EUROPA LEAGUE 2018-19

 
Preliminary Round (June 28 and July 5)
 
Europa FC Gibraltar            KF Prishtina                   1-1            0-5
(Enrique Carreño 45p; Korenica 50)
(Dallku 9p, 35p, Mankenda 13, Januzi 59, Pefqeli 86)
 
UE Sant-Juliá de Lòria         Gżira United FC                0-2            1-2
(Samb 19p, Jorginho 87)
(Joel Méndez 62; Samb 65p, Edison Bilbao 90+2)
 
UE Engordany                   SS Folgore/Falciano Serravalle 2-1            1-1
(Cellay 39, Miguel Ruiz 86; Semeraro 72)
(Sartori 90+5og; Sacco 86)
 
B36 Tórshavn                   Saint-Joseph’s FC Gibraltar    1-1            1-1 aet (4-2p)
(Cieślewicz 33p; Boro 41p)
(Cieślewicz14p; José Otero 88)
 
Birkirkara FC                  KÍ Klaksvík                    1-1            1-2
(M.Mifsud 72; Pavlović 88)
(Marcelinho 90; Pavlović 45+2, Andrasson Klettskarð 59)
 
SP Tre Fiori Fiorentino        Bala Town FC                   3-0            0-1
(Miley 7og, Pracucci 32, Vassallo 36)
(Burke 77)
 
Cefn Druids AFC                Trakų FK                       1-1            0-1
(J:Davies 48; Kazlauskas 86)
(Bilyaletdinov 29p)
 
First Qualifying Round (July 12 and July 19)
 
UMF Stjarnarn Garðabær         Nõmme Kalju FC                 3-0            0-1
(H.Halldórsson 19p, B.Sigurðsson 49, G.Baldvinsson 70)
(Tamm 88)
 
FC Ilves Tampere               PFK Slavia 1913 Sofia          0-1            1-2
(Tsvetanov 80)
(Noubissi 55; G.Ivanov 36, 56)
 
KÍ Kaksvík                     Vilniaus Žalgiris              1-2            1-1
(J.Bjartalíð 60p; Antal 40, Mbodj 90+3)
(R.Møller-Iversen 66; Antal 6)
 
CS Fola Esch                   KF Prishtina                   0-0            0-0 aet (5-4p)
 
Glenavon FC Lurgan             FK Molde                       2-1            1-5
(Marshall 37, Daniels 60; E.Hestad 36)
(Forren 62og; Hussain 28p, E.Hestad 34, 59, 90, Sarr 90+4)
 
FC DAC 1904 Dunajská Streda    SK Dinamo Tbilisi              1-1            2-1
(Bayo 30; Zivzivadze 15)
(Bayo 86, 90+4; Ziuvzivadze 41)
 
Kauno Strumbas                 APO Apollon Lemesos            1-0            0-2
(Macharashvili 90+1)
(Yusté 7, 62)
 
NK Široki Brijeg               NK Domžale                     2-2            1-1
(turčin 47, Marković 83; Bizjak 12, Melnja 26)
(Matić 73; Melnjak 11)
 
Rangers FC Glasgow             KF Shkupi                      2-0            0-0
Murphy 23, Tavernier 90+2p)
 
Qəbələ PFK                     FC Progrès Niederkorn          0-2            1-0
(De Almeida 51, Thill 61p)
(Joseph-Monrose 28)
 
Racing FC Union Luxembourg     FC Viitorul Constanţa          0-2            0-0
(Drăguş 23, I.Hagi 82p)
 
SK Samtredia                   FK Tobyl Qostanay              0-1            0-2
(Fedin 90+4)
(Turysbek 12, Darabayev 83)
 
FK Partizani Tiranë            NK Maribor                     0-1            0-2
(Bajde 50)
(Dervišević 31, Tavares 90+3)
 
Neftçi PFK Bakı                Újpest FC Budapest             3-1            0-4
(Dabo 23,72, Mahmudov 90+2; D.Nagy 9)
(Litanszki 19, Sanković 21, Zsótér 49, Nwobodo 65)
 
FK Budućnost Podgorica         FK AS Trenčin                  0-2            1-1
(Čataković 27, Mance 30)
(Perović 90; Mance 70)
 
Derry City FC Londonderry      FK Dynama Minsk                0-2            2-1
(Galović 2, Khvashchinskiy 64)
(Roy 7, Hale 75; Sachywka 28) 
 
B36 Tórshavn                   OFK Titograd Podgorica         0-0            2-1
(B.Heinesen 51, Radulović 83og; Petrović 4)
 
KS Górnik Zabrze SSA           FC Zaria Bălți                 1-0            1-1
(Angulo 87)
(Smuga 85; Guilherme 7)
 
FK Spartak Subotica            Coleraine FC                   1-1            2-0
(Savković 90+6p; McCauley 23)
(Savković 33, Čečarić 90+2)
 
Pyunik FA (II) Yerevan         FK Vardar Skopje               1-0            2-0
(Konaté 28)
(Baldé 85, 89)
 
Shamrock Rovers FC Dublin      AIK Solna                      0-1            1-1 aet
(D.Sundgren 74)
(Carr 19; Stefanelli 94)
 
Connah’s Quay Nomads FC        FK Shakhtsyor Salihorsk        1-3            0-2
(Morris 89p; Ngome 20, Bakaj 34, Shybun 75)
(Bakaj 24p, Bardachow 82)
 
FC Lahti                       FH Hafnarfjörður               0-3            0-0
(H.Björnsson 4, Lennon 18, Crawford 90+1)
 
FK Ventspils                   KS Luftëtari Gijrokastër       5-0            3-3
(Akinyemi 8p, 12, 24, 43; Aiyegun 37p)
(Akinyemi 45+4, 45+8, Alfa 90+3; Shkurtaj 44, Ymeraj 55, Milosavljev 61)
 
Cliftonville FC Belfast        FC Nordsjælland Farum          0-1            1-2
(O.Skov 19)
(Gormley 6; Danyoh 58, Skov 83)
 
Banants FA Yerevan             FK Sarajevo                    1-2            0-3
(Ayvazyan 34; Ahmetović 16, Halilović 21)
(Mujakić 31, Ahmetović 38, Resić 72)
 
UE Engordany                   FK Kairat Almaty               0-3            1-7
(Wagner 50og, Islamkhan 25p, Eppel 90)
(Lafont 72; Eppel 4, 11, 44, 75, Eseola 42, Islamkhan 53, Vorogovskiy 87)
 
CS Petrocub Hîchești           NK Osijek                      1-1            1-2
(Ambros 65; Marić 52)
(Ambros 22p; Mudražija 15, Barišić 61)
 
Anorthosis Ammochostos         KF Laçi                        2-1            0-1
(Pranjić 52, Cissé 59; Hoxhallari 21)
(Uzuni 88)
 
Ferencváros TC Budapest        Maccabi Tel-Aviv FC            1-1            0-1
(Spirovski 61; Atar 90+1)
(Atar 45+1)
 
Balżan Youths FC               Keşlə FK Bakı                  4-1            1-2
(Effiong 12, Lecão 21, Kaljević34, Cadú 55; Meza Colli 29)
(Majdevac 90+6; Meza Colli 11p, Alxasov 90+1)
 
FK Rabotniči Skopje            Budapest Honvéd FC             2-1            0-4
(Petkovski 34, Šarkoski 60; G.Nagy 45+1)
(Holender 6, 16, Danilo 63p, 84)
 
FK Rudar Pljevlja              FK Partizan Beograd            0-3            0-3
(Jevtović 44p, Souman 50, Ricardo Gomes 57)
(Pantić 11, Ožegović 44, Ricardo Gomes 83)
 
PFK CSKA Sofia                 Rīga FC                        1-0            0-1 aet (5-3p)
(Tiago Rodrigues 49)
(Černomordijs 44)
 
FC Milsami Orhei               ŠK Slovan Bratislava           2-4            0-5
(Bugaiov 59, Surdu 75; Rhashalla 10,41, Šporar, 79og Crăciun 79og)
(Šporar 15, 25, Rharsalla 33, 77, Cmiljanić 52)
 
FK Radnički Niš                Gżira United FC                4-0            1-0
(Pankov 14, Haskić 53, 85, Mrkić 55)
(Pankov 7)
 
KKS Lech Poznań  SA            Gandzasar FA Kapan             2-0            1-2
(Gytkjær 19, 15p)
(Musonda 50, Harutyunyan 67; Trałka 90+5)
 
SK Chikhura Sachkhere          MK Beitar Yerushaláyim         0-0            2-1
(Kakubava 74, Gabedava 83p; Vered 62)
 
FC Vaduz                       PFK Levski Sofia               1-0            2-3
(M.Coulibaly 14)
(Coulibaly 25, Tadić 55; Buş 35, Belaïd 53, Cabral 85)
 
JK Trans Narva                 FK Željezničar Sarajevo        0-2            1-3
(Kotenko 15og, Šabanadžović 74)
(Plotnikov 5; Zajmović 25, Krpić 29, 82)
 
Trakų FK                       FK Yertis Pavlodar             0-0            1-0
(Čyžas 19)
 
Hibernian FC Edinburgh         NSÍ Runavík                    6-1            6-4
(Kamberi 3p, 21, 48, Shaw 29, Mallan 43, 84; P.Knudsen 53)
(McGinn 10, Stevenson 16, Gray 45, Ambrose 55, Mallan 70, 77; Ambrose 1og, K.Andrasson Olsen 6, 35, 57)
 
FK Rudar Velenje               SP Tre Fiori Fiorentino        7-0            3-0
(Tučić 33, 59, Parfitt William 49, Della Valle 75og, Radić 48, 78, Solomun 84)
(Bolha 43, Šimunac 47, Kamara 71)
 
Tallinna FCI Levadia           Dundalk FC                     0-1            1-2
(Connolly 53)
(Debelko 42; Hoban 31, Duffy 33)
 
ÍBV Vestmannæyjar              Sarpsborg 08 FF                0-4            0-2
(Muhammed 59, P.Mortnsen 66, O.Halvorsen 90+1, A.Askar 90+4)                        
(M.Agger 13, 82)
 
KuPS Kuopio                    FC København                   0-1            1-1
(R.Skov 75)
(Karjalainen 75; Vavro 81p)
 
FK Liepāja                     BK Häcken Göteborg             0-3            2-1
(Irandust 74, Paulinho Guerreiro 77, Mervan Çelik  82)
(El Hadji 11, Karlsons 86; Mohammed 42)
 
Second Qualifying Round (July 27 and August 02)
 
FK Tobyl Qostanay              Pyunik FA Yerevan (new)        2-1            0-1
(Fedin 49, Nurgaliyev 80; Koryan 90)
(Konaté 82)
 
FK Ufa                         NK Domžale                     0-0            1-1
(Jokić 87; Bizjak 50)
 
FK Ventspils                   FC Girondins de Bordeaux       0-1            1-2
(Youssouf 3)
(Akinyemi 66; Kamano 9, Koundé 48)
 
FC Viitorul Constanța          SBV Vitesse Arnhem             2-2            1-3            
(Drăguş 44, 49; Matvaž 54, Linssen 72)
(Drăguş 50; Matvaž 23, Linssen 48, Beerens 77)
 
FK Qayrat Almaty               AZ Alkmaar                     2-0            1-2
(Eseola 12, 50)
(Islamakhan 28p; Til 41, Koopmeiners 90+4p)
 
FK Spartaks Jūrmala            SP La Fiorita Montegiardino    6-0            3-0
(Kobzar 6, 26, Maleev 20, Šlampe 64, Smith 66, Stuglis 73)
(Smith 26, 65, Aguirre 45+2)
 
NK Rudar Velenje               FC FCSB (Steaua) Bucureşti     0-2            0-4
(Man 5, Filipe Teixeira 74)
(F.L.Tănase 22p, Moruţan 49, Coman 68, Benzar 90+3)
 
Balżan Youths FC               ŠK Slovan Bratislava           2-1            1-3
(Kaljević 17, Ljubomirac 67; Savićević 74)
(Cadu 77; Čavrić 7, Šporar 70, 71)
 
SK Chikhura Sachkhere          NK Maribor                     0-0            0-2
(Zahovič 70, Tavares 90+6)
 
MK Hapoel Haifa                FH Hafnarfjörður               1-1            1-0
(Papazoglou 65; Eddi Gomes 53)
(Elbaz 68)
 
SK Torpedo Kutaisi             Vikingur Gøta/Leirvík          3-0            4-0
(Kapanadze 27, Kimadze 73, Kutalia 84)
(Lačný 11, Kobakhidze 24, Azatskyi 59, Kapanadze 81)
 
F91 Dudelange                  KF Drita Gjilani               2-1            1-1
(Perez 66, Turpel 81p; Shabani 45+2)
(Stumpf 46; Limani 26)
 
Rasen Ballsport Leipzig        BK Häcken Göteborg             4-0            1-1
(Bruma 35, Cunha 39, Kampl 50, Augustin 84)
(Bruno 47; Irandust 85)
 
APOEL Lefkosia                 FC Flora Tallinn               5-0            0-2
(Tavares 2, Lucas Souza 44, Nuno Morais  47, Sallai 73, Dellatorre 78)
(Kams 32, Poom 37)
 
PFK CSKA Sofia                 FC Admira-Wacker Mödling       3-0            3-1
(Despodov 29, 34, Maurides 38p)
(Maurides 14, 53, Jorginho 80; Sinan Bakış 55)
 
Djurgårdens IF Stockholm       FK Mariupol                    1-1            1-2 aet
(Badji 90+4; Yavorskiy 37)
(Badji 77; Pikhalyonok 63, Fomin 97p)
 
Budapest Honvéd FC             FC Progrés Niederkorn          1-0            0-2
(Baráth 82)
(De Almeida 21, Marques 84)
 
MK Maccabi Tel Aviv            FK Radniči Niš                 2-0            2-2
(kjartarsson 51, 69p)
(Pankov 33og, Atar 38; Stanisavljević 44, 58)
 
Molde FK                       KF Laçi                        3-0            2-0
(E.Håland 6p, E.Hestad 24, James 79)
(Aursnes 41p, Strand 45+1)
 
Vilniaus Žalgiris              FC Vaduz                       1-0            1-1
(Antal 86)
(Šimkovič 66; Dossou 34)
 
HŠK Zrinjski Mostar            Valletta FC                    1-1            2-1
(Bilbija 51; Fontanella 90)
(Barišić 31, Filipović 66; S.Borg 56)
 
SSA Jagiellonia Białstok       Rio Ave FC do Conde            1-0            4-4
(Machaj 9)
(Sheridan6 , Romanchuk 56, 79, Pospíšil 72; Galeno 27, 45+2, Gelson 63, Furtado 84)
 
FK Shakhtsyor Salihorsk        KKS Lech Poznań  SA            1-1            1-3 aet
(Bakaj 53; João Amaral 89)
((Laptsew 79; Gytkjær 15, 94, 118)
 
FK Dynama Brest                APS Atromitos Peristeri-Athina 4-3            1-1
(Filipović 5, Savitski 13p, 61, 70; Manousos 74, Veratsila 80og, Kolouris 88)
(Nyakhaychuk 90+5; Manousos 80)
 
LASK Linz                      Lillestrøm SK                  4-0            2-1
(Goiginger 6, 70, Holland 45+1, Frieser 90+1)
(Goiginger 35, Tetteh 65; Olsen 79)
 
FC Nordsjælland Farum          AIK Solna                      1-0            1-0
(M.Andersen 11)
(S.A.Olsen 29)
 
B36 Tórshavn                   Beşiktaş JK İstanbul           0-2            0-6
(Lens 8, Gökhan Gönül 26)
(Larin 31, 61, 79, Caner Erkin 44, Oğuzhan Özyakup 74, Vágner Love 90+3)
 
FC Santa Coloma                K Valur Reykjavík              1-0            0-3
(B.Eiriksson 72og)
(S.E.Lárusson 53, B.O.Eiríksson 63, A.Adolphsson 90+4)
 
KRC Genk                       CS Fola Esch/Alzette           5-0            4-1
(Malinovskiy2 , Pozuelo 19, Trossard 25, 73p), Dewaest 28)
(Zhegrova 13, 63, Heynen 16, Gano 59; Bensi 61)
 
KS Górnik Zabrze SSA           FK AS Trenčin                  0-1            1-4
(Azango Elayo 39)
(Angulo 10og, Čataković 20, 90, Azango Elayo 59; Smuga 60)
 
HNK Hajduk Split               PFK Slavia 1913 Sofia          1-0            3-2
(Said 79)
(Jurić 25, Caktaš 55p, 87; G.Ivanov 45p, Yomov 70)
 
NK Olimpija Ljubljana (new)    Crusaders FC Belfast           5-1            1-1
(Boateng 30, 68, Črnic 56, 75, Kadrić 90+2); Ilič 73og)
(Heatley 41; Kapun 15)
 
FK Sutjeska Nikšić             Alashkert FA Yerevan           0-1            0-0
(Zeljković 11)
 
The New Saints FC              Red Imps FC Gibraltar          2-1            1-1
(Ebbe 6, Hudson 83; Chipolina 31)
(Ebbe 82; Montesinos 41)
 
FC Sankt-Gallen 1879           Sarpsborg 08 FF                2-1            0-1
(Hefti 40, Buess 67; T.Heintz  6)
(Mortensen 31)
 
Atalanta BC Bergamo            FK Sarajevo                    2-2            8-0
(Tolói 11, Mancini 45+3; Handžić 67, Šišić 72)
(Palomino 4, Gómez 15, 28, Masiello 18, Ahmetović 39og, Barrow  51, 70, 87)
 
FK Partizan Beograd            Trakų FK                       1-0            1-1
(Januševskij 57og)
(Miletić 45+3; Osipov 9)
 
FK Željezničar Sarajevo        APO Apollon Lemesos            1-2            1-3
(Krpić 90; Bogičević 23og, Sachetti 79)
(Zec 43; Papoulis 2, 57p, 90)
 
Aberdeen FC                    Burnley FC                     1-1            1-3 aet
(Mackay-Steven  19p; Vokes 80)
(Ferguson 27; Wood 6, Cork 102, Barnes 114p)
 
Dundalk FC                     AEK Larnaka                    0-0            0-4
(Tričkovski 13, 38, Tete 21, Joan Tomás 87)
 
Hibernian FC Edinburgh         AGS Asteras Tripoli            3-2            1-1
(Ambrose 65, Gray 77, Kamberi 90+3; Kyriakopoulos 12, 35)
(McGinn 77; Tsilianidis 56)
 
NK Osijek                      Rangers FC Glasgow             0-1            1-1
(Morelos 18)
(Goldson 89og; Katić 53)
 
FK Spartak Subotica            AC Sparta Praha                2-0            1-2
(Ćalasan 8, Đuričin 57)
(Čečarić 75p; Šural 29, Plavšić 66)
 
FC DAC 1904 Dunajska Streda    FK Dynama Minsk                1-3            1-4
(Pačinda 45p; Begunow 24, Makas 77, Nikolić 90+4)
(Vida 73; Nikolić 19, Khvashchinskiy 47, Ivanow 50p, Begunow 58)
 
UMF Stjarnan Garðabær          FC København                   0-2            0-5
(Kodro 53, V.Fischer 58)
(V.Fischer 4, C.Holse 24, Kodro 39, 47, 74)
 
Sevilla FC                     Újpest FC Budapest             4-0            3-1
(Navas 7, Ben Yedder 31p, Sarabia 43, Vázquez 90+2)
(Sarabia 35, 50, Muriel 83; Zsótér 77)
 
Third Qualifying Round (August 9 and August 16))
 
PFK Ludogorets 1945 Razgrad    HŠK Zrinjski Mostar            1-0            1-1
(Moţi 16)
(Keşerü 24; Bilbija 90+2)
 
Legia Warszawa SA              F91 Dudelange                  1-2            2-2
(Carlos López 27; Couturier 24, Turpel 61p)
(Kanté 33, 86; Stumpf 8, Stélvio 17)
 
Alashkert FA Yerevan           FC CFR 1907 Cluj               0-2            0-5
(Țucudean 5, 49p)
(Culio 19p, Omrani 45+1, 62, Hoban 58, Mailat 90+2)
 
NK Olimpija Ljubljana          HJK Helsinki                   3-0            4-1
(Abass 38, 58, Kronaveter 49p)
(Abbas 20, Avramovski 72, Rafinha 75og, Brkić 90+1p; Chrisantus 85)
 
FC Sheriff Tiraspol            K Valur Reykjavík              1-0            1-2
(Badibanga 85)
(H.P.Sigurðsson 40, K.I.Halldórsson 90+1; Badibanga 68)
 
Cork City FC                   Rosenborg BK Trondheim         0-2            0-3
(Levi 22, 44)
(Šerbečić 26, A.Søderlund 34, A.Trondsen 58)
 
FK Spartaks Jūrmala            Marijampolės Sūduva            0-1            0-0
(Guilherme 52)
 
The New Saints FC              FC Midtjylland Herning         0-2            1-3
(Onuachu 9, 27)
(Ebbe 22; George 16, Okosun 62, 80)
 
MK Hapoel Be’er Sheva          APOEL Lefkosia                 2-2            1-3
(Ogu 42, Nwakaeme 70; Nuno Morais 13, Dellatorre 28)
(Ben Basat 19; Nwakaeme 64og, Lucas Souza 79, 90+4)
 
SK Torpedo Kutaisi             FK Kukësi                      5-2            0-2
(Kukhianidze 2, 15, Marin 28, Kimadze 31, Kapanadze 86; Harba 22, Plaku 88p)
(Reginaldo 29p, 75p)
 
Pyunik FA (II) Yerevan         MK Maccabi Tel Aviv            0-0            1-2
(Voynov 10; Micha 55, Atar 68)
 
FK Dynama Minsk                FK Zenik Sankt-Peterburg       4-0            1-8 aet
(Nikolić 12, 67, Khvashchinskiy 32, Galović 41)
(Yahaya 100; Peredes 22, Noboa 66, Dzyuba 75, 79, 115p, Driussi 108, Mak 120+1, 120+3)
 
SK Sturm Graz                  AEK Larnaka                    0-2            0-5
(Truyols 46, Tričkovski 74)
(Tričkovski 8, 67, 80, Larena 65p, Taulemesse 86)
 
Sarpsborg 08 FF                HNK Rijeka                     1-1            1-0
(P.Mortensen 83)
(K.Zachariassen 72; Gorgon 83)
 
İstanbul Başakşehir FK         Burnley FC                     0-0            0-1 aet
(Cork 97)
 
FK Zorya Luhansk               Sporting Clube de Braga        1-1            2-2
(Karavayev 72; Roberto Horta 69)
(Rafael Ratão 70, Karavayev 83; João Novais 65, Ricardo Horta 73)
 
NK Hapoel Haifa                Atalanta BC Bergamo            1-4            0-2
(Buzaglo 7; Hateboer 18, Zapata 20, Pašalić 65, Barrow 86)
(Zapata 71, Cornelius 90+2)
 
KRC Genk                       KKS Lech Poznań SA             2-0            2-1
(Malinovsky 44, Samatta 56)
(Samatta 19, Trossard 45+1p; Cywka 50)
 
SBV Vitesse Arnhem             FC Basel 1893                  0-1            0-1
(van Wolfswinkel 90+3)
(Ajeti 30)
 
FC Nordsjælland Farum          FK Partizan Beograd            1-2            2-3
(M.Rasmussen 70; Ricardo Gomes 10, Zakarić 65)
(Miletić 11, Janković 30, Marković 35; A.S.Olsen 9, Amon 76)
 
Hibernian FC Edinburgh         Molde FK                       0-0            0-3
(E.Håland 35, 82, F.Aursnes 66)
 
HNK Hajduk Split               FC FCSB (Steaua) București     0-0            1-2
(Said 82; Gohere 53p, 90+3)
 
Sevilla FC                     Vilniaus Žalgiris              1-0            5-0
(Banega Hernández 34)
(Nolito 6, 83, Sabaria 7, 44, Arana 80)
 
SK Sigma Olomouc               FK Qayrat Almaty               2-0            2-1
(Sladký 21, Pilař 50)
(Nešpor 19, Houska 51; Eppel 61)
 
ŠK Slovan Bratislava           SK Rapid Wien                  2-1            0-4
(Bozhikov 29, Barać 49og; Schwab 12)
(Knasmüllner 3, 79, 90+4, Murg 84)
 
FK Mariupol                    FC Girondins de Bordeaux       1-3            1-2
(Myshnov 7; Laborde 33, 37, Tchonaméni 4)
(Fomin 66; Poundjé 54, Sankharé 56)
 
PFK CSKA Sofia                 FC København                   1-2            1-2
(Maurides 15; Vavro 64, Kodro 74p)
(Evandro 58; N’Doye 23, 64)
 
PAE Olympiakos SFP Peiraias    FC Luzern                      4-0            3-1
(Hristodoulopoulos 10, 33, Guerrero 36, 84)
(Hristodoulopoulos 23, 59, Guerrero 68; Demhasaj 82)
 
Rangers FC Glasgow             NK Maribor                     3-1            0-0
(Morelos 6, Tavernier 50p, Coulibay 86; Viler 40)
 
FK AS Trenčin                  Feyenoord Rotterdam            4-0            1-1
(Mance 6, 37, 63, Azango Elayo 44)
(Mance 9; Botteghin 8)
 
SSA Jagiellonia Białstok       KAA Gent                       0-1            1-3
(David 85)
(Pospíšil 58; Awoniyi 13, Yaremchuk 84, David 89)
 
FK Spartak Subotica            Brøndby IF                     0-2            1-2
(Kaiser 29, Mukhtar 47)
(Đenić 80; Kaiser 69, Wilczek 90+2)
 
FK Ufa                         FC Progrès Niederkorn          2-1            2-2
(Igboun 38, Oblyakov 64; Thill 80)
(Paurević 51, 90+4; Alikin 20og, De Almeida 72)
 
Beşiktaş JK İstanbul           LASK Linz                      1-0            1-2
(Babel 6)
(Negredo 90+1; João Victor 42, Frieser 69)
 
APO Apollon Lemesos            FK Dynama Brest                4-0            0-1
(Zelaya 46, 58, Marković 87, Veratsila 90+2og)
(Nyakhaychyk 86)
 
Rasen Ballsport Leipzig        CS Universitatea Craiova       3-1            1-1
(Konatè 25, Cunha 77, Poulsen 87; Martić 90+4)
(Sabitzer 39; Baicu 85)
 
Play-off (August 23 and August 30)
 
NK Olimpija Ljubljana          FC Spartak Trnava              0-2            1-1
(Bakoš 23P, Ilič 35og)
(Kapun 42; Godál 12)
 
APOEL Lefkosia                 FK Astana                      1-0            0-1
(Caju 79)
(Pedro Henrique 16p)
 
Rosenborg BK Trondheim         KF Shkëndija '79 Tetovë        3-1            2-0
(Jebali 11, N.Bendtner 15, J.Levi 44; Stenio Junior 76)
(E.Hovland, T.Reginiussen 84)
 
F91 Dudelange                  FC CFR 1907 Cluj               2-0            3-2
(Turpel 67, Sinani 80)
(Sinani 51, 54, Turpel 78; Tambe 85, Omrani 88)
 
Marijampolės Sūduva            Celtic FC Glasgow              1-1            0-3
(Verbickas 13; Ntcham 3)
(Griffiths 27, Mc.Gregor 53, Ajer 61)
 
FC Sheriff Tiraspol            Qarabağ FK Ağdam Bakı          1-0            0-3
(Kapič 9)
(Medvedev 9, Guerrier 42, Ozobić 55)
 
Malmö FF                       FC Midtjylland Herning         2-2            2-0
(M.Rosenberg 12, M.Antonsson 25; G.Wikheim 60, Okosun 77)
(M.Antonsson 33, M.Rosenberg 78)
 
SK Torpedo Kutaisi             PFK Ludogorets 1945 Razgrad    0-1            0-4
(Wánderson 45+1)
(Vura 6, Campanharo 38, 59, Wánderson 62)
 
SK Sigma Olomouc               Sevilla FC                     0-1            0-3
(Sarabia 84)
(Gonalons 21, Nešpor 26og, Ben Yedder 75)
 
Sarpsborg 08 FF                MK Maccabi Tel Aviv            3-1            1-2
(T.Heintz 2, M.Lund Nielsen 7p, P.Mortensen 56p; V.Kjartansson 13p)
(Atzili 52, Atar 60; O.J.Halvorsen 81p)
 
KAA Gent                       FC Girondins de Bordeaux       0-0            0-2
(Kamano 10, Briand 64p)
 
FK Partizan Beograd            Beşiktaş JK İstanbul           1-1            0-3
(Ricardo Gomes 14; Tolgay Ali Arslan 15)
(Pepe 37, 69, Oğuzhan Özyakup 45+1)
 
SK Rapid Wien                  FC FCSB (Steaua) Bucureşti     3-1            1-2
(Knasmüllner 4, Somnnleitner 40, Schwab 49; Gnohéré 47)
(Gnohéré 12, Roman 45+2; Sonnleitner 63)
 
FC Basel 1893                  APO Apollon Lemesos            3-2            0-1
(van Wolfswinkel 6, 69, Cömert 84; Maglica 49, Papoulis 53)                          
(Kyriakou 53)
 
Rangers FC Glasgow             FK Ufa                         1-0            1-1
(Goldson 42)
(Ejaria 9; Sysuyev 33)
 
Atalanta BC Bergamo            FC København                   0-0            0-0 aet (3-4p)
 
FK Zenit Stankt-Peterburg      Molde FK                       3-1            1-2
(Dzyuba 71, Zabolotnyi 80, Mevlja 90; E.Hestad 42)
(E.Hestad 66, E.Håland 77; Kuzyayev 21)
 
FK AS Trenčin                  AEK Larnaka                    1-1            0-3
(Sleegers 55; Acorán 60)
(Yannou 1, 65, Acorán 36)
 
KRC Genk                       Brøndby IF                    5-2            4-2
(Samatta 37, 55, 70, Trossard 45+1p, 90+1; H.Hermannsson 47, Wilczek 51)
(Malinovskyi 14, Ndongala 33, Dewaest 66, Samatta 87; Wilczek 34, J.Larsson 58)
 
PAE Olympiaks SFP Peiraias     Burnley FC                     3-1            1-1
(Fortounis 19, 60, Bouchalakis 49; Wood 33p)
(Podence 83; Vydra 86)
 
FK Zorya Luhansk               Rasen Ballsport Leipzig        0-0            2-3
(Rafael Ratão 35, Hordienko 48; Cunha 7, Augustin 69, Forsberg 90p)
 
Group Phase
 
Group A
 
20.09   AEK Larnaka                           FC Zürich                      0-1
(Kololli 61p)                                 
 
20.09   PFK Ludogorets 1945 Razgrad           Bayer 04 Leverkusen Fuẞball    2-3
(Keşerü 8, Marcelinho 31; Havertz 38, 69, Thelin 63)
 
04.10   Bayer 04 Leverkusen Fuẞball           AEK Larnaka                    4-2
(Havertz 44, Alario 49, 88, Brandt 90+2; Tričkovski 25, Raspas 90+1)
 
04.10   FC Zürich                             PFK Ludogorets 1945 Razgrad    1-0
(V.Pálsson 84)
 
25.10   AEK Larnaka                           PFK Ludogorets 1945 Razgrad    1-1
(Jorge 25p; Lukoki 7)
 
25.10   FC Zürich                             Bayer 04 Leverkusen Fuẞball    3-2
(Marchesano 44, Domgjoni 59, Odey 78; Bellarabi 50, 54) 
 
08.11   Bayer 04 Leverkusen Fuẞball           FC Zürich                      1-0
(Jedvaj 60)
 
08.11   PFK Ludogorets 1945 Razgrad           AEK Larnaka                    0-0
 
29.11   FC Zürich                             AEK Larnaka                    1-2
Khelifi 74; Yoannou 38, Tričkovski 85)
 
29.11   Bayer 04 Leverkusen Fuẞball           PFK Ludogorets 1945 Razgrad    1-1
(Weiser 85; Marcelinho 69)
 
13.12   AEK Larnaka                           Bayer 04 Leverkusen Fuẞball    1-5
(Català 26; Kohr 28, 68, Alario 41p, 86, Paulinho 78)
 
13.12   PFK Ludogorets 1945 Razgrad           FC Zürich                      1-1
(Świerczok 45+1; Odey 21)                                            
 
Bayer 04 Leverkusen Fuẞball    6   4   1   1  16   9  13
FC Zürich                      6   3   1   2   7   6  10
AEK Larnaka                    6   1   2   3   6  12   5
PFK Ludogorets 1945 Razgrad    6   0   4   2   5   7   4
                                                                            
Group B
 
20.09   Celtic FC Glasgow                     Rosenborg BK Trondheim         1-0
(Griffiths 88)                                
 
20.09   Rasen Ballsport Leipzig               FC Salzburg                    2-3
Laimer 70, Poulsen 82; Dabur 20, Haidara 22, Gulbrandsen 89)
 
04.10   Rosenborg BK Trondheim                Rasen Ballsport Leipzig        1-3
(Jebali 79; Augustin 12, Konaté 54, Cunha 61)
 
04.10   FC Salzburg                           Celtic FC Glasgow              3-1
(Dabur 55, 73p, Minamino 61; Édouard 2)
 
25.10   FC Salzburg                           Rosenborg BK Trondheim         3-0
Dabur 34, 59p, Wolf 53)
 
25.10   Rasen Ballsport Leipzig               Celtic FC Glasgow              2-0
(Cunha 31, Bruma 35)
 
08.11   Celtic FC Glasgow                     Rasen Ballsport Leipzig        2-1
(Tierney 11, Édouard 79; Augustin 79)
 
08.11   Rosenborg BK Trondheim                FC Salzburg                    2-5
(Adeniyi Adegbenro 52, M.Jensen 62; Minamino 6, 20, 45, Gulbrandsen 37, E.Hovland 57og)
 
29.11   Rosenborg BK Trondheim                Celtic FC Glasgow              0-1
(Sinclair 42)
 
29.11   FC Salzburg                           Rasen Ballsport Leipzig        1-0
(Gulbrandsen 74)
 
13.12   Celtic FC Glasgow                     FC Salzburg                    1-2
(Ntcham90+5; Dabur 67, Gulbrandsen 78)
 
12.12   Rasen Ballsport Leipzig               Rosenborg BK Trondheim         1-1
(Cunha 47; Reginiussen 86)            
 
FC Salzburg                    6   6   0   0  17   5  15
Celtic FC Glasgow              6   3   0   3   6   8   9
Rasen Ballsport Leipzig        6   2   1   3   9   8   7
Rosenborg BK Trondheim         6   0   1   5   4  14   1
 
Group C
 
20.09   FC København                          FK Zenit Sank-Peterburg        1-1
(Soteriou 63; Mak 44)                                
 
20.09   SK Slavia Praha                       FC Girondins de Bordeaux       1-0
(Zmrhal 35)
 
04.10   FK Zenit Sank-Peterburg               SK Slavia Praha                1-0
(Kokorin 80)
 
04.10   FC Girondins de Bordeaux              FC København                   1-2
(Sankharé 84; Sotiriou 42, R.Skov 90+2)
 
25.10   FC København                          SK Slavia Praha                0-1
(Matoušek 46)
 
25.10   FK Zenit Sank-Peterburg               FC Girondins de Bordeaux       2-1
(Dzyuba 41, Kuzyayev 85; Briand 26)
 
08.11   FC Girondins de Bordeaux              FK Zenit Sank-Peterburg        1-1
(Kamano 35p; Zabolotnyi 72)
 
08.11   SK Slavia Praha                       FC København                   0-0
 
29.11   FK Zenit Sank-Peterburg               FC København                   1-0
(Mak 59)
 
29.11   FC Girondins de Bordeaux              SK Slavia Praha                2-0
(De Prèville 49, Koundé 90+5)
 
13.12   FC København                          FC Girondins de Bordeaux       0-1
(Briand 75)
 
13.12   SK Slavia Praha                       FK Zenit Sank-Peterburg        2-0
(Zmrhal 32, Stoch 41)                         
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       6   3   2   1   6   5  11
SK Slavia Praha                6   3   1   2   4   3  10
FC Girondins de Bordeaux       6   2   1   3   6   6   7
FC København                   6   1   2   3   3   5   5
 
Group D
 
20.09   GNK Dinamo Zagreb                     Fenerbahçe SK İstanbul         4-1
(Šunjić 16, Hajrović 27, 57, Daniel Olmo 60; Neustädter 47)                                 
 
20.09   FC Spartak Trnava                     RSC Anderlecht Bruxelles       1-0
(Oravec 79)
 
04.10   Fenerbahçe SK İstanbul                FC Spartak Trnava              2-0
(Slimani 52, 69)
 
04.10   RSC Anderlecht Bruxelles              GNK Dinamo Zagreb              0-2
(Hajrović 19p, Gojak 68)
 
25.10   FC Spartak Trnava                     GNK Dinamo Zagreb              1-2
(Ghorbani 32; Gavranović 65, Oršić 77)
 
25.10   RSC Anderlecht Bruxelles              Fenerbahçe SK İstanbul         2-2
(Bakkali 35, 50; Frey 53, Hasan Ali Kaldırım 57)
 
08.11   Fenerbahçe SK İstanbul                RSC Anderlecht Bruxelles       2-0
(Valbuena 71, Frey 74)
 
08.11   GNK Dinamo Zagreb                     FC Spartak Trnava              3-1
(Gojak 22, Kadlec 36og, Oršić 80; Chanturishvili 63)
 
29.11   RSC Anderlecht Bruxelles              FC Spartak Trnava              0-0
 
29.11   Fenerbahçe SK İstanbul                GNK Dinamo Zagreb              0-0
 
13.12   GNK Dinamo Zagreb                     RSC Anderlecht Bruxelles       0-0
 
13.12   FC Spartak Trnava                     Fenerbahçe SK İstanbul         1-0
(Yilmaz 41)            
 
GNK Dinamo Zagreb              6   4   2   0  11   3  14
Fenerbahçe SK İstanbul         6   2   2   2   7   7   8
FC Spartak Trnava              6   2   1   3   4   7   7
RSC Anderlecht Bruxelles       6   0   3   3   2   7   3
 
Group E
 
20.09   Sporting CP Lisboa                    Qarabağ FK Ağdam Bakı          2-0
(Raphinha 54, Jovane Cabral 88)                                      
 
20.09   Arsenal FC London                     FK Vorskla Poltava             4-2
(Aubameyang 32, 56, Welbeck 48, Özil 74; Chesnakov 77, Sharpar 90+3)
 
04.10   Qarabağ FK Ağdam Bakı                 Arsenal FC London              0-3
(Papastathopoulos 4, Smith-Rowe 53, Guendouzi 80)
 
04.10   FK Vorskla Poltava                    Sporting CP Lisboa             1-2
(Kulach 10; Fredy Montero 90, Jovane Cabral 90+3)
 
25.10   Sporting CP Lisboa                    Arsenal FC London              0-1
(Welbeck 77)
 
25.10   Qarabağ FK Ağdam Bakı                 FK Vorskla Poltava             0-1
(Kulach 48)
 
08.11   FK Vorskla Poltava                    Qarabağ FK Ağdam Bakı          0-1
(Abdullayev 13p)
 
08.11   Arsenal FC London                     Sporting CP Lisboa             0-0
 
29.11   Qarabağ FK Ağdam Bakı                 Sporting CP Lisboa             1-6
(Zoubir 15; Dost 5p, Bruno Fernandes 20, 75, Nani 34, Diaby 65, 82)
 
29.11   FK Vorskla Poltava                    Arsenal FC London              0-3
(Smith-Rowe 11, Ramsey 27p, Willock 41)
 
13.12   Sporting CP Lisboa                    FK Vorskla Poltava             3-0
(Fredy Montero 17, Miguel Luís 35, Dallku 44og)
 
13.12   Arsenal FC London                     Qarabağ FK Ağdam Bakı          1-0
(Lacazette 17)                                
 
Arsenal FC London              6   5   1   0  12   2  16
Sporting CP Lisboa             6   4   1   1  13   3  13
FK Vorskla Poltava             6   1   0   5   4  13   3
Qarabağ FK Ağdam Bakı          6   1   0   5   2  13   3
 
Group F
 
20.09   F91 Dudelange                         AC Milan                       0-1
(Higuaín 59)                                  
 
20.09   PAE Olympiakos SFP Peiraias           Real Betis Balompié Sevilla    0-0
 
04.10   AC Milan                              PAE Olympiakos SFP Peiraias    3-1
(Cutrone 70, 79, Higuaín 76; Guerrero 14)
 
04.10   Real Betis Balompié Sevilla           F91 Dudelange                  3-0
(Sanabria 57, Lo Celso 80, Tello 88)
 
25.10   AC Milan                              Real Betis Balompié Sevilla    1-2
(Cutrone 83; Sanabria 30, Lo Celso 54)
 
25.10   F91 Dudelange                         PAE Olympiakos SFP Peiraias    0-2
(Torosidis 66, Yordanov 81og)
 
08.11   PAE Olympiakos SFP Peiraias           F91 Dudelange                  5-1
(Torosidis 6, Fortounis 15, 36, Hristodoulopoulos 26, Mahgoub 71; Sinani 69)
 
08.11   Real Betis Balompié Sevilla           AC Milan                       1-1
(Lo Celso 12; Suso 62)
 
29.11   AC Milan                              F91 Dudelange                  5-2
(Cutrone 21, Stélvio 66og, Hakan Çalhanoğlu 70, Schnell 78og, Borini 81; Stolz 39, Turpel 49)
 
29.11   Real Betis Balompié Sevilla           PAE Olympiakos SFP Peiraias    1-0
(Canales 39)
 
13.12   PAE Olympiakos SFP Peiraias           AC Milan                       3-1
(Cissé 60, Zapata 70og, Fortounis 81; Zapata 72)
 
13.12   F91 Dudelange                         Real Betis Balompié Sevilla    0-0            
 
Real Betis Balompié Sevilla    6   3   3   0   7   2  12
PAE Olympiakos SFP Peiraias    6   3   1   2  11   6  10
AC Milan                       6   3   1   2  12   9  10
F91 Dudelange                  6   0   1   5   3  16   1
 
Group G
 
20.09   SK Rapid Wien                         FK Spartak Moskva              2-0
(Timofeev 50og, Murg 68)                                     
 
20.09   Villarreal CF                         Rangers FC Glasgow             2-2
(Bacca 2, Moreno 69; Arfield 67, Lafferty 76)
 
04.10   FK Spartak Moskva                     Villarreal CF                  3-3
(Zé Luís 34p, 82, Melgarejo 85; Toko Ekambi 13, Fornals 49, Santi Cazorla 90+6p)
 
04.10   Rangers FC Glasgow                    SK Rapid Wien                  3-1
(Morelos 44, 90+4 Tavernier 83p; Berisha 42)
 
25.10   Villarreal CF                         SK Rapid Wien                  5-0
(Fornals 26, Toko Ekambi 30, Barać 45og, Dani Raba 63, Moreno 85)
 
25.10   Rangers FC Glasgow                    FK Spartak Moskva              0-0
 
08.11   FK Spartak Moskva                     Rangers FC Glasgow             4-3
(Melgarejo 22, Goldson 35og, Luiz Adriano 58, Hanni 59; Eremenko 5og, Candeias 27, Middleton 41)
 
08.11   SK Rapid Wien                         Villarreal CF                  0-0
 
29.11   FK Spartak Moskva                     SK Rapid Wien                  1-2
(Zé Luis 20; Mert Müldür 80, Schobesberger 90+1)
 
29.11   Rangers FC Glasgow                    Villarreal CF                  0-0
 
13.12   Villarreal CF                         FK Spartak Moskva              2-0
(Chukwueze 11, Toko Ekambi 48)
 
13.12   SK Rapid Wien                         Rangers FC Glasgow             1-0
(Ljubicic 84)          
 
Villarreal CF                  6   2   4   0  12   5  10
SK Rapid Wien                  6   3   1   2   6   9  10
Rangers FC Glasgow             6   1   3   2   8   8   6
FK Spartak Moskva              6   1   2   3   8  12   5
 
Group H
 
20.09   SS Lazio Roma                         APO Apollon Lemesos            2-1
(Luis Alberto 14, Immobile 84p; Zelaya 88)                                  
 
20.09   Olympique de Marseille                Eintracht Frankfurt Fuẞball    1-2
(Ocampos 3; Torró 52, Jović 89)
 
04.10   Eintracht Frankfurt Fuẞball           SS Lazio Roma                  4-1
(Da Costa 4, 90+4, Kostić 28, Jović 52; Parolo 23)
 
04.10   APO Apollon Lemesos                   Olympique de Marseille         2-2
(Marković 74, Zelaya 90+1; Payet 50, Luiz Gustavo 67)
 
25.10   Olympique de Marseille                SS Lazio Roma                  1-3
(Payet 86; Wallace 10, Caicedo 59, Marušić 90)
 
25.10   Eintracht Frankfurt Fuẞball           APO Apollon Lemesos            2-0
(Kostić 13, Haller 32)
 
08.11   APO Apollon Lemesos                   Eintracht Frankfurt Fuẞball    2-3
(Zelaya 71, 90+4p; Jović 17, Haller 55, Gaćinović 58)
 
08.11   SS Lazio Roma                         Olympique de Marseille         2-1
(Parolo 45+1, Correa 55; Thauvin 60)
 
29.11   APO Apollon Lemesos                   SS Lazio Roma                  2-0
(Faupala 31, Marković 82)
 
29.11   Eintracht Frankfurt Fuẞball           Olympique de Marseille         4-0
(Jović 2, 67, Luiz Gustavo 17og, Sarr 62og)
 
13.12   SS Lazio Roma                         Eintracht Frankfurt Fuẞball    1-2
(Correa 56; Gaćinović 65, Haller 71)
 
13.12   Olympique de Marseille                APO Apollon Lemesos            1-3
(Thauvin 11; Maglica 8p, 30, M.Stylianou 56)         
 
Eintracht Frankfurt Fuẞball    6   6   0   0  17   5  18
SS Lazio Roma                  6   3   0   3   9  11   9
APO Apollon Lemesos            6   2   1   3  10  10   7
Olympique de Marseille         6   0   1   5   6  16   1
 
Group I
 
20.09   Beşiktaş JK İstanbul                  Sarpsborg 08 FF                3-1
(Babel 51, Roco 69, Lens 82; K.Zachariassen 90+4)                                   
 
20.09   KRC Genk                              Malmö FF                       2-0
(Trossard 37, Samatta 71)
 
04.10   Malmö FF                              Beşiktaş JK İstanbul           2-0
(Caner Erkin 53og, M.Rosenberg 76p)
 
04.10   Sarpsborg 08 FF                       KRC Genk                       3-1
(P.Mortensen 6, 63, K.Zachariassen 54; Trossard 49)  
 
25.10   Beşiktaş JK İstanbul                  KRC Genk                       2-4
(Vágner Love 74, 86; Samatta 23, 74, Ndongala 81, Piotrowski 83)
 
25.10   Sarpsborg 08 FF                       Malmö FF                       1-1
(O.J.Halvorsen 87; A.Vindheim 79)
 
08.11   Malmö FF                              Sarpsborg 08 FF                1-1
(M.Antonsson 67; P.Mortensen   63)
 
08.11   KRC Genk                              Beşiktaş JK İstanbul           1-1
(Berge 87; Ricardo Quaresma 16)
 
29.11   Sarpsborg 08 FF                       Beşiktaş JK İstanbul           2-3
(R.Muhammed 2, T.Heintz 6; Lens 63, 90, Vágner Love 66)
 
29.11   Malmö FF                              KRC Genk                       2-2
(Lewicki 65, M.Antonsson 67; Pozuelo 42, Paintsil 53)
 
13.12   KRC Genk                              Sarpsborg 08 FF                4-0
(Gano 3, Paintsil 5, Berge 64, Aidoo 67)
 
13.12   Beşiktaş JK İstanbul                  Malmö FF                       0-1
(M.Antonsson 51)       
 
KRC Genk                       6   3   2   1  14   7  11
Malmö FF                       6   2   3   1   7   6   8
Beşiktaş JK İstanbul           6   2   1   3   9  11   7
Sarpsborg 08 FF                6   1   2   3   8  13   5
 
Group J
 
20.09   Akhisar Belediye Gençlik ve SK        FK Krasnodar                   0-1
(Claesson 26)                                 
 
20.09   Sevilla FC                            Royal Standard de Liège        5-1
(Banega Hernández 8, 74p, Vázquez 41, Ben Yedder 49, 70; Djenepo 39)
 
04.10   Royal Standard de Liège               Akhisar Belediye Gençlik ve SK 2-1
(Émond 17, Djenepo 40; Onur Ayık 32)
 
04.10   FK Krasnodar                          Sevilla FC                     2-1
(Pereyra 72, Okriashvili 88; Kaboré 43og)
 
25.10   Sevilla FC                            Akhisar Belediye Gençlik ve SK 6-0
(Mesa 7, Sarabia 9p, Lukač 35og, Muriel 50, Promes 60, Mercado 67)
 
25.10   Royal Standard de Liège               FK Krasnodar                   2-1
(Emond 47, Laifis 90+3; Ari 39)
 
08.11   FK Krasnodar                          Royal Standard de Liège        2-1
(Suleymanov 79, Wanderson 82; Carcela-Gonzalez 19)
 
08.11   Akhisar Belediye Gençlik ve SK        Sevilla FC                     2-3
(Manu 46, Onur Ayık 78; Nolito 12, Muriel 38, Banega Hernández 87p)
 
29.11   FK Krasnodar                          Akhisar Belediye Gençlik ve SK 2-1
(Gazinskiy 49, Ari 57; Serginho 24)
 
29.11   Royal Standard de Liège               Sevilla FC                     1-0
(Djenepo 62)
 
13.12   Akhisar Belediye Gençlik ve SK        Royal Standard de Liège        0-0
 
13.12   Sevilla FC                            FK Krasnodar                   3-0
(Ben Yedder 5, 10, Banega Hernández 49p)                                                     
 
Sevilla FC                            6   4   0   2  18   6  12
FK Krasondar                           6   4   0   2   8   8  12
Royal Standard de Liège                6   3   1   2   7   9  10
Akhisar Belediye Gençlik ve SK        6   0   1   5   4  14   1
 
Group K
 
20.09   Stade Rennais FC                      FK Jablonec                    2-1
(Sarr 31, Ben Arfa 90p; Trávník 54)                                  
 
20.09   FK Dynamo Kyiv                        FK Astana                      2-2
(Tsyhankov 11, Harmash 45+2; Aničić 21, Murtazayev 90+5)
 
04.10   FK Astana                             Stade Rennais FC               2-0
(Zaynutdinov 64, Tomasov 90+1)
 
04.10   FK Jablonec                           FK Dynamo Kyiv                 2-2
(Horovka 33, Trávník 81; Tsyhankov 8, Harmash 15)
 
25.10   Stade Rennais FC                      FK Dynamo Kyiv                 1-2
(Grenier 41; Kędziora 21, Buyalskyy 89)
 
25.10   FK Jablonec                           FK Astana                      1-1
(Považanec 4; Pedro Henrique 11)
 
08.11   FK Astana                             FK Jablonec                    2-1
(Pedro Henrique 18, Postnikov 88; Zainutdinov 41og)
 
08.11   FK Dynamo Kyiv                        Stade Rennais FC               3-1
(Verbič 13, Mykolenko 68, Shaparenko 72; Siebatcheu 89)
 
29.11   FK Astana                             FK Dynamo Kyiv                 0-1
(Verbič 29)
 
29.11   FK Jablonec                           Stade Rennais FC               0-1
(Grenier 55)
 
13.12   Stade Rennais FC                      FK Astana                      2-0
(Sarr 66p, 73)
 
13.12   FK Dynamo Kyiv                        FK Jablonec                    0-1
(Doležal 10)                          
 
FK Dynamo Kyiv                 6   3   2   1  10   7  11
Stade Rennais FC               6   3   0   3   7   8   9
FK Astana                      6   2   2   2   7   7   8
FK Jablonec                    6   1   2   3   6   8   5
                                      
Group L
 
20.09   MOL Vidi FC Székesfehérvár            FK BATE Barysaw                0-2
(Tuominen 27, Filipenka 85)                                  
 
20.09   PAOK Thessaloniki                     Chelsea FC London              0-1
(Willian 7)
 
04.10   FK BATE Barysaw                       PAOK Thessaloniki              1-4
(Crespo 61og; Prijović 6, Léo Jabá 11, 17, Pelkas 73)
 
04.10   Chelsea FC London                     MOL Vidi FC Székesfehérvár     1-0
(Morata 70)
 
25.10   PAOK Thessaloniki                     MOL Vidi FC Székesfehérvár     0-2
(Huszti 12, Stopira 45)
 
25.10   Chelsea FC London                     FK BATE Barysaw                3-1
(Loftus-Cheek 2, 8, 54; Ryas 80)
 
08.11   FK BATE Barysaw                       Chelsea FC London              0-1
(Giroud 53)
 
08.11   MOL Vidi FC Székesfehérvár            PAOK Thessaloniki              1-0
(Milanov 50)
 
29.11   FK BATE Barysaw                       MOL Vidi FC Székesfehérvár     2-0
(Signevich 23, Ivanić 85)
 
29.11   Chelsea FC London                     PAOK Thessaloniki              4-0
(Giroud 27, 37, Hudson-Odoi 60, Morata 78)
 
13.12   MOL Vidi FC Székesfehérvár            Chelsea FC London              2-2
(Ampadu 32og, Nego 56; Willian 30, Giroud 75)
 
13.12   PAOK Thessaloniki                     FK BATE Barysaw                1-3
(Prijović 59; Skavysh 18, Signevich 42, 45+1)                               
 
Chelsea FC London              6   5   1   0  12   3  16
FK BATE Barysaw                6   3   0   3   9   9   9
MOL Vidi FC Székesfehérvár     6   2   1   3   5   7   7
PAOK Thessaloniki              6   1   0   5   5  12   3
 
Intermediate Round(February 14 and 21)
 
FK Viktoria Plzeň                     GNK Dinamo Zagreb              2-1     0-3
(Pernica 64, 83; Daniel Olmo 41)
(Oršić 15 , Dilaver 34, Petković 73)
 
Club Brugge KV                        FC Salzburg                    2-1     0-4
(Denswil 65, Wesley 81; Junuzović 17)
(Schlager 17, Daka 29, 43, Dabur 90+4)
 
SK Rapid Wien                         FC Internazionale Milano       0-1     0-4
(Lautaro Martínez 39p)
(Vecino 11, Ranocchia 18, Perišić 80, Politano 87)
 
SK Slavia Praha                       KRC Genk                       0-0     4-1
(Coufal 23, Traore 54, Škoda 64, 69; Trossard 10)
 
FK Krasnodar                          Bayer 04 Leverkusen Fußball    0-0     1-1
(Suleymanov 85; Aránguiz 87)
 
FC Zürich                             SSC Napoli                     1-3     0-2
(Kololli 83p; Insigne 12, Callejón 21, Zieliński 77)
(Verdi 43, Ounas 75)
 
Malmö FF                              Chelsea FC London              1-2     0-3
(A.Christiansen 80; Barkley 30, Giroud 58)
(Giroud 55, Barkley 74, Hudson-Odoi 84)
 
FK Shakhtar Donetsk                   Eintracht Frankfurt Fuẞball    2-2     1-4
(Marlos 10p, Taison 64; Hinteregger 7, Kostić 50)
(Júnior Moraes 64; Jović 23, Haller 27p, 80, Rebić 88)
 
Celtic FC Glasgow                     Valencia CF                    0-2     0-1
(Cheryshev 42, Rubén Sobrino 49)
(Gameiro 70)
 
Stade Rennais FC                      Real Betis Balompié Sevilla    3-3     3-1
(Hunou 2, Javi García 10og, Ben Arfa 45+3p; Lo Celso 32, Sidnei 62, Lainez 90)
(Bensebaini 22, Hunou 30, Niang 90+4; Lo Celso 41)
 
PAE Olympiakos SFP Peiraias           FK Dynamo Kyiv                 2-2     0-1
(Mahgoub 10, Gil Dias 40; Buyalskyy 28, Verbič 89)
(Fran Sol 32)
 
SS Lazio Roma                         Sevilla FC                     0-1     0-2
(Ben Yedder 22)
(Ben Yedder 20, Sarabia 78)
 
Fenerbahçe SK İstanbul                FK Zenit Sankt-Peterburg       1-0     1-3
(Slimani 21)
(Ozdoyev 4, Azmoun 37, 76; Mehmet Topal 43)
 
Sporting CP Lisboa                    Villarreal CF                  0-1     1-1
(Alfonso Pedraza 3)
(Bruno Fernandes 45+1; Fornals 80)
 
FK BATE Barysaw                       Arsenal FC London              1-0     0-3
(Drahun 45)
(Volkaw 4og, Mustafi 39, Papastathopoulos 60)
 
Galatasaray SK İstanbul               Sport Lisboa e Benfica         1-2     0-0
(Luyindama 54; Salvio 27p. Seferović 64)
 
1/8 Finals (March 7 and 14)
 
Chelsea FC London                     FK Dynamo Kyiv                 3-0     5-0
(Pedro 18, Willian 65, Hudson-Odoi 90)
(Giroud 5, 33, 59, Marcos Alonso 45+1, Hudson-Odoi 78)
 
Eintracht Frankfurt Fuẞball           FC Internazionale Milano       0-0     1-0
(Jović 6)
 
GNK Dinamo Zagreb                     Sport Lisboa e Benfica         1-0     0-3 aet
(Petković 37p)
(Jonas 71, Ferro 94, Álex Grimaldo 105)
 
SSC Napoli                            FC Salzburg                    3-0     1-3
(Milik 10, Fabián Ruiz 18, Onguéné 58og)
(Milik 14; Dabur 25, F.Gulbrandsen 65, Leitgeb 90+2)
 
Valencia CF                           FK Krasnodar                   2-1     1-1
(Rodrigo 12, 24; V.Claesson 63)
(Gonçalo Guedes 90+3; Suleymanov 85)
 
Sevilla FC                            SK Slavia Praha                2-2     3-4 aet
(Ben Yedder 1, Munir 28; Stoch 25, Král 39)
(Ben Yedder 44p, Munir 54, Vázquez 98; Ngadeu-Ngadjui 15, Souček 47p, van Buren 102, S.Kjær 119og)
 
Stade Rennais FC                      Arsenal FC London              3-1     0-3
(Bouringeaud 42, Nacho Monreal 65og, Sarr 88; Iwobi 4)
(Aubameyang 5, 72, Maitland-Niles 15)
 
FK Zenit Sankt-Peterburg              Villarreal CF                  1-3     1-2
(Azmoun 35; Iborra 33, Moreno 64, Manu Morlanes 71)
(Ivanović 90+1; Moreno 29, Bacca 47)
 
1/4 Finals (April 11 and 18)
 
Arsenal FC London                     SSC Napoli                     2-0     1-0
(Ramsey 14, Koulibaly 25og)                          
(Lacazette 36)
 
Villarreal CF                         Valencia CF                    1-3     0-2
(Santi Carzola 36p; Gonçalo Guedes 6, 90+3, Wass 90)
(Toni Lato 13, Parejo 54)
 
Sport Lisboa e Benfica                Eintracht Frankfurt Fuẞball    4-2     0-2
(João Felix 21p, 43, 54, Rúben Dias; Jović 40, Gonçalo Paciência 72)
(Kostić 37, Rode 67)
 
SK Slavia Praha                       Chelsea FC London              0-1     3-4
(Marcos Alonso 86)                    
(Souček 26, Ševčík 51,55; Pedro 5, 27, Deli 10og, Giroud 17)
 
Semifinal (02/05 and 09/05)
 
Eintracht Frankfurt Fuẞball           Chelsea FC London              1-1     1-1 aet (3-4p)
(Jović 23; Pedro 45)
(Jović 49; Loftus-Cheek 28)
 
Arsenal FC London                     Valencia CF                    3-1     4-2
(Lacazette 18, 26, Aubameyang 90+1; Diakhaby 11)
(Aubameyang 17, 69, 88, Lacazette 50; Gameiro 11, 58)
 
Final
 
(Bakı 29/05/19 Olimpic Stadium)
 
CHELSEA FC LONDON                     ARSENAL FC LONDON              4-1
 
(Giroud 49, Pedro 60, Hazard 65p, 72; Iwobi 69)
 
Referee Gianluca Rocchi (ITA)
 
Chelsea: Kepa Arrizabalaga, César Azpilicueta, Andreas Christensen, David Luiz, Emerson Palmieri, N’Golo Kanté, Jorginho, Mateo Kovačić (Ross Barkley 76), Pedro (Willian 71), Olivier Giroud, Eden Hazard (Davide Zappacosta 89); coach: Maurizio Sarri.
 
Arsenal: Petr Čeh, Sokratis Papastathopoulos, Laurient Koscielny, Nacho Monreal (Matteo Guendouzi 66), Ainsley Maitland-Niles, Lucas Torreira ( Alex Iwobi 66), Granit Xhaka, Sead Kolašinac, Mensut Ösil (Joe Willock 77), Alexandre Lacazette, Pierre-Emerick Aubameyang; coach Unai Ewery.