LUXEMBOURG      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUXEMBOURG AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1956/57 E1 Qualifying Round Borussia Dortmund Ger CA Spora Luxembourg Lux 4-3 1-2 7-0 Spar 0 1      
  1957/58 E1 Qualifying Round Stade Dudelange Lux Red Star Belgrade YUG 0-5 1-9   0 1      
  1958/59 E1 Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux IFK Göteborg Swe 1-2 1-0 1-5 Spar 0 1      
  1959/60 E1 Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux LKS Lodz Pol 5-0 1-2   1 0      
  1959/60 E1 Round 1 Real Madrid Esp Jeunesse d'Esch Lux 7-0 5-2   0 1      
  1960/61 E1 Qualifying Round Stade de Reims Fra Jeunesse d'Esch Lux 6-1 5-0   0 1      
  1961/62 E1 Qualifying Round CA Spora Luxembourg Lux B1913 Odense Den 0-6 2-9   0 1      
  1961/62 E2 Round 1 Motor Jena GDR Alliance Dudelange Lux 7-0 2-2   0 1      
  1962/63 E1 Round 1 AC Milan Ita Union Luxembourg Lux 8-0 6-0   0 1      
  1962/63 E2 Qualifying Round Alliance Dudelange Lux B1909 Odense Den 1-1 1-8   0 1      
  1962/63 E3 Round 1 Sampdoria Ita Aris Bonnevoie Lux 1-0 2-0   0 1      
  1963/64 E1 Round 1 Haka Valkeakoski Fin Jeunesse d'Esch Lux 4-1 0-4   1 0      
  1963/64 E1 Round 2 Jeunesse d'Esch Lux Partizan Belgrade YUG 2-1 2-6   0 1      
  1963/64 E2 Round 1 Hamburger SV Ger Union Luxembourg Lux 4-0 3-2   0 1      
  1963/64 E3 Round 1 Aris Bonnevoie Lux FC Ličge Bel 0-2 0-0   0 1      
  1964/65 E1 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Benfica Por 1-5 1-5   0 1      
  1964/65 E2 Round 1 Union Luxembourg Lux TSV 1860 München Ger 0-4 0-6   0 1      
  1964/65 E3 Round 1 FC Basel Sui CA Spora Luxembourg Lux 2-0 0-1   0 1      
  1965/66 E1 Round 1 Stade Dudelange Lux Benfica Por 0-8 0-10   0 1      
  1965/66 E2 Round 1 1.FC Magdeburg GDR CA Spora Luxembourg Lux 1-0 2-0   0 1      
  1965/66 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux 1.FC Köln Ger 0-4 0-13   0 1      
  1966/67 E1 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Linfield Belfast Nir 3-3 1-6   0 1      
  1966/67 E2 Round 1 Shamrock Rovers Irl CA Spora Luxembourg Lux 4-1 4-1   0 1      
  1966/67 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux Royal Antwerp Bel 0-1 0-1   0 1      
  1967/68 E1 Round 1 Valur Reykjavik Isl Jeunesse d'Esch Lux 1-1 3-3   0 1      
  1967/68 E2 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Olympique Lyon Fra 0-3 1-2   0 1      
  1967/68 E3 Round 1 CA Spora Luxembourg Lux Leeds United Eng 0-9 0-7   0 1      
  1968/69 E1 Round 1 AEK Athens Gre Jeunesse d'Esch Lux 3-0 2-3   0 1      
  1968/69 E2 Round 1 US Rumelange Lux Sliema Wanderers Mlt 2-1 0-1   0 1      
  1969/70 E1 Round 1 AC Milan Ita Avenir Beggen Lux 5-0 3-0   0 1      
  1969/70 E2 Round 1 Göztepe Tur Union Luxembourg Lux 3-0 3-2   0 1      
  1969/70 E3 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Coleraine Nir 3-2 0-4   0 1      
  1970/71 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Panathinaikos Gre 1-2 0-5   0 1      
  1970/71 E2 Round 1 Göztepe Tur Union Luxembourg Lux 5-0 0-1   0 1      
  1970/71 E3 Round 1 Juventus Ita US Rumelange Lux 7-0 4-0   0 1      
  1971/72 E1 Qualifying Round Valencia Esp Union Luxembourg Lux 3-1 1-0   0 1      
  1971/72 E2 Round 1 Jeunesse Hautcharage Lux Chelsea Eng 0-8 0-13   0 1      
  1971/72 E3 Round 1 FC Den Haag Ned Aris Bonnevoie Lux 5-0 2-2   0 1      
  1972/73 E1 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Arges Pitesti Rom 0-2 0-4   0 1      
  1972/73 E2 Round 1 Red Boys Differdange Lux AC Milan Ita 1-4 0-3   0 1      
  1972/73 E3 Round 1 Feyenoord Ned US Rumelange Lux 9-0 12-0   0 1      
  1973/74 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Liverpool Eng 1-1 0-2   0 1      
  1973/74 E2 Round 1 FC Beroe Stara Zagora Bul CS Fola Esch Lux 7-0 4-1   0 1      
  1973/74 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux Olympique Marseille Fra 0-5 1-7   0 1      
  1974/75 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Fenerbahçe Tur 2-3 0-2   0 1      
  1974/75 E2 Round 2 Avenir Beggen Lux Red Star Belgrade YUG 1-6 1-5   0 1      
  1974/75 E3  Round 1 Olympique Lyon Fra Red Boys Differdange Lux 7-0 4-1   0 1      
  1975/76 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Bayern München Ger 0-5 1-3   0 1      
  1975/76 E2 Round 1 FK Borac Banja Luka YUG US Rumelange Lux 9-0 5-1   0 1      
  1975/76 E3 Round 1 FC Porto Por Avenir Beggen Lux 7-0 3-0   0 1      
  1976/77 E1 Round 1 Ferencváros Hun Jeunesse d'Esch Lux 5-1 6-2   0 1      
  1976/77 E2 Round 1 Carrick Rangers Nir Aris Bonnevoie Lux 3-1 1-2   0 1      
  1976/77 E3 Round 1 Red Boys Differdange Lux KSC Lokeren Bel 0-3 1-3   0 1      
  1977/78 E1 Round 1 Celtic Sco Jeunesse d'Esch Lux 5-0 6-1   0 1      
  1977/78 E2 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Vejle BK Den 0-1 0-9   0 1      
  1977/78 E3 Round 1 AZ Alkmaar Ned Red Boys Differdange Lux 11-1 5-0   0 1      
  1978/79 E1 Round 1 Real Madrid Esp Progrčs Niederkorn Lux 5-0 7-0   0 1      
  1978/79 E2 Round 1 Bodř/Glimt Nor Union Luxembourg Lux 4-1 0-1   0 1      
  1978/79 E3 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Lausanne Sports Sui 0-0 0-2   0 1      
  1979/80 E1 Round 1 Red Boys Differdange Lux Omonia Nicosia Cyp 2-1 1-6   0 1      
  1979/80 E2 Round 1 Reipas Lahti Fin Aris Bonnevoie Lux 0-1 0-1   1 0      
  1979/80 E2 Round 2 Aris Bonnevoie Lux FC Barcelona Esp 1-4 1-7   0 1      
  1979/80 E3 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Grasshoppers Zürich Sui 0-2 0-4   0 1      
  1980/81 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Spartak Moscow URS 0-5 0-4   0 1      
  1980/81 E2 Round 1 CA Spora Luxembourg Lux Sparta Praha TCH 0-6 0-6   0 1      
  1980/81 E3 Round 1 AZ Alkmaar Ned Red Boys Differdange Lux 6-0 4-0   0 1      
  1981/82 E1 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Glentoran Nir 1-1 0-4   0 1      
  1981/82 E2 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Velez Mostar YUG 1-1 1-6   0 1      
  1981/82 E3 Round 1 Sporting CP Lisbon Por Red Boys Differdange Lux 4-0 7-0   0 1      
  1982/83 E1 Round 1 Avenir Beggen Lux Rapid Wien Aut 0-5 0-8   0 1      
  1982/83 E2 Round 1 THOR Waterschei Bel Red Boys Differdange Lux 7-1 1-0   0 1      
  1982/83 E3 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Servette FC Genčve Sui 0-1 0-3   0 1      
  1983/84 E1 Round 1 BFC Dynamo Berlin GDR Jeunesse d'Esch Lux 4-1 2-0   0 1      
  1983/84 E2 Round 1 Servette FC Genčve Sui Avenir Beggen Lux 4-0 5-1   0 1      
  1983/84 E3 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Austria Wien Aut 0-5 0-10   0 1      
  1984/85 E1 Round 1 Avenir Beggen Lux IFK Göteborg Swe 0-8  0-9   0 1      
  1984/85 E2 Round 1 Trakia Plovdiv Bul Union Luxembourg Lux 4-0  1-1   0 1      
  1984/85 E3 Round 1 Red Boys Differdange Lux Ajax Ned 0-0  0-14   0 1      
  1985/86 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Juventus Ita 0-5  1-4   0 1      
  1985/86 E2 Round 1 AIK Stockholm Swe Red Boys Differdange Lux 8-0  5-0   0 1      
  1985/86 E3 Round 1 Avenir Beggen Lux PSV Eindhoven Ned 0-2  0-4   0 1      
  1986/87 E1 Round 1 Avenir Beggen Lux Austria Wien Aut 0-3  0-3   0 1      
  1986/87 E2 Round 1 Olympiakos Piraeus Gre Union Luxembourg Lux 3-0  3-0   0 1      
  1986/87 E3 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux AA Gent Bel 1-2  1-1   0 1      
  1987/88 E1  Round 1 AGF Aarhus Den Jeunesse d'Esch Lux 4-1  0-1   0 1      
  1987/88 E2 Round 1 Avenir Beggen Lux Hamburger SV Ger 0-5  0-3   0 1      
  1987/88 E3  Round 1 Feyenoord Ned CA Spora Luxembourg Lux 5-0  5-2   0 1      
  1988/89 E1 Round 1 Górnik Zabrze Pol Jeunesse d'Esch Lux 3-0 4-1   0 1      
  1988/89 E2 Round 1 KV Mechelen Bel Avenir Beggen Lux 5-0 3-1   0 1      
  1988/89 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux FC Ličge Bel 1-7 0-4   0 1      
  1989/90 E1 Round 1 CA Spora Luxembourg Lux Real Madrid Esp 0-3 0-6   0 1      
  1989/90 E2 Round 1 Union Luxembourg Lux Djurgĺrdens IF Swe 0-0 0-5   0 1      
  1989/90 E3 Round 1 FC Sochaux-Montbéliard Fra Jeunesse d'Esch Lux 7-0 5-0   0 1      
  1990/91 E1 Round 1 Union Luxembourg Lux Dynamo Dresden GDR 1-3 0-3   0 1      
  1990/91 E2 Round 1 Legia Warsaw Pol Swift Hesperange Lux 3-0 3-0   0 1      
  1990/91 E3 Round 1 Avenir Beggen Lux Inter Bratislava TCH 2-1 0-5   0 1      
  1991/92 E1 Round 1 Union Luxembourg Lux Olympique Marseille Fra 0-5 0-5   0 1      
  1991/92 E2 Round 1 IFK Norrköping Swe Jeunesse d'Esch Lux 4-0 2-1   0 1      
  1991/92 E3 Round 1 Eintracht Frankfurt Ger CA Spora Luxembourg Lux 6-1 5-0   0 1      
  1992/93 E1 Round 1 Union Luxembourg Lux FC Porto Por 1-4 0-5   0 1      
  1992/93 E2 Qualifying Round Avenir Beggen Lux B36 Torshavn Far 1-0 1-1   1 0      
  1992/93 E2 Round 1 Spartak Moscow Rus Avenir Beggen Lux 0-0 5-1   0 1      
  1992/93 E3 Round 1 Sheffield Wednesday Eng CA Spora Luxembourg Lux 8-1 2-1   0 1      
  1993/94 E1 Qualifying Round Avenir Beggen Lux Rosenborg BK Nor 0-2 0-1   0 1      
  1993/94 E2 Qualifying Round F91 Dudelange Lux Maccabi Haifa Isr 0-1 1-6   0 1      
  1993/94 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux Boavista Por 0-1 0-4   0 1      
  1994/95 E1 Qualifying Round Avenir Beggen Lux Galatasaray Tur 1-5 0-4   0 1      
  1994/95 E2 Qualifying Round Ferencváros Hun F91 Dudelange Lux 6-1 6-1   0 1      
  1994/95 E3 Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Rosenborg BK Nor 1-2 0-6   0 1      
  1995/96 E2 Qualifying Round CS Grevenmacher Lux KR Reykjavik Isl 3-2 0-2   0 1      
  1995/96 E3 Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux FC Lugano Sui 0-0 0-4   0 1      
  1995/96 E3 Qualifying Round Örebro SK Swe Avenir Beggen Lux 0-0 0-3   1 0      
  1995/96 E3 Round 1 RC Lens Fra Avenir Beggen Lux 6-0 7-0   0 1      
  1996/97 E2 Qualifying Round Varteks Varazdin Cro Union Luxembourg Lux 2-1 3-0   0 1      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Legia Warsaw Pol 2-4 0-3   0 1      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Dinamo Tbilisi Geo CS Grevenmacher Lux 4-0 2-2   0 1      
  1997/98 E1 1st Qualifying Round FC Sion Sui Jeunesse d'Esch Lux 4-0 1-0   0 1      
  1997/98 E2 Qualifying Round NK Primorje Slo Union Luxembourg Lux 2-0 1-0   0 1      
  1997/98 E3 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Hajduk Split Cro 1-4 0-2   0 1      
  1998/99 E1 1st Qualifying Round Grasshoppers Zürich Sui Jeunesse d'Esch Lux 6-0 2-0   0 1      
  1998/99 E2 Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Rapid Bucuresti Rom 2-6 0-2   0 1      
  1998/99 E3 1st Qualifying Round Union Luxembourg Lux IFK Göteborg Swe 0-3 0-4   0 1      
  1999/00 E1 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Skonto Riga Lat 0-2 0-8   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round FC Mondercange Lux Dinamo Bucuresti Rom 2-6 0-7   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round Hajduk Split Cro F91 Dudelange Lux 5-0 1-1   0 1      
  2000/01 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Levski Sofia Bul 0-4 0-2   0 1      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Celtic Sco 0-4 0-7   0 1      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round HJK Helsinki Fin CS Grevenmacher Lux 4-1 0-2   0 1      
  2001/02 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Skonto Riga Lat 1-6 1-0   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round Etzella Ettelbrück Lux Legia Warsaw Pol 0-4 1-2   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round AEK Athens Gre CS Grevenmacher Lux 6-0 2-0   0 1      
  2002/03 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Vardar Skopje Mac 1-1 0-3   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round Anorthosis Famagusta Cyp CS Grevenmacher Lux 3-0 0-2   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round Avenir Beggen Lux Ipswich Town Eng 0-1 1-8   0 1      
  2003/04 E1 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Leotar Trebinje Bos 0-0 0-2   0 1      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Etzella Ettelbrück Lux Kamen Ingrad Cro 1-2 0-7   0 1      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Petrzalka Bratislava Svk F91 Dudelange Lux 1-0 1-0   0 1      
  2004/05 E1 1st Qualifying Round Sheriff Tiraspol Mol Jeunesse d'Esch Lux 2-0 0-1   0 1      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round Haka Valkeakoski Fin Etzella Ettelbrück Lux 2-1 3-1   0 1      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round Ekranas Panevezys Lit F91 Dudelange Lux 1-0 2-1   0 1      
  2005/06 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Zrinjski Mostar Bos 0-1 4-0   1 0      
  2005/06 E1 2nd Qualifying Round F91 Dudelange Lux Rapid Wien Aut 1-6 2-3   0 1      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Allianssi Vantaa Fin CS Pétange Lux 3-0 1-1   0 1      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Etzella Ettelbrück Lux Keflavik Isl 0-4 0-2   0 1      
  2006/07 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Rabotnicki Skopje Mac 0-1 0-0   0 1      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Skonto Riga Lat 0-2 0-3   0 1      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round Ĺtvidabergs FF Swe Etzella Ettelbrück Lux 4-0 3-0   0 1      
  2007/08 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux MSK Zilina Svk 1-2 4-5   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round Lillestrřm SK Nor UN Käerjeng Lux 2-1 0-1   1 0      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round HJK Helsinki Fin Etzella Ettelbrück Lux 2-0 1-0   0 1      
  2007/08 E3 2nd Qualifying Round UN Käerjeng Lux Standard Ličge Bel 0-3 0-1   0 1      
  2008/09 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux NK Domzale Slo 0-1 0-2   0 1      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round FH Hafnarfjardar Isl CS Grevenmacher Lux 3-2 5-1   0 1      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round Racing Union Luxembourg Lux Kalmar FF Swe 0-3 1-7   0 1      
  2009/10 E1 2nd Qualifying Round FK Ventspils Lat F91 Dudelange Lux 3-0 3-1   0 1      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Vetra Vilnius Lit 0-3 0-3   0 1      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round Anorthosis Famagusta Cyp UN Käerjeng Lux 5-0 2-1   0 1      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux NK Rijeka Cro 1-0 0-3   0 1      
  2010/11 E1 2nd Qualifying Round AIK Stockholm Swe Jeunesse d'Esch Lux 1-0 0-0   0 1      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round Randers FC Den F91 Dudelange Lux 6-1 1-2   0 1      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Dundalk Irl 3-3 1-2   0 1      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux Spartak Zlatibor Voda Srb 3-3 0-2   0 1      
  2011/12 E1 1st Qualifying Round FC Santa Coloma And F91 Dudelange Lux 0-2 0-2   1 0      
  2011/12 E1 2nd Qualifying Round NK Maribor Slo F91 Dudelange Lux 2-0 3-1   0 1      
  2011/12 E3 1st Qualifying Round IF Elfsborg Swe CS Fola Esch Lux 4-0 1-1   0 1      
  2011/12 E3 1st Qualifying Round UN Käerjeng Lux BK Häcken Swe 1-1 1-5   0 1      
  2011/12 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux Levadia Tallinn Est 0-0 1-0   1 0      
  2011/12 E3 3rd Qualifying Round Differdange 03 Lux Olympiakos Volou Gre 0-3 0-3   0 1      
  2011/12 E3 4th Qualifying or Playoff Round Differdange 03 Lux Paris Saint-Germain Fra 0-4 0-2   0 1      
  2012/13 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Tre Penne Sma 7-0 4-0   1 0      
  2012/13 E1 2nd Qualifying Round F91 Dudelange Lux FC Salzburg Aut 1-0 3-4   1 0      
  2012/13 E1 3rd Qualifying Round NK Maribor Slo F91 Dudelange Lux 4-1 1-0   0 1      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round SK Tirana Alb CS Grevenmacher Lux 2-0 0-0   0 1      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux NSI Runavik Far 3-0 3-0   1 0      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round Olimpija Ljubljana Slo Jeunesse d'Esch Lux 3-0 3-0   0 1      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux AA Gent Bel 0-1 2-3   0 1      
  2012/13 E3 4th Qualifying or Playoff Round F91 Dudelange Lux Hapoel Tel-Aviv Isr 1-3 0-4   0 1      
  2013/14 E1 2nd Qualifying Round CS Fola Esch Lux Dinamo Zagreb Cro 0-5 0-1   0 1      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round Milsami Orhei Mol F91 Dudelange Lux 1-0 0-0   0 1      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux TPS Turku Fin 2-0 1-2   1 0      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round KF Laçi Alb Differdange 03 Lux 0-1 1-2   1 0      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round FK Ventspils Lat Jeunesse d'Esch Lux 1-0 4-1   0 1      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux FC Utrecht Ned 2-1 3-3   1 0      
  2013/14 E3 3rd Qualifying Round Tromsř IL Nor Differdange 03 Lux 1-0 0-1 4-3 Rig 0 1      
  2014/15 E1 2st Qualifying Round Ludogorets Razgrad Bul F91 Dudelange Lux 4-0 1-1   0 1      
  2014/15 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux Atlantas Klaipeda Lit 1-0 1-3   0 1      
  2014/15 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Dundalk Irl 0-2 1-3   0 1      
  2014/15 E3 1st Qualifying Round IFK Göteborg Swe CS Fola Esch Lux 0-0 2-0   0 1      
  2015/16 E1 2nd Qualifying Round Dinamo Zagreb Cro CS Fola Esch Lux 1-1 3-0   0 1      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux Bala Town Wal 3-1 1-2   1 0      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux Shamrock Rovers Irl 0-0 0-3   0 1      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Uni College Dublin Irl F91 Dudelange Lux 1-0 1-2   0 1      
  2015/16 E3 2nd Qualifying Round Trabzonspor Tur Differdange 03 Lux 1-0 2-1   0 1      
  2016/17 E1 2nd Qualifying Round Garabag Agdam Azb F91 Dudelange Lux 2-0 1-1   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round St. Patrick's Athletic Irl Jeunesse d'Esch Lux 1-0 1-2   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round Aberdeen Sco CS Fola Esch Lux 3-1 0-1   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux Cliftonville Nir 1-1 0-2   0 1      
  2017/18 E1 2nd Qualifying Round APOEL Nicosia Cyp F91 Dudelange Lux 1-0 1-0   0 1      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Zira FK Azb Differdange 03 Lux 2-0 2-1   0 1      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round CS Fola Esch Lux Milsami Orhei Mol 2-1 1-1   1 0      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Glasgow Rangers Sco Progrčs Niederkorn Lux 1-0 0-2   1 0      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux AEL Limassol Cyp 0-1 1-2   0 1      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round Inter Baku Azb CS Fola Esch Lux 1-0 1-4   1 0      
  2017/18 E3 3rd Qualifying Round Östersunds FK Swe CS Fola Esch Lux 1-0 2-1   0 1      
  2018/19 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Videoton Fehérvár Hun 1-1 1-2   0 1      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round CS Fola Esch Lux FC Prishtina Kos 0-0 0-0 5-4 Rig 1 0      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Gabala FK Azb Progrčs Niederkorn Lux 0-2 1-0   1 0      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Racing Union Luxembourg Lux Viitorul Constanta Rom 0-2 0-0   0 1      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Honvéd Budapest Hun Progrčs Niederkorn Lux 1-0 0-2   1 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Racing Genk Bel CS Fola Esch Lux 5-0 4-1   0 1      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round F91 Dudelange Lux FC Drita Kos 2-1 1-1   1 0      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round FC Ufa Rus Progrčs Niederkorn Lux 2-1 2-2   0 1      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round Legia Warsaw Pol F91 Dudelange Lux 1-2 2-2   1 0      
  2018/19 E3 4th Qualifying or Playoff Round F91 Dudelange Lux CFR Cluj Rom 2-0 3-2   1 0      
  2018/19 E3 Group Stage F91 Dudelange Lux AC Milan Ita 0-1 2-5   0 0      
  2018/19 E3 Group Stage Real Betis Esp F91 Dudelange Lux 3-0 0-0   0 0      
  2018/19 E3 Group Stage F91 Dudelange Lux Olympiakos Piraeus Gre 0-2 1-5   0 0      
  2019/20 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Valletta FC Mlt 2-2 1-1   0 1      
  2019/20 E3 Preliminary Round Progrčs Niederkorn Lux Cardiff MU Wal 1-0 1-2   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Tobol Kustanai Kaz 0-0 1-1   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round Cork City Irl Progrčs Niederkorn Lux 0-2 2-1   1 0      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round CS Fola Esch Lux Chikhura Sachkhere Geo 1-2 1-2   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Glasgow Rangers Sco Progrčs Niederkorn Lux 2-0 0-0   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Vitória Guimarăes Por 0-1 0-4   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Shkendija Tetovo Mac F91 Dudelange Lux 1-2 1-1   1 0      
  2019/20 E3 3rd Qualifying Round F91 Dudelange Lux Kalju Nomme Est 3-1 1-0   1 0      
  2019/20 E3 4th Qualifying or Playoff Round Ararat-Armenia Arm F91 Dudelange Lux 2-1 1-2 4-5 Rig 1 0      
  2019/20 E3 Group Stage APOEL Nicosia Cyp F91 Dudelange Lux 3-4 2-0   0 0      
  2019/20 E3 Group Stage F91 Dudelange Lux Garabag Agdam Azb 1-4 1-1   0 0      
  2019/20 E3 Group Stage Sevilla Esp F91 Dudelange Lux 3-0 5-2   0 0      
  2020/21 E1 1st Qualifying Round Sheriff Tiraspol Mol CS Fola Esch Lux 2-0     0 1      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Zrinjski Mostar Bos Differdange 03 Lux 3-0     0 1      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Lincoln Red Imps Gib Union Titus Pétange Lux 2-0     0 1      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux Zeta Golubovci Mon 3-0     1 0      
  2020/21 E3 2nd Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux Willem II Tilburg Ned 0-5     0 1      
  2020/21 E3 2nd Qualifying Round Ararat-Armenia Arm CS Fola Esch Lux 4-3     0 1      
                    TOT. 32 198      
                               
                               
                               
                               
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ALB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round SK Tirana Alb CS Grevenmacher Lux 2-0 0-0   0 1      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round KF Laçi Alb Differdange 03 Lux 0-1 1-2   1 0      
                    TOT. 1 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS AUT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1982/83 E1 Round 1 Avenir Beggen Lux Rapid Wien Aut 0-5 0-8   0 1      
  1983/84 E3 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Austria Wien Aut 0-5 0-10   0 1      
  1986/87 E1 Round 1 Avenir Beggen Lux Austria Wien Aut 0-3  0-3   0 1      
  2005/06 E1 2nd Qualifying Round F91 Dudelange Lux Rapid Wien Aut 1-6 2-3   0 1      
  2012/13 E1 2nd Qualifying Round F91 Dudelange Lux FC Salzburg Aut 1-0 3-4   1 0      
                    TOT. 1 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS AND AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2011/12 E1 1st Qualifying Round FC Santa Coloma And F91 Dudelange Lux 0-2 0-2   1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ARM AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2019/20 E3 4th Qualifying or Playoff Round Ararat-Armenia Arm F91 Dudelange Lux 2-1 1-2 4-5 Rig 1 0      
  2020/21 E3 2nd Qualifying Round Ararat-Armenia Arm CS Fola Esch Lux 4-3     0 1      
                    TOT. 1 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS AZB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2016/17 E1 2nd Qualifying Round Garabag Agdam Azb F91 Dudelange Lux 2-0 1-1   0 1      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Zira FK Azb Differdange 03 Lux 2-0 2-1   0 1      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round Inter Baku Azb CS Fola Esch Lux 1-0 1-4   1 0      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Gabala FK Azb Progrčs Niederkorn Lux 0-2 1-0   1 0      
  2019/20 E3 Group Stage F91 Dudelange Lux Garabag Agdam Azb 1-4 1-1   0 0      
                    TOT. 2 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS BEL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1963/64 E3 Round 1 Aris Bonnevoie Lux FC Ličge Bel 0-2 0-0   0 1      
  1966/67 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux Royal Antwerp Bel 0-1 0-1   0 1      
  1976/77 E3 Round 1 Red Boys Differdange Lux KSC Lokeren Bel 0-3 1-3   0 1      
  1982/83 E2 Round 1 THOR Waterschei Bel Red Boys Differdange Lux 7-1 1-0   0 1      
  1986/87 E3 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux AA Gent Bel 1-2  1-1   0 1      
  1988/89 E2 Round 1 KV Mechelen Bel Avenir Beggen Lux 5-0 3-1   0 1      
  1988/89 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux FC Ličge Bel 1-7 0-4   0 1      
  2007/08 E3 2nd Qualifying Round UN Käerjeng Lux Standard Ličge Bel 0-3 0-1   0 1      
  2012/13 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux AA Gent Bel 0-1 2-3   0 1      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Racing Genk Bel CS Fola Esch Lux 5-0 4-1   0 1      
                    TOT. 0 10      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS BOS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2003/04 E1 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Leotar Trebinje Bos 0-0 0-2   0 1      
  2005/06 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Zrinjski Mostar Bos 0-1 4-0   1 0      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Zrinjski Mostar Bos Differdange 03 Lux 3-0     0 1      
                    TOT. 1 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS BUL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1973/74 E2 Round 1 FC Beroe Stara Zagora Bul CS Fola Esch Lux 7-0 4-1   0 1      
  1984/85 E2 Round 1 Trakia Plovdiv Bul Union Luxembourg Lux 4-0  1-1   0 1      
  2000/01 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Levski Sofia Bul 0-4 0-2   0 1      
  2014/15 E1 2st Qualifying Round Ludogorets Razgrad Bul F91 Dudelange Lux 4-0 1-1   0 1      
                    TOT. 0 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS CRO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E2 Qualifying Round Varteks Varazdin Cro Union Luxembourg Lux 2-1 3-0   0 1      
  1997/98 E3 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Hajduk Split Cro 1-4 0-2   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round Hajduk Split Cro F91 Dudelange Lux 5-0 1-1   0 1      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Etzella Ettelbrück Lux Kamen Ingrad Cro 1-2 0-7   0 1      
  2009/10 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux NK Rijeka Cro 1-0 0-3   0 1      
  2013/14 E1 2nd Qualifying Round CS Fola Esch Lux Dinamo Zagreb Cro 0-5 0-1   0 1      
  2015/16 E1 2nd Qualifying Round Dinamo Zagreb Cro CS Fola Esch Lux 1-1 3-0   0 1      
                    TOT. 0 7      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS CYP AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1979/80 E1 Round 1 Red Boys Differdange Lux Omonia Nicosia Cyp 2-1 1-6   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round Anorthosis Famagusta Cyp CS Grevenmacher Lux 3-0 0-2   0 1      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round Anorthosis Famagusta Cyp UN Käerjeng Lux 5-0 2-1   0 1      
  2017/18 E1 2nd Qualifying Round APOEL Nicosia Cyp F91 Dudelange Lux 1-0 1-0   0 1      
  2017/18 E3 2nd Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux AEL Limassol Cyp 0-1 1-2   0 1      
  2019/20 E3 Group Stage APOEL Nicosia Cyp F91 Dudelange Lux 3-4 2-0   0 0      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS DEN AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1961/62 E1 Qualifying Round CA Spora Luxembourg Lux B1913 Odense Den 0-6 2-9   0 1      
  1962/63 E2 Qualifying Round Alliance Dudelange Lux B1909 Odense Den 1-1 1-8   0 1      
  1977/78 E2 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Vejle BK Den 0-1 0-9   0 1      
  1987/88 E1  Round 1 AGF Aarhus Den Jeunesse d'Esch Lux 4-1  0-1   0 1      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round Randers FC Den F91 Dudelange Lux 6-1 1-2   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ENG AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1967/68 E3 Round 1 CA Spora Luxembourg Lux Leeds United Eng 0-9 0-7   0 1      
  1971/72 E2 Round 1 Jeunesse Hautcharage Lux Chelsea Eng 0-8 0-13   0 1      
  1973/74 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Liverpool Eng 1-1 0-2   0 1      
  1992/93 E3 Round 1 Sheffield Wednesday Eng CA Spora Luxembourg Lux 8-1 2-1   0 1      
  2002/03 E3 1st Qualifying Round Avenir Beggen Lux Ipswich Town Eng 0-1 1-8   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ESP AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1959/60 E1 Round 1 Real Madrid Esp Jeunesse d'Esch Lux 7-0 5-2   0 1      
  1971/72 E1 Qualifying Round Valencia Esp Union Luxembourg Lux 3-1 1-0   0 1      
  1978/79 E1 Round 1 Real Madrid Esp Progrčs Niederkorn Lux 5-0 7-0   0 1      
  1979/80 E2 Round 2 Aris Bonnevoie Lux FC Barcelona Esp 1-4 1-7   0 1      
  1989/90 E1 Round 1 CA Spora Luxembourg Lux Real Madrid Esp 0-3 0-6   0 1      
  2018/19 E3 Group Stage Real Betis Esp F91 Dudelange Lux 3-0 0-0   0 0      
  2019/20 E3 Group Stage Sevilla Esp F91 Dudelange Lux 3-0 5-2   0 0      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS EST AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2011/12 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux Levadia Tallinn Est 0-0 1-0   1 0      
  2019/20 E3 3rd Qualifying Round F91 Dudelange Lux Kalju Nomme Est 3-1 1-0   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS FAR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1992/93 E2 Qualifying Round Avenir Beggen Lux B36 Torshavn Far 1-0 1-1   1 0      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux NSI Runavik Far 3-0 3-0   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS FIN AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1963/64 E1 Round 1 Haka Valkeakoski Fin Jeunesse d'Esch Lux 4-1 0-4   1 0      
  1979/80 E2 Round 1 Reipas Lahti Fin Aris Bonnevoie Lux 0-1 0-1   1 0      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round HJK Helsinki Fin CS Grevenmacher Lux 4-1 0-2   0 1      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round Haka Valkeakoski Fin Etzella Ettelbrück Lux 2-1 3-1   0 1      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Allianssi Vantaa Fin CS Pétange Lux 3-0 1-1   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round HJK Helsinki Fin Etzella Ettelbrück Lux 2-0 1-0   0 1      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux TPS Turku Fin 2-0 1-2   1 0      
                    TOT. 3 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS FRA AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1960/61 E1 Qualifying Round Stade de Reims Fra Jeunesse d'Esch Lux 6-1 5-0   0 1      
  1967/68 E2 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Olympique Lyon Fra 0-3 1-2   0 1      
  1973/74 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux Olympique Marseille Fra 0-5 1-7   0 1      
  1974/75 E3  Round 1 Olympique Lyon Fra Red Boys Differdange Lux 7-0 4-1   0 1      
  1989/90 E3 Round 1 FC Sochaux-Montbéliard Fra Jeunesse d'Esch Lux 7-0 5-0   0 1      
  1991/92 E1 Round 1 Union Luxembourg Lux Olympique Marseille Fra 0-5 0-5   0 1      
  1995/96 E3 Round 1 RC Lens Fra Avenir Beggen Lux 6-0 7-0   0 1      
  2011/12 E3 4th Qualifying or Playoff Round Differdange 03 Lux Paris Saint-Germain Fra 0-4 0-2   0 1      
                    TOT. 0 8      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS GDR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1961/62 E2 Round 1 Motor Jena GDR Alliance Dudelange Lux 7-0 2-2   0 1      
  1965/66 E2 Round 1 1.FC Magdeburg GDR CA Spora Luxembourg Lux 1-0 2-0   0 1      
  1983/84 E1 Round 1 BFC Dynamo Berlin GDR Jeunesse d'Esch Lux 4-1 2-0   0 1      
  1990/91 E1 Round 1 Union Luxembourg Lux Dynamo Dresden GDR 1-3 0-3   0 1      
                    TOT. 0 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS GEO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Dinamo Tbilisi Geo CS Grevenmacher Lux 4-0 2-2   0 1      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round CS Fola Esch Lux Chikhura Sachkhere Geo 1-2 1-2   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS GER AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1956/57 E1 Qualifying Round Borussia Dortmund Ger CA Spora Luxembourg Lux 4-3 1-2 7-0 Spar 0 1      
  1963/64 E2 Round 1 Hamburger SV Ger Union Luxembourg Lux 4-0 3-2   0 1      
  1964/65 E2 Round 1 Union Luxembourg Lux TSV 1860 München Ger 0-4 0-6   0 1      
  1965/66 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux 1.FC Köln Ger 0-4 0-13   0 1      
  1975/76 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Bayern München Ger 0-5 1-3   0 1      
  1987/88 E2 Round 1 Avenir Beggen Lux Hamburger SV Ger 0-5  0-3   0 1      
  1991/92 E3 Round 1 Eintracht Frankfurt Ger CA Spora Luxembourg Lux 6-1 5-0   0 1      
                    TOT. 0 7      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS GIB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Lincoln Red Imps Gib Union Titus Pétange Lux 2-0     0 1      
                    TOT. 0 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS GRE AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1968/69 E1 Round 1 AEK Athens Gre Jeunesse d'Esch Lux 3-0 2-3   0 1      
  1970/71 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Panathinaikos Gre 1-2 0-5   0 1      
  1986/87 E2 Round 1 Olympiakos Piraeus Gre Union Luxembourg Lux 3-0  3-0   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round AEK Athens Gre CS Grevenmacher Lux 6-0 2-0   0 1      
  2011/12 E3 3rd Qualifying Round Differdange 03 Lux Olympiakos Volou Gre 0-3 0-3   0 1      
  2018/19 E3 Group Stage F91 Dudelange Lux Olympiakos Piraeus Gre 0-2 1-5   0 0      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS HUN AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1976/77 E1 Round 1 Ferencváros Hun Jeunesse d'Esch Lux 5-1 6-2   0 1      
  1994/95 E2 Qualifying Round Ferencváros Hun F91 Dudelange Lux 6-1 6-1   0 1      
  2018/19 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Videoton Fehérvár Hun 1-1 1-2   0 1      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round Honvéd Budapest Hun Progrčs Niederkorn Lux 1-0 0-2   1 0      
                    TOT. 1 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS IRL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1966/67 E2 Round 1 Shamrock Rovers Irl CA Spora Luxembourg Lux 4-1 4-1   0 1      
  2010/11 E3 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Dundalk Irl 3-3 1-2   0 1      
  2014/15 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Dundalk Irl 0-2 1-3   0 1      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux Shamrock Rovers Irl 0-0 0-3   0 1      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Uni College Dublin Irl F91 Dudelange Lux 1-0 1-2   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round St. Patrick's Athletic Irl Jeunesse d'Esch Lux 1-0 1-2   0 1      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round Cork City Irl Progrčs Niederkorn Lux 0-2 2-1   1 0      
                    TOT. 1 6      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ISL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1967/68 E1 Round 1 Valur Reykjavik Isl Jeunesse d'Esch Lux 1-1 3-3   0 1      
  1995/96 E2 Qualifying Round CS Grevenmacher Lux KR Reykjavik Isl 3-2 0-2   0 1      
  2005/06 E3 1st Qualifying Round Etzella Ettelbrück Lux Keflavik Isl 0-4 0-2   0 1      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round FH Hafnarfjardar Isl CS Grevenmacher Lux 3-2 5-1   0 1      
                    TOT. 0 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ISR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1993/94 E2 Qualifying Round F91 Dudelange Lux Maccabi Haifa Isr 0-1 1-6   0 1      
  2012/13 E3 4th Qualifying or Playoff Round F91 Dudelange Lux Hapoel Tel-Aviv Isr 1-3 0-4   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ITA AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1962/63 E1 Round 1 AC Milan Ita Union Luxembourg Lux 8-0 6-0   0 1      
  1962/63 E3 Round 1 Sampdoria Ita Aris Bonnevoie Lux 1-0 2-0   0 1      
  1969/70 E1 Round 1 AC Milan Ita Avenir Beggen Lux 5-0 3-0   0 1      
  1970/71 E3 Round 1 Juventus Ita US Rumelange Lux 7-0 4-0   0 1      
  1972/73 E2 Round 1 Red Boys Differdange Lux AC Milan Ita 1-4 0-3   0 1      
  1985/86 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Juventus Ita 0-5  1-4   0 1      
  2018/19 E3 Group Stage F91 Dudelange Lux AC Milan Ita 0-1 2-5   0 0      
                    TOT. 0 6      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS KAZ AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2019/20 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Tobol Kustanai Kaz 0-0 1-1   1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS KOS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round CS Fola Esch Lux FC Prishtina Kos 0-0 0-0 5-4 Rig 1 0      
  2018/19 E3 2nd Qualifying Round F91 Dudelange Lux FC Drita Kos 2-1 1-1   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS LAT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1999/00 E1 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Skonto Riga Lat 0-2 0-8   0 1      
  2001/02 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Skonto Riga Lat 1-6 1-0   0 1      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Skonto Riga Lat 0-2 0-3   0 1      
  2009/10 E1 2nd Qualifying Round FK Ventspils Lat F91 Dudelange Lux 3-0 3-1   0 1      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round FK Ventspils Lat Jeunesse d'Esch Lux 1-0 4-1   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS LIT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2004/05 E3 1st Qualifying Round Ekranas Panevezys Lit F91 Dudelange Lux 1-0 2-1   0 1      
  2009/10 E3 1st Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Vetra Vilnius Lit 0-3 0-3   0 1      
  2014/15 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux Atlantas Klaipeda Lit 1-0 1-3   0 1      
                    TOT. 0 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS MAC AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2002/03 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Vardar Skopje Mac 1-1 0-3   0 1      
  2006/07 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Rabotnicki Skopje Mac 0-1 0-0   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Shkendija Tetovo Mac F91 Dudelange Lux 1-2 1-1   1 0      
                    TOT. 1 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS MLT AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1968/69 E2 Round 1 US Rumelange Lux Sliema Wanderers Mlt 2-1 0-1   0 1      
  2019/20 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Valletta FC Mlt 2-2 1-1   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS MOL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2004/05 E1 1st Qualifying Round Sheriff Tiraspol Mol Jeunesse d'Esch Lux 2-0 0-1   0 1      
  2013/14 E3 1st Qualifying Round Milsami Orhei Mol F91 Dudelange Lux 1-0 0-0   0 1      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round CS Fola Esch Lux Milsami Orhei Mol 2-1 1-1   1 0      
  2020/21 E1 1st Qualifying Round Sheriff Tiraspol Mol CS Fola Esch Lux 2-0     0 1      
                    TOT. 1 3      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS MON AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2020/21 E3 1st Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux Zeta Golubovci Mon 3-0     1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS NED AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1971/72 E3 Round 1 FC Den Haag Ned Aris Bonnevoie Lux 5-0 2-2   0 1      
  1972/73 E3 Round 1 Feyenoord Ned US Rumelange Lux 9-0 12-0   0 1      
  1977/78 E3 Round 1 AZ Alkmaar Ned Red Boys Differdange Lux 11-1 5-0   0 1      
  1980/81 E3 Round 1 AZ Alkmaar Ned Red Boys Differdange Lux 6-0 4-0   0 1      
  1984/85 E3 Round 1 Red Boys Differdange Lux Ajax Ned 0-0  0-14   0 1      
  1985/86 E3 Round 1 Avenir Beggen Lux PSV Eindhoven Ned 0-2  0-4   0 1      
  1987/88 E3  Round 1 Feyenoord Ned CA Spora Luxembourg Lux 5-0  5-2   0 1      
  2013/14 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux FC Utrecht Ned 2-1 3-3   1 0      
  2020/21 E3 2nd Qualifying Round Progrčs Niederkorn Lux Willem II Tilburg Ned 0-5     0 1      
                    TOT. 1 8      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS NIR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1966/67 E1 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Linfield Belfast Nir 3-3 1-6   0 1      
  1969/70 E3 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Coleraine Nir 3-2 0-4   0 1      
  1976/77 E2 Round 1 Carrick Rangers Nir Aris Bonnevoie Lux 3-1 1-2   0 1      
  1981/82 E1 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Glentoran Nir 1-1 0-4   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux Cliftonville Nir 1-1 0-2   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS NOR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1978/79 E2 Round 1 Bodř/Glimt Nor Union Luxembourg Lux 4-1 0-1   0 1      
  1993/94 E1 Qualifying Round Avenir Beggen Lux Rosenborg BK Nor 0-2 0-1   0 1      
  1994/95 E3 Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Rosenborg BK Nor 1-2 0-6   0 1      
  2007/08 E3 1st Qualifying Round Lillestrřm SK Nor UN Käerjeng Lux 2-1 0-1   1 0      
  2013/14 E3 3rd Qualifying Round Tromsř IL Nor Differdange 03 Lux 1-0 0-1 4-3 Rig 0 1      
                    TOT. 1 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS POL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1959/60 E1 Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux LKS Lodz Pol 5-0 1-2   1 0      
  1988/89 E1 Round 1 Górnik Zabrze Pol Jeunesse d'Esch Lux 3-0 4-1   0 1      
  1990/91 E2 Round 1 Legia Warsaw Pol Swift Hesperange Lux 3-0 3-0   0 1      
  1996/97 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Legia Warsaw Pol 2-4 0-3   0 1      
  2001/02 E3 1st Qualifying Round Etzella Ettelbrück Lux Legia Warsaw Pol 0-4 1-2   0 1      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round Legia Warsaw Pol F91 Dudelange Lux 1-2 2-2   1 0      
                    TOT. 2 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS POR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1964/65 E1 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Benfica Por 1-5 1-5   0 1      
  1965/66 E1 Round 1 Stade Dudelange Lux Benfica Por 0-8 0-10   0 1      
  1975/76 E3 Round 1 FC Porto Por Avenir Beggen Lux 7-0 3-0   0 1      
  1981/82 E3 Round 1 Sporting CP Lisbon Por Red Boys Differdange Lux 4-0 7-0   0 1      
  1992/93 E1 Round 1 Union Luxembourg Lux FC Porto Por 1-4 0-5   0 1      
  1993/94 E3 Round 1 Union Luxembourg Lux Boavista Por 0-1 0-4   0 1      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Vitória Guimarăes Por 0-1 0-4   0 1      
                    TOT. 0 7      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS ROM AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1972/73 E1 Round 1 Aris Bonnevoie Lux Arges Pitesti Rom 0-2 0-4   0 1      
  1998/99 E2 Qualifying Round CS Grevenmacher Lux Rapid Bucuresti Rom 2-6 0-2   0 1      
  1999/00 E3 Qualifying Round FC Mondercange Lux Dinamo Bucuresti Rom 2-6 0-7   0 1      
  2018/19 E3 1st Qualifying Round Racing Union Luxembourg Lux Viitorul Constanta Rom 0-2 0-0   0 1      
  2018/19 E3 4th Qualifying or Playoff Round F91 Dudelange Lux CFR Cluj Rom 2-0 3-2   1 0      
                    TOT. 1 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS RUS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1992/93 E2 Round 1 Spartak Moscow Rus Avenir Beggen Lux 0-0 5-1   0 1      
  2018/19 E3 3rd Qualifying Round FC Ufa Rus Progrčs Niederkorn Lux 2-1 2-2   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SCO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1977/78 E1 Round 1 Celtic Sco Jeunesse d'Esch Lux 5-0 6-1   0 1      
  2000/01 E3 1st Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux Celtic Sco 0-4 0-7   0 1      
  2016/17 E3 1st Qualifying Round Aberdeen Sco CS Fola Esch Lux 3-1 0-1   0 1      
  2017/18 E3 1st Qualifying Round Glasgow Rangers Sco Progrčs Niederkorn Lux 1-0 0-2   1 0      
  2019/20 E3 2nd Qualifying Round Glasgow Rangers Sco Progrčs Niederkorn Lux 2-0 0-0   0 1      
                    TOT. 1 4      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SLO AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1997/98 E2 Qualifying Round NK Primorje Slo Union Luxembourg Lux 2-0 1-0   0 1      
  2008/09 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux NK Domzale Slo 0-1 0-2   0 1      
  2011/12 E1 2nd Qualifying Round NK Maribor Slo F91 Dudelange Lux 2-0 3-1   0 1      
  2012/13 E1 3rd Qualifying Round NK Maribor Slo F91 Dudelange Lux 4-1 1-0   0 1      
  2012/13 E3 1st Qualifying Round Olimpija Ljubljana Slo Jeunesse d'Esch Lux 3-0 3-0   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SMA AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2012/13 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux Tre Penne Sma 7-0 4-0   1 0      
                    TOT. 1 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SRB AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2010/11 E3 2nd Qualifying Round Differdange 03 Lux Spartak Zlatibor Voda Srb 3-3 0-2   0 1      
                    TOT. 0 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SUI AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1964/65 E3 Round 1 FC Basel Sui CA Spora Luxembourg Lux 2-0 0-1   0 1      
  1978/79 E3 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Lausanne Sports Sui 0-0 0-2   0 1      
  1979/80 E3 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Grasshoppers Zürich Sui 0-2 0-4   0 1      
  1982/83 E3 Round 1 Progrčs Niederkorn Lux Servette FC Genčve Sui 0-1 0-3   0 1      
  1983/84 E2 Round 1 Servette FC Genčve Sui Avenir Beggen Lux 4-0 5-1   0 1      
  1995/96 E3 Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux FC Lugano Sui 0-0 0-4   0 1      
  1997/98 E1 1st Qualifying Round FC Sion Sui Jeunesse d'Esch Lux 4-0 1-0   0 1      
  1998/99 E1 1st Qualifying Round Grasshoppers Zürich Sui Jeunesse d'Esch Lux 6-0 2-0   0 1      
                    TOT. 0 8      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SVK AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2003/04 E3 1st Qualifying Round Petrzalka Bratislava Svk F91 Dudelange Lux 1-0 1-0   0 1      
  2007/08 E1 1st Qualifying Round F91 Dudelange Lux MSK Zilina Svk 1-2 4-5   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS SWE AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1958/59 E1 Qualifying Round Jeunesse d'Esch Lux IFK Göteborg Swe 1-2 1-0 1-5 Spar 0 1      
  1984/85 E1 Round 1 Avenir Beggen Lux IFK Göteborg Swe 0-8  0-9   0 1      
  1985/86 E2 Round 1 AIK Stockholm Swe Red Boys Differdange Lux 8-0  5-0   0 1      
  1989/90 E2 Round 1 Union Luxembourg Lux Djurgĺrdens IF Swe 0-0 0-5   0 1      
  1991/92 E2 Round 1 IFK Norrköping Swe Jeunesse d'Esch Lux 4-0 2-1   0 1      
  1995/96 E3 Qualifying Round Örebro SK Swe Avenir Beggen Lux 0-0 0-3   1 0      
  1998/99 E3 1st Qualifying Round Union Luxembourg Lux IFK Göteborg Swe 0-3 0-4   0 1      
  2006/07 E3 1st Qualifying Round Ĺtvidabergs FF Swe Etzella Ettelbrück Lux 4-0 3-0   0 1      
  2008/09 E3 1st Qualifying Round Racing Union Luxembourg Lux Kalmar FF Swe 0-3 1-7   0 1      
  2010/11 E1 2nd Qualifying Round AIK Stockholm Swe Jeunesse d'Esch Lux 1-0 0-0   0 1      
  2011/12 E3 1st Qualifying Round IF Elfsborg Swe CS Fola Esch Lux 4-0 1-1   0 1      
  2011/12 E3 1st Qualifying Round UN Käerjeng Lux BK Häcken Swe 1-1 1-5   0 1      
  2014/15 E3 1st Qualifying Round IFK Göteborg Swe CS Fola Esch Lux 0-0 2-0   0 1      
  2017/18 E3 3rd Qualifying Round Östersunds FK Swe CS Fola Esch Lux 1-0 2-1   0 1      
                    TOT. 1 13      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS TCH AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1980/81 E2 Round 1 CA Spora Luxembourg Lux Sparta Praha TCH 0-6 0-6   0 1      
  1990/91 E3 Round 1 Avenir Beggen Lux Inter Bratislava TCH 2-1 0-5   0 1      
                    TOT. 0 2      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS TUR AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1969/70 E2 Round 1 Göztepe Tur Union Luxembourg Lux 3-0 3-2   0 1      
  1970/71 E2 Round 1 Göztepe Tur Union Luxembourg Lux 5-0 0-1   0 1      
  1974/75 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Fenerbahçe Tur 2-3 0-2   0 1      
  1994/95 E1 Qualifying Round Avenir Beggen Lux Galatasaray Tur 1-5 0-4   0 1      
  2015/16 E3 2nd Qualifying Round Trabzonspor Tur Differdange 03 Lux 1-0 2-1   0 1      
                    TOT. 0 5      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS URS AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1980/81 E1 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Spartak Moscow URS 0-5 0-4   0 1      
                    TOT. 0 1      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS WAL AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  2015/16 E3 1st Qualifying Round Differdange 03 Lux Bala Town Wal 3-1 1-2   1 0      
  2019/20 E3 Preliminary Round Progrčs Niederkorn Lux Cardiff MU Wal 1-0 1-2   1 0      
                    TOT. 2 0      
                               
                               
  ANNO  COPPA TURNO LUX VS YUG AND RIT RIG/ SPAR QL EL      
  1957/58 E1 Qualifying Round Stade Dudelange Lux Red Star Belgrade YUG 0-5 1-9   0 1      
  1963/64 E1 Round 2 Jeunesse d'Esch Lux Partizan Belgrade YUG 2-1 2-6   0 1      
  1974/75 E2 Round 2 Avenir Beggen Lux Red Star Belgrade YUG 1-6 1-5   0 1      
  1975/76 E2 Round 1 FK Borac Banja Luka YUG US Rumelange Lux 9-0 5-1   0 1      
  1981/82 E2 Round 1 Jeunesse d'Esch Lux Velez Mostar YUG 1-1 1-6   0 1      
                    TOT. 0 5