U.S.S.R. 1961
Klass A
FIRST ROUND - GROUP ONE
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Torpedo Moskva 20 16 1 3 48 20 2,400 33
2 Lokomotiv Moskva 20 9 8 3 35 23 1,522 26
3 Avangard Kharkov 20 10 6 4 22 15 1,467 26
4 Dinamo Tbilisi 20 10 5 5 36 22 1,636 25
5 SKA Rostov-na-Donu 20 9 4 7 39 22 1,773 22
6 Shakhtyor Stalino 20 7 5 8 22 23 0,957 19
7 Neftyanik Baku 20 4 8 8 20 34 0,588 16
8 Trud Voronezh 20 5 5 10 24 31 0,774 15
9 Admiralteyets Leningrad 20 5 5 10 22 30 0,733 15
10 Daugava Riga 20 3 6 11 21 41 0,512 12
11 Spartak Vilnius 20 3 5 12 18 46 0,391 11
  220 81 58 81 307 307   220
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Moskva = Москва  Baku = Баку́ 
Kharkov = Харьков  Voronezh = Воро́неж 
Tbilisi = Тбили́си  Leningrad = Ленинград
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Riga = Ри́га 
Stalino = Сталино  Vilnius = Ви́льнюс 
FIRST ROUND - GROUP TWO
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Dinamo Kiev 20 12 5 3 41 19 2,158 29
2 CSKA Moskva 20 13 3 4 55 28 1,964 29
3 Spartak Moskva 20 10 5 5 38 21 1,810 25
4 Spartak Yerevan 20 8 7 5 27 26 1,038 23
5 Pakhtakor Tashkent 20 9 5 6 30 33 0,909 23
6 Dinamo Moskva 20 8 5 7 33 29 1,138 21
7 Karat Alma-Ata 20 6 5 9 23 32 0,719 17
8 Zenit Leningrad 20 6 5 9 25 35 0,714 17
9 Moldova Kishinyov 20 6 4 10 30 36 0,833 16
10 Belarus Minsk 20 4 5 11 17 31 0,548 13
11 Kalev Tallinn 20 0 7 13 14 43 0,326 7
  220 82 56 82 333 333   220
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Moskva = Москва  Leningrad = Ленинград
Kiev = Киев  Kishinyov = Кишинёв 
Yerevan = Ереван Minsk = Минск
Tashkent = Ташке́нт Tallinn = Та́ллин
Alma-Ata = Алма-Ата
FINAL ROUND
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Dinamo Kiev 30 18 9 3 58 28 2,071 45
2 Torpedo Moskva 30 19 3 8 68 35 1,943 41
3 Spartak Moskva 30 16 8 6 57 34 1,676 40
4 CSKA Moskva 30 16 6 8 61 43 1,419 38
5 Lokomotiv Moskva 30 13 12 5 58 42 1,381 38
6 Avangard Kharkov 30 12 10 8 30 25 1,200 34
7 Dinamo Tbilisi 30 13 7 10 50 30 1,667 33
8 Spartak Yerevan 30 11 10 9 37 41 0,902 32
9 SKA Rostov-na-Donu 30 11 8 11 54 36 1,500 30
10 Pakhtakor Tashkent 30 11 8 11 44 61 0,721 30
11 Dinamo Moskva 32 17 7 8 57 39 1,462 41
12 Shakhtyor Donetsk 32 12 10 10 45 37 1,216 34
13 Zenit Leningrad 32 12 8 12 50 52 0,962 32
14 Admiralteyets Leningrad 32 12 7 13 49 47 1,043 31
15 Trud Voronezh 32 11 8 13 39 38 1,026 30
16 Moldova Kishinyov 32 12 6 14 46 54 0,852 30
17 Kairat Alma-Ata 32 10 8 14 31 48 0,646 28
18 Neftyanik Baku 32 7 13 12 36 52 0,692 27
19 Belarus Minsk 32 7 10 15 29 44 0,659 24
20 Spartak Vilnius 32 7 5 20 33 64 0,516 19
21 Daugava Riga 32 5 7 20 30 63 0,476 17
22 Kalev Tallinn 32 1 8 23 25 74 0,338 10
  684 253 178 253 987 987   684
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Trud Voronezh relegated as worst placed club of the Russian SFSR
PROMOTION/RELEGATION POOL
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Torpedo Kutaisi 4 3 0 1 7 4 1,750 6
2 Kalev Tallin 4 2 0 2 4 2 2,000 4
3 Lokomotiv Tbilisi 4 1 0 3 3 8 0,375 2
  12 6 0 6 14 14   12
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Promoted Krylya Sovyetov Kuybyshev, Torpedo Kutaisi
Admitted Dinamo Leningrad
Dinamo Leningrad took the place of Admiralteyets Leningrad
Admiralteyets Leningrad => SKA Leningrad
Spartak Vilnius => Zhalgiris Vilnius
Stalino => Donetsk Stalinabad => Dushanbe
Stalingrad => Volgograd
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Moskva => Moskva (RUS) Vilnius => Vilnius (LIT)
Kharkov => Kharkiv/Харків (UKR) Kiev => Kyiv/Київ (UKR)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Stalino => Donetsk/Донецьк (UKR) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Baku => Bakı (AZE) Kishinyov => Chišinău (MOL)
Voronezh => Voronezh (RUS) Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS)
Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS) Tallinn => Tallin (EST)
Riga = Rīga (LAT)
U.S.S.R. 1962
Klass A
FIRST ROUND - GROUP ONE
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Dinamo Kiev 20 14 5 1 44 20 2,200 33
2 CSKA Moskva 20 10 8 2 28 9 3,111 28
3 Shakhtyor Donetsk 20 10 5 5 34 22 1,545 25
4 Zenit Leningrad 20 8 5 7 34 24 1,417 21
5 Moldova Kishinyov 20 8 5 7 27 25 1,080 21
6 SKA Rostov-na-Donu 20 6 8 6 34 28 1,214 20
7 Kairat Alma-Ata 20 6 8 6 20 22 0,909 20
8 Lokomotiv Moskva 20 5 5 10 21 32 0,656 15
9 Daugava Riga 20 5 3 12 17 30 0,567 13
10 Spartak Yerevan 20 5 3 12 19 36 0,528 13
11 Zhalgiris Vilnius 20 1 9 10 12 42 0,286 11
  220 78 64 78 290 290   220
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Kiev = Киев  Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́
Moskva = Москва  Alma-Ata = Алма-Ата
Donetsk = Доне́цк Riga = Ри́га 
Leningrad = Ленинград Yerevan = Ереван
Kishinyov = Кишинёв  Vilnius = Ви́льнюс 
FIRST ROUND - GROUP TWO
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Dinamo Tbilisi 20 10 7 3 31 17 1,824 27
2 Spartak Moskva 20 11 3 6 38 21 1,810 25
3 Dinamo Moskva 20 9 6 5 27 18 1,500 24
4 Torpedo Moskva 20 9 5 6 40 25 1,600 23
5 Pakhtakor Tashkent 20 8 7 5 24 22 1,091 23
6 Neftyanik Baku 20 7 7 6 26 24 1,083 21
7 Avangard Kharkov 20 7 3 10 18 26 0,692 17
8 Torpedo Kutaisi 20 6 5 9 22 35 0,629 17
9 Belarus Minsk 20 6 4 10 20 25 0,800 16
10 Krylya Sovyetov Kuybyshev 20 5 4 11 22 31 0,710 14
11 Dinamo Leningrad 20 4 5 11 14 38 0,368 13
  220 82 56 82 282 282   220
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Tbilisi = Тбили́си  Kutaisi = Кутаи́си 
Moskva = Москва  Minsk = Минск
Tashkent = Ташке́нт Kuybyshev = Ку́йбышев
Baku = Баку́  Leningrad = Ленинград
Kharkov = Харьков 
FINAL ROUND
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Spartak Moskva 22 14 4 4 37 18 2,056 32
2 Dinamo Moskva 22 10 9 3 28 14 2,000 29
3 Dinamo Tbilisi 22 10 8 4 29 20 1,450 28
4 CSKA Moskva 22 9 8 5 24 18 1,333 26
5 Dinamo Kiev 22 8 9 5 36 28 1,286 25
6 Pakhtakor Tashkent 22 9 5 8 24 33 0,727 23
7 Torpedo Moskva 22 7 8 7 35 30 1,167 22
8 Shakhtyor Donetsk 22 8 6 8 25 25 1,000 22
9 SKA Rostov-na-Donu 22 4 9 9 25 37 0,676 17
10 Neftyanik Baku 22 2 11 9 19 39 0,487 15
11 Zenit Leningrad 22 4 6 12 29 34 0,853 14
12 Moldova Kishinyov 22 3 5 14 20 35 0,571 11
  264 88 88 88 331 331   264
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
13 Lokomotiv Moskva 18 7 8 3 27 18 1,500 22
14 Avangard Kharkov 18 8 5 5 21 17 1,235 21
15 Torpedo Kutaisi 18 7 5 6 21 16 1,313 19
16 Dinamo Leningrad 18 6 6 6 21 17 1,235 18
17 Krylya Sovyetov Kuybyshev 18 8 2 8 27 25 1,080 18
18 Spartak Yerevan 18 7 4 7 23 23 1,000 18
19 Belarus Minsk 18 6 6 6 21 22 0,955 18
20 Kairat Alma-Ata 18 5 7 6 14 14 1,000 17
21 Daugava Riga 18 6 4 8 14 20 0,700 16
22 Zhalgiris Vilnius 18 4 5 9 16 33 0,485 13
  180 64 52 64 205 205   180
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Spartak Yerevan => Ararat Yerevan
Belarus Minsk => Dinamo Minsk
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Vilnius => Vilnius (LIT)
Moskva => Moskva (RUS) Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO)
Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS) Baku => Bakı (AZE)
Kishinyov => Chišinău (MOL) Kharkov => Kharkiv/Харків (UKR)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ) Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS)
Riga = Rīga (LAT) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM)
U.S.S.R. 1963
Pervaya Gruppa A
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Dinamo Moskva 38 21 13 4 47 14 3,357 55
2 Spartak Moskva 38 22 8 8 65 33 1,970 52
3 Dinamo Minsk 38 18 12 8 47 27 1,741 48
4 SKA Rostov-na-Donu 38 20 7 11 73 40 1,825 47
5 Dinamo Tbilisi 38 17 13 8 56 42 1,333 47
6 Zenit Leningrad 38 14 17 7 45 32 1,406 45
7 CSKA Moskva 38 14 17 7 39 27 1,444 45
8 Neftyanik Baku 38 18 9 11 48 44 1,091 45
9 Dinamo Kiev 38 16 12 10 68 48 1,417 44
10 Torpedo Moskva 38 12 16 10 46 41 1,122 40
11 Shakhtyor Donetsk 38 11 14 13 29 33 0,879 36
12 Torpedo Kutaisi 38 6 21 11 22 37 0,595 33
13 Moldova Kishinyov 38 8 16 14 27 43 0,628 32
14 Kairat Alma-Ata 38 10 12 16 28 47 0,596 32
15 Krylya Sovyetov Kuybyshev 38 11 7 20 45 53 0,849 29
16 Dinamo Leningrad 38 7 15 16 37 51 0,725 29
17 Lokomotiv Moskva 38 5 19 14 37 54 0,685 29
18 Ararat Yerevan 38 9 8 21 34 57 0,596 26
19 Avangard Kharkov 38 6 13 19 25 56 0,446 25
20 Pakhtakor Tashkent 38 4 13 21 44 83 0,530 21
  760 249 262 249 862 862   760
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Promoted Volga Gorkiy, Shinnik Yaroslavl
Moskva = Москва  Kutaisi = Кутаи́си 
Minsk = Минск Kishinyov = Кишинёв 
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Alma-Ata = Алма-Ата
Tbilisi = Тбили́си  Kuybyshev = Ку́йбышев
Leningrad = Ленинград Yerevan = Ереван
Baku = Баку́  Kharkov = Харьков 
Kiev = Киев  Tashkent = Ташке́нт
Donetsk = Доне́цк
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Moskva => Moskva (RUS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS) Kishinyov => Chišinău (MOL)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS) Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM)
Baku => Bakı (AZE) Kharkov => Kharkiv/Харків (UKR)
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR)
U.S.S.R. 1964
Pervaya Gruppa A
  Played Won Drew Lost For Against G/Av Points
1 Dinamo Tbilisi 32 18 10 4 48 30 1,600 46
2 Torpedo Moskva 32 19 8 5 52 19 2,737 46
3 CSKA Moskva 32 16 11 5 49 23 2,130 43
4 SKA Rostov-na-Donu 32 16 6 10 40 28 1,429 38
5 Shakhtyor Donetsk 32 13 11 8 35 26 1,346 37
6 Dinamo Kiev 32 10 16 6 42 29 1,448 36
7 Dinamo Moskva 32 12 10 10 33 31 1,065 34
8 Spartak Moskva 32 12 8 12 34 32 1,063 32
9 Dinamo Minsk 32 7 17 8 24 21 1,143 31
10 Krylya Sovyetov Kuybyshev 32 7 14 11 24 35 0,686 28
11 Zenit Leningrad 32 9 9 14 30 35 0,857 27
12 Neftyanik Baku 32 8 11 13 25 30 0,833 27
13 Torpedo Kutaisi 32 10 7 15 20 37 0,541 27
14 Volga Gorkiy 32 7 13 12 19 38 0,500 27
15 Kairat Alma-Ata 32 8 10 14 23 27 0,852 26
16 Shinnik Yaroslavl 32 6 9 17 20 48 0,417 21
17 Moldova Kishinyov 32 6 6 20 15 44 0,341 18
  544 184 176 184 533 533   544
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal average (play-off to determine the champions)
Play-off (Tashkent 18.11.84) Dinamo Tbilisi - Torpedo Moskva 4-1 aet    
Relegation play-off Torpedo Kutaisi - Volga Gorkiy 4-2
Promoted Pakhtakor Tashkent, Chernomorets Odessa, Lokomotiv Moskva, SKA Odessa
Tbilisi = Тбили́си  Leningrad = Ленинград
Moskva = Москва  Baku = Баку́ 
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Kutaisi = Кутаи́си 
Donetsk = Доне́цк Gorkiy = Го́рький
Kiev = Киев  Alma-Ata = Алма-Ата
Minsk = Минск Yaroslav = Яросла́вль
Kuybyshev = Ку́йбышев Kishinyov = Кишинёв 
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS)
Moskva => Moskva (RUS) Baku => Bakı (AZE)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR) Gorky => Nizhny Novgorod/Нижний Новгород (RUS)
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS) Yaroslav => Yaroslav (RUS)
Kuybyshev => Samara/Самара (RUS) Kishinyov => Chišinău (MOL)
U.S.S.R. 1965
Pervaya Gruppa A
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Torpedo Moskva 32 22 7 3 55 21 34 51
2 Dinamo Kiev 32 22 6 4 58 22 36 50
3 CSKA Moskva 32 14 10 8 38 24 14 38
4 Dinamo Minsk 32 14 9 9 37 27 10 37
5 Dinamo Moskva 32 11 14 7 38 24 14 36
6 Dinamo Tbilisi 32 12 12 8 37 30 7 36
7 SKA Rostov-na-Donu 32 10 14 8 42 35 7 34
8 Spartak Moskva 32 10 12 10 28 26 2 32
9 Zenit Leningrad 32 10 12 10 32 32 0 32
10 Pakhtakor Tashkent 32 10 12 10 34 40 -6 32
11 Neftyanik Baku 32 11 8 13 32 33 -1 30
12 Shakhtyor Donetsk 32 7 14 11 29 34 -5 28
13 Krylya Sovyetov Kuybyshev 32 9 9 14 34 44 -10 27
14 Chernomorets Odessa 32 9 8 15 35 43 -8 26
15 Lokomotiv Moskva 32 8 8 16 37 48 -11 24
16 Torpedo Kutaisi 32 8 3 21 29 69 -40 19
17 SKA Odessa 32 3 6 23 22 65 -43 12
  544 190 164 190 617 617 0 544
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Promoted Kairat Alma-Ata, Ararat Yerevan
Moskva = Москва  Tashkent = Ташке́нт
Kiev = Киев  Baku = Баку́ 
Minsk = Минск Donetsk = Доне́цк
Tbilisi = Тбили́си  Kuybyshev = Ку́йбышев
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Odessa = Одесса 
Leningrad = Ленинград Kutaisi = Кутаи́си 
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Moskva => Moskva (RUS) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Baku => Bakı (AZE)
Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS) Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Odessa => Odesa/Одеса  (UKR)
Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
U.S.S.R. 1966
Pervaya Gruppa A
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Dinamo Kiev 36 23 10 3 66 17 49 56
2 SKA Rostov-na-Donu 36 20 7 9 54 44 10 47
3 Neftyanik Baku 36 18 9 9 56 28 28 45
4 Spartak Moskva 36 15 12 9 45 41 4 42
5 CSKA Moskva 36 16 9 11 60 45 15 41
6 Torpedo Moskva 36 15 10 11 55 39 16 40
7 Dinamo Tbilisi 36 13 14 9 47 34 13 40
8 Dinamo Moskva 36 12 14 10 43 34 9 38
9 Pakhtakor Tashkent 36 10 18 8 36 32 4 38
10 Shakhtyor Donetsk 36 15 7 14 32 35 -3 37
11 Dinamo Minsk 36 11 13 12 36 39 -3 35
12 Kairat Alma-Ata 36 12 11 13 30 39 -9 35
13 Ararat Yerevan 36 12 10 14 30 45 -15 34
14 Chernomorets Odessa 36 10 13 13 29 36 -7 33
15 Torpedo Kutaisi 36 9 10 17 44 59 -15 28
16 Zenit Leningrad 36 10 8 18 35 54 -19 28
17 Lokomotiv Moskva 36 11 5 20 34 49 -15 27
18 Krylya Sovyetov Kuybyshev 36 4 17 15 18 40 -22 25
19 SKA Odessa 36 1 13 22 16 56 -40 15
  684 237 210 237 766 766 0 684
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Promoted Zarya Lugansk
Kiev = Киев  Minsk = Минск
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Alma-Ata = Алма-Ата
Baku = Баку́  Yerevan = Ереван
Moskva = Москва  Odessa = Одесса 
Tbilisi = Тбили́си  Kutaisi = Кутаи́си 
Tashkent = Ташке́нт Leningrad = Ленинград
Donetsk = Доне́цк Kuybyshev = Ку́йбышев
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Baku => Bakı (AZE) Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM)
Moskva => Moskva (RUS) Odessa => Odesa/Одеса  (UKR)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB) Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS)
Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
U.S.S.R. 1967
Pervaya Gruppa A
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Dinamo Kiev 36 21 12 3 51 11 40 54
2 Dinamo Moskva 36 18 13 5 55 28 27 49
3 Dinamo Tbilisi 36 16 13 7 53 33 20 45
4 Dinamo Minsk 36 13 17 6 47 31 16 43
5 Neftyanik Baku 36 16 10 10 51 33 18 42
6 Shakhtyor Donetsk 36 13 16 7 43 38 5 42
7 Spartak Moskva 36 13 14 9 38 30 8 40
8 Ararat Yerevan 36 13 10 13 40 38 2 36
9 CSKA Moskva 36 12 12 12 35 35 0 36
10 SKA Rostov-na-Donu 36 13 8 15 39 42 -3 34
11 Krylya Sovyetov Kuybyshev 36 8 18 10 23 28 -5 34
12 Torpedo Moskva 36 12 9 15 38 47 -9 33
13 Torpedo Kutaisi 36 8 15 13 37 50 -13 31
14 Kairat Alma-Ata 36 10 11 15 27 47 -20 31
15 Pakhtakor Tashkent 36 5 19 12 31 42 -11 29
16 Zarya Lugansk 36 8 13 15 27 42 -15 29
17 Lokomotiv Moskva 36 7 14 15 33 37 -4 28
18 Chernomorets Odessa 36 8 11 17 25 46 -21 27
19 Zenit Leningrad 36 6 9 21 28 63 -35 21
  684 220 244 220 721 721 0 684
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Neftyanik Baku => Neftchi Baku
Promoted Dinamo Kirovabad
Kiev = Киев  Kuybyshev = Ку́йбышев
Moskva = Москва  Kutaisi = Кутаи́си 
Tbilisi = Тбили́си  Alma-Ata = Алма-Ата
Minsk = Минск Tashkent = Ташке́нт
Baku = Баку́  Lugansk = Луга́нск
Donetsk = Доне́цк Odessa = Одесса 
Yerevan = Ереван Leningrad = Ленинград
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́
SKA = Sportivnyi Klub Armii CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
Moskva => Moskva (RUS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Baku => Bakı (AZE) Lugansk => Luhansk/Луга́нськ (UKR)
Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR) Odessa => Odesa/Одеса  (UKR)
Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM) Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS)
U.S.S.R. 1968
Pervaya Gruppa A
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Dinamo Kiev 38 21 15 2 58 25 33 57
2 Spartak Moskva 38 21 10 7 64 43 21 52
3 Torpedo Moskva 38 18 14 6 60 32 28 50
4 CSKA Moskva 38 20 10 8 50 30 20 50
5 Dinamo Moskva 38 19 9 10 58 32 26 47
6 Dinamo Minsk 38 17 12 9 52 36 16 46
7 Dinamo Tbilisi 38 16 13 9 53 29 24 45
8 Chernomorets Odessa 38 11 16 11 47 49 -2 38
9 Neftchi Baku 38 13 12 13 42 48 -6 38
10 Lokomotiv Moskva 38 10 17 11 35 39 -4 37
11 Zenit Leningrad 38 10 14 14 35 49 -14 34
12 SKA Rostov-na-Donu 38 11 11 16 44 48 -4 33
13 Zarya Lugansk 38 10 13 15 23 41 -18 33
14 Shakhtyor Donetsk 38 9 14 15 38 42 -4 32
15 Kairat Alma-Ata 38 12 8 18 33 42 -9 32
16 Ararat Yerevan 38 11 9 18 34 46 -12 31
17 Pakhtakor Tashkent 38 9 11 18 42 61 -19 29
18 Krylya Sovyetov Kuybyshev 38 9 11 18 24 45 -21 29
19 Torpedo Kutaisi 38 9 10 19 27 48 -21 28
20 Dinamo Kirovabad 38 5 9 24 25 59 -34 19
  760 261 238 261 844 844 0 760
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Promoted Uralmash Sverdlovsk
Kiev = Киев  Lugansk = Луга́нск
Moskva = Москва  Donetsk = Доне́цк
Tbilisi = Тбили́си  Alma-Ata = Алма-Ата
Minsk = Минск Yerevan = Ереван
Odessa = Одесса  Tashkent = Ташке́нт
Baku = Баку́  Kuybyshev = Ку́йбышев
Leningrad = Ленинград Kutaisi = Кутаи́си 
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Kirovabad = Кировабад
CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii SKA = Sportivnyi Klub Armii
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Lugansk => Luhansk/Луга́нськ (UKR)
Moskva => Moskva (RUS) Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Minsk => Minsk/Мiнск  (BLS) Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM)
Odessa => Odesa/Одеса  (UKR) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Baku => Bakı (AZE) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Kirovabad => Gəncə (AZE)
U.S.S.R. 1969
Pervaya Gruppa A
FIRST ROUND - GROUP ONE
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Dinamo Kiev 18 10 8 0 25 6 19 28
2 CSKA Moskva 18 9 6 3 18 8 10 24
3 Dinamo Moskva 18 7 4 7 17 18 -1 18
4 SKA Rostov-na-Donu 18 7 4 7 20 24 -4 18
5 Zarya Lugansk 18 6 5 7 19 16 3 17
6 Neftchi Baku 18 5 7 6 16 18 -2 17
7 Chernomorets Odessa 18 5 7 6 14 17 -3 17
8 Ararat Yerevan 18 6 5 7 18 23 -5 17
9 Uralmash Sverdlovsk 18 4 6 8 9 18 -9 14
10 Krylya Sovyetov Kuybyshev 18 3 4 11 16 24 -8 10
  180 62 56 62 172 172 0 180
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Kiev = Киев  Odessa = Одесса 
Moskva = Москва  Yerevan = Ереван
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Sverdlovsk = Свердло́вск
Lugansk = Луга́нск Kuybyshev = Ку́йбышев
Baku = Баку́ 
FIRST ROUND - GROUP TWO
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Spartak Moskva 18 14 3 1 29 9 20 31
2 Dinamo Tbilisi 18 8 9 1 22 7 15 25
3 Shakhtyor Donetsk 18 5 8 5 20 17 3 18
4 Torpedo Moskva 18 5 8 5 15 14 1 18
5 Dinamo Minsk 18 5 6 7 16 19 -3 16
6 Zenit Leningrad 18 5 6 7 14 18 -4 16
7 Torpedo Kutaisi 18 7 2 9 17 27 -10 16
8 Kairat Alma-Ata 18 4 7 7 15 18 -3 15
9 Pakhtakor Tashkent 18 6 3 9 16 23 -7 15
10 Lokomotiv Moskva 18 2 6 10 13 25 -12 10
  180 61 58 61 177 177 0 180
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Moskva = Москва  Leningrad = Ленинград
Tbilisi = Тбили́си  Kutaisi = Кутаи́си 
Donetsk = Доне́цк Alma-Ata = Алма-Ата
Minsk = Минск Tashkent = Ташке́нт
To 7 teams of each group to the pool for championship. Teams kept only their first round head-to-head record.
Bottom 3 of each group to the relegation pool. Teams kept their first round record 
POOL FOR CHAMPIONSHIP - TABLE AT THE START
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Spartak Moskva 12 9 2 1 18 5 13 20
2 Dinamo Kiev 12 7 5 0 13 3 10 19
3 Dinamo Tbilisi 12 5 6 1 14 5 9 16
4 CSKA Moskva 12 6 4 2 12 4 8 16
5 Torpedo Moskva 12 3 7 2 8 6 2 13
6 SKA Rostov-na-Donu 12 4 3 5 11 15 -4 11
7 Shakhtyor Donetsk 12 2 6 4 13 13 0 10
8 Zarya Lugansk 12 3 4 5 12 13 -1 10
9 Dinamo Moskva 12 3 4 5 11 13 -2 10
10 Neftchi Baku 12 2 6 4 10 14 -4 10
11 Torpedo Kutaisi 12 4 1 7 10 21 -11 9
12 Dinamo Minsk 12 2 4 6 8 13 -5 8
13 Chernomorets Odessa 12 2 4 6 6 13 -7 8
14 Zenit Leningrad 12 2 4 6 7 15 -8 8
  168 54 60 54 153 153 0 168
POOL FOR CHAMPIONSHIP - FINAL TABLE
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 Spartak Moskva 26 19 5 2 40 11 29 43
2 Dinamo Kiev 26 16 7 3 37 13 24 39
3 Dinamo Tbilisi 26 12 11 3 34 17 17 35
4 Dinamo Moskva 26 12 7 7 44 28 16 31
5 Torpedo Moskva 26 11 9 6 29 19 10 31
6 CSKA Moskva 26 10 9 7 19 14 5 29
7 Neftchi Baku 26 6 11 9 26 27 -1 23
8 Chernomorets Odessa 26 7 7 12 17 26 -9 21
9 Zenit Leningrad 26 6 9 11 21 34 -13 21
10 Shakhtyor Donetsk 26 6 8 12 20 28 -8 20
11 Zarya Lugansk 26 5 9 12 21 30 -9 19
12 SKA Rostov-na-Donu 26 6 7 13 23 37 -14 19
13 Dinamo Minsk 26 5 9 12 14 31 -17 19
14 Torpedo Kutaisi 26 4 6 16 20 50 -30 14
  364 125 114 125 365 365 0 364
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
RELEGATION POOL - TABLE AT THE START
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
15 Ararat Yerevan 18 6 5 7 18 23 -5 17
16 Kairat Alma-Ata 18 4 7 7 15 18 -3 15
17 Pakhtakor Tashkent 18 6 3 9 16 23 -7 15
18 Uralmash Sverdlovsk 18 4 6 8 9 18 -9 14
19 Krylya Sovyetov Kuybyshev 18 3 4 11 16 24 -8 10
20 Lokomotiv Moskva 18 2 6 10 13 25 -12 10
  108 25 31 52 87 131 -44 81
RELEGATION POOL - FINAL TABLE
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
15 Ararat Yerevan 34 13 11 10 48 40 8 37
16 Pakhtakor Tashkent 34 13 9 12 35 37 -2 35
17 Kairat Alma-Ata 34 12 10 12 29 31 -2 34
18 Lokomotiv Moskva 34 8 9 17 33 47 -14 25
19 Krylya Sovyetov Kuybyshev 34 8 8 18 34 48 -14 24
20 Uralmash Sverdlovsk 34 7 8 19 19 39 -20 22
  204 61 55 88 198 242 -44 177
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored
Promoted Spartak Ordzhonikidze
Lugansk => Voroshilovgrad
CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii SKA = Sportivnyi Klub Armii
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Kuybyshev => Samara/Самара (RUS)
Moskva => Moskva (RUS) Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR)
Lugansk => Luhansk/Луга́нськ (UKR) Minsk => Minsk/Мiнск (BLS)
Baku => Bakı (AZE) Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS)
Odessa => Odesa/Одеса  (UKR) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM) Alma-Ata => Almaty/Алматы (KAZ)
Sverdlovsk => Yekaterinburg/Екатеринбург (RUS) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
U.S.S.R. 1970
Visshaya Liga
  Played Won Drew Lost For Against Diff. Points
1 CSKA Moskva 32 20 5 7 46 17 29 45
2 Dinamo Moskva 32 19 7 6 50 22 28 45
3 Spartak Moskva 32 12 14 6 43 25 18 38
4 Dinamo Tbilisi 32 14 8 10 43 30 13 36
5 Zarya Voroshilovgrad 32 10 14 8 27 25 2 34
6 Torpedo Moskva 32 12 10 10 36 38 -2 34
7 Dinamo Kiev 32 14 5 13 36 32 4 33
8 SKA Rostov-na-Donu 32 9 15 8 28 29 -1 33
9 Dinamo Minsk 32 11 10 11 33 29 4 32
10 Shakhtyor Donetsk 32 11 8 13 35 50 -15 30
11 Neftchi Baku 32 9 11 12 27 28 -1 29
12 Ararat Yerevan 32 10 9 13 31 34 -3 29
13 Pakhtakor Tashkent 32 8 12 12 28 46 -18 28
14 Zenit Leningrad 32 10 7 15 30 40 -10 27
15 Chernomorets Odessa 32 8 10 14 25 38 -13 26
16 Torpedo Kutaisi 32 6 11 15 24 42 -18 23
17 Spartak Ordzhonikidze 32 7 8 17 31 48 -17 22
  544 190 164 190 573 573 0 544
Rules for classification: 1) Points; 2) Goal difference; 3) goals scored (play-off to determine the champions)
Play-off (Tashkent 05.12.70 and 06.12.70) CSKA Moskva - Dinamo Moskva   0-0 4-3    
Promoted Karpaty Lvov, Kairat Alma-Ata
Moskva = Москва  Baku = Баку́ 
Tbilisi = Тбили́си  Yerevan = Ереван
Voroshilovgrad = Ворошиловград Tashkent = Ташке́нт
Kiev = Киев  Leningrad = Ленинград
Rostov-na-Donu = Росто́в-на-Дону́ Odessa = Одесса 
Minsk = Минск Kutaisi = Кутаи́си 
Donetsk = Доне́цк Ordzhonikidze = Орджоники́дзе
CSKA = Centralnyi Sportivnyi Klub Armii SKA = Sportivnyi Klub Armii
Moskva => Moskva (RUS) Baku => Bakı (AZE)
Tbilisi => Tbilisi/თბილისი (GEO) Yerevan => Yerevan/Երևան (ARM)
Voroshilovgrad => Luhansk/Луга́нськ (UKR) Tashkent => Toshkent/Тошкент  (UZB)
Kiev => Kyiv/Київ (UKR) Leningrad => Sankt Peterburg/Санкт-Петербург (RUS)
Rostov-na-Donu => Rostov-na-Donu (RUS) Odessa => Odesa/Одеса  (UKR)
Minsk => Minsk/Мiнск (BLS) Kutaisi => Kutaisi/ქუთაისი (GEO)
Donetsk => Donetsk/Донецьк (UKR) Ordzhonikidze => Vladikavkaz/Владикавказ (RUS)