|
SWEDEN 1901 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Semi-finals |
Örgryte IS Göteborg "A" - AIK Stockholm |
|
|
0-3 |
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg
"B" - Göteborgs IF |
|
|
1-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (08.09.01 Göteborg) |
Örgryte
IS Göteborg "B" - AIK Stockholm |
|
|
w/o+ |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
The match could not be played due to darkness,
and AIK were given the title. They were considered to be the better team
as they had already beaten |
|
|
the first team of Örgryte IS |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Göteborgs FF withdrew |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1902 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (30.08.01 Jonköping) |
Jönköpings AIF - Örgryte IS Göteborg |
|
|
0-8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Djurgården IF Stockholm withdrew |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AIF = Allmänna Idrottsförening |
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1903 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Semi-finals |
Göteborgs IF- Örgryte IS Göteborg |
|
|
4-3 |
|
|
|
|
|
Göteborgs FF - Krokslätts IK Mölndal |
|
|
5-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (01.08.03 Göteborg) |
Göteborgs IF - Göteborgs FF |
|
|
|
5-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
FF = Fotbollförening |
|
|
|
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
IK = Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1904 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Preliminary |
AIK Stockholm - IK Göta Stockholm |
|
|
6-2 |
|
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - IF Drott Stockholm |
|
4-0 |
|
|
|
|
|
Stockholms IF - Westermalms IF Stockholm |
|
|
3-2 |
|
|
|
|
|
Norrmalms SK Stockholm - IF Sleipner Norrköping |
|
3-0 |
|
|
|
|
|
IF GUIF Eskilstuna - Verdandi VoIF Uppsala |
|
|
3-2 |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - IFK
Uppsala |
|
|
|
2-5 |
|
|
|
|
First round |
Östermalms IF
Stockholm - Mariebergs IK Stockholm |
|
3-0 |
|
|
|
|
|
IF Swithiod Stockholm - Södermalms IK Uppsala |
|
4-1 |
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - Göteborgs IF |
|
|
4-1 |
|
|
|
|
|
IFK Nörrköping - IFK Eskilstuna |
|
|
|
2-1 |
|
|
|
|
|
AIK Stockholm - Stockholms IK |
|
|
|
3-1 |
|
|
|
|
|
IF GUIF Eskilstuna - IF Nord Eskilstuna |
|
|
1-0 |
|
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - Norrmalms SK Stockholm |
|
2-0 |
|
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - IFK Uppsala |
|
|
|
1-0 |
|
|
|
|
Quarter-finals |
Östermalms IF
Stockholm - IF Swithiod Stockholm |
|
2-1 |
|
|
|
|
|
IF GUIF Eskilstuna - AIK
Stockholm |
|
|
1-2 |
|
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - Djurgårdens
IF Stockholm |
|
|
0-1 |
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - IFK Nörrköping |
|
|
5-0 |
|
|
|
|
Semi-finals |
Djurgårdens IF
Stockholm - AIK Stockholm |
|
|
3-2 |
|
|
|
|
|
Östermalms IF Eskilstuna - Örgryte IS Göteborg |
|
2-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (16.10.04 Stockholm) |
Djurgårdens IF Stockholm - Örgryte IS Göteborg |
|
1-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
GUIF = Godtemplarnas Ungdoms- och
Idrottsförening |
|
|
|
IK = Idrottsklubben |
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
|
|
|
SK = Sportsklubb |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1905 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First preliminary |
Väsby FK Höganäs - IF Svithiod Helsingborg |
|
|
10-2 |
|
|
|
|
|
GF Idrott Landskrona - IS Göta Helsingborg |
|
|
2-0 |
|
|
|
|
|
IFK Helsingborg - Malmö Läroverks IF |
|
|
8-0 |
|
|
|
|
|
IFK Hudksvall - Hudiksvalls IF |
|
|
|
1-0 |
|
|
|
|
|
Söderhamns SK - IF
Ellnar |
|
|
|
3-5 |
|
|
|
|
|
IFK Köping - Enighet Köping |
|
|
|
7-0 |
|
|
|
|
|
IFK Örebro - IFK Arboga |
|
|
|
7-4 |
|
|
|
|
|
Västerås SK - IFK Västerås |
|
|
|
3-1 |
|
|
|
|
|
Södermalms IF
Stockholm - Stockholms IK |
|
|
5-2 |
|
|
|
|
|
Göteborgs IF - Krokslätts IK |
|
|
|
2-0 |
|
|
|
|
|
AIK Stockholm - Westermalms IF Stockholm |
|
|
9-1 |
|
|
|
|
|
IFK Sala - IF Norden |
|
|
4-3 |
annulled |
2-1 |
|
|
|
|
|
IK Vikingen Göteborg - GAIS Göteborg |
|
|
3-2 |
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - IK Sleipner Norrköping |
|
|
3-1 |
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - IFK Göteborg |
|
|
4-1 |
|
|
|
|
|
Norrköpings GK - IK Amatören Norrköping |
|
|
1-1 |
1-0 |
|
|
|
|
Mariebergs IK - Norrmalms SK Stockholm |
|
|
9-0 |
|
|
|
|
|
Gävle SGF - IFK Gävle |
|
|
|
1-1 |
2-0 |
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - Sandvikens IF |
|
|
|
3-0 |
|
|
|
|
|
IK Stjarnan Sandviken - IF Drott Gävle |
|
|
2-0 |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - Djurgårdens IF Stockholm |
|
|
5-5 |
2-0 |
|
|
|
|
IF Swithiod Stockholm - IK Göta Stockholm |
|
|
2-1 |
|
|
|
|
|
Östermalms IF
Stockholm - IFK Uppsala |
|
|
3-3 |
+w/o |
|
|
|
|
Verdandi VoIF Uppsala - IF GUIF Eskilstuna |
|
|
both teams disqualified |
|
|
|
|
Second preliminary |
GF Idrott Landskrona - IFK Helsingborg |
|
|
2-0 |
|
|
|
|
|
Gävle SGF - IK
Stjarnan Sandviken |
|
|
2-3 |
|
|
|
|
|
IFK Sala - IFK Köping |
|
|
|
0-14 |
|
|
|
|
|
IFK Örebro - Västerås SK |
|
|
|
+w/o |
|
|
|
|
|
Söderhamns IF - IF Ellnar |
|
|
|
14-0 |
|
|
|
|
|
Strands IF Hudiksvall - IFK Hudksvall |
|
|
3-0 |
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - IK Vikingen Göteborg |
|
|
3-0 |
|
|
|
|
|
Södermalms IF
Stockholm - Mariebergs IK |
|
|
2-1 |
|
|
|
|
|
AIK Stockholm - IF Swithiod Stockholm |
|
|
6-1 |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - Östermalms IF Stockholm |
|
|
4-3 |
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - Norrköpings GK |
|
|
|
2-0 |
|
|
|
|
First round |
AIK Stockholm - IF Swithiod Stockholm |
|
|
6-1 |
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - Göteborgs IF |
|
|
4-2 |
|
|
|
|
|
Väsby FK Haganäs - GF Idrott Landskrona |
|
|
4-0 |
|
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - IK Stjärnan Sandviken |
|
|
2-1 aet (annulled) |
3-0 |
|
|
|
|
Söderhamns IF - Strands IF Hudiksvall |
|
|
+w/o |
|
|
|
|
|
AIK Solna - Södermalms IK Stockholm |
|
|
4-2 |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - IFK Norrköping |
|
|
|
2-2 |
2-1 |
|
|
|
|
IFK Eskilstuna - IK Svea Eskilstuna |
|
|
5-2 |
|
|
|
|
|
IFK Köping - IFK Örebro |
|
|
|
9-1 |
|
|
|
|
Quarter-finals |
Örgryte IS Göteborg - Väsby FK Haganäs |
|
|
9-0 |
|
|
|
|
|
IFK Köping - AIK
Stockholm |
|
|
|
1-5 |
|
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - Söderhamns IF |
|
|
|
3-1 |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - IFK Eskilstuna |
|
|
|
6-0 |
|
|
|
|
Semi-finals |
Örgryte IS Göteborg - Gefle IF Gävle |
|
|
+w/o |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - AIK Stockholm |
|
|
|
4-4 |
3-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (29.10.05 Stockholm) |
IFK Stockholm - Örgryte IS Göteborg |
|
|
1-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
FK = Fotbollsklubb |
|
|
|
IK = Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
GF = Gymnastiksförening |
|
|
|
GAIS = Göteborgs Atlet- & Idrottssällskap |
|
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
GK = Gymnastiksklubb |
|
|
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
SGF = |
|
|
|
|
|
|
|
SK = Sportsklubb |
|
|
|
VoIF = Velociped och Idrottsföreningen |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1906 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Quarter-finals |
Örgryte IS Göteborg - Malmö BK |
|
|
+w/o |
|
|
|
|
|
IFK Köping- IFK
Eskilstuna |
|
|
|
0-6 |
|
|
|
|
|
Djurgårgens IF
Stockholm - IFK Norrköping |
|
|
8-0 |
|
|
|
|
|
Söderhamns IF - Gefle
IF Gävle |
|
|
|
1-3 |
|
|
|
|
Semi-finals |
Örgryte IS Göteborg - IFK Eskilstuna |
|
|
3-1 |
|
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - Gefle IF Gävle |
|
|
3-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (07.10.06 Stockholm) |
Djurgårdens IF Stockholm - Örgryte IS Göteborg |
|
3-4 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
|
BK = Bollklubb |
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1907 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First round |
IFK Göteborg - Örgryte
IS Göteborg |
|
|
0-8 |
|
|
|
|
|
IFK Kalmar - Vasby FK
Höganäs |
|
|
|
0-1 |
|
|
|
|
|
IFK Köping - Verdandi VoIF Uppsala |
|
|
3-3 |
2-1 |
|
|
|
|
IFK Norrköping - IFK
Stockholm |
|
|
|
0-5 |
|
|
|
|
|
Sandvikens AIK - IFK
Uppsala |
|
|
|
1-2 |
|
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - Söderhamns IF |
|
|
|
8-1 |
|
|
|
|
|
AIK Stockholm - IFK
Eskilstuna |
|
|
|
1-5 |
|
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - IFK Västerås |
|
|
9-1 |
|
|
|
|
Quarter-finals |
Örgryte IS Göteborg - Väsby FK Höganäs |
|
|
16-0 |
|
|
|
|
|
IFK Stockholm - IFK Köping |
|
|
|
2-2 |
5-0 |
|
|
|
|
Gefle IF Gävle - IFK Uppsala |
|
|
|
3-5 |
|
|
|
|
|
IFK Eskilstuna - Djurgårdens IF Stockholm |
|
|
5-0 |
|
|
|
|
Semi-finals |
Örgryte IS Göteborg - IFK Stockholm |
|
|
7-3 |
|
|
|
|
|
IFK Uppsala - IFK Eskilstuna |
|
|
|
9-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (06.10.07 Stockholm) |
Örgryte IS Göteborg - IFK Uppsala |
|
|
4-1 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
VoIF = Velociped och Idrottsföreningen |
|
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
FK = Fotbollsklubb |
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1908 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Preliminary |
IK Svea Eskilstuna - IFK Arboga |
|
2-0 |
annulled |
IFK Arboga disqualified |
|
|
|
|
Malmö BoIS - Vasby FK Höganäs |
|
3-0 |
|
|
|
|
|
First round |
IFK Stockholm - IK Svea Eskilstuna |
|
5-2 |
|
|
|
|
|
|
IFK Köping - Djurgårdens
IF Stockholm |
|
0-1 |
|
|
|
|
|
|
AIK Stockholm - Örgryte IS Göteborg |
3-1 |
annulled |
|
3-2 |
|
|
|
|
Sandvikens AIK - IFK
Uppsala |
|
|
2-3 |
|
|
|
|
|
|
Strands IF Hudiksvall - IFK
Gävle |
|
|
3-5 |
aet |
|
|
|
|
|
Karlskrona AIF - Malmö
BoIS |
|
|
0-9 |
|
|
|
|
|
|
IFK Eskilstuna - IFK
Göteborg |
|
|
2-5 |
|
|
|
|
|
|
IK Sleipner Norrköping - IFK Kalmar |
|
4-0 |
|
|
|
|
|
Quarter-finals |
IFK Gävle - IFK
Stockholm |
|
|
1-7 |
|
|
|
|
|
|
IFK Uppsala - Djurgårdens IF Stockholm |
|
4-1 |
|
|
|
|
|
|
IFK Göteborg - Malmö BoIS |
|
|
3-3 |
aet |
5-2 |
|
|
|
|
IK Sleipner Norrköping - AIK Stockholm |
|
1-0 |
|
|
|
|
|
Semi-finals |
IFK Stockholm - IFK
Uppsala |
|
|
2-3 |
|
|
|
|
|
|
IFK Göteborg - IK Sleipner Norrköping |
|
10-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (11.10.08 Göteborg) |
IFK Göteborg - IFK Uppsala |
|
|
4-3 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IK = Idrottsklubben |
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
BoIS = Boll-och Idrottsällskap |
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
|
|
|
FK = Fotbollsklubb |
|
|
|
AIF = Allmänna Idrottsförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1909 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First preliminary |
Verdandi VoIF Uppsala - IFK Köping |
|
1-0 |
|
|
|
|
|
|
B 1909 Gävle - IFK Falun |
|
|
IFK Falun disqualified |
|
|
|
|
|
|
Mariebergs IK
Stockholm - Eriksdals IF Stockholm |
1-1 |
|
3-1 |
|
|
|
|
IFK Eskilstuna - IF Svea Eskilstuna |
|
3-2 |
|
|
|
|
|
Second preliminary |
IFK Eskilstuna - Verdandi VoIF Uppsala |
|
+w/o |
|
|
|
|
|
|
Sandvikens AIK - Strands IF Hudiksvall |
|
3-2 |
|
|
|
|
|
|
Helsingborgs IF - IF Vikingen Göteborg |
|
4-1 |
|
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - IFK Kalmar |
|
|
+w/o |
|
|
|
|
|
|
IFK Karlstad - IFK
Uddevalla |
|
|
1-2 |
|
|
|
|
|
|
B 1909 Gävle - Mariebergs
IK Stockholm |
|
0-6 |
|
|
|
|
|
First round |
Örgryte IS Göteborg - IFK Stockholm |
|
6-4 |
|
|
|
|
|
|
IFK Gävle - IFK Boden |
|
|
+w/o |
|
|
|
|
|
|
IFK Eskilstuna - Djurgårdens
IF Stockholm |
|
0-5 |
|
|
|
|
|
|
AIK Stockholm - Mariebergs IK Stockholm |
|
4-0 |
|
|
|
|
|
|
IFK Göteborg - IFK Uddevalla |
|
|
7-3 |
|
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - IK Sleipner Norrköping |
|
11-0 |
|
|
|
|
|
|
IFK Uppsala - Sandvikens AIK |
|
|
11-2 |
|
|
|
|
|
|
Malmö BoIS - Helsingborgs
IF |
|
|
1-4 |
|
|
|
|
|
Quarter-finals |
Djurgårdens IF
Stockholm - AIK Stockholm |
|
3-0 |
|
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - IFK Göteborg |
|
3-1 |
|
|
|
|
|
|
IFK Gävle - IFK
Uppsala |
|
|
2-3 |
|
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - Helsingborgs IF |
|
|
4-3 |
aet |
|
|
|
|
Semi-finals |
Örgryte IS Göteborg - IFK Uppsala |
|
5-1 |
|
|
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - IFK Norrköping |
|
6-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (17.10.09 Göteborg) |
Örgryte IS Göteborg - Djurgårdens IF Stockholm |
8-2 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
VoIF = Velociped och Idrottsföreningen |
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
|
|
|
IK = Idrottsklubben |
|
|
|
BoIS = Boll-och Idrottsällskap |
|
|
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SWEDEN 1910 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA MÄSTERSKAPET |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
First round |
IFK Göteborg - Rantens IF Falköping |
|
3-1 |
abandoned |
10-1 |
|
|
|
|
IFK Malmö - Helsingborgs
IF |
|
|
2-3 |
|
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - IK Sleipner Norrköping |
|
4-1 |
|
|
|
|
|
|
IFK Gävle - IFK
Stockholm |
|
|
0-4 |
|
|
|
|
|
|
Örgryte IS Göteborg - Djurgårdens
IF Stockholm |
0-2 |
|
|
|
|
|
|
IFK Uppsala - AIK Stockholm |
|
|
3-2 |
|
|
|
|
|
|
IFK Köping - Mariebergs IK Stockholm |
|
5-4 |
aet |
|
|
|
|
|
IK Svea Eskilstuna - IFK Eskilstuna |
|
3-3 |
aet |
1-0 |
|
|
|
Quarter-finals |
Helsingborgs IF - IFK
Göteborg |
|
|
1-6 |
|
|
|
|
|
|
IFK Norrköping - IFK Stockholm |
|
|
3-3 |
|
4-0 |
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - IFK Uppsala |
|
2-0 |
|
|
|
|
|
|
IFK Köping - IK Svea Eskilstuna |
|
|
5-2 |
|
|
|
|
|
Semi-finals |
IFK Göteborg - IFK Norrköping |
|
|
7-1 |
|
|
|
|
|
|
Djurgårdens IF
Stockholm - IFK Köping |
|
4-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Final (16.10.10 Göteborg) |
IFK Göteborg - Djurgårdens IF Stockholm |
|
3-0 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
|
|
|
IF = Idrottsförening |
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
IK = Idrottsklubben |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
SVENSKA SERIEN |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Played |
Won |
Drew |
Lost |
For |
Against |
G/Av |
Points |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
1 |
Örgryte IS Göteborg |
14 |
8 |
3 |
3 |
52 |
22 |
2,364 |
19 |
|
|
2 |
AIK Stockholm |
14 |
8 |
3 |
3 |
50 |
28 |
1,786 |
19 |
|
|
3 |
IFK Göteborg |
14 |
8 |
2 |
4 |
41 |
32 |
1,281 |
18 |
|
|
4 |
IFK Norrköping |
14 |
6 |
3 |
5 |
31 |
26 |
1,192 |
15 |
|
|
5 |
Göteborgs FF |
14 |
5 |
3 |
6 |
24 |
24 |
1,000 |
13 |
|
|
6 |
Vikingarnas FK Stockholm |
13 |
4 |
2 |
7 |
28 |
38 |
0,737 |
10 |
|
|
7 |
Västmanland-Nerikes BK Örebro |
13 |
3 |
2 |
8 |
25 |
50 |
0,500 |
8 |
|
|
8 |
IFK Eskilstuna |
14 |
3 |
2 |
9 |
30 |
61 |
0,492 |
8 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
110 |
45 |
20 |
45 |
281 |
281 |
|
110 |
|
|
|
Rules for classification: 1) points (win 2
points, draw 1 point); 2) goal average |
|
|
|
|
|
|
|
|
Promoted |
Djurgårdens IF Stockholm |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
IS = Idrottssällskap |
|
|
|
FF = Fotbollförening |
|
|
|
|
|
|
AIK = Allmänna Idrottsklubben |
|
|
|
FK = Fotbollsklubb |
|
|
|
|
|
|
IFK = Idrottsföreningen Kamraterna |
|
|
|
BK = Bollklubb |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|