart 71; Sadovski 57, Maliy 84)
 
FK CSKA 1948 SOFIA - FC FCSB BUCUREȘTI                               0-1            2-3
(Coman 28)
(Pedrinho 49, Daskalov 68; Đoković 27, 82, Popescu 90+1)
 
FK AUDA ĶEKAVA - FC SPARTAK TRNAVA                                   1-1            1-4
(Reginaldo 60; Kóša 8)
(Achol 88; Daniel 36, Djuričin 38, Štetina 45+1, Procházka 75)
 
FK TARPEDA BelAZ ŽODZINA - AEK LARNAKA                               2-3            1-1
(Glushchenkov 70, Essego 73; Gyurcsó 6p, Casado 16, Faraj 40)
((Harnachik 90+8; Pons 90+6)
 
QƏBƏLƏ PFK - AS OMONOIA LEFKOSIA                                     2-3            1-4
(Allach 4, 62; Bezus 45+1, 50, 80p)
/Isaiah 56; Bezus 5, 30, Lang 38, Semedo 59)
 
NK OSIJEK - ZALAEGERSZEGI TE FC                                      1-0            2-1
(Miérez 90+1)
(Gergényi 9og, Špoljarić 73; Ikoba 82)
 
FK AUSTRIA WIEN - FK BORAC BANJA LUKA                                1-0            2-1
(Tabaković 90+4)
(Gruber 52, Polster 65; Cortes 49)
 
SP TRE PENNE CITTA' DI SAN MARINO - VALMIERA FC                      0-3            0-7
(Mena 33, 54, Ndoye 47)
(Toniševs 3, 68, Nigretti 6og, Veips 9, Kayramani 12, Ndoye 73, Jaunzems 90+3)
 
FERENCVÁROSI TC BUDAPEST - SHAMROCK ROVERS FC DUBLIN                 4-0            2-0
(Siger 16, Ramírez 32, Traoré 47, Varga 74)
(Zachariassen 31, Mmaee 90)
 
TNS OF OSWESTRY TOWN AND LLANSANTFFRAID FC - FC SWIFT HESPERANGE     1-1            2-3
(Holden 74; Martins 14)
(Mcmanus 23p, 70; Stolz 2, Alioui 62, Martins 66)
 
ATLÈTIC CLUB D'ESCALDES - FK PARTIZANI TIRANË                        0-1            1-4
(Mba 53)
(Cara 28, 45+1, Rrapaj 64, Grezda 90+5; Piloto 90+4)
 
ĦAMRUN SPARTANS FC - SK DINAMO TBILISI                               2-1            1-0
Mbong 81, 90+8; Marušić 60)
(Đuranović 45+2)
 
FCV FARUL CONSTANȚA - URARTU FA YEREVAN                              3-2            3-2
(Băluţă 27, Mazilu 45+4, Larie 90+5; Maksimenko 23, Zotko 38)
(Nedelcu 53, Alibec 57, 90+2; Antwi 11, Sabua 47)
 
FK STRUGA TRIM-LUM - FK BUDUĆNOST PODGORICA                          1-0            4-3
(Ibrahimi 30)
(Radeski 11, 45+3, Ibrahimi 66, 74; Đuričković 7, Adžić 45+9, Sekulović 82)
 
KF BALLKANI SUHAREKË - LARNE FC                                      3-0            4-1
(Rrahmani 26, Kryeziu 33, Gripshi 67)
(Gripshi 27, 36, Rrahmani 46, Kryeziu 66; Bonis 60p)
 
KF DUKAGJINI KLINË - HNK RIJEKA                                      0-1            1-6
(Janković 30)
(Pašalić 27, Ivanović 39, 45+3, 90+2, Goda 64, Djouahra 81; Zulfiji 42)
 
FK SUTJESKA NIKŠIĆ - FC SANTA COLOMA                                 2-0            0-3 aet
(Saletiċ 24, Strikoviċ 73)
(Mourelo 35, Marc Nierga 71, Garrido 95)
 
MK HAPOEL BE’ER SHEVA - FK PANEVĖŽYS                                 1-0            1-1
(Elias 35)
(Miguel Vítor 53; Mbo 79)
 
FK VORSKLA POLTAVA - SK DILA GORI                                    2-1            1-3
(Felipe Rodrígues 73, Kane 90+3; Kovtalyuk 57)
(Stepanyuk 74; Parulava 45, Kovtalyuk 71, Gale 86)
 
FK RĪGAS FS - SABAH FK MASAZIR                                       0-2            1-2
(Letić 22, Volkovi 56)
(Ikaunieks 67; Mickels 77, Apeh 90+4)
 
 
BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL - KF TIRANA                                     3-1            2-0
(Onur Bulut 21, Muleka 42, Semih Kılıçsoy 90+4; Kainã 83)
(Amartey 57, Aboubakar 75)
 
FK ŽELJEZNIČAR SARAJEVO - NEFTÇİ PFK BAKI                            2-2            0-2
(Haračić 14, Amoah 45+8; Košorić 44og, Hadzhiyev 90+5)
(Saief 20, Israfilov 68)
 
ALASHKERT FA YEREVAN - DEBRECENI VSC                                 0-1            2-1 aet (1-3p)
(Lončar 50)
(Ustinov 18, Fatai 67; Dzsudzsák 77)
 
KALMAR FF - PYUNIK FA YEREVAN                                        1-2            1-2
(Trenskov 44; Juričić 55, Bravo 81)
Rajović 88; Dashyan 75, Harutyunyan 77)
 
KA AKUREYRI - DUNDALK FC                                             3-1            2-2
(Adalsteinsson 28, Hauksson 37, 45; Kelly 32)
(Edmundsson 14, Steingrimsson 81p; Martin 33, Slogett 89)
 
CRUSADERS FC BELFAST - ROSENBORG BK TRONDHEIM                        2-2            2-3 aet
(Lowry 11, Reitan 74og; Holse 30, Sæter 42p)
(Lowry 45, Heatley 105; Nelson 34, Þorvaldsson 102, Cornic 108)
 
INTER CLUB D’ESCLADES - HIBERNIAN FC EDINBURGH                       2-1            1-6
(Gallego 15, Assoubre 71; Newell 90+1)
(De La Torre 83; Boyle 10, 22, Doidge 29, Campbell 48, 61, Youan 65)
 
B 36 TÓRSHAVN - HAVERFORDWEST COUNTY AFC                             2-1            1-1 aet
(Agnarsson 11, Johansen 60; Taylor-Crossdale 80)     
(Benjaminsen 100p; Fawcett 66)
 
FC BASEL 1983- FK TOBYL QOSTANAI                                     1-3            2-1
(Barry 25; Déblé 57p, Orazov 62, Chesnokov 71)
(Kade 26, Augustin 32p; Déblé 43p)
 
FC DIFFERDANGE ’03 - NK MARIBOR                                      1-1            3-4 aet
(Érico 25; Jakopović 90+6)
(Érico 27p, Trani 42, 46; Kolar 5, Repas 62, Brnić 82, Iličić 120+1p)
 
ARARAT-ARMENIA FA YEREVAN - AS ARIS THESSALONIKI                     1-1            0-1
(Eza 11; Palma 20)
(Fabiano 80)
 
SK TORPEDO KUTAISI - FK AQTÓBE                                       1-4            2-1
(Arabidze 89; Kasym 34p, Raičković 43, Samorodov 73, Filipović 90+3)
(Arabidze 58, Bugridze 66; Samorodov 31)
 
FC MIDTJYLLAND HERNING - FC PROGRÈS NIEDERKORN                       2-0            1-2 aet
(Dalsgaard 38, Kaba 59)
(Chilufya112; de Almeida 15, 52)
 
DERRY CITY FC LONDONDERRY- KuPS KUOPIO                               2-1            3-3
(Patching 69, Kavanagh 79; Vidjeskog 45p)
(Kavanagh 13, Diallo 55, Dyffy 69; Tuominen 24, Savolainen 44, 58)
 
KAA GENT - MŠK ŽILINA                                                5-1            5-2
(Orman 23, de Sart 55, Cuypers 67, 85, Watanabe 76; Kvapalík 79)
(Hjulsager 30, Cuypers 62,89, Tissoudali 70, Geskens 72; Kvapalík 66, Bari 77)
 
KECSKEMÉTI TE - RĪGA FC                                              2-1            1-3 aet
Szuhodovszki 52p, Palinkas 85; Contreras 86)
(Vago 8; Muzinga 62, Mankenda 90+5, Ngom 120+2)
 
LINFIELD FC BELFAST - MKS POGOŃ SZCZECIN SSA                         2-5            2-3
(Finlayson 56, Hall 80; Grosicki 14p, Gamboa 40, Malec 63, Koulouris 66, Fornalczyk 90+5)
(Mulgrew 16, McClean 51; Kouloris 49, Wahlqvist 58, Bichakhchyan 75)
 
FK NYOMAN HRODNA - BALŻAN YOUTHS FC                                  2-0            0-0
(Savitski 54, Karpovich 85)
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL - FC ZIMBRU CHIŞINĂU                          5-0            4-0
(Ferdi Erenay Kadioğlu 11, Kent 14, Džeko 61, Szymański 63, King 88)
(Tadić 48, Batshuayi 57, 59, İsmail Yüksek 77)
 
KF SHKUPI - PFC LEVSKI SOFIA                                         0-2            0-1
(Welton 31, Ronaldo 90+4)
(Plamenov Petkov 90+11)
 
GŻIRA UNITED FC - F91 DUDELANGE                                      2-0            1-2
(Macula 54, Scerri 79)
(Wilkson 87; Hadji 38, 84)
 
Third Qualifying Round (10 and 17 August)
 
ADANA DEMIRSPOR KULÜBÜ – NK OSIJEK                                   5-1            2-3
(Svensson 3, Yusuf Sari 16, Ndiaye 52, 67p, Yusuf Erdoğan 88; Gržan 73p)
(Yusuf Sari 30, Yusuf Erdoğan 90+1; Nejašmić 43, Catkas 59, Gržan 82p)
 
AEK LARNAKA – GM MACCABI TEL AVIV                                    1-1            0-1
(Faraj 80; Cohen 64)
(Zahavi 86p)
 
AS ARIS THESSALONIKI – FK DYNAMO KYIV                                1-0            1-2
(Palma 69p)
(Moron 39; Vanat 45, Karavayev 85)
 
B 36 TÓRSHAVN – HNK RIJEKA                                           1-3            0-2
(Agnarsson 33; Janković 41p, Goda 48, Radeljić 88)
(Pašalić 14, Grgić 82)
 
NEFTÇİ PFK BAKI - BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL                               1-3            1-2
(Lebon 79; Aboubakar 14, Muleka 23, Salih Uçan 62)
(Mahmudov 36; Aboubakar 57, Muleka 71)
 
FK BODØ/GLIMT - PYUNIK FA YEREVAN                                    3-0            3-0
(Grønbæk 6, Moumbagna 31, Pellegrino 56)
(Pellegrino 43, P.Berg 49, Gulliksen 54)
 
CLUB BRUGGE KV – KA AKUREYRI                                         5-1            5-1
(Spileers 10, Vanaken 40, Skov Olsen 41, Igor Thiago 45p, Yaremchuk 77; Willard 60)
(Boyata 7, Skóraś 45+3, Yaremchuk 57, 65, 75; P.Petersen 59)
 
SK DILA GORI – APOEL LEFKOSIA                                        0-2            0-1
(Crespo 45+1, Efrem 64)
(Ndongala 48)
 
FCV FARUL CONSTANȚA – FC FLORA TALLINN                               3-0            2-0
(Alibec 48, Budescu 80, Queirós 90+5)
(Rivaldinho 3, Budescu 18)
 
KF BALLKANI SUHAREKË - LINCOLN RED IMPS FC GIBRALTAR                 2-0            3-1
(Korenica 59, Trashi 62)
(Korenica 48, Kuč 64, Zyba 90+8; Juanpe 66)
 
FC SANTA COLOMA – AZ ALKMAAR                                         0-1            0-2
(Mihailovic 75)
(van Bommel 41, Lahdo 78)
 
FC FCSB BUCUREȘTI - FC NORDSJÆLLAND FARUM                            0-0            0-2
(Ingvartsen 42p, 85)
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL – NK MARIBOR                                  3-1            3-0
(Rodrigo Becão 58, Irfan Can Kahveci 62, Tadić 90+3p; Strajnar 72)
(Irfan Can Kahveci 17, Szymański 77, Tadić 79)
 
KAA GENT - MKS POGOŃ SZCZECIN SSA                                    5-0            1-2
(Orban 13, 35, 64, Cuypers 40, 45+1)
(Cuypers 90+5; Koulouris 79, 86)
 
MK HAPOEL BE’ER SHEVA - PFC LEVSKI SOFIA                             0-0            1-2
(Stoyanov 79; Welton 15, Ronaldo 90+6)
 
HNK HAJDUK SPLIT – PAOK THESSALONIKI                                 0-0            0-3
(Schwab  12p, Živković 79, 85)
 
ĦAMRUN SPARTANS FC - FERENCVÁROSI TC BUDAPEST                        1-6            1-2
(Montebello 89; Abu Fani3 , Zachariassen 51, Varga 53, 56, 65, Owusu 90)
(J.Mbong  6; Traoré 42, Varga 69)
 
HIBERNIAN FC EDINBURGH – FC LUZERN                                   3-1            2-2
(Newell 46, Vente 72, Obita 90; Beka 56)
(Youan 10, Boyle 73; Kadák 16, Ademi 67)
 
KKS LECH POZNAŃ SA – FC SPARTAK TRNAVA                               2-1            1-3
(Marchiwiński 46, Velde 63; Štetina 87)
(Velde 63; Ofori 37, Daniel 50, Štetina 74)
 
LEGIA WARSZAWA SA – FK AUSTRIA WIEN                                  1-2            5-3
(Muçi 87; Husković 11, 56)
(Elitim, Gual, Pekhart, Rosełek, Muçi
 
AS OMONOIA LEFKOSIA – FC MIDTJYLLAND HERNING                         1-0            1-5
(Bezus 38)
(Kakoullis 31; Cho 27p, , Franculino 43, 45+2, 64, Grigović 80)
 
FC VIKTORIA PLZEŇ - GŻIRA UNITED FC                                  4-0            2-0
(Bucha 10, Durosinmi 23, Šulc 73, Kopic 90+4)
(Traoré 47, Vlkanova 70)
 
ROSENBORG BK TRONDHEIM – HEART OF MIDLOTHIAN FC EDINBURGH            2-1            1-3
(Frederiksen 15, Nelson 45+2; Shankland 79)
(Þorvaldsson 6; Shankand 13, Devlin 50, 90+2)
 
SABAH FK MASAZIR – FK PARTIZAN BEOGRAD                               2-0            0-2 aet (4-5 p)
(Letić 70, Isayev 74)
Saldanha 30, Natcho 58)
 
ACS SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE - FK AQTÓBE                            1-1            1-0
(Varga 89; Élder Santana 65)
(Paun 67)
 
FK STRUGA TRIM-LUM - FC SWIFT HESPERANGE                             3-1            1-2
(Ibrahimi 23, 40p, 77p; Stolz 46)
(Ibrahimi 17; Gustavo 70, Akhalaia 90+4)
 
FK TOBYL QOSTANAI - DERRY CITY FC LONDONDERRY                        1-0            0-1 aet (6-5p)
(Asrankulov 65)
(Patching 15)
 
FC TWENTE ENSCHEDE - RĪGA FC                                         2-0            3-0
(Sampsted 11, Rots 67)
(Rots 57, Besselink 90, Naci Ünüvar 90+2)
 
VALMIERA FC - FK PARTIZANI TIRANË                                    1-2            0-1
(Gustavo Silva 27; Cara 58, Rrapaj 78)
(Cara 21p)
 
FC AROUCA - SK BRANN BERGEN                                          2-1            1-3
(Mújica 23, Cristo González 74; Warming 80)
(Sylla 57; Myhre 6, Knudsen 42, Finne 45)
 
SK RAPID WIEN - DEBRECENI VSC                                        0-0            5-0
(Seidl 15, Romanchul 43og), Grüll 52, Burgstaller 72, Bajić 90)
 
NK CELJE - FK NYOMAN HRODNA                                          1-0            4-1
(Ikwuemesi 69)
(Bobičanec 21, 55, Lamy 35, 67)
 
Play-off (24 and 31 August)
 
KF BALLKANI SUHAREKË – FK BATE BARISAW                               4-1            0-1
(Jashanica 31, Tolaj 58, 66, Thaqi 89; Laptsew 10)
(Kantsavy 30)
 
VILNIAUS ŽALGIRIS - FERENCVÁROSI TC BUDAPEST                         0-4            0-3
(Traoré 17, 84, Varga 65p, Pešić 76)
(Traoré 4, 48, Varga 42p)
 
FK STRUGA TRIM-LUM - BREIĐABLIK KÓPAVOGUR                            0-1            0-1
(H.Gunnlaugsson 35)
(V.K.Einarsson 3)
 
FCV FARUL CONSTANȚA – HJK HELSINKI                                   2-1            0-2
(Rivaldinho 58, Popescu 82; Toivio 50)
(Radulović 20, 70)
 
FK ASTANA FK PARTIZANI TIRANË                                        1-0            1-1
(Lončar 41)
(Tomasov 46; Bintsouka 25)
 
PFC LEVSKI SOFIA - EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL                       1-1            0-2
(Fadiga 90+5; Kolo Muani 6)
(Ngankam 79, Shkiri 86)
 
KAA GENT - APOEL LEFKOSIA                                            2-0            2-1
(Fofana 77, Hong 90+2)
(Samoise 28, Tissoudali 79; Roef 90+5og)
 
FC SPARTAK TRNAVA – FK DNIPRO-1                                      1-1            2-1 aet
(Ofori 55; Pikhalyonok 67p)
(Daniel 3, Bukata 106; Gorosito 60og)
 
ACS SEPSI OSK SFÂNTU GHEORGHE - FK BODØ/GLIMT                        2-2            2-3 aet
(Alimi 48p, Matei 84p; Moumbagna 19, P.Berg 64)
(Alimi42, Varga 46; Sørli 23, Pellegrino 28, 100)
 
FK TOBYL QOSTANAI - FC VIKTORIA PLZEŇ                                1-2            0-3
(Déblé 90+8p; Cadu 73, Kalvach 90)
(Chorý 32, Durosinmi 59, Traoré 90+3)
 
HIBERNIAN FC EDINBURGH – ASTON VILLA FC BIRMINGHAM                   0-5            0-3
(Watkins 17, 33, 48, Bailey 42, Douglas 74p)
(Durán 11, Bailey 34, Cash 61)
 
LILLE OSC – HNK RIJEKA                                               2-1            1-1 aet
(Zhegrova 43, Yoro 89; Pašalić 24)
(David 108; Smolčić 58)
 
KRC GENK – ADANA DEMIRSPOR KULÜBÜ                                    2-1            0-1 aet (5-4p)
(Arokodare 77, Muñoz 90+3; Emre Akbaba 47)
(Ndiaye 45+9)
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL – FC TWENTE ENSCHEDE                          5-1            1-0
(Oosterwolde 33, Szymański 60, Irfan Can Kahveci 63, 74, Tadić 90+3; Ugalde 20)
(Džeko 72p)
 
FK DYNAMO KYIV - BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL                                2-3            0-1
(Shaparenko 60, Voloshyn 66; Aboubakar 40p, Colley 64, Zainýtdinov 90+5)
(Aboubakar 51)
 
AZ ALKMAAR – SK BRANN BERGEN                                         1-1            3-3 aet (6-5p)
(Hatzidiakos 71; Castro 59)
(Lahdo 12, Mijnans 29, van Bommel 50; Pallesen Knudsen 45+1, Soltvedt 66, Sery Larsen 82)
 
SK RAPID WIEN – ACF FIORENTINA                                       1-0            0-2
(Grull 36p)
(González 59, 90p)
 
HEARTS OF MIDLOTHIAN EDINBURGH – PAOK THESSANONIKI                   1-2            0-4
(Shankland 9p; Schwab 12p, Živković 75)
(Taison 16, 71, B.Thomas 23, Konstantelias58)
 
FC NORDSJÆLLAND FARUM – FK PARTIZAN BEOGRAD                          5-0            1-0
(Sønder Frese 11, Højriis Ingvartsen 43p, 68p, Rose-Villadsen 73, Ilić 88og)
(Osman 30)
 
OSASUNA CA PAMPLONA - CLUB BRUGGE KV                                 1-2            2-2
(Chimy Ávila 78; Skov Olsen 50, de Cuyper 80)
(Mojica 27, Budimir 53; Thiago 73, Skov Olsen 76)
 
MK MACCABI TEL AVIV – NK CELJE                                       4-1            1-1
(Zahavi 21p, 51, 72, Turgeman 90+2; Bajde 30)
(Kanichowsky 49; Matko 12)
 
FC MIDTJYLLAND HERNING – LEGIA WARSZAWA SA                           3-3            1-1 aet (5-6p)
(Juninho 16, Franculino 34, 71; Gual 26, Slisz 64, Kramer 86)
(Paulinho 70; Pekhart 53)
 
 
Group Stage (21 September, 5, 20 October, 9, 30 November, 14 December)
 
Group A
 
LILLE OSC – NK OLIMPIJA LJUBLJANA                                    2-0
(David 43p, Yusuf Yazıcı 90+5)
 
ŠK SLOVAN BRATISLAVA - KÍ KLAKSVÍK                                   2-1
(Weiss 54, Čavrić 74; Pavlović 48)
 
KÍ KLAKSVÍK - LILLE OSC                                              0-0
 
NK OLIMPIJA LJUBLJANA - LILLE OSC                                    0-1
(Čavrić 55p)
 
KÍ KLAKSVÍK - NK OLIMPIJA LJUBLJANA                                  3-0
(Joensen 30, Andrasson Klettskarð 44, Biskopstø Andreasen 54)
 
LILLE OSC - ŠK SLOVAN BRATISLAVA                                     2-1
(Yusuf Yazıcı 68, Cabella 82; Čavrić 25)
 
ŠK SLOVAN BRATISLAVA - LILLE OSC                                     1-1
(Čavrić 81; Angel Gomés 53)
 
KÍ KLAKSVÍK - ŠK SLOVAN BRATISLAVA                                   1-2
(Mikkelsen 17; Kucka 24, 62)
 
NK OLIMPIJA LJUBLJANA - LILLE OSC                                    0-2
(Cabella 15, Yusuf Yazıcı 75)
 
ŠK SLOVAN BRATISLAVA - NK OLIMPIJA LJUBLJANA                         1-2
(Blackman 27; Schwaizer 17, 58)
 
LILLE OSC - KÍ KLAKSVÍK                                              3-0
(Yusuf Yazıcı – 29, Angel Gomes 86p, Zhegrova 90+5)
 
LILLE OSC                                              6     4     2     0    10     2    14
ŠK SLOVAN BRATISLAVA                                   6     3     1     2     8     7    10
NK OLIMPIJA LJUBLJANA                                  6     2     0     4     4     9     6
KÍ KLAKSVÍK                                            6     1     1     4     5     9     4
 
Group B
 
FK ZORYA LUHANSK – KAA GENT                                          1-1
(Guerrero 70; Cuypers 67)
 
MK MACCABI TEL AVIV - BREIĐABLIK KÓPAVOGUR                           3-2
(Maçon 11, Zahavi 24, Biton 32; K.Andrasson Olsen 44, 55)
 
BREIĐABLIK KÓPAVOGUR - FK ZORYA LUHANSK                              0-1
(Gorbach 35)
 
KAA GENT - MK MACCABI TEL AVIV                                       2-0
(Tissoudali 39, 90+2)
 
KAA GENT - BREIĐABLIK KÓPAVOGUR                                      5-0
(Gandelman 10, Cuypers 15, 20, Tissoudali 43, Orban 69)
 
MK MACCABI TEL AVIV - FK ZORYA LUHANSK                               3-2
(Zahavi 45+2, Peretz 46, 60; Guerrero 71, Gorbach 88)
 
BREIĐABLIK KÓPAVOGUR - KAA GENT                                      2-3
(J.D.Svanþórsson 16, 18; Orban 6, 54, 6)
 
FK ZORYA LUHANSK - MK MACCABI TEL AVIV                               1-3
(Alefirenko 74; Luckasen 7, Peretz 26, 43)
 
KAA GENT - FK ZORYA LUHANSK                                          4-1
(Fofana 20, Batahov 49og, Orban 55, Gandelman 75; Nahuoynyi 82)
 
BREIĐABLIK KÓPAVOGUR - MK MACCABI TEL AVIV                           1-2
(G.Eyjólfsson 61; Biton 35, Zahavi 82)
 
MK MACCABI TEL AVIV – KAA GENT                                       3-1
(Kanichowsky 9, Zahavi 24, 61; de Sart 50)
 
FK ZORYA LUHANSK - BREIĐABLIK KÓPAVOGUR                              4-0
(Guerrero 2, Muminović 11og, Mićin 19, Gorbach 76)
 
MK MACCABI TEL AVIV                                    6     5     0     1    14     9    15
KAA GENT                                               6     4     1     1    16     7    13
FK ZORYA LUHANSK                                       6     2     1     3    10    11     7
BREIĐABLIK KÓPAVOGUR                                   6     0     0     6     5    18     0
 
Group C
 
FC VIKTORIA PLZEŇ - KF BALLKANI SUHAREKË                             1-0
(Kalvach 73)
 
GNK DINAMO ZAGREB – FK ASTANA                                        5-1
(Petković 43P, 53P, Bulat 58, Marin 85, Halilović 90+3; Hovhannisyan 78)
 
KF BALLKANI SUHAREKË - GNK DINAMO ZAGREB                             2-0
(Kryeziu 44, Hamidi 83)
 
FK ASTANA - FC VIKTORIA PLZEŇ                                        1-2
(Tomasov 51; Chorý 54, Kalvach 56)
 
KF BALLKANI SUHAREKË - FK ASTANA                                     1-2
(Kuc 8; Hovhannisyan 7, Beysebekov 24)
 
GNK DINAMO ZAGREB - FC VIKTORIA PLZEŇ                                0-1
(Chorý 69p)
 
FC VIKTORIA PLZEŇ - GNK DINAMO ZAGREB                                1-0
(Chorý 35p)
 
FK ASTANA - KF BALLKANI SUHAREKË                                     0-0
 
FK ASTANA - GNK DINAMO ZAGREB                                        0-2
(Vidović 48, Kaneko 79)
 
KF BALLKANI SUHAREKË - FC VIKTORIA PLZEŇ                             0-1
(Šulc 81)
 
FC VIKTORIA PLZEŇ - FK ASTANA                                        3-0
(Vlkanova 58; Mosquera 67, 82)
 
GNK DINAMO ZAGREB - KF BALLKANI SUHAREKË                             3-0
(Perić 69, Petković 72, 77)
 
FC VIKTORIA PLZEŇ                                     6     6     0     0     9     1    18
GNK DINAMO ZAGREB                                     6     3     0     3    10     5     9
FK ASTANA                                             6     1     1     4     4    13     4
KF BALLKANI SUHAREKË                                  6     1     1     4     3     7     4
 
Group D
 
CLUB BRUGGE KV - BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL                                1-1
(Vanaken 77; Cenk Tosun 88)
 
FC LUGANO - FK BODØ/GLIMT                                            0-0
 
BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL - FC LUGANO                                     2-3
(Aboubakar 38, 52; Aliseda 81, Vladi 86, Bailly 90og)
 
FK BODØ/GLIMT - CLUB BRUGGE KV                                       0-1
(Vanaken 20)
 
FC LUGANO - CLUB BRUGGE KV                                           1-3
(Vladi 70; Balanta 15, Skov Olsen 50, Vanaken 87)
 
FK BODØ/GLIMT - BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL                                 3-1
(Grønbæk 29, Moumbagna 58, Saltnes 87; Moe 90og)
 
BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL - FK BODØ/GLIMT                                 1-2
(Tayfur Bingöl 64; Moumbagna 38, 49)
 
CLUB BRUGGE KV - FC LUGANO                                           2-0
(Igor Thiago 62, Vanaken 90+6)
 
FK BODØ/GLIMT - FC LUGANO                                            5-2
(Pellegrino 40, 78, Brunstad Fet 52, P.Berg 65, Kapskarmo 88; Celar 69, Babić 86)
 
BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL - CLUB BRUGGE KV                                0-5
(Nielsen 4, Igor Thiago 14, 46, Onyedika Nwadike 50, Skov Olsen 69)
 
CLUB BRUGGE KV - FK BODØ/GLIMT                                       3-1
(Nusa 26, Igor Thiago 58, Mechele 89; Pellegrino 57)
 
FC LUGANO - BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL                                     0-2
(Cenk Tosun 36, Serkan Emrecan Terzi 88)
 
CLUB BRUGGE KV                                        6     5     1     0    15     3    16
FK BODØ/GLIMT                                         6     3     1     2    11     8    10
BEŞİKTAŞ JK İSTANBUL                                  6     1     1     4     7    14     4
FC LUGANO                                             6     1     1     4     6    14     4
 
Group E
 
LEGIA WARSZAWA SA – ASTON VILLA FC BIRMINGHAM                        3-2
(Wszołek 3, Muçi 26, 51; dURáN 6, Digne 38)
 
HŠK ZRINJSKI MOSTAR – AZ ALKMAAR                                     4-3
(Kozulj 48, 81, Ćorluka 68, Hrvanović 71; van Brederode 10, Mijnans 32, de Wit 44)
 
ASTON VILLA FC BIRMINGHAM - HŠK ZRINJSKI MOSTAR                      1-0
(McGinn 90+4)
 
AZ ALKMAAR - LEGIA WARSZAWA SA                                       1-0
(Pavlidis 52)
 
AZ ALKMAAR - ASTON VILLA FC BIRMINGHAM                               1-4
(Sadiq 65; Bailey Butler 13, Tielemans 23, Watkins 51, McGinn 56)
 
HŠK ZRINJSKI MOSTAR - LEGIA WARSZAWA SA                              1-2
(30 Bilbija 30; Jakovljević 32og, Kramer 62)
 
LEGIA WARSZAWA SA - HŠK ZRINJSKI MOSTAR                              2-0
(Augustyniak 14, Josué 30p)
 
ASTON VILLA FC BIRMINGHAM - AZ ALKMAAR                               2-1
(Diego Carlos 61, Watkins 81; Pavlidis 52)
 
AZ ALKMAAR - HŠK ZRINJSKI MOSTAR                                     1-0
(Pavlidis 59p)
 
ASTON VILLA FC BIRMINGHAM - LEGIA WARSZAWA SA                        2-1
(Diaby 4, Álex Moreno 59; Muçi 20)
 
HŠK ZRINJSKI MOSTAR - ASTON VILLA FC BIRMINGHAM                      1-1
(Malekinušić 87; Zaniolo 61)
 
LEGIA WARSZAWA SA - AZ ALKMAAR                                       2-0
(Ribeiro 35, Kramer 81)
 
ASTON VILLA FC BIRMINGHAM                              6     5     0     1    13     7    15
LEGIA WARSZAWA SA                                      6     4     0     2    10     6    12
AZ ALKMAAR                                             6     2     0     4     7    12     6
HŠK ZRINJSKI MOSTAR                                    6     1     1     4     6    10     4
 
Group F
 
KRC GENK - ACF FIORENTINA                                            2-2
(Zeqiri 12, McKenzie 85; Ranieri 7, 23)
 
FERENCVÁROSI TC BUDAPEST - FK ČUKARIČKI BEOGRAD                      3-1
(Varga 44p, Owusu 45+7, Pešić; Ivanović 26)
 
ACF FIORENTINA - FERENCVÁROSI TC BUDAPEST                            2-2
(Barák 67, Ikoné 90+3; Varga 25, Cissé 51)
 
FK ČUKARIČKI BEOGRAD - KRC GENK                                      0-2
(Heynes 10, Paintsil 21p)
 
ACF FIORENTINA - FK ČUKARIČKI BEOGRAD                                6-0
(Beltran 6, 10, Ikoné 29, Sottil 65, Martínez Quarta 73, Lopez 83
 
KRC GENK - FERENCVÁROSI TC BUDAPEST                                  0-0
 
FERENCVÁROSI TC BUDAPEST - KRC GENK                                  1-1
(Pešić 47; Daniel Muñoz 62)
 
FK ČUKARIČKI BEOGRAD - ACF FIORENTINA                                0-1
(Nzola 8p)
 
FK ČUKARIČKI BEOGRAD - FERENCVÁROSI TC BUDAPEST                      1-2
(Adžić 11; Zachariassen 83, Pešić 90+8)
 
 ACF FIORENTINA - KRC GENK                                           2-1
(Martínez Quarta 45+4, González 82; Kayembe-Ditu 45)
 
FERENCVÁROSI TC BUDAPEST - ACF FIORENTINA                            1-1
(Zachariassen 48; Ranieri 73)
 
KRC GENK - FK ČUKARIČKI BEOGRAD                                      2-0
(Heynen 21, Paintsil 57)
 
ACF FIORENTINA                                         6     3     3     0    14     6    12
FERENCVÁROSI TC BUDAPEST                               6     2     4     0     9     6    10
KRC GENK                                               6     2     3     1     8     5     9
FK ČUKARIČKI BEOGRAD                                   6     0     0     6     2    16     0
 
Group G
 
HJK HELSINKI – PAOK THESSALONIKI                                     2-3
(Bandé 35, Radulović 90+9p; Koulierakis 55, Despedov 81, B.Thomas 90+4)
 
EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL – ABERDEEN FC                            2-1
(Marmoush 11p, Koch 61; Polvara 22)
 
ABERDEEN FC – HJK HELSINKI                                           1-1
(Miovski 79; Radulović 59)
 
PAOK THESSALONIKI - EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL                      2-1
(Živković 28, Koulierakis 90+2; Marmush 68)
 
EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL - HJK HELSINKI                           6-0
(Dina Ebimbe 12p, 89, Koch 27, Marmoush 31, Tuta 45+3, Skhiri 55)
 
ABERDEEN FC - PAOK THESSALONIKI                                      2-3
(Miovski 50, Polvara 58; Despodov 73, Vieirinha 84, Schwab 90+6p)
 
PAOK THESSALONIKI - ABERDEEN FC                                      2-2
(Taison 23, Samatta 67; Duk 14, McGrath 70)
 
HJK HELSINKI - EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL                           0-1
(Chaïbi 31)
 
EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL - PAOK THESSALONIKI                      1-2
(Marmoush 58; Kędziora 55, Živković 73)
 
HJK HELSINKI - ABERDEEN FC                                           2-2
(Bandé 16, Hostikka 33; MacDonald 41, Duk 56)
 
PAOK THESSALONIKI - HJK HELSINKI                                     4-2
(Ozdoyev 37, Konstantelias 47, Toivio 53og, Murg 85; Radulović 6, Hetemaj 90+2p)
 
ABERDEEN FC - EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL                            2-0
(Duk 41, Sokler 74)                   
 
PAOK THESSALONIKI                                      6     5     1     0    16    11    16
EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL                            6     3     0     3    11     7     9
ABERDEEN FC                                            6     1     3     2    10    10     6
HJK HELSINKI                                           6     0     2     4     7    17     2
 
Group H
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL - FC NORDSJÆLLAND FARUM                       3-1
(Crespo 24, Batshuayi 30, Serdar Aziz 47; Rose-Villadsen 55)
 
PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD - FC SPARTAK TRNAVA                      4-0
(Orlinov Yordanov 46, Piotrowski 50, 63, Rwan Seco 90+4)
 
FC NORDSJÆLLAND FARUM - PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD                  7-1
(Højriis Ingvartsen 2p, Osman 11, Tverskov 31, Nygren 33, 74, Son 68og, Kjelder Rasmussen 86; Vedon 9p)
 
FC SPARTAK TRNAVA - FENERBAHÇE SK İSTANBUL                           1-2
(Ofori 88; King 70, 81)
 
FC SPARTAK TRNAVA - FC NORDSJÆLLAND FARUM                            0-2
(Jensen-Abbew 36, Kjelder Rasmussen 48)
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL - PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD                 3-1
(Batshuayi 42, Zajc 52, 90+3; Rodrigo Becão 65og)
 
PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD - FENERBAHÇE SK İSTANBUL                 2-0
Piotrowski 16, Rwan Seco 90+2)
 
FC NORDSJÆLLAND FARUM - FC SPARTAK TRNAVA                            1-1
(Ingvartsen 32p; Ďuriš 61)
 
FC NORDSJÆLLAND FARUM - FENERBAHÇE SK İSTANBUL                       6-1
(Hey 21, D.Svensson 25, Nygren 55, 75, 84, Kjelder Rasmussen 66; Batshuayi 43)
 
FC SPARTAK TRNAVA - PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD                      1-2
(Daniel 78; Duah 74, Tissera 90+5)
 
PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD - FC NORDSJÆLLAND FARUM                  1-0
(Piotrowski 79)
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL - FC SPARTAK TRNAVA                           4-0
(Ferdi Erenay Kadioğlu 36, Tadić 48p, Džeko 60, 62)
 
FENERBAHÇE SK İSTANBUL                                6     4     0     2    13    11    12
PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD                           6     4     0     2    11    11    12
FC NORDSJÆLLAND FARUM                                 6     3     1     2    17     7    10
FC SPARTAK TRNAVA                                     6     0     1     5     3    15     1
 
1/16 finals (15 and 22 February)
               
SK STURM GRAZ – ŠK SLOVAN BRATISLAVA                                 4-1            1-0
(Biereth 4, Gorenc Stanković 37, Kiteishvili 64p, Camara 90+1; Rodrigues 8)
(Biereth 52)
 
SERVETTE FC GENÈVE – PFK LUDOGORETS 1945 RAZGRAD                     0-0            1-0
(Cognat 7)
 
UNION SAINT-GILLOISE - EINTRACHT FRANKFURT FUßBALL                   2-2            2-1
(Rasmussen 31, Nilsson 68; Chaïbi 3, Kalajdžić 10)
(Puertas 47, Eckert Ayensa 80; Dina Ebimbe 88)
 
REAL BETIS BALOMPIÉ SEVILLA – GNK DINAMO ZAGREB                      0-1            1-1
(Petković 76p)
(Bakambu 39; Kaneko 59)
 
PAE OLIMPIAKOS SFP PEIRAIAS - FERENCVÁROSI TC BUDAPEST               1-0            1-0
(El Kaabi 83)
((El kaabi 45p)
 
AFC AJAX AMSTERDAM – FK BODØ/GLIMT                                   2-2            2-1 aet
(van den Boomen 90+1p, Berghuis 90+7; Grønbæk 16, 64)
(Berghuis 34, Taylor 114; P.Berg 83)
 
MOLDE FK – LEGIA WARSZAWA SA                                         3-2            3-0
(Gubrandsen 12, 19, Kaasa 24; Josué 63, Augustyniak 71)
(Gulbradsen 2, 67, Hestad 20)
 
MK MACCABI HAIFA – KAA GENT                                          1-0            1-1
(Pierrot 65)
(Pierrot 4; Tissoudali 69)
 
1/8 finals (7 and 14 March)
 
SERVETTE FC GENÈVE - FC VIKTORIA PLZEŇ                               0-0            0-0 aet (1-3 p)
 
MOLDE FK – CLUB BRUGGE KV                                            2-1            0-3
(H.Østervold Stenevik 43, F.Guldgrandsen 90+2; de Cuyper 84p)
(Skov Olsen 45+1, 48, Skóraś 71)
 
GNK DINAMO ZAGREB – PAOK THESSALONIKI                                2-0            1-5
(Petković 37,71)
(E.Hoxha 49; Baba 27, Sušić 34og, B.Thomas 42, Koulierakis 74, Živković 88p)
 
MK MACCABI HAIFA – AFC FIORENTINA                                    3-4            1-1
(Seck 12, Kinda 29, Khulaili 67; Nzola 2, Beltran 58, Mandragora 73, Barák 90+5)
(Barák 59; Khalaili 88)
 
AFC AJAX AMSTERDAM – ASTON VILLA FC BIRMINGHAM                       0-0            0-4               
(Watkins 25, Bailey Butler 60, Duran 75, Diaby 81)
 
ROYALE UNION SAINT-GILLOISE - FENERBAHÇE SK İSTANBUL                 0-3            1-0
(Batshuayi 20, Oosterwolde 85, Tadić 90+4p)
(Rasmussen 68)
 
SK STURM GRAZ – OGC LILLE                                            0-3            1-1
(David 28, 51, Zhegrova 71)
(Biereth 45+1; Tiago Santos 43)
 
PAE OLIMPIAKOS SFP PEIRAIAS – MK MACCABI TEL AVIV                    1-4            6-1 aet
(El Kaabi 13; Zahavi 4, 30, Shahar 9, Peretz 74)
(Podence 10, Fortounis 36, El Kaabi 45+3, 65, Jovetić 93, El Arabi 103; Zahavi 57p)
 
1/4 finals (11 and 18 April)
 
CLUB BRUGGE KV - PAOK THESSALONIKI                                   1-0            2-0
(Vetlesen 6)
(Ferran Jutglà 33, 45)
 
PAE OLIMPIAKOS SFP PEIRAIAS - FENERBAHÇE SK İSTANBUL                 3-2            0-1 aet (3-2 p)
(Fortounis 8, Jovetić 32, Chiquinho 57; Tadić 68p, Irfan Can Kahveci 74)
(Irfan Can Kahveci 12)
 
ASTON VILLA FC BIRMINGHAM – OGC LILLE                                2-1            1-2 aet (4-3 p)
(Watkins 13, McGinn 56; Diakité 84)
(Cash 87; Yusuf Yazıcı 15, André 68)
 
FC VIKTORIA PLZEŇ – AFC FIORENTINA                                   0-0            0-2 aet
González 92, Biraghi 108)
 
SEMIFINALS (2 and 9 May)
 
ASTON VILLA FC BIRMINGHAM - PAE OLIMPIAKOS SFP PEIRAIAS              2-4            0-2
(Watkins 45+1, Diaby 52; El Kaabi 16, 29, 56p, Hezze 67)
(El Kaabi 10, 78)
 
AFC FIORENTINA - CLUB BRUGGE KV                                      3-2            1-1
(Sottil 5, Belotti 37, Nzola 90+1; Vanaken 17p, Igor Thiago 63)
(Beltran 85p; Vanaken 20)
 
 
FINAL (29 May)
 
PAE OLIMPIAKOS SFP PEIRAIAS - AFC FIORENTINA                         1-0 aet
(El Kaabi 116)
 
Athina, Agya Sophia Stadium (OPAP Arena) 29 May
 
Olympiakos                                                           Fiorentina
 
Konstandinos Tzolakis GRE (G)                                Piero Terracciano ITA (G)
Rodinei Maralo de Almeida BRA                                Domilson Cordeiro dos Santos “Dodô” BRA
Panayotis Retsos GRE                                         Nikola Milenković SER
David Mota Veiga Teixeira do Carmo ANG                       Lucas Martínez Quarta ARG
Francisco Gabriel Ortega ARG                                 Cristiano Biraghi ITA
91 Joaquín José Ruz “Quini” SPA                              106 Luca Ranieri ITA           
Vicente Iborra de la Fuente SPA                              Arthur Melo BRA
Daniel Castelo Podence POR                                   74 Joseph Alfred Duncan GHA
106 Yeorgios Masouras GRE                                    Rolando Mandragola ITA
Francisco Leonel Lima Silva Machado “Chiquinho” POR          Nicolás Iván González ARG
77 André Filipe Luz Horta POR                                106 Lucas Beltrán ARG
Konstandinos Fortounis GRE                                   Giacomo Bonaventura ITA
73 Steven Jovetić MON                                        82 Antonín Barák CZR
Ayoub El Kaabi MOR                                           Christian Michael Konakou Kouamé CIV
120+2 Youssef El Arabi MOR                                   82 Nanitamo Jonathan Ikoné FRA
                                                             Andrea Belotti ITA
                                                             59 M’Bala Nzola (ANG
 
Coach José Luis Mendilibar SPA                               Coach Vincenzo Italiano ITA
 
Referees
 
Artur Soares Dias POR
Paulo Soares POR
Pedro Ribeiro POR
Glenn Nyberg SWE