EUROPA LEAGUE 2019-20

 
Preliminary Round (June 27 and July 4)
 
FC Progrès Niederkorn - Cardiff Metropolitan University FC           1-0     1-2
(De Almeida 62)
(Lam 2, Rees 67p; De Almeida 73)
 
SP La Fiorita Montegiardino – UE Engordany                           0-1     1-2
(Sánchez 31)
(Jesús Coca 78og; Zugić 17, Gasperoni 84og)
 
UE Sant-Julià de Lòria – Europa FC Gibraltar                         3-2     0-4
(Joel Méndez 44, 64, Pedro Muñoz 90+3; Gallardo 4, Mango 46og)
(Gallardo 38, De Barr 47, Walker 78, Juanpe90+2)
 
Ballymena United FC – NSÍ Runavík                                    2-0     0-0
(Millar 49, Winchester 56)
 
KF Prishtina – Saint-Joseph’s FC Gibraltar                           1-1     0-2
(Dallku 28p; Juanfri 31)
(Villar 75, Juanfri 80)
 
KÍ Klaksvík - SP Tre Fiori Fiorentino                                5-1     4-0
(P.Johannesen 9, 56, S.Raaen Sandmæl 37, J.Bjartalíð 73, 83; Compagno 90+3) 
(J.Bjartalíð 29p, J.Johannesen 32, P.Johannesen 45+2, J.Danielsen 75)
 
Barry Town FC – Cliftonville AFC Belfast                             0-0     0-4
(McMenamin 25, Gormley 44, McDermott 82, Donnelly 84)
 
First Qualifying Round(July 11 and July 18)
 
Saint-Joseph’s FC Gibraltar – Rangers FC Glasgow                     0-4     0-6
(Jack 50, Ojo 56, Goldson 68, Morelos 77)
(Aribo 3, Morelos 45+1, 57p, 66, Defoe 77, 86)
 
Gzira United FC – HNK Hajduk Split                                   0-2     3-1
(Gyurcsó 44, Dolček 90+5)
(Jefferson 57, Koné 69, 90+6; Jradi 7)
 
PFK CSKA Sofia – OFK Titograd Podgorica                              4-0     0-0
(Evandro 40, Tiago Rodrigues 53, Geferson 55, Malinov 72)
 
AS La Jeunesse d’Esch – FK Tobyl Kostanay                            0-0     1-1
(Arslan 59p; Meddour 22og)
 
Pyunik FA Yerevan – KF Shkupi                                        3-3     2-1
(Vardanyan 48, Zhestokov 80, Manucharyan 85; Bajrami 6, 26, Ilieski 43)
(Yedigaryan 7, Miranyan 31; Jurina 82)
 
FK Ordabasy – FK Torpedo Kutaisi                                     1-0     2-0
(Erlanov 67)
(Mehanović 81, Badibanga 90+4)
 
FK Ventspils – KS Teuta Durrës                                       3-0     0-1
(Sergiychuk 5, Ulimbaševs 78, Aiyegun 88)
(Kallaku 48)
 
FK Alashkert Yerevan - FK Makedonija Ġorče Petrov Skopje             3-1     3-0
(Tankov 16, Sekulić 66, Bianor 82og; Jašaroski 52)
(Nenadović 21, Galvao 68, Voskanyan 74)
 
AEK Larnaka - CS Petrocub Hîncești                                   1-0     1-0
(Hevel 3)
(Potirniche 90+2og)
 
FK Laçi – MK Hapoel Be’er Sheva                                      1-1     0-1
(Nwabueze 3; Levi 78)
(Sabag 69)
 
JK Narva Trans - FK Budućnost Podgorica                              0-2     1-4
(Ivanović 12, Mijić 88)
(Golovljov 39; Vučić 2, Bakić 49, Perović 56, Zarubica 78)
 
FC Flora Tallinn - FK Radnički Niš                                   2-0     2-2
(Lepik 75, Vassiljev 89)
(Purg 80, Lepik 90+3; Mihajlović 68, Čumić 84)
 
KuPS Kuopio – FK Vitsebsk                                            2-0     1-1
(Murillo 61, Rangel 74)
(Diallo 53; Stargorodsky 27)
 
Səbail FK Bakı – CS Universitatea Craiova                            2-3     2-3
(Ramazanov 33, 82; Matieu 13, Bancu 51, Roman 67)
(Ramazanov 67, Duventru 69; Cicaldau 28, Vatajelu 54, Fortes 90)
 
Balzan Youths FC – NK Domžale                                        3-4     0-1
(Correa 34, Ljubomirac 38, Effiong 56; Ibričić 5p, Vuk 49, Sikošek 61, Podlogar 76)
(Vuk 21)
 
Riterių FK Vilnius – KI Klaksvik                                     1-1     0-0
(Borovskis 46; J.Andreasen 56)
 
MFK Ružomberok – PFK Levski Sofia                                    0-2     0-2
(Mariani 36, Paulinho 51)
(Mariani 33, Alar 90+2)
 
Fudbalska Akademija Pandev Strumica – HŠK Zrinjski Mostar            0-3     0-3
(Hadžić 12, Mandić 28, Govedarica 55)
(Mandić 50, Govedarica 79, Gojković 90+2)
 
SK Brann Bergen – Shamrock Rovers FC Dublin                          2-2     1-2
(Teniste 12, Berisha 36p; Ordagić 34og, Roberto Lopes 90+4)
(Bamba 57; Byrne 76, O’Neill 87)
 
Brøndby IF – FC Inter Turku                                          4-1     0-2
(Wilczek 5, 67, Tibbling 71, Fisker 78; Furnholm 20)
(Markkula 52, Valenčič 56)
 
Crusaders FC Belfast – B36 Tórshavn                                  2-0     3-2
(Hegarty 33, Lowry 79)
(Forsythe 3, Heatley 28, 68; H.Samuelsen 37, Cieslewicz 51)
 
Debreceni VSC – FK Kukësi                                            3-0     1-1
(Garba 54, Varga 77, 83)
(Szatmari 58; Ethemi 17)
 
SK Dinamo Tbilisi – UE Engordany                                     6-0     1-0
(Ninua 6, Kukhianidze 21, 71, Kutalia 69p, Kavtaradze 61, Zaria 80)
(Medioub 81)
 
FK Liepaja – FK Dynama Minsk                                         1-1     2-1
(Ikaunieks 12p; Kaplenka 88)
(Spătaru 10, Dodô 70; Raļkevičs 90+1og)
 
Kauno Žalgiris – APO Apollon Lemesos                                 0-2     0-4
(Pittas 14, Zelaya 90p)
(Zelaya 5, 43p, 60p, Szalai 83)
 
MK Maccabi Haifa - NŠ Mura Murska Sobota                             2-0     3-2
(Ashkenazi 64, Awad 68)
(Awad 31, Ashkenazi 35, 76; Bobičanec 6, Šporn 81)
 
Malmö FF – Ballymena United FC                                       7-0     4-0
(M.Rosenberg 31, 33, 48, Rakip 44, 74, F.Brorsson 46, Molins 54)
(Safari 27, Molins 52, Rakip 68, Gall 79p)
 
FK Molde – KR Reykjavík                                              7-1     0-0
(James 7, 31, 41, F.Aursnes 29, V.Forren 63, Hussain 66, Omoijuanfo 90*3; Thomsen 71)
 
FK Radnik Bijelina – FC Spartak Trnava                               2-0     0-2
(Mekić 34, Đurić 48)
(Sobczyk 10, Mihalek 87)
 
FK Shakhtsyor Salyhorsk – Hibernians FC Paola                        1-0     1-0
(Hromyka 69)
(Tatarkov 68)
 
FC Speranța Nisporeni – PFK Neftçi Baki                              0-3     0-6
(Mahmudov 16p, Joseph-Monrose 36, Haciyev 76)
(Platellas 18, 40, Mahmudov 24p, Dario Junior 42, Joseph-Monrose 67, Zulfugarli 78)
 
CS Fola Esch - SK Chikhura Sachkhere                                 1-2     1-2
(Sinani 22p; Sardalishvili 59, Koripadze 86p)
(Ardazishvili 25, Sardalishvili 74; Sinani 89p)
 
Connah's Quay Nomads FC – Kilmarnock FC                              1-2     2-0
(Taylor 75og; Brophy 82p, Findlay 90+2)
(Wignall 50, Morris 80p)
 
NK Olimpija Ljubljana – FK Rigas FS                                  2-3     2-0
(Boakye 81, Menalo 80; Lemajić 52p, Kļuškins 88, Vukmanić 90+3)
(Çekiçi 45+1, Savić 90+2)
 
FK Čukarički Beograd - Banants FA/Urartu FA Yerevan                  3-0     5-0
(Tedić 43, 90+2, Kovač 80)
(Stojanović 3, 76p, Tedić 31, Luković 50, Birmančević 71)
 
FC DAC 1904 Dunajska Streda – MKS Cracovia Kraków SSA                1-1     2-2 aet
(Divković 44; Kruzliak 40og)
(Ronan 47, Ramirez 94; Rafael Lopes 2, Piszczek 120+2)
 
FC FCSB București - FC Milsami Orhei                                 2-0     2-1
(F.L.Tănase 12, 56)
(Dumitru 4, Oaidă 42; Bolohan 47)
 
FK Zeta Golubovci - MOL Fehérvár FC Székesfehérvár                   1-5     0-0
(Goranović 17; Nego 3, 12, 23, Juhász 86, Huszti 90+3)
 
Aberdeen FC – RoPS Rovaniemi                                         2-1     2-1
(McGinn 36, Cosgrove 48; Jäntti 90+3)
(Cosgrove 27p, L.Ferguson 90+4; Kada 2)
 
Cliftonville FC Belfast – FK Haugesund                               0-1     1-5
(C.Grindheim 42)
(McMenamin 17; Velde 5, 68, N.Sandberg 36, Kone 45+1, Leite 52)
 
Cork City FC – FC Progès Niederkorn                                  0-2     2-1
(Muratović 11, De Almeida 21p)
(Buckley 3, McCarthy 47; Bah 68)
 
Saint-Patrick’s Athletic FC Dublin – IFK Norrköping FK               0-2     1-2
(S.Thern 55, Desmond 85og)
(Clifford 72; J.Larsson 36, K.Holmberg 85)
 
Budapest Honvéd FC - Vilniaus Žalgiris                               3-1     1-1
(Banó-Szabó 32, N’Gog 55, Gazdag 69p; Uzela 90+2)
(Kamber 62; Antal 18)
 
UBK Breiðablik Kópavogur – FC Vaduz                                  0-0     1-2
(H.Gunnlaugsson 90+3; Coulibaly 57, Schwizer 79)
 
UMF Stjarnan Garðabær – Tallinna FCI Levadia                         2-1     2-3 aet
(Ragnarsson 15, 74; Andreev 79)
(T.Ragnarsson 25, B.Gudjonsson 120+2; Osipov 17, 89, Kruglov 105p)
 
NK Široki Brijeg – FK Kayrat Almaty                                  1-2     1-2
(Enin 34; Eseola 29, 58)
(Orazov 90+2, Kuat 90+3; Bagarić 90p)
 
Europa FC Gibraltar – Legia Warszawa SA                              0-0     0-3
(Carlitos Lopez 7, 60, Kulenović 13)
 
Second Qualifying Round (July 25 and August 1)
 
Ararat-Armenia FA Yerevan – Lincoln Rd Imps FC Gibraltar             2-0     2-1
(Kobyalko 31, Alphonse 45+2)
(Ogana 45+1, 58; Anthony Hernandez 74)
 
HB Tórshavn – Linfield FC Belfast                                    2-2     0-1
(A.Justinussen 37p, P.Petersen 89; Waterworth 2, 88)
(Waterworth 20p)
 
KF Shkëndija '79 Tetovë – F91 Dudelange                              1-2     1-1
(Ibraimi 8p; Bettaieb 64, Sinani 69p)
(Ibraimi 90+2; Delgado 78)
 
FC Santa Coloma – FK Astana Nur-Sultan                               0-0     1-4
(Pi 7; Sigurjónsson 24p, Tomasov 73, 79, 90+4)
 
SP Tre Penne Città di San Marino - Marijampolės Sūduva               0-5     0-5
(Matulevičius 9, Topčagić 20, Švrljuga 66, Tadić 81, Ricketts 90+1)
(Tadić 14, Kerla 17, Topčagić39, 55, Gotal 89)
 
ŠK Slovan Bratislava – KF Feronikeli Drenas                          2-1     2-0
(Delgado 9, Šporar 62p; Hoti 67)
(Vernon 19, Holman 54)
 
Pyunik FA Yerevan – FK Jablonec                                      2-1     0-0
(Miranyan 6, 30; Doležal 53)
 
FK Ventspils - Gżira United FC                                       4-0     2-2
(Svarups 41, Hélio Batista 50, Stuglis 83, Aiyegun 87)
(Kazačoks 72, Sergiychuk 79; Jefferson 15, 90+4)
 
Qəbələ PFK – SK Dinamo Tbilisi                                       0-2     0-3
(Kutalia 41, Daffé 87)
(Shengelia 68, 88, Karikari 90+3)
 
AEK Larnaka – PFK Levski Sofia                                       3-0     4-0
(Yannou 66, Raúl Ruiz 70, Hevel 75)
(Tričkovski 8p, 29, 75, 82)
 
FK Partizani Tiranë – FC Sheriff Tiraspol                            0-1     1-1
(També 24)
(Asani 29; N’Diaye 63)
 
Torino FC – Debreceni VSC                                            3-0     4-1
(Belotti 20p, Ansaldi 42, Zaza 90+2)
(Zaza 25, Izzo 32, Belotti 69, Millico 90+2; Garba 52)
 
SK Chikhura Sachkhere – Aberdeen FC                                  1-1     0-5
(Koripadze 41p; Cosgrove 68p)
(Cosgrove 9, 20,80, Leigh 58, Wright 64)
 
FC Utrecht – HŠK Zrinjski Mostar                                     1-1     1-2 aet
(Kerk 60; Govedarica 34)
(Gustafson 45+1; Hadžić 65, Mandić 111)
 
Budapest Honvéd FC – CS Universitatea Craiova                        0-0     0-0 aet (1-3p)
 
FK Alashkert Yerevan – FCSB București                                0-3     3-2
(Tănase 60, Cristea 68, Coman 82)
(Marmentini 24, 28p, Thiago Galvão 45; Tănase 10p, Coman 59)
 
FK Arsanal Tula - Neftçi PFK Bakı                                    0-1     0-3
(Da Silva 45+1)
(R.Əliyev 49, Da Silva89p, Mbodj 90+3)
 
FK Haugesund – SK Sturm Graz                                         2-0     1-2
(Krygård 51, N.Sandberg 64)
(Krygård 68; Sandberg 15og, Ljubic 48)
 
FC Flora Tallinn - Eintracht Frankfurt Fußball                       1-2     1-2
(Ainsalu 34; Torró 24, Joveljić 71)
(Sinyavskiy 40; Gonçalo Paciência 37, 54p)
 
KS Lechia Gdańsk SA - Brøndby IF                                     2-1     1-4 aet
(Flávio Paixão 26, Lipski 63; S.Hedlund 59)
(Flávio Paixão 67; Arajuuri 15, Wilczek 53, J.Lindstrøm 94, 119)
 
FK Mladá Boleslav - FK Ordabasy Shymkent                             1-1     3-2
(Komlichenko 45+2; Mehanović 21)
(Matějovský 8, Komlichenko 33p, Mešanović 47; Shchetkin 45, Diakhaté 56p)
 
Molde FK - FK Čukarički Beograd                                      0-0     3-1
(Omoijuanfo 4, Eikrem 38, Knudtzon 78; Kajević 82)
 
FK Shakhtsyor Salyhorsk – fB Esbjerg                                 2-0     0-0
(Bakaj 5, Rybak 55)
 
Yeni Malatyaspor Kulübü – NK Olimpija Ljubljana                      2-2     1-0
(Mina 20, Jahoviќ 66p; Vukušić 13, Savić 74)
(Jahoviќ 77)
 
Connah's Quay Nomads FC – FK Partizan Beograd                        0-1     0-3
(Šćekić 62)
(Tošić 54, Ožegović 69, Stevanović 72)                                      
 
MK Hapoel Be’er Sheva – FK Kayrat Almaty                             2-0     1-1
(Safouri 10p, Shamir 63)
(Dugalić 63og; Dugalić 40)
 
PFK Lokomotiv 1936 Plovdiv – FC Spartak Trnava                       2-0     1-3
(Iliev 39p, 61p)
(Ožbolt 74; Dangubić 16, Mitrea 52p, Tavares 71)
 
PFK CSKA Sofia – NK Osijek                                           1-0     0-1 aet (5-4p)
(Evandro 53)
(Majstorović 28)
 
AS La Jeunesse d’Esch - Vitória SC Guimarães                         0-1     0-4
(Amoah 90+4)
(Tapsoba 14, 88p, Guedes 63, João Carlos90+3)
 
MOL Fehérvár FC Székesfehérvár – FC Vaduz                            1-0     0-2 aet
(Stopira 5)
(Gajić 61p, Coulibaly 100)
 
IFK Norrköping FK - FK Liepāja                                       2-0     1-0
(S.Thern 1, Hakšabanović 80)
(Hakšabanović 89)
 
GKS Piast Gliwice SA - Rīga FC                                       3-2     1-2
(Czerwiński 68, Jorge Félix 82, 85; Debelko 22, Korun 86og)
(Jorge Félix 20; Pētersons 26, Biliński 83)
 
FC Luzern - KÍ Klaksvík                                              1-0     1-0
(Schneuwly 90+3)
(Voca 34)
 
AZ Alkmaar – BK Häcken Göteborg                                      0-0     3-0
(Boadu 42, Stengs 56, Idrissi 66)
 
AS Aris Thessaloniki – AEL Lemesos                                   0-0     1-0
(Diguiny 14p)
 
FC DAC 1904 Dunajska Streda - APS Atromotos Peristeri-Athina         1-2     2-3
(Vida 35; Umbides 21, Manousos 43)
(Ramírez 52, Kalmár 72p; Katranis 22, Manoussos 28p, Risvanis 76)
 
KAA Gent - FC Viitorul Constanța                                     6-3     1-2
(Asare 4, Dejaegere 13, Kubo 35, 45, Yaremchuk 42, 51; Mladen 21, Țîru 56, 61)
(Yaremchuk 38; Iancu 47p, 61p)
 
FK Budućnost Podgorica – FK Zorya Luhansk                            1-3     0-1
(Perović 60; Hromov 16, 19, Arveladze 82)
(Hromov 32)
 
NK Domžale – Malmö FF                                                2-2     2-3
(Nicholson 37, Čerin 48; R.Bengtsson 42, M.Antonsson 52)
(Nicholson 15, Karič 45+1; Lewicki 21, M.Rosenberg 32, R.Bengtsson 83)
 
Rangers FC Glasgow – FC Progrès Niedernkorn                          2-0     0-0
(Aribo 20, Ojo54)
 
Racing  Club de Strasbourg Alsace – MK Maccabi Haifa                 3-1     1-2
(Ajorque 45p, Thomasson 47, Martin 61; Plakuschenko 39)
(Ajorque 17; Shua 25, Rukavytsya 40)
 
Wolverhampton Wanderers FC – Crusaders FC Belfast                    2-0     4-1
(Diogo Jota 37, Rubén Vinagre 90+3)
(Jiménez 15, 45, Bennett 38, Forsythe 77og; Bennett 13og)
 
RCD Espanyol Barcelona - UMF Stjarnan Garðabær                       4-0     3-1
(Ferreyra 49, 57, Borja Iglesias 60, 67)
(Adrià Pedrosa 5, Borja Iglesias 52, Ferreyra 78; B. Sigurðsson 87)
 
Legia Warsazawa SA – KuPS Kuopio                                     1-0     0-0
(Wieteska 9)
 
Shamrock Rovers FC Dublin – APO Apollon Lemesos                      2-1     1-3 aet
(Grace 14, Lopes 58; Papoulis 6)
(Greene 69; Zelaya 18, Szalai 64, Sardinero 102)
 
K Valur Reykjavík – PFK Ludogorets 1945 Razgrad                      1-1     0-4
(Petry 11; Anicet 90+2)
(S.Hedlund 7og, Ikoko 24, Świerczok 82, 84)
 
 
Third Qualifying Round (August 8 and 15)
 
FK Ararat Armenia Yerevan – SK Saburtalo Tbilisi                     1-2     2-0
(Kobyalko 31; Altunashvili 72, Kenia 76)
(Kobyalko 10, Avetisyan 67p)
 
Riga FC – HJK Helsinki                                               1-1     2-2
(Bilinski 81; Väyrynen 7)
(Debelko 62, 80; Forsell 4, Väyrynen69)
 
FK Sutjeska Nikšić – Linfield FC Belfast                             1-2     1-3
(Kojašević 11; Miller 38, 65)
(Božović 15, 61; Stafford 7, Lavery 18, Clarke 76)
 
ŠK Slovan Bratislava – Dundalk FC Belfast                            1-0     1-3
(Holman 86)
(Rafael Ratão 12, Čavrić 33, Daniel 90+3; Duffy 71)
 
FK Astana Nur-Sultan – Valletta FC                                   5-1     4-0
(Sigurjónsson 8,57, Logvinenko 15, Tomasov 35, Janga 80; Fontanella 67)
(Murtazayev 25, 68, Tomasov 37, 89)
 
AEK Larnaka – KAA Gent                                               1-1     0-3
(Tričkovski 88; Yaremchuk 26)
(Depoitre 64, David 90+3, 90+5)
 
Pyunik FA Yerevan – Wolverhampton Wanderers FC                       0-4     0-4
(Doherty 29, Jiménez 42, 46, Rúben Neves 90+1)
(Pedro Neto 54, Gibbs-White 58, Rúben Vinagre 64, Jota 87)
 
AC Sparta Praha – Trabzonspor Kulübü                                 2-2     1-2
(Nhamoinesu 16, Kanga 68; Ekuban 84, Sørloth 89)
(Hložek 78; Sørloth 11, Novák 90+8)
 
CS Universitatea Craiova – AEK Athina                                0-2     1-1
(Mandalos 60, Livaja 85)
(Mandalos 26; Ivanov 63)
 
Brøndby IF – Sporting Clube de Braga                                 2-4     1-3
(Kaiser 15, 50; Paulinho 18, André Horta 20, Ricardo Horta 90+2, H.Hermannsson 90+5og)
(P.Bjur 85; Palhinha 19, André Horta 41, Paulinho 66)
 
FK Ventispils - Vitória SC Guimarães                                 0-3     0-6
(Davidson 30, Pêpê Rodrigues 50, Amoah 80)
(Davidson 28, Rochinha 48, 58, João Carlos 79, João Pedro 80, Pêpê Rodrigues 86)
 
FK Haugesung – PSV Eindhoven                                         0-1     0-0
(Bergwijn 24p)
 
Malmö FF – HŠK Zrinjski Mostar                                       3-0     0-1
(R.Bengtsson 36, A.Christiansen 66, S,K,Rieks 74)
(Šovšić 90+1p)
 
FK Mariupol – AZ Alkmaar                                             0-0     0-4
(Stengs 20, Ouwejan 44, Wuytens 62, Yavorskiy 90og)
 
FK Molde – AS Aris Thessaloniki                                      3-0     1-3 aet
(Eikrem 27, Hestad 32, Ellingsen 87)
(Bolly 105+1; Matilla 25, Delizisis 37, Diguiny 85)
 
Neftçi PFK Bakı – MK Bnei Yehuda Tel Aviv                            2-2     1-2
(Joseph-Monrose 43, Ələsgərov 90+7; Sagas 26, Ghadir 36)
(Mahmudov 90+3p; Jan 15, Sagas 66)
 
FC Sheriff Tiraspol – AIK Solna                                      1-2     1-1
(Kendysh 56p; Lukić  12og, K.Sigþórsson 14)
(Boban 87; Bahoui 61)
 
FC Thun 1898 – PFK Spartak Moskva                                    2-3     1-2
(Hefti 52, Rapp 59; Ponce 21, Bakaev 29, 73)
(Glarner 7; Ponce 52, Schürrle 58)
 
RFC Antwerp - FC Viktoria Plzeň                                      1-0     1-2 aet
(Ivo Rodrigues 29)
(Mbokani 114; Krmenčík 81, 97)
 
PFK CSKA Sofia - FK Zorya Luhansk                                    1-1     0-1
(Evandro 13; Yurchenko 45+1p)
(Rusyn 89)
 
Feyenoord Rotterdam – SK Dinamo Tbilisi                              4-0     1-1
(Sinisterra 43, Kobouri 82og, Berghuis 85, Narsingh 88)
(Botteghin 57; Shengelia 52)
 
PFK Lokomotiv 1936 Plovdiv – Racing Club Strabourg Alsace            0-1     0-1
(Koné 11)
(Zohi 7)
 
PFK Ludogorets 1945 Razgrad – The New Saints Llansantffraid FC        5-0     4-0
(Harrington 10og, Tchibota 28, Lukoki 43, Keșerü 65, Moți 74p)
(Świerczok 36, 77, Lukoki 42, Biton 90+2))
 
MK Maccabi Tel Aviv - Marijampolės Sūduva                            1-2     1-2
(Ofoedu 84; Kerla 36, Jankauskas 77)
(Blackman 86; Topčagić 12, Švrljuga 45+1)
 
FK Sarajevo – FK BATE Barysaw                                        1-2     0-0
(Handžić 79; Baga 19, Moukam 71)
 
F91 Dudelange - Nõmme Kalju FC Tallinn                                      3-1     1-0
(Stolz 28, 30, 75; Puri 41)
(Sinani 56)
 
FC Midtjylland Herning – Rangers FC Glasgow                          2-4     1-3
(Onyeka 58, Kaba 63; Morelos 43, Aribo 53, Katić 14, Arfield 70)
(Evander 72; Morelos 14, 49, Ojo 39)
 
IFK Norrköping IF – MK Hapoel Be’er Sheva                            1-1     1-3
(Sema 51; Shamir 55)
(R.Lauritsen; Zrihan 67, 90+4, Hasselbaink 72)
 
HNK Rijeka – Aberdeen FC                                             2-0     2-0
(Čolak 62p, Murić 88)
(Lončar 10, Čolak 32)
 
FK Austria Wien – APO Apollon Lemesos                                       1-2     1-3
(Klein 40p; Marković 14, Gakpé 50)
(Maudo 18; Gakpé 45+2p, Handl 55og, Yanniotas 67)
 
FC FCSB București – FK Mladá Boleslav                                0-0     1-0
(Panțîru 90+1)
 
FC Vaduz - Eintracht Frankfurt Fußball                                      0-5     0-1
(Kostić 11, 27, Kohr 40, Gonçalo Paciência 53, Gaćinović 63)
(De Guzmán 31)
 
Legia Warszawa SA - APS Atromotos Peristeri-Athina                   0-0     2-0
(Stolarski 29, Gvilia 51)
 
FC Luzern – RCD Espanyol Barcelona                                   0-3     0-3
(Ferreyra 28, Dídac 60, Vargas 89)
(Wu 3, Campuzano 27, 38)
 
FK Partizan Beograd – Yeni Malatyaspor                                      3-1     0-1
(Sadiq 4, Asano 67, Soumah 89p; Chebake 84)
(Jahoviќ 7)
 
Torino FC – FK Shakhtsyor Salyhorsk                                  5-0     1-1
(Belotti 2, 63p, Izzo 15, De Silvestri 72, Bonifazi 76)
(Zaza 80; Yanush 90+1p)
 
Play-off (August 22 and 29)
 
FK Astana Nur-Sultan – FK BATE Barysaw                                      3-0     0-2
(Tamasov 23, Logvinenko 44, Sigurjónsson 52p)
(Skavysh 6, Yablonsky 85)
 
Ararat-Armenia FA Yerevan – F91 Dudelange                            2-1     1-2 aet (4-5p)
(Mailson Lima 22, Antonov 90+3; Sinani 68)
(Sinani 48p, 71; Mailson Lima 24)
 
Malmö FF – MK Bnei Yehuda Tel Aviv                                   3-0     1-0
(Rosenberg 36, Bengtsson 40, Lewicki 47)
(Molins 7)
 
Marijampolės Sūduva – Ferencvárosi TC Budapest                       0-0     2-4
(Verbickas 11, Topčagić 64; Varga 36p, Boli 45+1, Nguen 66, Signevich 90+6)
 
Feyenoord Rotterdam – MK Hapoel Be’er Sheva                          3-0     3-0
(Larsson 33, Fer 56,78)
(Kökçü 46, Berghuis 52, Burger 61)
 
FK Ludogorets 1945 Razgrad – NK Maribor                              0-0     2-2
(Marcelinho 17, Keșerü 26p; Tavares 65, Požeg 72)
 
FC København - Rīga FC                                               3-1     0-1
(Fischer 18, Sotiriou 62p, Daramy 90+3; Kamešs 41)
(Felipe Brisola 75)
 
AEK Athina - Trabzonspor Kulübü                                      1-3     2-0
(Livaja 4; Ekuban 29, 44, 71)
(Livaja 24, Mantalos 30p)
 
Legia Warszawa SA – Rangers FC Glasgow                                      0-0     0-1
(Morelos 90+1)
 
PSV Eindhoven – APO Apollon Lemesos                                  3-0     0-4
(Ihattaren 47, Gakpo 56, Dumfries 61)
(Ihattaren  73, Mitroglou 76, Malen 79, 90+4)
 
KAA Gent – HNK Rijeka                                                2-1     1-1
(Depoitre 57, 71; Halilović 40)
(Plastun 33, Puljić 32)
 
AZ Alkmaar – Royal Antwerp FC                                        1-1     4-1 aet
(Boadu 82; Batubinsika 39)
(Stengs 90, Druijf 96, Koopmeiners 102p, A.Guðmundsson 113)
 
Racing Club de Strasbourg Alsace - Eintracht Frankfurt Fußball       1-0     0-3
(Zohi 33)
(Mitrović 27og, Kostić 60, Da Costa 66)
 
FC FCSB București - Vitória SC Guimarães                             0-0     0-1
(Tapsoba 53p)
 
Linfield FC Belfast - FK Qarabağ FK Ağdam Bakı                       3-2     1-2
(Stafford 40, Lavery 45+1, 75; Rherras 15, Gueye 90+3)
(Lavery 90+3; Jaime Romero 6, Zoubir 88)
 
Celtic FC Glasgow – AIK Solna                                        2-0     4-1
(Forrest 48, Édouard 73)
(Forrest 17, Johnston 34, Jullien 87, Morgan 90+3; S.Larsson 33p)
 
Sporting Clube de Braga – FK Spartak Moskva                          1-0     2-1
(Ricardo Horta 74)
(Ricardo Horta 42, 45+3; Bakayev 89)
 
ŠK Slovan Bratislava – PAOK Thessaloniki                             1-0     2-3
(Abena 90+4)
(Medvedev 38, Vernon 61; Limnios 49, Świderski 50, Yannoulis 87)
 
RCD Espanyol Barcelona – FK Zorya Luhansk                            3-1     2-2
(Ferreyra 58, Javi López 79, Vargas 81; Kocherhin 38)
(Ferreyra 34, Vargas 62; Lednev 54, Ruryn 78)
 
FK Partizan Beograd – Molde FK                                       2-1     1-1
(Soumah 45+1, Tošić 84; Bolly 44)
(Miletić 80; James 72)
 
Torino FC – Wolverhampton Wanderers FC                                      2-3     1-2
(De Silvestri 61, Belotti 89p; Bremer 43og, Jota 59, Jiménez 72)
(Belotti 58; Jiménez 30, Dendoncker 59)
 
 
Group Stage
 
Group A
 
19.09 APOEL Lefkosia – F91 Dudelange                                 3-4
(Pavlović 54, 58, De Vincenti 56p; Sinani 36, 82, Bernier 51, Stolz 72)
 
19.09 FK Qarabağ FK Ağdam Bakı – Sevilla FC                          0-3
(Chicharito 62, El Haddadi 78, Torres 85)
 
03.10 F91 Dudelange - FK Qarabağ FK Ağdam Bakı                       1-4
(Bernier 90; Zoubir 11, Míchel 30, Richard 37p, Dani Quintana 69)
 
03.10 Sevilla FC - APOEL Lefkosia                                    1-0
(Hernández 18)
 
24.10 FK Qarabağ FK Ağdam Bakı - APOEL Lefkosia                      2-2
(Dani Quintana 13, Ailton 58; Medvedev 29og, Hallenius 45+1)
 
24.10 Sevilla FC - F91 Dudelange                                     3-0
(Vázquez 48, 75, Munir 78)
 
07.11 F91 Dudelange - Sevilla FC                                     2-5
(Sinani 69, 90; Dabur 17, 36, Munir 27, 33, 67)
 
07.11 APOEL Lefkosia - FK Qarabağ FK Ağdam Bakı                      2-1
(Lucas Souza 59, Ioanou 88; Medvedev 10)
 
28.11 F91 Dudelange - APOEL Lefkosia                                 0-2
(Matić 12p, Merkis 43)
 
28.11 Sevilla FC - FK Qarabağ FK Ağdam Bakı                          2-0
(Gil 61, Dabur 90+2)
 
12.12 FK Qarabağ FK Ağdam Bakı - F91 Dudelange                       1-1
(Guoye 90+1; Bourgrine 63)
 
12.12 APOEL Lefkosia - Sevilla FC                                    1-0
(Savić 61)
 
Sevilla FC                            6   5   0   1  14   3  15
APOEL Lefkosia                        6   3   0   3   8   9   9
FK Qarabağ FK Ağdam Bakı              6   1   2   3   8  11   5
F91 Dudelange                         6   1   2   3  10  17   5
 
Group B
 
19.09 FK Dynamo Kyiv – Malmö FF                                      1-0
(Buyalskyy 84)
 
19.09 FC København – FC Lugano                                       1-0
(Santos 50)
 
03.10 Malmö FF - FC København                                        1-1
(M.Rosenberg 55; L.Nielsen 45+5og)
 
03.10 FC Lugano - FK Dynamo Kyiv                                     0-0
 
24.10 Malmö FF – FC Lugano                                          2-1
(J.I.Berget 13p, Molins 32; Gerndt 50)
 
24.10 FK Dynamo Kyiv - FC København                                  1-1
(Shabanov 53, Sotiriou 2)
 
07.11 FC København - FK Dynamo Kyiv                                  1-1
(J.Stage 4; Verbič 70)
 
07.11 FC Lugano - Malmö FF                                           0-0
 
28.11 FC Lugano - FC København                                      0-1
(Thomsen 27)
 
28.11 Malmö FF - FK Dynamo Kyiv                                      4-3
(Bengtsson 2, Rosenberg 48, 90+6, Rakip 57; Mykolenko 18, Tsygankov 39, Verbič 77)
 
12.12 FC København - Malmö FF                                        0-1
(Papagiannopoulos 77og)
 
12.12 FK Dynamo Kyiv – FC Lugano                                     1-1
(Tsyhankov 90+4; Aaratore 45)
 
Malmö FF                              6   3   2   1   8   6  11
FC København                          6   2   3   1   5   4   9
FK Dynamo Kyiv                        6   1   4   1   7   7   7
FC Lugano                             6   0   3   3   2   5   3
 
Group C
 
19.09 FC Basel 1893 – FK Krasnodar                                   5-0
(Bua 9, 40, Zuffi 52, Vilhena 55og, Okafor 79)
 
19.09 Getafe CF – Trabzonspor Kulübü                                 1-0
(Ángel 18)
 
03.10 FK Krasnodar – Getafe CF                                       1-2
(Ari 69; Ángel 36, 61)
 
03.10 Trabzonspor Kulübü - FC Basel 1893                             2-2
(Abdulkadir Parmak 26, Sosa 78; Widmer 20, Okafor 80)
 
24.10 Trabzonspor Kulübü - FK Krasnodar                              0-2
(M.Berg 49, Vilhena 90+2)
 
24.10 Getafe CF – FC Basel 1893                                      0-1
(Frei 18)
 
07.11 FC Basel 1893 - Getafe CF                                      2-1
(Arthur 8, Frei 60; Mata 45p)
 
07.11 FK Krasnodar - Trabzonspor Kulübü                              3-1
(Serkan Asan 27og, Manuel Fernandes 34, Ignatyev 90+3; Nwakaeme 90+4)
 
28.11 FK Krasnodar - FC Basel 1893                                   1-0
(Ari 72p)
 
28.11 Trabzonspor Kulübü - Getafe CF                                 0-1
(Mata 50)
 
12.12 Getafe CF - FK Krasnodar                                       3-0
(Cabrera 76, Jorge Molina 79, Kenedy 86)
 
12.12 FC Basel 1893 - Trabzonspor Kulübü                             2-0
(Widmer 21, Stocker 72)
 
FC Basel 1893                         6   4   1   1  12   4  13
Getafe CF                             6   4   0   2   8   4  12
FK Krasnodar                          6   3   0   3   7  11   9
Trabzonspor Kulübü                    6   0   1   5   3  11   1
 
Group D
 
19.09 PSV Eindhoven – Sporting CP Lisboa                             3-2
(Malen 19, Coates 25og, Baumgartl 48; Bruno Fernandes 38p, Pedro Mendes 82)
 
19.09 LASK Linz – Rosenborg BK Trondheim                             1-0
(Holland 45+3)
 
03.10 Sporting CP Lisboa - LASK Linz                                 2-1
(Luiz Phellype 58, Bruno Fernandes 63; Raguz 16)
 
03.10 Rosenborg BK Trondheim - PSV Eindhoven                         1-4
(Adeniyi Adegbenro 70; Rosario 14, B.Meling 38og, Malen 41, 79)
 
24.10 PSV Eindhoven - LASK Linz                                      0-0
 
24.10 Sporting CP Lisboa - Rosenborg BK Trondheim                    1-0
(Bolasie 70)
 
07.11 Rosenborg BK Trondheim - Sporting CP Lisboa                    0-2
(Coates 16, Bruno Fernandes 38)
 
07.11 LASK Linz - PSV Eindhoven                                      4-1
(Ranftl 56, Frieser 60, Klauss 78, 82; Schwaab 90+4)
 
28.11 Sporting CP Lisboa - PSV Eindhoven                             4-0
(Phellype 9, Bruno Fernandes 15, 54p, Mathieu 43)
 
28.11 Rosenborg BK Trondheim - LASK Linz                             1-2
(Johnsen 45; Goiginger 20, Frieser 54)
 
12.12 PSV Eindhoven - Rosenborg BK Trondheim                         1-1
(Ihattaren 63; Hellenad 22)
 
12.12 LASK Linz - Sporting CP Lisboa                                  3-0
(Trauner 23, Klauss 38p, Raguz 90+3)
 
LASK Linz                             6   4   1   1  11   4  13
Sporting CP Lisboa                    6   4   0   2  11   7  12
PSV Eindhoven                         6   2   2   2   9  12   8
Rosenborg BK Trondheim                6   0   1   5   3  11   1
 
Group E
 
19.09 Stade Rennais FC – Celtic FC Glasgow                           1-1
(Niang 38p; Christie 59p)
 
19.09 FC CFR 1907 Cluj – SS Lazio Roma                                      2-1
(Deac 41p, Omrani 75; Bastos 25)
 
03.10 SS Lazio Roma - Stade Rennais FC                                      2-1
(Milinković-Savić 63, Immobile 75; Morel 55)
 
03.10 Celtic FC Glasgow - FC CFR 1907 Cluj                           2-0
(Édouard 20, Elyounoussi 59)
 
24.10 Celtic FC Glasgow - SS Lazio Roma                              2-1
(Christie 67, Jullien 89; Lazzari 40)
 
24.10 Stade Rennais FC - FC CFR 1907 Cluj                            0-1
(Deac 9)
 
07.11 FC CFR 1907 Cluj - Stade Rennais FC                            1-0
(Rondón 87)
 
07.11 SS Lazio Roma - Celtic FC Glasgow                              1-2
(Immobile 7; Forrest 38, Ntcham 90+5)
 
28.11 SS Lazio Roma - FC CFR 1907 Cluj                                      1-0
(Correa 24)
 
28.11 Celtic FC Glasgow - Stade Rennais FC                           3-1
(Morgan 22, Christie 45+1, Johnston 74; Hunou 89)
 
12.12 FC CFR 1907 Cluj - Celtic FC Glasgow                           2-0
(Burcă 49, Đoković 70)
 
12.12 Stade Rennais FC - SS Lazio Roma                                      2-0
(Gnagnon 31, 87)
 
Celtic FC Glasgow                     6   4   1   1  10   6  13
FC CFR 1907 Cluj                      6   4   0   2   6   4  12
SS Lazio Roma                         6   2   0   4   6   9   6
Stade Rennais FC                      6   1   1   4   5   8   4
 
Group F
 
19.09 Eintracht Frankfurt Fußball – Arsenal FC London                0-3
(Willock 36, Saka 85, Aubameyang 88)
 
19.09 Royal Standard de Liège - Vitória SC Guimarães                 2-0
(Hanin 66og, M’Poku 90+1)
 
03.10 Arsenal FC London - Royal Standard de Liège                    4-0
(Martinelli 13, 16, Willock 22, Dani Ceballos 57)
 
03.10 Vitória SC Guimarães - Eintracht Frankfurt Fußball             0-1
(N’Dicka 36)
 
24.10 Arsenal FC London - Vitória SC Guimarães                       3-2
(Martinelli 32, Pépé 80, 90+3; Wdwards 9, Bruno Duarte 37)
 
24.10 Eintracht Frankfurt Fußball - Royal Standard de Liège          2-1
(Abraham 28, Hinteregger 73; Amallah 82)
 
07.11 Royal Standard de Liège - Eintracht Frankfurt Fußball          2-1
(Vanheusden 56, Lestienne 90+4; Kostić 65)
 
07.11 Vitória SC Guimarães - Arsenal FC London                       1-1
(Bruno Duarte 90+1; Mustafi 81)
 
28.11 Vitória SC Guimarães - Royal Standard de Liège                 1-1
(André Pereira 45+2; Lestienne 40p)
 
28.11 Arsenal FC London - Eintracht Frankfurt Fußball                1-2
(Aubameyang 45+1; Kamada 55, 64)
 
12.12 Eintracht Frankfurt Fußball - Vitória SC Guimarães             2-3
(Da Costa 31, Kamada 38; Rochinha 8, Elmusrati 85, Edwards 87)
 
12.12 Royal Standard de Liège - Arsenal FC London                    2-2
(Bastien 47, Amallah 69; Lacazette 78, Saka 81)
 
Arsenal FC London                     6   3   2   1  14   8  11
Eintracht Frankfurt Fußball           6   3   0   3   8  10   9
Royal Standard de Liège               6   2   2   2   8  10   8
Vitória SC Guimarães                  6   1   2   3   7   9   5
 
Group G
 
19.09 FC Porto – BSC Young Boys Bern                                 2-1
(Soares 8, 29; Nsamé 15p)
 
19.09 Rangers FC Glasgow – Feyenoord Rotterdam                       1-0
(Ojo 24)
 
03.10 Feyenoord Rotterdam – FC Porto                                 2-0
(Toornstra 49, Karsdorp 80)
 
03.10 BSC Young Boys Bern - Rangers FC Glasgow                       2-1
(Assalé 50, Fassnacht 90+3; Morelos 44)
 
24.10 BSC Young Boys Bern - Feyenoord Rotterdam                      2-0
(Assalé 14p, Nsamé 28p)
 
24.10 FC Porto - Rangers FC Glasgow                                  1-1
(Luis Diaz 36; Morelos 44)
 
07.11 Rangers FC Glasgow - FC Porto                                  2-0
(Morelos 69, Davis 73)
 
07.11 Feyenoord Rotterdam - BSC Young Boys Bern                      1-1
(Berghuis 18p, Spielmann 71)
 
28.11 BSC Young Boys Bern - FC Porto                                 1-2
(Fassnacht 6; Aboubakar 76, 79)
 
28.11 Feyenoord Rotterdam - Rangers FC Glasgow                       2-2
(Toornstra 33, Sinisterra 68; Morelos 53, 65)
 
12.12 FC Porto - Feyenoord Rotterdam                                 3-2
(Luis Diaz 14, Malacia 16og, Tiquinho 34; Botteghin 19, S.Larsson 22)
 
12.12 Rangers FC Glasgow - BSC Young Boys Bern                       1-1
(Morelos 30; Barišić 89og)
 
FC Porto                              6   3   1   2   8   9  10
Rangers FC Glasgow                    6   2   3   1   8   6   9
BSC Young Boys Bern                   6   2   2   2   8   7   8
Feyenoord Rotterdam                   6   1   2   3   7   9   5
 
Group H
 
19.09 PFK Ludogorets 1945 Razgrad – PFK CSKA Moskva                  5-1
(Wánderson 48, Lukoki 50, Keșerü 52, 68, 73)
 
19.09 RCD Espanyol Barcelona – Ferencvárosi TC Budapest              1-1
(Vargas 60; Javi López 10og)
 
03.10 Ferencvárosi TC Budapest - PFK Ludogorets 1945 Razgrad         0-3
(Lukoki 1, Forster 40, 64)
 
03.10 PFK CSKA Moskva - RCD Espanyol Barcelona                       0-2
(Wu 64, Campuzano 90+5)
 
24.10 PFK CSKA Moskva - Ferencvárosi TC Budapest                     0-1
(R.Varga 86)
 
24.10 PFK Ludogorets 1945 Razgrad - RCD Espanyol Barcelona           0-1
(Campuzano 13)
 
07.11 RCD Espanyol Barcelona - PFK Ludogorets 1945 Razgrad           6-0
(Melendo 4, Lluís López 19, Vargas 36p, Campuzano 52, Pedrosa 73, Ferreyra 76)
 
07.11 Ferencvárosi TC Budapest - PFK CSKA Moskva                     0-0
 
28.11 Ferencvárosi TC Budapest - RCD Espanyol Barcelona              2-2
(Siger 23, Škvarta 90+1p; Melendo 31, Darder 90+6)
 
28.11 PFK CSKA Moskva - PFK Ludogorets 1945 Razgrad                  1-1
(Chalov 76; Keșerü 66)
 
12.12 PFK Ludogorets 1945 Razgrad - Ferencvárosi TC Budapest         1-1
(Lukoki 24; Signevich 90+5)
 
12.12 RCD Espanyol Barcelona - PFK CSKA Moskva                       0-1
(Vlašić 84)
 
RCD Espanyol Barcelona                6   3   2   1  12   4  13
PFK Ludogorets 1945 Razgrad           6   2   2   2  10  10   8
Ferencvárosi TC Budapest              6   1   4   1   5   7   7
PFK CSKA Moskva                       6   1   2   3   3   9   5
 
Group I
 
19.09 VfL Wolfsburg Fußball – FK Oleksandriya                        3-1
(Arnold 20, Mhmedi 24, Brekalo 67; Banada 66)
 
19.09 KAA Gent – AS Saint-Étienne Loire                              3-2
(David 2, Perrin 64og; Khazri 38, Kaminski 75og)
 
03.10 AS Saint-Étienne Loire - VfL Wolfsburg Fußball                 1-1
(Kolodziejczak 13; William 15)
 
03.10 FK Oleksandriya - KAA Gent                                     1-1
(Sitalo 60; Depoitre 6)
 
24.10 AS Saint-Étienne Loire - FK Oleksandriya                       1-1
(Gabriel Silva 8; Gabriel Silva 14og)
 
24.10 KAA Gent - VfL Wolfsburg Fußball                                      2-2
(Yaremchuk 41, 90+4; Weghorst 3, João Victor 24)
 
07.11 VfL Wolfsburg Fußball - KAA Gent                                      1-3
(João Victor 20; Yaremchuk 50, Depoitre 65, Ngadeu-Ngadjiui 76)
 
07.11 FK Oleksandriya - AS Saint-Étienne Loire                       2-2
(Bezborodko 84, Zaderaka 90+1; Khazri 24p, Camara 73)
 
28.11 FK Oleksandriya - VfL Wolfsburg Fußball                        0-1
(Weghorst 45+1p)
 
28.11 AS Saint-Étienne Loire - KAA Gent                              0-0
 
12.12 KAA Gent - FK Oleksandriya                                     2-1
(Depoitre 7, 16; Miroshnichenko 54)
 
12.12 VfL Wolfsburg Fußball - AS Saint-Étienne Loire                 1-0
(Paulo Otávio 52)
 
KAA Gent                              6   3   3   0  11   7  12
VfL Wolfsburg Fußball                 6   3   2   1   9   7  11
AS Saint-Étienne Loire                6   0   5   1   6   8   5
FK Oleksandriya                       6   0   3   3   6  10   3
 
Group J
 
19.09 AS Roma - İstanbul Başakşehir FK                                      4-0
(Júnior Caiçara 42og, Džeko 58, Zaniolo 71, Kluivert 90+3)
 
19.09 VfL 1900 Borussia Mönchengladbach – Wolfsberger AC             0-4
(Weissman 13, Leitgeb 31, 68, Ritzmaier 41)
 
03.10 Wolfsberger AC - AS Roma                                       1-1
(Liendl 51; Spinazzola 27)
 
03.10 İstanbul Başakşehir FK - VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     1-1
(Višća 55; Herrmann 90+1)
 
24.10 AS Roma - VfL 1900 Borussia Mönchengladbach                    1-1
(Zaniolo 32; Stindl 90+3p)
 
24.10 İstanbul Başakşehir FK - Wolfsberger AC                        1-0
(İrfan Can Kahveci 78)
 
07.11 Wolfsberger AC - İstanbul Başakşehir FK                        0-3
(Višća 73p, Crivelli 84, 87)
 
07.11 VfL 1900 Borussia Mönchengladbach - AS Roma                    2-1
(Fazio 35og, Thuram 90+5; Fazio 64)
 
28.11 İstanbul Başakşehir FK - AS Roma                                      0-3
(Veretout 30p, Kluivert 41, Džeko 45+1)
 
28.11 Wolfsberger AC - VfL 1900 Borussia Mönchengladbach             0-1
(Stindl 60)
 
12.12 AS Roma - Wolfsberger AC                                       2-2
(Perotti 7p, Džeko 19; Florenzi 10og, Weissman 64)
 
12.12 VfL 1900 Borussia Mönchengladbach - İstanbul Başakşehir FK     1-2
(Thuram 32; İrfan Can Kahveci 44, Crivelli 90)
 
İstanbul Başakşehir FK                6   3   1   2   7   9  10
AS Roma                               6   2   3   1  12   6   9
VfL 1900 Borussia Mönchengladbach     6   3   2   2   6   9   8
Wolfsberger AC                        6   1   2   3   7   8   5
 
Group K
 
19.09 Wolverhampton Wanderers FC – Sporting Clube de Braga           0-1
(Horta 71)
 
19.09 ŠK Slovan Bratislava - Beşiktaş JK İstanbul                    4-2
(Šporar 14, 58, Ljubičić 90+3, Rharsalla 90+4; Ljajić 29, Bozhikov 45+1og)
 
03.10 Beşiktaş JK İstanbul - Wolverhampton Wanderers FC              0-1
(Boly 90+3)
 
03.10 Sporting Clube de Braga - ŠK Slovan Bratislava                 2-2
(Bruno Viana 31, Galeno 63; Šporar 45+4, , Bruno Viana 87og)
 
24.10 ŠK Slovan Bratislava - Wolverhampton Wanderers FC              1-2
(Šporar 11; Saiss 58, Jiménez 63)
 
24.10 Beşiktaş JK İstanbul - Sporting Clube de Braga                 1-2
(Mehmet Umut Nayir 71; Ricardo Horta 38, Wilson Eduardo 80)
 
07.11 Sporting Clube de Braga - Beşiktaş JK İstanbul                 3-1
(Paulinho 15, 37, Eduardo 81; Boyd 29)
 
07.11 Wolverhampton Wanderers FC - ŠK Slovan Bratislava              1-0
(Jiménez 90+2)
 
28.11 Sporting Clube de Braga - Wolverhampton Wanderers FC           3-3
(Ricardo Horta 6, Paulinho 65, Fransergio 79; Jiménez 14, Doherty 34, Traoré 35)
 
28.11 Beşiktaş JK İstanbul - ŠK Slovan Bratislava                    2-1
(Roco 45, Ljajić 90+2p; Daniel 35)
 
12.12 ŠK Slovan Bratislava - Sporting Clube de Braga                 2-4
(Šporar 42, Bruno Viana 70og, Rui Fonte 44, Trincão 72, Bozhikov 75og, Paulinho 90+3)
 
12.12 Wolverhampton Wanderers FC - Beşiktaş JK İstanbul              4-0
(Jota 58, 63, 69, Dendocker 67)
 
Sporting Clube de Braga               6   4   2   0  15   9  14
Wolverhampton Wanderers FC            6   4   1   1  11   8  13
ŠK Slovan Bratislava                  6   1   1   4  10  12   4
Beşiktaş JK İstanbul                  6   1   0   5   4  15   3
 
Group L
 
19.09 Manchester United FC – FK Astana Nur-Sultan                    1-0
(Greenwood 73)
 
19.09 FK Partizan Beograd – AZ Alkmaar                                      2-2
(Natcho 42p, 61; Stengs 13, Boadu 67)
 
03.10 FK Astana Nur-Sultan - FK Partizan Beograd                     1-2
(Sigurjónsson 85; Sadiq 28, 73)
 
03.10 AZ Alkmaar - Manchester United FC                              0-0
 
24.10 AZ Alkmaar - FK Astana Nur-Sultan                              6-0
Koopmeiners 39, 83p, Boadu 43, Stengs 77, Sugawara 85, Idrissi 90+2)
 
24.10 FK Partizan Beograd - Manchester United FC                     0-1
(Martial 43p)
 
07.11 Manchester United FC - FK Partizan Beograd                     3-0
(Greenwood 22, Martial 33, Rashford 49)
 
07.11 FK Astana Nur-Sultan - AZ Alkmaar                              0-5
(Boadu 29, 77, Midtsjø 52, Idrissi 57, Hatzidiakos 76)
 
28/11 FK Astana Nur-Sultan – Manchester United FC                    2-1
(Shomko 55, Bernard 62og; Lingard 10)
 
28.11 AZ Alkmaar - FK Partizan Beograd                                      2-2
(Druijf 88, 90+2; Asano 16, Soumah 27)
 
12.12 Manchester United FC - AZ Alkmaar                              4-0
(Young 53, Greenwood 58, 64, Mata 62p)
 
12.12 FK Partizan Beograd - FK Astana Nur-Sultan                     4-1
(Soumah 4, Sadiq 22, 76, Asano 26; Rotariu 79)
  
Manchester United FC                  6   4   1   1  14   2  13
AZ Alkmaar                            6   2   3   0  15   8   9
FK Partizan Beograd                   6   2   2   2  10  10   8
FK Astana Nur-Sultan                  6   1   0   5   4  19   3
 
Intermediate Round (February 20 and 27)
 
Wolverhampton Wanderers FC – RCD Espanyol Barcelona
 
Sporting CP Lisboa - İstanbul Başakşehir FK
 
Getafe CF – AFC Ajax Amsterdam
 
Bayer 04 Leverkusen Fußball – FC Porto
 
FC København – Celtic FC Glasgow
 
FC CFR 1907 Cluj – Sevilla FC
 
PAE Olympiakos SFP Peiraias – Arsenal FC London
 
AZ Alkmaar – LASK Linz
 
Club Brugge KV – Manchester United FC
 
PFK Ludogorets 1945 Razgrad – FC Internazionale Milano
 
Eintracht Frankfurt Fußball – FC Salzburg
 
FK Shakhtar Donetsk - <Sport Lisboa e Benfica
 
VfL Wolfsburg Fußball – Malmö FF
 
AS Roma – KAA Gent
 
Rangers FC Glasgow – Sporting Clube de Braga
 
FC Basel 1893 – APOEL Lefkosia