CONFERENCE LEAGUE 2021-22

 
First Qualifying Round (July 8 and July 15)
 
Tallinna FCI Levadia – Saint-Joseph’s FC Gibraltar                   3-1     1-1
(Beglarishvili 2, Agyiri 9, Putinčanin 72p; Pecci Macias 74)
(Beglarishvili 65; Juanfri 19)
 
FC Inter Turku - Puskás Ferenc Labdarogó Akadémia Felcsút            1-1     0-2
(Källman 59; Plšek 76)
(Annan 4og, van Nieff 87)
 
KF Drita Gjilani - FK Dečić Tuzi                                     2-1     1-0
(Ajzeraj 11, Simonovski 79; Camaj 3)
(Cuculi 84)
 
Marijampolės Sūduva – Valmiera FC                                    2-1     0-0
(Gorobsov 27p, Gargalatzidis 90+6p; Krollis 35p)
 
Birkirkara FC - SP La Fiorita Montegiardino                          1-0     1-1
(Yankam 14)
(Montebello 53; Yankam 56og)
 
Mons Calpe Sports Club Gibraltar – FC Santa Coloma                   1-1     0-4
(Hernández 81; Puerto Bellart 39)
(Lopez 3, Puerto Bellart 11, Aleix Cisterò 16p, Andreu Ramos 90+2)
 
FK Velež Mostar – Coleraine FC                                       2-1     2-1
(Brandão 36p, 66p; Doherty 9)
(Brandão 54, Andjušić 71; Shevlin 33)
 
NK Domžale – FC Swift Hesperange                                     1-0     1-1
(Žinič 58)
(Käit 60; Séné 31)
 
KF Shkupi - KF Llapi Podujovë                                       2-0     1-1
(Markoski 36, Rwatubyaye 90+4)
(Adem 78; D.Fazliu 84)
 
SP Tre Penne Città di San Marino - SK Dinamo Batumi                  0-4     0-3
(Pantsulaia 8, Mamuchashvili 10, Jighauri 19, Zaria 58)
(Sanogo 16, Mandzhgaladze 47, Flammarion 50)
 
FK Partizani Tiranë - FC Sfântul Gheorghe Suruceni                   5-2     3-2
(Lucas 17, 85, Stênio Júnior 26, 61, Cara 78; Volkaw 44p, Solodovnicov 80)
(Cara 15, Stênio Júnior 42, 55; Volkaw 4p, Solodornicov 22)
 
NK Maribor - Urartu FA Yerevan                                       1-0     1-0
(Žugelj 57)
(Šturm 85)
 
FK Podgorica - KF Laçi                                               1-0     0-3 aet
(Vujović 57p)
(Deliu 60, Lushkja 93, Prengaj 114)
 
FC Milsami Orhei – FK Sarajevo                                       0-0     1-0
(Gînsari 19)
 
FA Noah Yerevan – KuPS Kuopio                                        1-0     0-5
(Popovitch 77og)
(Nissilä 13, Monroy 24og, Odoh 36, Uzochokwu 39, Rangel 89)
 
MŠK Žilina – SK Dila Gori                                            5-1     1-2
(Anang 6, Ďuriš 25, 63, Bichakhchyan 56, Jibril 81; Nemsadze 84)
(Bichakhchyan 45+5p; Camara 58, Wanderson 70)
 
FH Hafnarfjörður – Sligo Rovers FC                                   1-0     2-1
(Lennon 85)
(Lennon 44, 49p; Kenny 84p)
 
Paide Linnameeskond - WKS Śląsk Wrocław SA                           1-2     0-2
(Golla 78og; Piasecki 67, Tamás 89)
(Janasik 41, Víctor García 66)
 
FK Rīgas FS – KÍ Klaksvík                                            2-3     4-2 aet
(Lipušček 50, Zjuzins 79; Sumareh 21, P.Andrasson Klettskarð 33, H.Vatnsdal 70)
(Jagodinskis 10, Lemajić 25, Santana 27, Šarić 108; Færø 18, Parlović 45+2)
 
Bala Town FC – Larne FC                                              0-1     0-1
(McDaid 2)
(Hale 85)
 
MOL Fehérvár FC Székesfehérvár – Ararat FA Yerevan                   1-1     0-2
(Heister 84; Pobulić 90+3)
(Pobulić 33, Silue 85)
 
FK Sutjeska Nikšić  - SK Gagra Tbilisi                               1-0     1-1
(Vuković 17)
(Janjić 51; Makatsaria 86)
 
FK Sileks Kratovo - CS Petrocub Hînceşti                             1-1     0-1
(Dodevski 5; S.Plătică 45+4)
(M.Plătică 90+5)
 
NK Široki Brijeg - KF Vllaznia Shkodër                               3-1     0-3
(Stanić 43p, 53p, Lukić 77; Çoba 90+2)
(Ǵurǵeviḱ 46, 79; Imami 62)
 
UMF Stjarnan Garðabær – Bohemians FC Dublin                          1-1     0-3
(E.Atlason 25; Tierney 63)
(Kelly 34, 54, Burt 75)
 
Glentoran FC Belfast - TNS of Oswestry Town and Llansantffraid FC    1-1     0-2
(McDonagh 82; L.Smith 13)
(McManus 26p, L.Smith 27)
 
UE Sant Julià de Lòria - Gżira United FC                             0-0     1-1 aet (3-5p)
(Gomis 21; Mentz 52)
 
Europa FC Gibraltar - Kauno Žalgiris                                 0-0     0-2
(Naah 40, Pilibaitis 54)
 
Dundalk FC – Newtown AFC                                             4-0     1-0
(Duffy 34, McMillan 39, Patching 62, Han 90+4)
(Duffy 51)
 
Mosta FC - FC Spartak Trnava                                         3-2     0-2
(Ememe 23, Failla 27p, Nsumoh Johnson 36; Twardzik 45p, Miković 79)
(Twardzik 16, Yusuf 34)
 
FK Liepāja  - FK Struga Trim-Lum                                     1-1     4-1
(Dôdo 31; Iseni 90+3)
(Ukpa Effiong 45, Dodo 47, 49, Karklins 62; Skenderi 57)
 
Racing FC Union Luxembourg - Breiðablik Kópavogur                    2-3     0-2
(Mabella 15, 34; G.Eyjólfsson 37, T.Mikkelsen 66, Muminović 88)
(J.D.Svanthorsson 50, Á.Vilhjálmsson 74)
 
FC Honka Espoo - NSÍ Runavík                                         0-0     3-1
(Dongou Tsafack 8, 60, Kaufmann 64; J.Nielsen 70))
 
Second Qualifying Round
 
KF Prishtina - Connah's Quay Nomads FC                                      4-1     2-4
(Bekteshi 41, Oto John 53, 90+4, Krasniqi 78; Moore 75)
(Krasniqi 29, 36; Insall 3, 57, Horan 47, Morris 82p)
 
SS Folgore/Falciano Serravalle – Hibernians FC Paola                 1-3     2-4
(Fedeli 5; Degabriele 13, Grech 26,83)
(Fedeli 28, Jassey 45+1; Degabriele 9, 66, Domoraud 47, Grech 77)
 
FK Čukarički Beograd - Sumqayıt PFK                                  0-0     2-0
(N'Diaye 10, Docić 16p)
 
FK Astana Nur-Sultan – AS Aris Thessaloniki                          2-0     1-2 aet
(Tomasov 25, 71)
(Bitri 120+1; Manos 36, Sasha 76)
 
FK Panevėžys – FK Vojvodina Novi Sad                                 0-1     0-1
(Čović 70)
(Kabić 90+6)
 
AEL Lemesos – KF Vllaznia Shkodër                                    1-0     1-0
(Šćepović 45+2) 
(Šćepović 20)
 
APO Apollon Lemesos - MŠK Žilina                                     1-3     2-2
(Jradi 25; Ďuriš 5, Bernát 45+1, 52p)
(Coll 13, Jradi 16p; Bernát 27, Jibril 79)
 
Ararat FA Yerevan - WKS Śląsk Wrocław SA                             2-4     3-3
(Bravo 49 , Hakobyan 84; Golla 20, Piasecki 50, Pich 70, 90+1)
(Koné 40, 42, Silue 89; Pich 2, 66, Lewkot 58)
 
FK Austria Wien - Breiðablik Kópavogur                                      1-1     1-2
(Djuricin 32; A.H.Sigurðarson 47)
(Fitz 68; K.Steindórsson 6, Á.Vilhjálmsson 24)
 
FC Basel 1893 – FK Partizani Tiranë                                  3-0     2-0
(Stocker 43, 80, Arthur 52)
(Stocker 38, Arthur 49)
 
PFK CSKA Sofia - FK Liepāja                                          0-0     0-0 aet (1-3p)
 
SK Dinamo Batumi – FK BATE Barisaw                                   0-1     4-1
(Nyakhaychyk 83)
(Yablonski 45+2; Mamuchashvili 48p, Flammarion 58, Azarovi 74, Pantsulaia 90+5)
 
SK Dinamo Tbilisi – MK Maccabi Haifa                                 1-2     1-5
(Papava 88; Atzili 8, David 66)
(Osei 24; Levi 17, Sporkslede 37og, Atzili 75, Ashkenazi 80, 85)
 
NK Domžale – FC Honka Espoo                                          1-1     1-0
(Jakupović 69; Dongou Tsafack 76)
(Jakupović 22)
 
KF Drita Gjilani – Feyenoord Rotterdam                                      0-0     2-3
(Simonovski 12, A.Fazliu 16; Til 7, 68, 90)
 
F91 Dudelange – Bohemian FC Dublin                                   0-1     0-3
(Tierney 11)
(Cornwall 35, Kelly 69, 73)
 
Dundalk FC – FC Levadia Tallinn                                      2-2     2-1
(Patching 3, McMillan 27; Vaštšuk 2, 19)
(McMillan 44, Patching 90+2; Agyiri 17)
 
Elfsborg IF Borås – FC Milsami Orhei                                 4-0     5-0
(Väisänen 2, Okkels 25, Frick 43, Holst 82)
(Ndione 5, 25, 65, Frick 8, Cooper Love 56)
 
Gżira United FC – HNK Rijeka                                         0-2     0-1
(Bušnja 57, Ampem 77)
(Drmić 27)
 
FH Hafnarfjörður – Rosenborg BK Trondheim                            0-2     1-4
(C.Holse Justesen 61, Islamović 71)
(G.Þórisson 74; Islamović 49p, Vecchia Holmqvist 54, Konradsen Ceide 76, 87) 
 
Hammarby IF FF Stockholm – NK Maribor                                3-1     1-0
(Selmani 55, 64, 87p; Žugelj 60)
(Accam 5)
 
Hibernian FC Edinburgh – FC Santa Coloma                             3-0     2-1
(Boyle 14p, 47, Nisbet 81)
(Murphy 73, MacKay 76; Lopez 70)
 
Kauno Žalgiris - TNS of Oswestry Town and Llansantffraid FC          0-5     1-5
(L.Smith 8, Davies 34, 38, McManus 40, J.Williams 87)
(Thuique 84; Redmond 13, Robles 20, McManus 25, L.Smith 69, Davies 74)
 
KuPS Kuopio – FK Vorskla Poltava                                     2-2     3-2 aet
(Udoh 6, Tomas Diogo 90+7; Kane 29, Thill 56p)
(Sebban 49, Nissilä 90+3, Rangel 111; Thill 48, Sklyar 55)
 
Larne FC – AGF Aarhus                                                2-1     1-1
(McDaid 3, Jarvis 30; Ballegaard Ammitzbøll 85)
(Hale 45; P.Olsen 72p)
 
Molde FK – Servette FC Genève                                        3-0     0-2
(O.Brynhildsen 7, Omoijuanfo 32, M.W.Eikrem 59)
(Diallo 18, Kyei 59)
 
NK Olimpija Ljubljana – Birkirkara FC                                1-0     0-1 aet (5-4p)
(Nukić 78)
(Da Silva Monteiro 27)
 
FK Partizan Beograd - FC DAC 1904 Dunajská Streda                    1-0     2-0
(Marković 19)
(Pantić 20, Ricardo Gomes 80)
 
CS Petrocub Hînceşti – Sivasspor Kulübü                              0-1     0-1
(Caner Osmanpaşa 17)
(Kayode 65)
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı – MS Ashdod                                    0-0     1-0
(Ozobić 6)
 
FK Rīgas FS - Puskás Ferenc Labdarogó Akadémia Felcsút               3-0     2-0
(Lemajić 8, 25p, Friesenbichler 18)
(Lemajić 53, Santana 69)
 
KF Shkupi – CD Santa Clara Ponta Delgada                             0-3     0-2
(Rwatubyaye 30og, Carlos Carvalho 49, Costinha 90+3)
(Carvalho 13, Villanueva 39)
 
PFK Sochi - Keslə FK Bakı                                            3-0     4-2
(Rodrigão 10, Noboa 67p, Barsov 81)
(Dugandžić 21, 82, Burmistrov 38, Prokhin 70; Felipe Santos 35, Hacıyev 52)
 
Marijampolės Sūduva - RKS Raków Częstochowa SA                       0-0     0-0 aet (3-4p)
 
FK Sutjeska Nikšić – MK Maccabi Tel Aviv                             0-0     1-3
(Bubanja 51; Khalaila 25, 34, Almog 90+2)
 
FC Spartak Trnava - ACS Sepsi OSK Sfântu Gheorghe                    0-0     1-1 aet (4-3p)
(Boateng 67; Fofana 29)
 
KF Laçi - U Craiova 1948 CS                                          1-0     0-0
(Zarubica 36)
 
FK Velež Mostar – AEK Athina                                         2-1     0-1 aet (3-2p)
(Pršeš 14, Zajmović 53; Ansarifard 12)
(Mantalos 90+8)
 
FC København - FK Tarpeda BelAZ Zhodzina                             4-1     5-0
(Falk Jensen 43, Wilczek 47, 62, Older Wind 86p; Oya 90+2)
(Diks Bakarbessy 27, Bøving Vick 66, 75, Winther Højlund 68, 90+3)
 
PFK Lokomotiv 1926 Plovdiv - 1.FC Slovácko Uherské Hradiště          1-0     0-1 aet (3-2p)
(Vitanov 89)
(Daníček 26)
 
FC Viktoria Plzeň – FK Dynama Brest                                  2-1     2-1
(Šulc 22, Kaša 33; Shestyuk 79)
(Kayamba 12, Falta 71; Bilenky 90+1)
 
Rīga FC - KF Shkëndija '79 Tetovë                                    2-0     1-0
(Wesley 13, Vakulko 52)
(Soisalo 52)
 
KS Teuta Durrës - Inter Club d'Escaldes                              0-2     3-0 aet
(Soldevila 37, 56)
(Plaku 25, 80, Kallaku 105+1p)
 
FK Arda Kardzhali – MK Hapoel Be’er Sheva                            0-2     0-4
(Bareiro 52, Micha 78)
(Acolatse 5, Safuri 31p, Ansah 71, Hatuel 84)
 
HB Tórshavn - FK Budućnost Podgorica                                 4-0     2-0
(Przybylski 45, 47, P.J.Petersen 58, D.Johansen 66p)
(Hjalt Mohr 39, D.Johansen 79p)
 
FC FCSB Bucureşti – FK Shakhtyor Qaragandy                           1-0     1-2 aet (3-5p)
(Cordea 38)
(Coman 76; Gabışev 11, Təttibayev 90+1)
 
KAA Gent - Vålerenga Fotball Oslo                                    4-0     0-2
(Bruno 11, Tissoudali 39, Odjidja-Ofoe 56, Malede 88)
(Okumu 11og, Fjellstad Näsberg 81)
 
Aberdeen FC – BK Häcken Göteborg                                     5-1     0-2
(Considine 28, L.Ferguson 45p, 53, Ramirez 84, McLennan 90+3; A.Jeremeieff 59)
(M.Olsson 51, L.Bengtsson 68p)
 
Linfield FC Belfast - FK Borac Banja Luka                            4-0     0-0
(Newberry 2, Manzinga 25, Mulgrew 75, Callacher 90+2)
 
HNK Hajduk Split – FK Tobyl Qostanay                                 2-0     1-4 aet
(Ljubičić 21, 53)
(Jovančić 56, Sergeyev 61, 67, Taghybergen 118; Sahiti 90+4)
 
MKS Pogoń Szczecin SSA – NK Osijek                                   0-0     0-1
(Kleinheisler 44)
 
Újpest FC Budapest – FC Vaduz                                        2-1     3-1
(Stieber 7, Tallo 64; Çiçek 81)
(Tallo 29p, Beridze 47, Onovo 85; Dobras 7)
 
K Valur Reykjavik - FK Bodø/Glimt                                    0-3     0-3
(U.Saltnes 40, P.Berg 51p, 55)
(U.Saltnes 26, B.M.Moe 62, E.Kristoffersen Hagen 90+3)
 
FK Shakhtsyor Salihorsk – CS Fola Esch/Alzette                       1-2     0-1
(Stasevich 67; Omosanya 19, Mustafić 44)
(Delgado 52)
 
Third Qualifying Round
 
Bohemian FC Dublin – PAOK Thessaloniki                                      2-1     0-2
(Coote 23, 53; Nelson Oliveira 78)
(Schwab 4, Biseswar 29)
 
Linfield FC Belfast – CS Fola Esch/Alzette                           1-2     1-2
(Chadwick 9; Bensi 69, Caron 89)
(Roscoe-Byrne 90; Correia Mendes 69, Parreira 90+3p)
 
KuPS Kuopio – FK Astana Nur-Sultan                                   1-1     4-3 
(Udoh 54; Bitri 90+4)
(Rangel 53, 61, 74, Ikaunieks 77; Barseghyan 4, 58), Ayimbetov 41)
 
PFK Lokomotiv 1926 Plovdiv - FC København                            1-1     2-4
(Krasimirov Iliev 60p; Pep Biel 74)
(Krasimirov Iliev 30, Salinas 86; Diks Bakarbessy 11, 20, Pep Biel 40, Daramy 48)
 
PFK Sochi – FK Partizan Beograd                                      1-1     2-2 aet (2-4 p)
(Noboa 66p; Ricardo Gomes 73)
(Terekhov 33, 76; Jojić 55, Šćekić 90)
 
FK Tobyl Qostanay - MŠK Žilina                                       0-1     0-5
(Gono 27)
(Ďuriš 14, Rusnák 41, Bichakhchyan 64, 90+1, Slebodník 81)
 
IF Elfsborg Borås - FK Velež Mostar                                  1-1     4-1
(Frick 34; Radović 32)
(Georgijević 81; Frick 3, 52, Okkels 16, 48)
 
AEL Lemesos - Qarabağ FK Ağdam Bakı                                  1-1     0-1
(Šćepović 69p; Zoubir 90+3)
(Kady 87)
 
PFK CSKA Sofia – NK Osijek                                           4-2     1-1
(Mazikou 30, Carey 39, Caidedo 42, Yomov 74; Turitsov 41og, Topčagić 90+3)
(Carey 33; Škorić 45)
 
SK Dinamo Batumi – Sivasspor Kulübü                                  1-2     1-1 aet
(Mamuchashvili 54; James 75, Kayode 90+5)
(Pantsulaia 78; Jorge Félix 109
 
KF Laçi – RSC Anderlecht (Bruxelles)                                 0-3     1-2
(Delcroix 27, Hoedt 42, Refaelov 61)
(Lushkaja 85; Amuzu 32, Verschaeren 72)
 
MK Maccabi Haifa – HB Tórshavn                                       7-2     0-1
(David 6, 24, Haziza 45+5, Gershon 62, Sahar 74, Atzili 82, Ashkenazi 90+2; 
M.Dahl 29, D.Johansen 70p)
(Przybylski 20)
 
Rīga FC – Hibernians FC Paola                                        0-1     4-1 aet
(A.Agius 69)
(Léo 49, Paurević 90+6, Muritala 108, 116; Degabriele 60)
 
Rosenborg BK Trondheim - NK Domžale                                  6-1     2-1
(A.Andersson 7, Islamović 23, 46, Karič 34og, Dahl Reitan 40, Holm 86; Alić 44)
(N.J.Holm 48, Vecchia Holmqvist 86; Podlogar 24)
 
SBV Vitesse Arnhem – Dundalk FC                                      2-2     2-1
(Bero 20, Openda 90; McEleney 65, 76)
(Bero 28, Gboho 38; Hoban 70p)
 
FK Vojvodina Novi Sad – LASK Linz                                    0-1     1-6
(Michorl 70)
(Kabić 13; Karamoko 33p, 53, Goiginger 56, Potzmann 67, Balić 80, Schmidt 87)
 
Trabzonspor Kulübü – Molde FK                                        3-3     1-1 aet (4-3 p)
(Nwakaeme 15, Vitor Hugo 58, Djaniny 74; O.Brynhildsen 31, 65, Hussain 84)
(Ié 58; B.Bergmann Sigurðarson 90+7)
 
FC Paços de Ferreira – Larne FC                                      4-0     0-1
(Denílson 44, 70, Eustáquio 73, Uilton 90)
(Randall 83)
 
FK Kolos Kovalivka - FK Shakhtyor Qaragandy                          0-0     0-0 aet (1-3 p)
 
KF Prishtina - FK Bodø/Glimt                                         2-1     0-2
(Oto John 44, Lode 82og; P.Berg 11)
(Botheim 18, 78)
 
WKS Śląsk Wrocław SA – MK Hapoel Be’er Sheva                         2-1     0-4
(Exposito 28, Pich 45+17p; Bareiro 45+5)
(Ansah 2, 54, Safuri 7, Shviro 82)
 
Shamrock Rovers FC Dublin - KS Teuta Durrës                          1-0     2-0
(Emakhu 90+1)
(Gaffney 20, 62)
 
Újpest FC Budapest – FC Basel 1893                                   1-2     0-4
(Croizet 40; Arthur 55, Males 74)
(Males 21, Stocker 45+2, Arthur 71, Petretta 90)
 
CD Santa Clara Ponta Delgada – NK Olimpija Ljubljana                 2-0     1-0
(Carlos Carvalho 14, Mansur 45+2)
(Rui Costa 73)
 
FC Luzern – Feyenoord Rotterdam                                      0-3     0-3
(Till 9, 39, Sinisterra 84)
(Jahanbakhsh 9, 34, Sinisterra 48)
 
KAA Gent - FK Rīgas FS                                               2-2     1-0
(Olayode 52, Tissouladi 77; Lemajić 11, Šimković 28)
(Okumu 73)
 
Hibernian FC Edinburgh – HNK Rijeka                                  1-1     1-4
(Boyle 67; Ampem 61)
(Magennis 56; Pavičić 36, Abbas 68, McGinn 73og, Bušnja 90+3)
 
Breiðablik Kópavogur – Aberdeen FC                                   2-3     1-2
(G.Eyjólfsson 16, Á.Vilhjálmsson 43p; Ramirez 3, 49, L.Ferguson 11)
(G.Eyjólfsson 59; Hedges 47, 71)
 
RKS Raków Częstochowa SA – FK Rubin Kazan                            0-0     1-0 aet
(Gutkovskis 111)
 
TNS of Oswestry Town and Llansantffraid FC - FC Viktoria Plzeň       4-2     1-3 aet (1-4 p)
(Hudson 19, McManus 30p, 54p, 76; Beauguel 89, Ba Loua 90+5)
(Robles 4; Bucha 56, Chorý 85, Beauguel 90+1)
 
FK Čukarički Beograd – Hammarby IF FF Stockholm                      3-1     1-5
(Jovanović 22, Docić 40, 53; Ludwigson 25)
(N’Diaye 64; Jeahze 12, Selmani 26, 72, Paulsen 44, Swedberg 67)
 
FC Spartak Trnava – MK Maccabi Tel Aviv                              0-0     0-1
(Yeini 13)
 
 
Play-off
 
RSC Anderlecht (Bruxelles) – SBV Vitesse Arnhem                      3-3     1-2
(Raman 10, 34, Verschaeren 90; Dasa 31, Baden Frederiksen 46, Tannane 72)
(Refaelov 81; Wittek 4, 49)
 
FC Basel 1893 – Hammarby IF FF Stockholm                             3-1     1-3 aet (4-3p) 
(Arthur 30, 87, 90p; Khalili 71)
(Arthur 108p; J.G.Fjóluson 48, 54, Outtara Mohammed 101)
 
FC Paços de Ferreira – Tottenham Hotspurs FC London                  1-0     0-3
(Lucas Silva 45)
(Kane 9, 35, Lo Celso 70)
 
Feyenoord Rotterdam - IF Elfsborg Borås                              5-0     1-3
(Sinisterra 25, 37, 48, Jahanbakhsh 30, Linssen 59)
(Til 61; J.Larsson 42, A.Bernhardsson 50, Ndione 77)
 
FC Flora Tallinn – Shamrock Rovers FC Dublin                         4-2     1-0
(Zenjov13, Miller 27, 87, Sappinen 76; Burke 44, Scales 86)
(Sappinen 57)
 
CS Fola Esch/Alzette – FK Qairat Almaty                              1-4     1-3
(Mustafić 19; Shushenachev 28, Vágner Love 37, 70p, Ricardo Alves 43)
(Mustafić 43; Shushenachev 12, 36, Vágner Love 28)
 
MK Hapoel Be’er Sheva – Anorthosis Ammochostos                       0-0     1-3
(Shechter 43; Artyamatas 12, Hristodoulopoulos 62p, 69)
 
FK Jablonec - MŠK Žilina                                             5-1     3-0
(Kratochvíl 10, 22), Doležal 41, Považanec 45+1, Martinec 90; Jibril 75)
(Pleštil 30, Vaníček 86, Čvančara 88)
 
KuPS Kuopio – 1.FC Union Berlin                                      0-4     0-0
(Awoniyi 7, 31, Kruse 29, Voglsammer 90+2)
 
LASK Linz – Saint-Johnstone FC Perth                                 1-1     2-0
(Karamoko 60p; Kane 17)
(Balić 72, Raguž 84p)
 
Neftçi PFK Bakı – MK Maccabi Haifa                                   3-3     0-4
(Lawal 50, 66, Mahmudov 72; Atzili 9, Chery 78, 90+6)
(Menahem 20, Atzili 45+2, Haziza 52p, Abu Fani 69)
 
PAOK Thessaloniki – HNK Rijeka                                       1-1     2-0
(Galešić 90+4og; Lepinjica 33)
(El Kakkouri 11, Murg 80)
 
FC Viktoria Plzeň – PFK CSKA Sofia                                   2-0     0-3 aet
(Havel 11, Mosquera 72)
(Carey 6, Yomov 63, Mattheij 119)
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı – Aberdeen FC                                  1-0     3-1
(Jaime Romero 30)
(Bayramov 8, Kady 18, Zoubir 72; L.Ferguson 90+2p)
 
RKS Raków Częstochowa SA – KAA Gent                                  1-0     0-3
(Niewulis 64)
(Tissoudali 45+1, Odjidja-Ofoe 70, de Sart 72)
 
Stade Rennais FC – Rosenborg BK Trondheim                            2-0     3-1
(Aguerd 15, Guirassy 84)
(Del Castillo 6, Aguerd 41, Abline 81; Vecchia Holmqvist 68p)
 
Rīga FC – Lincoln Red Imps FC Gibraltar                              1-1     1-3 aet
(Vakulko 61; Carralero 72)
(Vakulko 19; Walker 32p, R.Chipolina 105+1, Ronan 120+2)
 
CD Santa Clara Ponta Delgada – FK Partizan Beograd                   2-1     0-2
(Carlos Carvalho 4, Morita 49; Vujačić 54)
(Rocardo Gomes 24p, Saničanin 27)
 
FK Shakhtyor Qaragandy – MK Maccabi Tel Aviv                         1-2     0-2
(Umayev 73; Rikan 75, Shamir 77)
(Nachmias 18, Glazer 40)
 
Sivasspor Kulübü - FC København                                      1-2     0-5
(James 59; Diks Bakarbessy, 55, J.Dalsgaard Stage 60)
(J.Dalsgaard Stage 24, M.Daramy 39, L.Reiff Lerager 57, Pep Biel 62, Winther Højlund 76)
 
Trabzonsport Kulübü – AS Roma                                        1-2     0-3
(Cornelius 64; L.Pellegrini 55, Shomurodov 81)
(Cristante 20, Zaniolo 65, El Shaarawy 84)
 
Vilniaus Žalgiris - FK Bodø/Glimt                                    2-2     0-1
(Kiš 7, Diaw   90+2; Saltnes 49, 54)
(O.Selvaag Solbakken 62)
 
Group Stage
 
Group A
 
MK Maccabi Tel Aviv - Alashkert FA Yerevan                   4-1
(Perica 13, Kanichowsky 32, Biton 45+3p, Hozez 72; Embaló17)
 
HJK Helsinki – LASK Linz                                     0-2
(Marešić 17, Monschein 89)
 
Alashkert FA Yerevan - HJK Helsinki                          2-4
(Embaló 24, Glišić 90+3; Ri.Riski 8, Valenčič 57, Ro.Riski 63, Olusanya 90+4)
 
LASK Linz - MK Maccabi Tel Aviv                              1-1
(Horvath 10; Shamir 88)
 
HJK Helsinki - MK Maccabi Tel Aviv                                  0-5
(Kanichowsky 28, 60, Perica 49p, Saborit 87p, Shamir 90+4)
 
Alashkert FA Yerevan - LASK Linz                             0-3
(Seong 35, Goiginger 68, Michorl 90+2)
 
LASK Linz - Alashkert FA Yerevan                             2-0
(Nakamura 12, 88)
 
MK Maccabi Tel Aviv - HJK Helsinki                                  3-0
(Kuwas 22, Lingman 65og, Hozez 90+3)
 
MK Maccabi Tel Aviv - LASK Linz                              0-1
(Horvath 89)
 
HJK Helsinki - Alashkert FA Yerevan                          1-0
(Tanaka)
 
Alashkert FA Yerevan - MK Maccabi Tel Aviv                   1-1
(Boljević 78; Almog 90)
 
LASK Linz - HJK Helsinki                                     3-0
(Balić 41, Nakamura 63, Gruber 81)
 
LASK Linz                         6   5   1   0  12-1  16
MK Maccabi Tel Aviv               6   3   2   1  14-4  11
HJK Helsinki                      6   2   0   4   5-15  6
Alashkert FA Yerevan              6   0   1   5   4-15  1
 
Group B
 
FC Flora Tallinn – KAA Gent                                         0-1
(Lemajić 54)
 
Anorthosis Ammochostos – FK Partizan Beograd                 0-2
(Menig 42, Ricardo Gomes 68)
 
KAA Gent - Anorthosis Ammochostos                            2-0
(Correa 28og, Kums 81)
 
FK Partizan Beograd - FC Flora Tallinn                       2-0
(Marković 20, 42)
 
Anorthosis Ammochostos - FC Flora Tallinn                           2-2
(Deletić 25, Popovič 28; Sappinen 38, 80)
 
FK Partizan Beograd - KAA Gent                               0-1
(Kums 59)
 
KAA Gent - FK Partizan Beograd                               1-1
(Tissoudali 80; Urošević 65)
 
FC Flora Tallinn - Anorthosis Ammochostos                           2-2
(Sappinen 55, Zenjov 58; Christofi 29, Popovič 33)
 
FC Flora Tallinn - FK Partizan Beograd                       1-0
(Miller 44)
 
Anorthosis Ammochostos - KAA Gent                            1-0
(Hristodoulopoulos 27)
 
KAA Gent - FC Flora Tallinn                                         1-0
(Bruno 51)
 
FK Partizan Beograd - Anorthosis Ammochostos                 1-1
(Milovanović 20; Hristodoulopoulos       33p)
 
KAA Gent                          6   4   1   1   6-2  13
FK Partizan Beograd               6   2   2   2   6-4   8
Anorthosis Ammochostos            6   1   3   2   6-9   6
FC Flora Tallinn                  6   1   2   3   5-8   5
 
Group C
 
AS Roma – PFK CSKA Sofia                                     5-1
(L.Pellegrini 25, 62, El Shaarawy 38, G.Mancini 82, Abraham 84; Carey 10)
 
FK Bodø/Glimt – FK Zorya Luhansk                             3-1
(U.Saltnes 48, O.Selvaag Solbakken 49, Pellegrino 60; Hromov 90+1)
 
FK Zorya Luhansk - AS Roma                                   0-3
(El Shaarawy 7, Smalling 66, Abraham 68)
 
PFK CSKA Sofia - FK Bodø/Glimt                               0-0
 
FK Bodø/Glimt – AS Roma                                      6-1
(E.Botheim 8, 52, 80, P.Berg 20, O.Selvaag Solbakken 71, Pellegrino 78; Carles Pérez 28)
 
PFK CSKA Sofia - FK Zorya Luhansk                            0-1
(Sayyadmanesh 65)
 
FK Zorya Luhansk - PFK CSKA Sofia                            2-0
(Zahedi 87, Sayyadmanesh 90+5)
 
AS Roma - FK Bodø/Glimt                                      2-2
(El Shaarawy 54, Ibañez 84; O.Selvaag Solbakken 45+1, E.Botheim 65)
 
AS Roma - FK Zorya Luhansk                                   4-0
(Carles Pérez 15, Zaniolo 33, Abraham 46, 75)
FK Bodø/Glimt - PFK CSKA Sofia                               2-0
(S.Brunstad Fet 25, E.Botheim 85)
 
PFK CSKA Sofia - AS Roma                                     2-3
(Ćataković 75, Wildschut 90+3; Abraham 15, 53, Borja Mayoral 34)
 
FK Zorya Luhansk - FK Bodø/Glimt                             1-1
(Nazaryna 18; Vernydub 67og)
 
 
AS Roma                           6   4   1   1  18-11 13
FK Bodø/Glimt                     6   3   3   0  14-5  12
FK Zorya Luhansk                  6   2   1   3   5-11  7
PFK CSKA Sofia                    6   0   1   5   3-13  1
 
Group D
 
FK Jablonec - FC CFR 1907 Cluj                               1-0
(Pilař 51p)
 
FC Randers – AZ Alkmaar                                      2-2
(Piesinger 27, S.Graves Jensen 69; Clasie 24, Pavlidis 34)
 
FC CFR 1907 Cluj - FC Randers                                1-1
(Petrila 68; Makara 41)
 
AZ Alkmaar - FK Jablonec                                     1-0
(A.Guðmundsson 53)
 
FK Jablonec - FC Randers                                     2-2
(Čvančara 35, 53; Odey 36, 90p)
 
FC CFR 1907 Cluj - AZ Alkmaar                                0-1
(K.J.Karlsson 18)
 
AZ Alkmaar - FC CFR 1907 Cluj                                2-0
(A.Guðmundsson 5, Pavlidis 86)
 
FC Randers - FK Jablonec                                     2-2
(Hammershøy-Mistrati 46, Kubista 53og; Čvančara 73, Kratochvíl 83)
 
FK Jablonec - AZ Alkmaar                                     1-1
(Kratochvíl 7; H.Evjen 44)
 
FC Randers - FC CFR 1907 Cluj                                2-1
(Kamara 68, Piesinger 76; Deac 72)
 
AZ Alkmaar - FC Randers                                      1-0
(Oosting 87)
 
FC CFR 1907 Cluj - FK Jablonec                               2-0
(Debeljuh 45, 83)
 
AZ Alkmaar                        6   4   2   0   8-3  14
FC Randers                        6   1   4   1   9-9   7
FK Jablonec                       6   1   3   2   6-8   6
FC CFR 1907 Cluj                  6   1   1   4   4-7   4
 
Group E
 
SK Slavia Praha – 1.FC Union Berlin                          3-1
(Bah 18, Kuchta 84, Schranz 88; Behrens 70)
 
MK Maccabi Haifa – Feyenoord Rotterdam                       0-0
 
1.FC Union Berlin - MK Maccabi Haifa                         3-0
Voglsammer 33, Beherens 48, Awoniyi 76)
 
Feyenoord Rotterdam - SK Slavia Praha                        2-1
(Orcun Kökçü 14, Linssen 24; Holeš 63)
 
Feyenoord Rotterdam - 1.FC Union Berlin                      3-1
(Jahanbakhsh 11, Linssen 29, Sinisterra 75; Awoniyi 35)
 
MK Maccabi Haifa - SK Slavia Praha                                  1-0
(Donyoh 24)
 
SK Slavia Praha - MK Maccabi Haifa                                  1-0
(Kuchta 49)
 
1.FC Union Berlin - Feyenoord Rotterdam                      1-2
(Trimmel 41; Sinisterra 15, Dessers 72)
 
MK Maccabi Haifa - 1.FC Union Berlin                         0-1
(Ryerson 66)
 
SK Slavia Praha - Feyenoord Rotterdam                        2-2
(Olayinka 12, Kuchta 66; Dessers 31, 90+3)
 
Feyenoord Rotterdam - MK Maccabi Haifa                       2-1
(Dessers 38, Nelson 65; David 90+1)
 
1.FC Union Berlin - SK Slavia Praha                          1-1
(Kruse 64; Schranz 50)
 
Feyenoord Rotterdam               6   4   2   0  11-6  14
SK Slavia Praha                   6   2   2   2   8-7   8
1.FC Union Berlin                 6   2   1   3   8-9   7
MK Maccabi Haifa                  6   1   1   4   2-7   4
 
Group F
 
ŠK Slovan Bratislava - FC København                          1-3
(Henty 21; J.Older Wind 18, 68p, J.Dalsgaard Stage 42)
 
FC Lincoln Red Imps Gibraltar – PAOK Thessaloniki            0-2
(Akpom 45+2, Mitriţă 56)
 
PAOK Thessaloniki - ŠK Slovan Bratislava                     1-1
(Akpom 9; Green 15)
 
FC København - FC Lincoln Red Imps Gibraltar                 3-1
(Chipolina 4og; Older Wind 45+1p, J.Dalsgaard Stage 52; Rosa 33)
 
ŠK Slovan Bratislava - FC Lincoln Red Imps Gibraltar         2-0
(Green 46, Henty 84)
 
FC København - PAOK Thessaloniki                             1-2
(Pep Biel 80; Sidcley 19, Živković 38)
 
PAOK Thessaloniki - FC København                             1-2
(Živković 8; P.Svarrer Ankersen 34, Pep Biel 50)
 
FC Lincoln Red Imps Gibraltar - ŠK Slovan Bratislava         1-4
(Chipolina 45+3; Green 17, 25, Čavrić 67, Mráz 71)
 
FC Lincoln Red Imps Gibraltar - FC København                 0-4
(I.Bergmann Jóhannesson 5, L.Reiff Lerager 7, Bøving Vick 63, Winther Højlund 73)
 
ŠK Slovan Bratislava - PAOK Thessaloniki                     0-0
 
FC København - ŠK Slovan Bratislava                          2-0
(J.Older Wind 30, Winther Højlund 53)
 
PAOK Thessaloniki - FC Lincoln Red Imps Gibraltar            2-0
(Živković 17, Schwab 55)
 
FC København                      6   5   0   1   15-5 15
PAOK Thessaloniki                 6   3   2   1   8-4  11
ŠK Slovan Bratislava              6   2   2   2   8-7   8
FC Lincoln Red Imps Gibraltar     6   0   0   6   2-17  0
 
Group G
 
NŠ Mura Murska Sobota – SBV Vitesse Arnhem                   0-2
(Bjorvand Tronstad 30, Doekhi 69)
 
Stade Rennais FC – Tottenham Hotspur FC London               2-2
(Tait 23, Laborde 72; Badé 11og, Kordt Højbjerg 76)
 
SBV Vitesse Arnhem - Stade Rennais FC                        1-2
(Wittek 30; Guirassy 54p, Sulemana 70)
 
Tottenham Hotspur FC London - NŠ Mura Murska Sobota          5-1
(Alli 4p, Lo Celso 8, Kane 68, 76, 87; Kous 53)
 
SBV Vitesse Arnhem - Tottenham Hotspur FC London                    1-0
(Wittek 78)
 
NŠ Mura Murska Sobota - Stade Rennais FC                     1-2
(Lotrič 20; Guirassy 17p, Laborde 41)
 
Stade Rennais FC - NŠ Mura Murska Sobota                     1-0
(Bade 76)
 
Tottenham Hotspur FC London - SBV Vitesse Arnhem                    3-2
(Son 15, Lucas Moura 22, Vandsø Rasmussen 28og; Vandsø Rasmussen 32, Bero 39)
 
NŠ Mura Murska Sobota - Tottenham Hotspur FC London          2-1
(Horvat 11, Maroša 90+4; Kane 72)
 
Stade Rennais FC - SBV Vitesse Arnhem                        3-3
(Laborde 9, 39, 69; Huisman 43, Buitink 75, Openda 90)
 
Tottenham Hotspur FC London - Stade Rennais FC               (0-3)
 
SBV Vitesse Arnhem - NŠ Mura Murska Sobota                   3-1
(Buitink 4, Openda 35, Huisman 40; Maroša)
 
Stade Rennais FC                  6   4   2   0  13-7  14
SBV Vitesse Arnhem                6   3   1   2  12-9  10
Tottenham Hotspur FC London              6   2   1   3  11-11  7
NŠ Mura Murska Sobota             6   1   0   5   5-14  3                  
 
Group H
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı – FC Basel 1893                        0-0
 
FK Qayrat Almaty – AS Omonoia Lefkosia                       0-0
 
FC Basel 1893 - FK Qayrat Almaty                             4-2
(Arthur 15, Lang 21, 40, Ndoye 49; Kanté 65, Ricardo Alves 69p)
 
AS Omonoia Lefkosia - Qarabağ FK Ağdam Bakı                  1-4
(Lecjaks 40; Kady 52, 90,4, Sheydayev 73, Medvedev 79p)
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı - FK Qayrat Almaty                     2-1
(Şeydayev 79, Hüseynov 90+1; Kanté 19p)
 
FC Basel 1893 - AS Omonoia Lefkosia                          3-1
(Millar 19, Arthur 41p, Zhegrova 88; Jordi Gómez 27p)
 
AS Omonoia Lefkosia - FC Basel 1893                          1-1
(Kakoullis 16; Millar 57)
 
FK Qayrat Almaty - Qarabağ FK Ağdam Bakı                     1-2
(Kanté 68; Wadji 58, Zoubir 72)
 
FK Qayrat Almaty - FC Basel 1893                             2-3
(Vágner Love 23, Hovhannisyan 56; Arthur 45p, Zhegrova 69, Kasami 73)
 
Qarabağ FK Ağdam Bakı - AS Omonoia Lefkosia                  2-2
(Psaltis 49og, Patrick Andrade 88; Ďuriš 43p, Jordi Gómez 90)
 
AS Omonoia Lefkosia - FK Qayrat Almaty                       0-0
 
FC Basel 1893 - Qarabağ FK Ağdam Bakı                        3-0
(Artur 33, 74, Kasami 62)
 
FC Basel 1893                     6   4   2   0  14-6  14
Qarabağ FK Ağdam Bakı             6   3   2   1  10-8  11
AS Omonoia Lefkosia               6   0   4   2   5-10  4
FK Qayrat Almaty                  6   0   3   3   6-11  3
 

Intermediate Round

 

Olympique de Marseille - Qarabağ FK Ağdam Bakı               3-1    3-0

(Milik 41, 44, Payet 90+2; Kady 85)

(Gueye 12, Guendouzi 77, de la Fuente 90+2)

 

PSV Eindhoven - MK Maccabi Tel Aviv                          1-0    1-1

(Gakpo 11)

(Saborit 90+1; Vertessen 85)

 

Fenerbahçe SK İstanbul – SK Slavia Praha                     2-3    2-3

(Pelkas 58, Kadioğlu 83; Traoré 45, Dorley 62, Lingr 64)

(Schranz 19, Sor 27, 63; Yandaş 39, Berisha 90)

 

FC Midtjylland Herning – PAOK Thessaloniki                   1-0    1-2 aet (3-5p)

(J.Andersson 20)

(D.M.Høegh 80; Živković 20, Vieirinha 26)

 

Leicester City FC – FC Randers                               4-1    3-1

(Ndidi 23, Barnes 49, Daka 55, Dewsbury-Hall 74; Hammershøy-Mistrati 45)

(Barnes 2, Maddison 70, 74; Odey 84)

 

Celtic FC Glasgow - FK Bodø/Glimt                            1-3    0-2

(Maeda 79; R.Espejord 7, Pellegrino 55, H.V.Vetlesen 81)

(O.Selvaag Solbakken 9, H.V.Vetlesen 69)

 

AC Sparta Praha – FK Partizan Beograd                        0-1    1-2

(Menig 78)

(Hložek 85; Ricardo Gomes 7, 24)

 

SK Rapid Wien – SBV Vitesse Arnhem                                  2-1    0-2

(Druijf 1, Grüll 16; Openda 74)

(Grbić 3, Bero 19)

 
8th Finals
 
Olympique de Marseille – FC Basel 1893                       2-1    2-1
(Milik 19p, 68; S.Esposito 79)    
(Cengiz Ünder 74, Rongier 90+3; Ndoye 63)
 
Leicester City FC – Stade Rennais FC                         2-0    1-2
(Albrighton 30, Iheanacho 90+3)
(Fofana 51; Bourigeaud 8, Tait 76)
 
PAOK Thessaloniki – KAA Gent                                 1-0    2-1
(Kurtić 58)
(Crespo 20, Douglas Augusto 77; Depoitre 40)
 
SBV Vitesse Arnhem – AS Roma                                 0-1    1-1
(Sérgio Oliveira 45+1)
(Wittek 62; Abraham 90+1)
 
PSV Eindhoven - FC København                                 4-4    4-0
(Gakpo 21, 70, Doan 50, Zahavi 85; I.Bergmann Jóhannesson 6, Pep Biel 23, 78, L.Reiff Lerager 43)
(Zahavi 10, 79, Götze 38, Madueke 90+1)
 
SK Slavia Praha – LASK Linz                                         4-1    3-4
(Sor 3, 29, Olayinka 83, Traoré 85; Balić 67)
(Olayinka 24, Bah 37, Sor 62; Wiesinger 36, 76, Gruber 88, Schmidt 89)
 
FK Bodø/Glimt – AZ Alkmaar                                   2-1    2-2 aet
(Pellegrino 39, O.Selvaag Solbakken 90+1; Aboukhlal 73)
(Pavlidis 18, 30; Pellegrino 26, A.Sampsted 105+1)
 
FK Partizan Beograd – Feyenoord Rotterdam                           2-5    1-3
(Natcho 13, Jović 46; Toornstra 20, 77, Dessers 52, Geertruida 64, Sinisterra 71)
(Ricardo Gomes 61; Dessers 45, Nelson 59, Linssen 90)
 
Quarter-finals
 
FK Bodø/Glimt - AS Roma                                      2-1    0-4
(U.Saltnes 56, H.V.Vetlesen 89; L.Pellegrini 43)
(Abraham 7, Zaniolo 23, 29, 49)
 
Feyenoord Rotterdam - SK Slavia Praha                        3-3    3-1
(Sinisterra 10, Senesi 74, Orkun Kökçü 86; Olayinka 41, Sor 67, Traoré 90+5)
(Dessers 2, 59, Sinisterra 78)
 
Olympique de Marseille - PAOK Thessaloniki                   2-1    1-0
(Gerson 13, Payet 45; El Kaddouri 48)
(Payet 34)
 
Leicester City FC - PSV Eindhoven                            0-0    2-1
(Maddison 77, Ricardo Pereira 88; Zahavi 27)
 
Semifinals
 
Leicester City FC – AS Roma                                         1-1    0-1
(G.Mancini 67og; L.Pellegrini 15)
(Abraham 11)
 
Feyenoord Rotterdam – Olympique de Marseille                 3-2    0-0
(Dessers 18, 46, Sinisterra 20; Bamba Dieng 28, Gerson 40)
 
Final