EUROPA LEAGUE 2011-12

First Qualifying Round (Jun 30 and Jul 07)
 
IF Fuglafjørður                KR Reykjavík                          1-3     1-5            
(D.á Lakjuni 8; K.Finnbogason 22, G.R.Gunnarsson 30, B.Sigurðsson 79)
(Šavić 88; G.Baldvinsson 18, 56, B.Jónsson 23, K.H.Finnbogasson 47, Ó.Ö.Hauksson 90)
 
FC Daugava Daugavpils          Tromsø IL                             0-5     1-2
(R.Johansen 26, M.Andersen 31, 60, R.Y.Jenssen 47, Jama 72)
(Ghonghadze 33; S.Møller 12, Tsintsadze 53og)
 
IF Elfsborg Borås              CS Fola Esch/Alzette                  4-0     1-1
(O.Hiljemark 5, D.Elm 24, 90+3, J.Larsson 36)
Schnell 37og; Alomerović 74)
 
The New Saints FC              Cliftonville FC Belfast               1-1     1-0
(Darlington 27; B.Johnston 39)
(P.Baker 4)
 
FC Honka Espoo                 Nõmme Kalju JK Tallinn                0-0     2-0
(Savage 48, Dudu 77)
 
Fulham FC London               NSI Runavík                           3-0     0-0
(Duff 33, Murphy 61p, A.Johnson 70)
 
IBV Vestmannæyjar              Saint Patrick’s Athletic FC Dublin    1-0     0-2
(A.Ólafsson 50p)
(I.Daly 24, D.Doyle 36)
 
UN Käerjéng ’97                BK Häcken Göteborg                    1-1     1-5
(da Cruz 85; M.Östberg 90+3)
(Da Cruz 48; Makondele 7p, 82p, Majeed Waris 42, Williams 65, Ranégie 84)
 
Aalesunds FK                   Neath FC                              4-1     2-0
(L.Fuhre 35, M.S.Olsen 37, F.S.Ulvestad 48p, K.Sellin 77; Trundle 23)
(Barrantes Rojas 53, M.S.Olsen 79)
 
FK Renova Čepčište             Glentoran FC Belfast                  2-1     1-2 aet (2-3p)
(Jančevski 14p, Bajrami 87; Nixon 45+3)
(Ismaili 59; R.Clarke 31, M.Murray 74)
 
FC Koper                       FK Shakhtyor Qaraghandy               1-1     1-2
(Bubanja 84; Kökeyev 90p)
(Qonysbayev 45, 84; Osterc 32)
 
Gargždų Banga                 Qarabağ FK Ağdam Bakı                 0-4     0-3
(R.A.Sadygov 16, V.Nadirov 33,70, B.Soltanov 88)
(Teli 29, R.A.Sadygov 35, Agolli 77)
 
UE Santa Coloma                Paksi SE                              0-1     0-4
(Vayer 14)
(Magasföldi 11, 49, Böde 77, Heffler 81)
 
JK Trans Narva                 FK Rabotnički Skopje                  1-4     0-3
(Epikhin 34; Velkoski 15, Manevski 51, Petrovski 73, Grozdanoski 88)
(Petroviќ 45, Manevski 81, Petkovski 90)
 
FK Rad Beograd                 SP Tre Penne Città di San Marino      6-0     3-1
(Stanojević 5p, 12, Kojić 9, 48, Mrkela 24, Prš 66)
(Kojić 27, 38, Stanojević 75; Cardini 23)
 
FK Budućnost Podgorica         KS Flamurtari Vlorë                   1-3     2-1
(Bošković 53; Shehaj 23, Xhafaj 63, Sakaj 65p)               
(Bošković 72, 77p; Shehaj 20)
 
Ferencvárosi TC Budapest       Ulysses FA Yerevan                    3-0     2-0
(Józsi 31, Otten 33, Félix 69)
(Abdi 34p, Olah 90+6)
 
SSA Jagiellonia Białystok      FK Yertis Pavlodar                    1-0     0-2
(Frankowski 80)
Coulibaly 37, Maltsev 43)
 
AZAL PFK Bakı                  FK Minsk                              1-1     1-2
(Igbekoyi 14; Voronkov 11)
(Sachivko 66og; Lashankow 5, Saschenka 10)
 
SK Dinamo Tbilisi              FC Milsami Orhei                      2-0     3-1
(Kvekveskiri 4, Lekvtadze 70)
(Koshkadze 73, Robertinho 90p, 90+3; Golban 90+2)
 
NK Varaždin                    FC Lusitanos Andorra                  5-1     1-0
(Šafarić 4, 59, Glavica 39, Glavina 57, Vugrinec 78; Bertran Suárez 48)
(Brlečić 62)
 
Banants FA Yerevan             SK Metalurgi Rustavi                  0-1     1-1
(Kobiala 48)
(Du Bala 72p; Mikaberidze 18)
 
Birkirkara FC                  KF Vllaznia Shkodër                   0-1     1-1
(X.Sukaj 2)
(Da Silva 17; Vajushi 4)
 
NK Široki Brijeg               NK Olimpija Ljubljana                 0-0     0-3
(Radujko 15, 18, Vršič 49)
 
FC Spartak Trnava              FK Zeta Golubovci                     3-0     1-2
(Koro Koné 30, Kaščák 48, Tomaček 81)
(Cypris 90+4; Dabić 79, Nonović 81)
 
Second Qualifying Round (Jul 14 and 21)
 
FK Shakhtyor Qaraghandy        St.Patrick’s Athletic FC Dublin       2-1     0-2
(Vasiljević 52, 86; D.McMillan 79)
(E.McMillan 14, Doyle 70)
 
SK Metalurgi Rustavi           FK Yertis Pavlodar                    1-1     2-0
(Kvakhadze 73; Daskalov 79)
(Kobalia 23, Modebadze 57)
 
WKS Śląsk Wrocław SA           Dundee United FC                      1-0     2-3
(Voskamp 75)
(Elsner 15, Dudek 74; Russell 2, Goodwillie 5, Daly 44)
 
FK Rad Beograd                 PAE AS Olympiakos Volos 1937          0-1     1-1
(Martin 87)
(Koijć 48; Martín 79p)
 
KuPS Kuopio                    CS Gaz Metan Mediaş                   1-0     0-2
(Venäläinen 16)
(Petre 36, Hoban 53)
 
KS Flamurtari Vlorë            FK Jablonec-nad-Nisou ’97             0-2     1-5
(Lafata 70, 76)
(Sakaj 36p; Kovarík 25, 70, Piták 30, 61, Lafata 55)
 
FC Iskra Stali Rîbnița         NK Varaždin                           1-1     1-3
(Ponomar 17; Tkalčić 12)
(Novicov 41; Vugrinec 14, 70, Glavica 18)
 
Tauragės Tauras                ADO Den Haag                          2-3     0-2
(Jerković 56p, Seedorf 73; Immers 71, 82p, Gnedojus 90+4og)
(Toornstra 45+1, Chery 80)
 
NK Rudar Velenje               FK Austria Wien                       0-3     0-2
(Barazite 35,63, Jun 75)
(Barazite 44, Jun 75)
 
UE Sant-Julià de Lòria         MK Bnei Yehuda Tel Aviv               0-2     0-2
(Balili 6, Marinković 56)
(Marinković 16, Galván 88)
 
Vålerenga IF Oslo              Mika FA Yerevan                       1-0     1-0
(Berre 68)
(F.dos Santos 49)
 
FK Shakhtsyor Salyhorsk        FK Ventspils                          0-1     2-3
(Kosnačovs 89)
(Kolomyts 6, Komarovski 73; Maki Mvondo 51, 79p, Martínez 90+3)
 
BK Häcken Göteborg             FC Honka Espoo                        1-0     2-0
(Ranégie 36)
(Chibnike 42, Forsell 85)
 
Örebro SK FK                   FK Sarajevo                           0-0     0-2
(Haskić 47, 62)
 
Ferencvárosi TC  Budapest      Aalesunds FK                          2-1     1-3 aet
(Oláh 38, Abdi 56; Okoronkwo 27)
(Olah 42; Barrantes Rojas 72p, Fuhre 87, Post 119)
 
Anorthosis Ammochostos         SK Gagra Tbilisi                      3-0     0-2
(Vučićević 9, Rezek 35, 71)
(Gabedava 6, Tqeshelashvili 40)
 
FK Minsk                       Gaziantepspor Kulübü                  1-1     1-4
(Razin 22; Sachivko 51og)
(Zyanko 61; Emre Gungör 28, Wagner 73, Popov 83, Olcan Adin 90+1)
 
MK Maccabi Tel Aviv            Xəzər-Lənkəran FK                     3-1     0-0
(Konaté 22, Atar 39, Israelevich 44; Mureşan 45+1)
 
Floriana FC                    AEK Larnaka                           0-8     0-1
(Mrdaković 4, Pavlou 12, Gonzalo 22, 42, 53, Linssen 36, Rubén Gómez 74, Mitidis 84)
(Pavlou 26)
 
Llanelli AFC                   SK Dinamo Tbilisi                     2-1     0-5
(Follows 8, 51; Odikadze 81p)
(Xisco 7, 51, Yagüe 11, Robertinho 27, Coto 55)
 
FC Vaduz                       FK Vojvodina Novi Sad                 0-2     3-1
(Oumarou 60, Ilić 70)
(Čović 87; Cvetinović 10, Merenda 78, 90+7)
 
FC Differdange ‘03             FC Levadia Tallinn                    0-0     1-0
(Lebresne 32)
 
Marijampolės Sūduva            IF Elfsborg Borås                     1-1     0-3
(Beniušis 88; Keene 78)
(Elm 26, Augustsson 58, Hult 67)
 
EB/Streymur Eiði               Qarabağ FK Ağdam Bakı                 1-1     0-0
(A.Hansen 90+3; R.Əliyev 11)
 
KF Tirana                      FC Spartak Trnava                     0-0     1-3
(Lira 22; Tomaček 41, 85p, Procházka 66)
 
Paksi FC                       Tromsø IL                             1-1     3-0
(Vayer 58; M.Andersen 26)
(Kiss 59, 77, Bode 62)
 
The New Saints FC              FC Midtjylland Herning                1-3     2-5
(S.Evans 59; Hassan 65, D.Olsen 86p, M.Albaek 90+3)
(Darlington 55, 90; Igboun 23, Nworuh 24, 52, D.Olsen 32p, Hvilsom 90+1) 
 
NK Olimpija Ljubljana          Bohemians FC Dublin                   2-0     1-1
(Vršič 45+3p, 76)
(O’Brien 81og; Fagan 34)
 
Kecskeméti TE                  FK Aqtöbe                             1-1     0-0
(Radanović 23; Mane 59)
 
KS Vllaznia Shkodër            FC Thun 1898                          0-0     1-2
(Sukaj 14; Rama 89, Lüthi 90+2)
 
FK Željezničar Sarajevo        FC Sheriff Tiraspol                   1-0     0-0
(Bešlija 60)
 
SK Ljepāja Metalurgs           FC Salzburg                           1-4     0-0
(Kalns 61; Alan 22, 44, 45+1, Cziommer 89)
 
AC Juvenes/Dogana Serravalle   FK Rabotnički Skopje                  0-1     0-3
(Petkovski 86)
(Manevski 35, Petkovski 50, Petroviќ 56)
 
Glentoran FC Belfast           FK Vorskla Poltava                    0-2     0-3
(Bezus 29, Januzi 38)
(Januzi 33, 73, Kurylov 36)
 
FK Metalurg Skopje             PFK Lokomotiv Sofia                   0-0     2-3
(Krstev 4, Ilijpski 62; Anatoliev Yordanov 57p, 85, Bozhinov 89)
 
Crusaders FC Belfast           Fulham FC London                      1-3     0-4
(Adamson 54; Briggs 39, Zamora 74, Murphy 77p)
(Johnson 19, Duff 56, Zamora 66, Sidwell 70)
 
NK Domžale                     Radnički NK Split                     1-2     1-3
(Pekič 47p; Čop 41, Vitaić 76)
(Horvat 46; Čop 47, Vidić 72, Milović 85)
 
KR Reykjavík                   MSK Žilina                            3-0     0-2
(B.Guðjónsson 25, V.B.Arnarsson 51, K.Finnbogason 55p)
(Majtán 29, Ceesay 70)
 
FH Fuglafjörður                CD Nacional Funchal                   1-1     0-2
(F.Bjarnason 67; Edgar Costa 45+1)
(Luís Alberto 55, Candeias 90)
 
Third Qualifying Round (Jul 28 and Aug 04)
 
Bursaspor Kulübü               FK Homel                               2-1     3-1
(Serdar Aziz 52, Ibrahim Kaş 72; Kuzmyanok 42)
(N’Diaye 78, Insua 86, Bahadir 90+1; Aleksiyevich 41)
        
 
BSC Young Boys Bern            KVC Westerlo                          3-1     2-0
(Farnerud 22, Degen 33, 78; Brüls 34)
((schneuwly 5, Bienvenu 77)
 
FC Daugava Ventspils           FK Crvena zvezda Beograd              1-2     0-7
(Višņakovs 44; Kaluderović 10, Mezenga 90+3)
(Martínez 13og, Kaluderović 23, 53, Borja 41, 75, Lazović 26, Mezenga 60)
 
FK Alania Vladikavkaz          FK Aqtöbe                             1-1     1-1 aet (4-2p)
(Burayev 60; Mane 11)
(Bikmaev 55; Dilas 75)
 
AEK Larnaka                    FK Mladá Boleslav                     3-0     2-2
(van Dijk 62p, Gonzalo 73, de Cler 90+4)
(Priso 43, Mrdaković 76p; Reznicek 52, Stohanzl 74)
 
AZ Alkmaar                     FK Jablonec-nad Nisou 97              2-0     1-1
(Wernbloom 64, J.Berg Gudmundsson 88)
(Benschop 45; Loucka 80)
 
NK Olimpija Ljubljana          FK Austria Wien                       1-1     2-3
(Vršič 60; Linz 33)
(Vršič 54, Jović 59; Barazite 18, 46, 69p)
 
Aalesunds FK                   IF Elfsborg Borås                     4-0     1-1
(Okoronkwo 5, Barrantes Rojas 56, P.Larsen 72, Augustsson 74og)
(Ulvestad 49p; Ericsson 65)
 
Gaziantepspor Kulübü           KP Legia Warszawa SSA                 0-1     0-0
(Radović 52)
 
MK Hapoel Tel Aviv             FC Vaduz                              4-0     1-2
(Kende 24, Temile 45, Damari 49, Cohen 82)
(Damari 1; Zanni 78, Rafinha 81)
 
SK Metalurgi Rustavi           Stade Rennais FC                      2-5     0-2
(Japaridze 41, Razmadze 56p; Boukari Fafadji 17, 31, Pitroipa 42, 70, Féret 49)
(Montaño 75, Féret 85)
 
PFK Levski Sofia               FC Spartak Trnava                     2-1     1-2 aet (4-5p)
(Gadzhev 89, Ars 90è2; Tomaček 80p)
(Ars 11; Tomaček 52, 59p)
 
FC Dinamo București            NK Varaždin                           2-2     2-1
(Susac 6og, Moti 16; Sačer 43, Vugrinec 45+2)
(Danciulescu 7, Munteanu 26; Golubar 14)
 
FK Karpaty Lviv                St.Patrick’s Athletic FC Dublin       2-0     3-1
(Fedetskiy 34, Varonkow 90+3)  
(Zenyov 22, Khudobyak 64, Oshchipko 83; E.McMillan 57)
 
AS Omonoia Lefkosia            ADO Den Haag                          3-0     0-1
(Alex 37, Rengifo 58, Christofi 77)
(Derijck 53)
 
FC Salzburg                    FK Senica                             1-0     3-0
(Leonardo 75)
(Leonardo 10, Alan 57, 64)
 
FC Differdange ’03             PAE AS Olympiakos Volos 1937          0-3     0-3
(Schembri 67, Acosta 71, Solakis 90)
(Martín 30, Szélesi 57, Solakis 83)
PAE AS Olympiakos Volos 1937 excluded by UEFA Jury; FC Differdange ’03 admitted to the play-offs round
 
MK Bnei Yehuda Tel Aviv        Helsingborgs IF                       1-0     0-3
(Galván)
(Lindström 3, 73, Gashi 61)
 
Antorthosis Ammochostos        FK Rabotnički Skopje                  0-2     2-1
(Petroviќ 71, Velkoski 82)
(Rezek 50, Cristovao 64; Ќumbev 87)
 
AC Sparta Praha                FK Sarajevo                           5-0     2-0
(Kweuke 5, 69, 90+3, Sionko 36, Podaný 90+1)
(Kweuke 20, Matejovský 36)
 
FK Vorskla Poltava             Sligo Rovers FC                       0-0     2-0
(Zakarlyuka 16, Rebenok 17)
 
Paksi FC                       Heart of Midlothian FC Edinburgh      1-1     1-4
(Sipeki 32; Hamill 45+2)
(Böde 89; Cairns Stevenson 34, 45+1, Driver 50, Skicel 75)
 
WKS Śląsk Wrocław SA           PFK Levski Sofia                      0-0     0-0 aet (4-3p)
 
Vålerenga IF Oslo              PAOK Thessaloniki                     0-2     0-3
(Vieirinha 72, Pablo García 90)
(Vieirinha 45, Athanasiadis 49, Fotakis 58)
 
Radnički NK Split              Fulham FC London                      0-0     0-2
(Johnson 19, Murphy 56p)
 
Club Brugge KV                 Qarabağ FK Ağdam Bakı                 4-1     0-1
(Vleminckx 9, Vázquez 55, Donk 71, Dirar 83; Əliyev 62)
(Soltanov 87)
 
1.FSV Mainz                    CS Gaz Metan Mediaș                   1-1     1-1 aet (3-4p)
(Bungert 31; Bawab 60)
(Risse 31; Bawab 62)
 
FK Željezničar Sarajevo        MK Maccabi Tel Aviv                   0-2     0-6
(Colautti 47, 56)
(Colautti 18, 45+1, Dahan 38, Atar 54, 86, Vasilić 82og)
 
CD Nacional Funchal            BK Häcken Göteborg                    3-0     1-2
(Luis Alberto 13, Mateus 18, 45)
(Rondón 40; Makondele 28, 87)
 
US Città di Palermo            FC Thun 1898                          2-2     1-1
(Iličič 13, Miccoli 90+2; Lüthi 6, Schneider 56)
(Pablo González 49; Lezcano 65)
 
Stoke City FC                  HNK Hajduk Split                      1-0     1-0
(Walters 3)
(Miličević 90+1og)
 
Club Atlético de Madrid        Strømsgodset IF Drammen               2-1     2-0
(Reyes 54, 74; Storflor 80)
(Adrián 13, Reyes 90+3)
 
FC Midtjylland Herning         Vitória SC Guimarães                  0-0     1-2
(Bach Bak (Bak Nielsen) 28; Faouzi 45, Targino 76)
 
SV Ried-im-Innkreis 1912       Brøndby IF København                  2-0     2-4
(Mader 33, Royer 46)
(Royer 71, Hadžić 88; J.Kristiansen 40, Krohn-Dehli 45p, Akharraz 53, 55)
 
KR Reykjavík                   SK Dinamo Tbilisi                     1-4     0-2
(G.Baldvinsson 2; Kakhelishvili 38, Yagüe 50, Xisco 61p, Lekvtadze 64)
(Yagüe 48, Kakhelishvili 55)
 
Play-offs (Aug 18 and 25)
 
FK Vorskla Poltava             FC Dinamo București                   2-1     3-2
(Kryvosheyenko 32, Rebenok 89; Niculae 58)
(Januzi 37, Barannik 72, 78; Torje 45, Tucudean 90)
 
Rosenborg BK Trondheim         AEK Larnaka                           0-0     1-2
(M.Henriksen 68; van Dijk 21p, 54p)
 
PAOK Thessaloniki              FK Karpaty Lviv                       2-0     1-1
(Athanasiadis 15, Lino 56)
(Balafas 55; Lucas 45p)
 
Heart of Midlothian FC         Tottenham Hotspurs FC London          0-5     0-0
(van der Vaart 5, Defoe 13, Livermore 28, Bale 63, Lennon 78)
 
PFK Lokomotiv Moskva           FC Spartak Trnava                     2-0     1-1
(Yanbayev 34, Maicon 37)
(Obinna 80p; Yanbayev 38og)
 
Celtic FC Glasgow              FC Sion                              (0-0)   (1-3)
(Mulgrew 78; Feindouno 3p, 63, Sio 57)
 

Celtic filed an official protest questioning the eligibility of severals players

in the Swiss team, and the UEFA Jury decided to award both ties to the Scottish club by forfeit (3-0)

 
SS Lazio Roma                  FK Rabotnički Skopje                  6-0     3-1
(Hernanes 20, Mauri 39, Cissé 51, 65, Rocchi 87, Klose 90)
(Rocchi 23, 77, Hernanes 74; Lazarevski 39)
 
SV Ried-im-Innkreis 1912       PSV Eindhoven                         0-0     0-5
(Toivonen 53, Lens 67, Wijnaldum 74, Labyad 79, Strootman 90)
 
FC Thun 1898                   Stoke City FC                         0-1     1-4
(Pugh 18)
(Wittwer 78; Upson 24, Jones 31, 72, Whelan 38)
 
Aalesunds FK                   AZ Alkmaar                            2-1     0-6
(Barrantes Rojas 14p, 74; Martens 30)
(Wernbloom 7, Altidore 24, 59, Martens 54, Holman 68, Moisander 90p)
 
SK Zestafoni                   Club Brugge KV                        3-3     0-2
(Gelashvili 59, 83, Dvala 63; Apkala 27, Refaelov 30, Hoefkens 73)
(Akpala 7, 26)
 
R Standard Club de Liège       Helsingborgs IF                       1-0     3-1
(Tchité 60)
(Mbaye 14, Berrier 35, Kanu 68; R.Jönsson 61p)
 
Sporting Clube de Braga        BSC Young Boys Bern                   0-0     2-2
(Hélder Barbosa 24, Lima 78; Mayuka 61, Farnerud 81)
 
KP Legia Warszawa SSA          FK Spartak Moskva                     2-2     3-2
(Radović 3, 69; Ari 52, 71)
(Kucharczyk 29, Rybus 43, Gol 90+2; K.Kombarov 10, D.Kombarov 27p)
 
Panevėžio Ekranas              MK Hapoel Tel Aviv                    1-0     0-4
(Samusiovas 82)
(Cohen 37, Damari 53, Toto Tamuz 81, Lala 90)
 
HJK Helsinki                   FC Gelsenkirchen-Schalke 04           2-0     1-6
(Pukki 18, 54)
(Pukki 20; Huntelaar 15p, 25, 49p, 63, Papadopoulos 56, Draxler 82)
 
FC Vaslui                      AC Sparta Praha                       2-0     0-1
(Temwanjira 13, Milanov 36)
(Pamic 59)
 
AS Omonoia Lefkosia            FC Salzburg                           2-1     0-1
(Freddy 35, Leandro 45+3; Alan 3)
(Hinteregger 50)
 
FK Austria Wien                CS Gaz Metan Mediaş                   3-1     0-1
(Linz 7, Barazite 45, 61; Breeveld 24)
(Hoban 40)
 
MK Maccabi Tel Aviv            Panathinaikos AO Athina               3-0     1-2
(Konaté 60, Atar 67p, 90)
(Medunjamin 61, Boumsong Somkong 70, Toché 79)
 
FC Steaua București            PFK CSKA Sofia                        2-0     1-1
(Galamaz 16, Leandro Tatu 77)
(Tănase 74; Michel 83)
 
PFK Litex Lovech               FK Dynamo Kyiv                        1-2     0-1
(Angelov Yanev 13; Ninković 7p, Brown 77)
(Milewsky 74)
 
Bursaspor Kulübü               RSC Anderlecht                        1-2     2-2
(Vederson 36; Leager 53p, Jovanović 77)
(Turgay Bahadir 5, Stepanov 68; Juhasz 38, Jovanovic 57)
 
Beşiktaş JK İstanbul           FK Alania Vladikavkaz                 3-0     0-2
(Sivok 20, Guti 75p, Hugo Almeida 90)
(Gabulov 81, Danilo Neco 88)
 
FC Nordsjælland Farum          Sporting CP Lisboa                    0-0     1-2
(A.Laudrup 90+2; André Santos 77, Evaldo 82)
 
WKS Śląsk Wrocław SA           UFC Rapid București                   1-3     1-1
(Mila 16; Grigore 24, Roman 34, Apostol 80)
(Sobota 90+2; Pancu 12)
 
FC Differdange ’03             Paris St.Germain FC                   0-4     0-2
(Gameiro 17, Bahebeck 71, Ceará 90, Ménez 90+1)
(Nene 65, Afoun 79og)
 
FK Metalist Kharkiv            FC Sochaux-Montbéliard                0-0     4-0
(Sosa 6, Cristando 11, 41, Taison 51)
 
Fulham FC London               FK Dnipro Dnipropetrovsk               3-0     0-1
(Hughes 38, Dempsey 43, 49)
(Shakhov 22)
 
SV Hannover 96                 Sevilla FC                            2-1     1-1
(Schlaudraff 6, 45; Kanouté 37)
(Abdellaoue 23; Pogatetz 37og)
 
FK Crvena zvezda Beograd       Stade Rennais FC                      1-2     0-4
(Cadu 17p; Pitroipa 41, Montaño 75)
(Montaño 10, M’Vila 19p, Pajot 85, Kembo Ekoko 90)
 
ŠK Slovan Bratislava           AS Roma                               1-0     1-1
(Dobrotka 80)
(Stepanovsky 82; Perrotta 11)
 
NK Maribor                     Rangers FC Glasgow                    2-1     1-1
(Ibraimi 52, Velikonja 90+2; Juanma Ortiz 31)
(Volas 55; Bocanegra 75)
 
AEK Athina                     SK Dinamo Tbilisi                     1-0     1-1 aet
(José Carlos 87)
(Leonardo 111p; Koshkadze 1)
 
Shamrock Rovers FC Dublin      FK Partizan Beograd                   1-1     2-1 aet
(McCabe 81; Tomić 14)
(Sullivan 58, Rice 113p; Volkov 35)
 
CD Nacional Funchal            Birmingham City FC                    0-0     0-3
(Redmond 15, Murphy 24, Wood 86)
 
Athletic Club Bilbao           Trabzonspor Kulübü                    0-0     ===
Second-leg match cancelled. The UEFA Jury decided that Trabzonspor would be
replaced in the Europa League group stage by its opponent in the play-off,
Athletic Club Bilbao.
 
Club Atlético de Madrid        Vitória SC Guimarães                  2-0     4-0
(Elias 68, 73)
(Gabi 2p, Adrián 18, 60, Salvio 81)
 
Group Phase
 
Group A
 
Sep 15: PAOK Thessaloniki      Tottenhem Hotspur FC London           0-0
 
Sep 15: Shamrock Rovers FC     FK Rubin Kazan                        0-3
(Martins 3, Noboa 50, Karadeniz Gökdeniz 60)
 
Sep 29: FK Rubin Kazan         PAOK Thessaloniki                     2-2
(Natcho 52, Dyadyun 66; Athanasiadis 23, Fotakis 80)
 
Sep 29: Tottenham Hotspur FC   Shamrock Rovers FC Dublin             3-1
(Pavlyuchenko 60, Defoe 62, Giovani 66; Rice 50)
 
Oct 20: PAOK Thessaloniki      Shamrock Rovers FC Dublin             2-1
(Lazăr 12, Vieirinha 63; Sheppard 48)
 
Oct 20: Tottenham Horspur FC   FK Rubin Kazan                        1-0
(Pavlyuchenko 33)
 
Nov 03: FK Rubin Kazan         Tottenham Hotspur FC London           1-0
(Natcho 56)
 
Nov 03: Shamrock Rovers FC     PAOK Thessaloniki                     1-3
(Dennehy 51; Salpingidis 7, 38, Fotakis 36)
 
Nov 30: FK Rubin Kazan         Shamrock Rovers FC Dublin             4-1
(Valdéz 10, 51, Natcho 36, Martins 62; Oman 12)
 
Nov 30: Tottenham Hotspur      PAOK Thessaloniki                     1-2
(Modrić 39p; Salpingidis 6, Athanasiadis 14)
 
Dec 15: PAOK Thessaloniki      FK Rubin Kazan                        1-1
(Vieirinha 16p; Valdéz 48)
 
Dec 15: Shamrock Rovers FC     Tottenham Hotspur FC London           0-4
(Pienaar 29, Townsend 38, Defoe 45, Kane 90+1)                              
 
PAOK Thessaloniki              6  3  3  0 10  6 12
FK Rubin Kazan                 6  3  2  1 11  5 11 
Tottenham Hotspur FC London    6  3  1  2  9  4 10 
Shamrock Rovers FC Dublin      6  0  0  6  4 19  0 
 
Group B
 
Sep 15: FC København           FK Vorskla Poltava                    1-0
(M.Nordstrand 54p)
 
Sep 15: SV Hannover 96         Royal Standard de Liège               0-0
 
Sep 29: Standard Liège         FC København                          3-0
(Seijas 57, Felipe 72, Kanu 79)
 
Sep 29: FK Vorskla Poltava     SV Hannover 96                        1-2
(Kurylov 50; Abdellaoue 32, Pander 44)
 
Oct 20: SV Hannover 96         FC København                          2-2
(Pander 29, Sérgio Pinto 81; N’Doye 67, Santin 89)
 
Oct 20: Royal Standard Liège   FK Vorskla Poltava                    0-0
 
Nov 03: FK Vorskla Poltava     Royal Standard de Liège               1-3
(Rebenok 5; Seijas 17, Kanu 45+4, Tchité 74)
 
Nov 03: FC København           SV Hannover 96                        1-2
(N’Doye 67; Schlandraff 71, Stindl 75)
 
Nov 30: Royal Standard Liège   SV Hannover 96                        2-0
(Tchité 26, Cyriac 59)
 
Nov 30: FK Vorskla Poltava     FC København                          1-1
(N’Doye 31og; N’Doye 37)
 
Dec 15: SV Hannover 96         FK Vorskla Poltava                    3-1
(Rausch 25, Konan 33, Sobiech 78; Bezus 45+1)
 
Dec 15: FC København           Royal Standard de Liège               0-1
(Batshuayi 31)
 
Royal Standard de Liège        6  4  2  0  9  1 14 
SV Hannover 96                 6  3  2  1  9  7 11
FC København                   6  1  2  3  5  9  5 
FK Vorskla Poltava             6  0  2  4  4 10  2 
 
Group C
 
Sep 15: MK Hapoel Tel Aviv     FC Rapid București                    0-1
(Herea 55)
 
Sep 15: PSV Eindhoven          KP Legia Warszawa SSA                 1-0
(Mertens 21)
 
Sep 29: KP Legia Warszawa SSA  MK Hapoel Tel Aviv                    3-2
(Ljuboja 67, Komorowski 72p, Radović 89; Toto Tamuz 34, Lala 79)
 
Sep 29: FC Rapid București     PSV Eindhoven                         1-3
(Alexa 28; Bouma 43, Toivonen 89, Matavž 90)
 
Oct 20: FC Rapid București     KP Legia Warszawa SSA                 0-1
(Radović 73)
 
Oct 20: MK Hapoel Tel Aviv     PSV Eindhoven                         0-1
(Wijnaldum 70p)
 
Nov 03: PSV Eindhoven          MK Hapoel Tel Aviv                    3-3
(Wijnaldum 12, Toivonen 59, Strootman 87; Damari 10, Toto Tamuz 33, 47)
 
Nov 03: KP Legia Warszawa SSA  FC Rapid București                    3-1
(Radović 54, 68, Kucharczyk 90+4; Filipe Teixeira 65)
 
Nov 30: FC Rapid București     MK Hapoel Tel Aviv                    1-3
(Deac 43p; Igiebor 12, Toto Tamuz 39p, Toama 45+1)
 
Nov 30: KP Legia Warszawa SSA  PSV Eindhoven                         0-3
(Żewłakow 32og, Mertens 59p, Labyad 68)
 
Dec 15: PSV Eindhoven          FC Rapid București                    2-1
(Manolev 75, Matavž 79; Pancu 90+2)
 
Dec 15: MK Hapoel Tel Aviv     KP Legia Warszawa SSA                 2-0
(Toama 33, Yadin 76)
 
PSV Eindhoven                  6  5  1  0 13  5 16 
KP Legia Warszawa SSA          6  3  0  3  7  9  9
MK Hapoel Tel Aviv             6  2  1  3 10  9  7 
FC Rapid București             6  1  0  5  5 12  3 
 
Group D
 
Sep 15: SS Lazio Roma          FC Vaslui                             2-2
(Cissé 35p, Sculli 71 ; Wesley 59, 63p)
 
Sep 15: FC Zürich              Sporting CP Lisboa                    0-2
(Insúa 4, van Wolfswinkel 21)
 
Sep 29: FC Vaslui              FC Zürich                             2-2
(Wesley 62p, Temwanjira 77; Alphonse 32, A.Mehmedi 79)
 
Sep 29: Sporting CP Lisboa     SS Lazio Roma                         2-1
(van Wolfswinkel 21, Insúa 45; Klose 40)
 
Oct 20: FC Zürich              SS Lazio Roma                         1-1
(Nikci 23; Sculli 22)
 
Oct 20: Sporting CP Lisboa     FC Vaslui                             2-0
(Evaldo 43, Fernández 70)
 
Nov 03: FC Vaslui              Sporting CP Lisboa                    1-0
(Zmeu 30)
 
Nov 03: SS Lazio Roma          FC Zürich                             1-0
(Brocchi 62)
 
Dec 01: FC Vaslui              SS Lazio Roma                         0-0
 
Dec 01: Sporting CP Lisboa     FC Zürich                             2-0
(Van Wolfswinkel 15, Bozhinov 58)
 
Dec 14: FC Zürich              FC Vaslui                             2-0
(Margairaz 69, Buff 90)
 
Dec 14: SS Lazio Roma          Sporting CP Lisboa                    2-0
(Kozák 42, Sculli 55)
 
Sporting CP Lisboa             6  4  0  2  8  4 12 
SS Lazio Roma                  6  2  3  1  7  5  9
FC Vaslui                      6  1  3  2  5  8  6
FC Zürich                      6  1  2  3  5  8  5 
 
Group E
 
Sep 15: Beşiktaş JK İstanbul   MK Maccabi Tel Aviv                   5-1
(Hugo Almeida 3, 28, Mehmet Aurélio 50, Korkmaz Egemen 53, Edu 88; Kehat 49)
 
Sep 15: FK Dynamo Kyiv         Stoke City FC                         1-1
(Vukojević 90+1; Jerome 55)
 
Sep 29: Maccabi Tel Aviv FC    FK Dynamo Kyiv                        1-1
(Micha 44; Brown 9)
 
Sep 29: Stoke City FC          Beşiktaş JK İstanbul                  2-1
(Crouch 15, Walters 78p; Hilbert 13)
 
Oct 20: FK Dynamo Kyiv         Beşiktaş JK İstanbul                  1-0
(Harmash 90+4)
 
Oct 20: Stoke City FC          MK Maccabi Tel Aviv                   3-0
(Jones 12, Jerome 24, Shotton 32)
 
Nov 03: MK Maccabi Tel Aviv    Stoke City FC                         1-2
(Colautti 90; Whitehead 51, Crouch 64)
 
Nov 03: Beşiktaş JK İstanbul   FK Dynamo Kyiv                        1-0
(Egemen Korkmaz 68)
 
Dec 01: Stoke City FC          FK Dynamo Kyiv                        1-1
(Jones 81; Upson 27og)
 
Dec 01: MK Maccabi Tel Aviv    Beşiktaş JK İstanbul                  2-3
(Yeini 59, Lugasi 70; Ricardo Quaresma 45+1, 90+2, Toraman 47)
 
Dec 14: Beşiktaş JK İstanbul   Stoke City FC                         3-1
(Manuel Fernandes 59p, Mustafa Pektemek 74, Edu 82; Fuller 39)
 
Dec 14: FK Dynamo Kyiv         MK Maccabi Tel Aviv                   3-3
(Yeini 12og, Husyev 17, 80; Vered 50, Atar 62, Dabur 75)
 
Beşiktaş JK İstanbul           6  4  0  2 13  7 12 
Stoke City FC                  6  3  2  1 10  7 11
FK Dynamo Kyiv                 6  1  4  1  7  7  7
MK Maccabi Tel Aviv            6  0  2  4  8 17  2 
 
Group F
 
Sep 15: Paris Saint-Germain FC FC Salzburg                           3-1
(Nenê 35p, Bodmer 44, Ménez 67; Sekagya 87)
 
Sep 15: ŠK Slovan Bratislava   Athletic Club Bilbao                  1-2
(Guédé 34; Susaeta 13, Muniain 40)
 
Sep 29: Athletic Club Bilbao   Paris Saint-Germain FC                2-0
(Gabilondo 22, Susaeta 45+1)
 
Sep 29: FC Salzburg            ŠK Slovan Bratislava                  3-0
(Leonardo 60, Zárate 77, Švento 90+4)
 
Oct 20: ŠK Slovan Bratislava   Paris Saint-Germain FC                0-0
 
Oct 20: Athletic Club Bilbao   FC Salzburg                           2-2
(Llorente 69p, 75p; Wallner 30, Leonardo 36)
 
Nov 03: FC Salzburg            Athletic Club Bilbao                  0-1
(Ander Herrera 37)
 
Nov 03: Paris Saint-Germain FC ŠK Slovan Bratislava                  1-0
(Pastore 63)
 
Dec 01: FC Salzburg            Paris Saint-Germain FC                2-0
(Jantscher 20, Švento 90+4)
 
Dec 01: Athletic Club Bilbao   ŠK Slovan Bratislava                  2-1
(De Marcos 15, Susaeta 75; Šebo 39)
 
Dec 14: Paris Saint-Germain FC Athletic Club Bilbao                  4-2
(Pastore 21, Bodner 41, Iñigo Pérez 85og, Hoarau 90; Aurtenetxe 4, David López 55)
 
Dec 14: ŠK Slovan Bratislava   FC Salzburg                           2-3
(Lačný 3, 6; Jantschner 19p, Leonardo 24, Had 52og) 
 
Athletic Club Bilbao           6  4  1  1 11  8 13
FC Salzburg                    6  3  1  2 11  8 10 
Paris Saint-Germain FC         6  3  1  2  8  7 10 
ŠK Slovan Bratislava           6  0  1  5  4 11  1
 
Group G
 
Sep 15: FK Austria Wien        FK Metalist Kharkiv                   1-2
(Jun 7; Gueye 56, Cleiton Xavier 79p)
 
Sep 15: AZ Alkmaar             Malmö FF                              4-1
(Altidore 21, Elm 33p, Maher 39, Holman 49; D.Larsson 77p)
Sep 29: Malmö FF               FK Austria Wien                       1-2
(M.Ranégie 82; Barazite 17, Grünwald 36)
 
Sep 29: FK Metalist Kharkiv    AZ Alkmaar                            1-1
(Taison 76; Altidore 26)
 
Oct 20: AZ Alkmaar             FK Austria Wien                       2-2
(Hlinka 80og, Wernbloom 83; Marcellis 18og, Gorgon 29)
 
Oct 20: Malmö FF               FK Metalist Kharkiv                   1-4
(Hamad 22; Cristaldo 32, Fininho 45+1, Edmar 58, Dević 73)
 
Nov 03: FK Metalist Kharkiv    Malmö FF                              3-1
(Taison 46, 56, Fininho 90; Ranégie 66)
 
Nov 03: FK Austria Wien        AZ Alkmaar                            2-2
(Ortlechner 58, Barazite 61; Elm 19p, Wernbloom 44)
 
Nov 30: Malmö FF               AZ Alkmaar                            0-0
 
Nov 30: FK Metalist Kharkiv    FK Austria Wien                       4-1
(Dević 16, Edmar 40, Gueye 60, Sosa 90; Mader 19)
 
Dec 15: FK Austria Wien        Malmö FF                              2-0
(Liendl 62, Barazite 80)
 
Dec 15: AZ Alkmaar             FK Metalist Kharkiv                   1-1
(Mader 37; Dević 37)
 
FK Metalist Kharkiv            6  4  2  0 15  6 14
AZ Alkmaar                     6  1  5  0 10  7  8 
FK Austria Wien                6  2  2  2 10 10  8
Malmö FF                       6  0  1  5  4 15  1 
 
Group H
 
Sep 15: Birmingham City FC     Sporting Clube de Braga               1-3
(King 71; Hélder Barbosa 7, 88, Lima 59)
 
Sep 15: Club Brugge KV         NK Maribor                            2-0
(Odjidja-Ofoe 7, Dirar 24)
 
Sep 29: Sporting Clube Braga   Club Brugge KV                        1-2
(Heldér Barbosa 33; Akpala 71, Donk 90+1)
 
Sep 29: NK Maribor             Birmingham City FC                    1-2
(Volaš 29; Burke 64, Elliott 79)
 
Oct 20: Club Brugge KV         Birmingham City FC                    1-2
(Akpala 3; Murphy 26, Wood 90+9)
 
Oct 20: NK Maribor             Sporting Clube de Braga               1-1
(Ibraimi 14; Echiéjilé 44)
 
Nov 03: Sporting Clube Braga   NK Maribor                            5-1
(Lima 4, Alan 7, Echiejile 38, Paulo Vinicius 85, Fran Mérida 90; Volaš 62)
 
Nov 03: Birmingham City FC     Club Brugge KV                        2-2
(Beausejour 55, King 74p; Meunier 39, Akpala 44)
 
Nov 30: Sporting Clube Braga   Birmingham City FC                    1-0
(Hugo Viana 51)
 
Nov 30: NK Maribor             Club Brugge KV                        3-4
(Volaš 11, 68, Donk 51og; Dirar 74, 77, Akpala 81, Donk 90)
 
Dec 15: Club Brugge KV         Sporting Clube de Braga               1-1
(Vleminckx 50; Ewerton 65)
 
Dec 15: Birmingham City FC     NK Maribor                            1-0
(Rooney 24)
 
Club Brugge KV                 6  3  2  1 12  9 11
Sporting Clube de Braga        6  3  2  1 12  6 11 
Birmingham City FC             6  3  1  2  8  8 10 
NK Maribor                     6  0  1  5  6 15  1
 
Group I
 
Sep 15: Club Atlético Madrid   Celtic FC Glasgow                     2-0
(Falcao 3, Diego 68)
 
Sep 15: Udinese Calcio         Stade Rennais FC                      2-1
(Di Natale 39, Armero 83; Hadji 18)
 
Sep 29: Celtic FC Glasgow      Udinese Calcio                        1-1
(Ki Sung-Yuen 3p; Abdi 88p)
 
Sep 29: Stade Rennais FC       Club Atlético Madrid                  1-1
(Montaño 56; Juanfran 87)
 
Oct 20: Udinese Calcio         Club Atlético Madrid                  2-0
(Benatia 88, Floro Flores 90+4)
 
Oct 20: Stade Rennais FC       Celtic FC Glasgow                     1-1
(Cha 31og; Ledley 70)
 
Nov 03: Club Atlético Madrid   Udinese Calcio                        4-0
(Adrián 7, 12, Diego 37, Falcao 67)
 
Nov 03: Celtic FC Glasgow      Stade Rennais FC                      3-1
(Stokes 30, 43, Hooper 82; Mangone 2)
 
Nov 30: Stade Rennais FC       Udinese Calcio                        0-0
 
Nov 30: Celtic FC Glasgow      Club Atlético Madrid                  0-1
(Turan 30)
 
Dec 15: Udinese Calcio Celtic FC Glasgow                             1-1
(Di Natale 45+1; Hooper 29)
 
Dec 15: Club Atlético Madrid   Stade Rennais                         3-1
(Falcao 38p, Dominguez 43, Arda Turan 79; Mandjeck 86)
 
Club Atlético de Madrid        6  4  1  1 11  4 13 
Udinese Calcio                 6  2  3  1  6  7  9
Celtic FC Glasgow              6  1  3  2  6  7  6 
Stade Rennais FC               6  0  3  3  5 10  3
 
Group J
 
Sep 15: MK Maccabi Haifa       AEK Larnaka                           1-0
(Ghadir 54)
 
Sep 15: FC Steaua București    FC Gelsenkirchen-Schalke 04           0-0
 
Sep 29: AEK Larnaka            FC Steaua București                   1-1
(Mrdaković 59; Costea 65)
 
Sep 29: FC Gelsenkirchen-Schalke 04 MK Maccabi Haifa                 3-1
(Fuchs 8, 65, Jurado 81; Vered 35)
 
Oct 20: AEK Larnaka            FC Gelsenkirchen-Schalke 04           0-5
(Holtby 23, Hunteraal 35, 88, Matip 40, Draxler 87)
 
Oct 20: MK Maccabi Haifa       FC Steaua București                   5-0
(Amasha 10, 20, Katan 38p, Tawatha 72, Vered 79)
 
Nov 03: FC Gelsenkirchen-Schalke 04 AEK Larnaka                      0-0
 
Nov 03:FC Steaua București     MK Maccabi Haifa                      4-2
(Leandro Tatu 13, Costea 28, Tănase 64, 84; Mesgumar 36, Katan 40)
 
Dec 01: FC Gelsenkirchen-Schalke 04 FC Steaua București              2-1
(Papadopoulos 25, Raúl 57; Rusescu 33)
 
Dec 01: AEK Larnaka            MK Maccabi Haifa                      2-1 
(Gonzalo 14, Gorka Pintado 51; Buljat 75)
 
Dec 14: MK Maccabi Haifa       FC Gelsenkirchen-Schalke 04           0-3
(Buljat 7og, Marica 84, Wiegel 90+2)
 
Dec 14: FC Steaua București    AEK Larnaka                           3-1
(Rusescu 55p, Nikolić 70, 85; Gorka Pintado 61) 
 
FC Gelsenkirchen-Schalke 04    6  4  2  0 13  2 14
FC Steaua București            6  2  2  2  9 11  8
MK Maccabi Haifa               6  2  0  4 10 12  6 
AEK Larnaka                    6  1  2  3  4 11  5 
 
Group K
 
Sep 15: Fulham FC London       FC Twente Enschede                    1-1
(Johnson 19; Schwarzer 41og)
 
Sep 15: Wisła Kraków SA        Odense BK                             1-3
(Kirm 54; A.Johansson 35, Utaka 80, Falk Jensen 90+2)
 
Sep 29: FC Twente Enschede     Wisła Kraków SA                       4-1
(de Jong 32, Janko 45+1, 57, W.Janssen 80; Biton 8)
 
Sep 29: Odense BK              Fulham FC London                      0-2
(Johnson 36, 88)
 
Oct 20: Wisła Kraków SA        Fulham FC London                      1-0
(Biton 60)
 
Oct 20: Odense BK              FC Twente Enschede                    1-4
(Fall 71; Brama 13, Bajrami 31, Chadli 65, de Jong 82)
 
Nov 03: Twente Enschede        Odense BK                             3-2
(Høegh 35og, Landzaat 37, Fer 82; Fall 11, 62)
 
Nov 03: Fulham FC London       Wisła Kraków SA                       4-1
(Duff 5, Johnson 30, 57, Sidwell 79; Kirm 9)
 
Dec 01: Odense BK              Wisła Kraków SA                       1-2
(R.Jensen 51; Biton 20, Malecki 28)
 
Dec 01: FC Twente Enschede     Fulham FC London                      1-0
(Janko 89)
 
Dec 14: Wisła Kraków SA        FC Twente Enschede                    2-1
(Gargula 12, Genkov 46; de Jong 40)
 
Dec 14:  Fulham FC London      Odense BK                             2-2
(Dempsey 27, Frei 31; H.Andreasen 64, Fall 90+2)
 
FC Twente Enschede             6  4  1  1 14  7 13
Wisla Kraków SA                6  3  0  3  8 13  9 
Fulham FC London               6  2  2  2  9  6  8
Odense BK                      6  1  1  4  9 14  3 
 
Group L
 
Sep 15: RSC Anderlecht         AEK Athina                            4-1
(Suárez 16, 40, 84, Jovanović 33; Leonardo 36)
 
Sep 15: SK Sturm Graz          FK Lokomotiv Moskva                   1-2
(Szabics 14; Obinna 28, Sychev 29)
 
Sep 29: FK Lokomotiv Moskva    RSC Anderlecht                        0-2
(Suárez 11, Mbokani 71)
 
Sep 29: AEK Athina             SK Sturm Graz                         1-2
(Standfest 50og; Burgstaller 87, Haas 90+2)
 
Oct 20: FK Lokomotiv Moskva    AEK Athina                            3-1
(Sychev 47, 71p, Caicedo 90+3; Sialmas 89)
 
Oct 20: SK Sturm Graz          RSC Anderlecht                        0-2
(Gillet 66, Suárez 75)
 
Nov 03: RSC Anderlecht         SK Sturm Graz                         3-0
(Gillet 23, Suárez 74, de Sutter 81)
 
Nov 03: AEK Athina             Lokomotive Moskva                     1-3
(Leonardo 60p; Glushakov 50, Maicon 72, Ignatyev 80)
 
Dec 01: AEK Athina             RSC Anderlecht                        1-2
(Sialmas 19; Gillet 4, 36)
 
Dec 01: FK Lokomotiv Moskva    SK Sturm Graz                         3-1
(Maicon 62, Sychev 72p, Glushakov 89; Kainz 64)
 
Dec 14: SK Sturm Graz          AEK Athina                            1-3
(Kainz 59; Manolas 10, Burns 43, Klonaridis 77)
 
Dec 14: RSC Anderlecht         FK Lokomotiv Moskva                   5-3
(Klještan 33, Canesin 39, Wasilewski 57, Suárez 61, Gillet 78; Ignatyev 21, Sychev 69p, 89)
 
RSC Anderlecht           6  6  0  0 18  5 18 
Lokomotiv Moskva         6  4  0  2 14 11 12
AEK Athina               6  1  0  5  8 15  3
Sturm Graz               6  1  0  5  5 14  3
 
Intermediate Round (Feb 16 and 23)
 
FC Porto                       Manchester City FC             1-2     0-4
(Varela 27; Alvaro Pereira 55og, Agüero 85)
(Agüero 1, Džeko 76, Silva 84, Pizarro 86)
 
AFC Ajax Amsterdam             Manchester United FC           0-2     2-1
(A.Young 59, Hernández 85)
(Özbiliz 37, Alderwaireld 87; Hernández 6)
 
FK Lokomotiv Moskva            Athletic Club Bilbao           2-1     0-1
(Glushakov 61p, Caicedo 71; Muniain 35)
(Muniain 62)
 
FC Salzburg                    FK Metalist Kharkiv            0-4     1-4
(Taison 1, Cristaldo 37, 41, Devic 90+1)
(Jantscher 56; Hinteregger 28og, Cristaldo 62, Blanco 63, Marlos 87)
 
Stoke City FC                  Valencia CF                    0-1     0-1
(Mehmet Topal 36)
(Jonas 24)
 
FK Rubin Kazan                 PAE Olympiakos SFP Peiraias    0-1     0-1
(Fuster 71)
(Djebbour 14)
 
AZ Alkmaar                     RSC Anderlecht                 1-0     1-0
(Maher 35)
(Martens 54)
 
SS Lazio Roma                  Club Atlético de Madrid        1-3     0-1
(Klose 19; Adrián 25, Falcao 37, 63)
(Godín 48)
 
FC Steaua București            FC Twente Enschede             0-1     0-1
(John 53)
(Chadli 29)
 
FC Viktoria Plzeň              FC Gelsenkirchen-Schalke 04    1-1     1-3 aet
(Darida 22; Huntelaar 75)
(Rajtoral 88; Huntelaar 8, 106, 120+1)
 
Wisła Kraków SA                Royal Standard de Liège        1-1     0-0
(Genkov 88; Cyriac 28p)
 
Sporting Clube de Braga        Beşiktaş JK İstanbul           0-2     1-0
(37 Sivok, 58 Simao Sabrosa)
(Lima 25)
 
Udinese Calcio                 PAOK Thessaloniki              0-0     3-0
(Danilo 6, Floro Flores 15, Domizzi 51p)
 
Trabzonspor Kulübü             PSV Eindhoven                  1-2     1-4
(Olcan Adin 33; Matavz 6, Toivonen 11)
(Burak Yilmaz 43; Mertens 15p, Matavz 31, 53, Strootman 38)
 
SV Hannover ’96                Club Brugge KV                 2-1     1-0
(Sobiech 73, Schlaudraff 80p; Lestienne 51)
(Diouf 21)
 
KP Legia Warszawa SSA          Sporting CP Lisboa             2-2     0-1
(Wawrzyniak 37, Gol 79; Carriço 61, André Santos 88)
(Fernández 84)
 
8th Finals (Mar 08 and 15)
 
FK Metalist Kharkiv            PAE Olympiakos SFP Peiraias    0-1     2-1
(Fuster 50)
(Villagra 81, Dević 86; Marcano 14)
 
Sporting CP Lisboa             Manchester City FC             1-0     2-3
(Xandão 51)
(Fernández 33, van wolfswinkel 40; Agüero 60, 82, Balotelli 75p)
 
FC Twente Enschede             FC Gelsenkirchen-Schalke 04    1-0     1-4
(de Jong 61p)
(W.Janssen 14; Huntelaar 29, 57p, 81, J.Jones 71)
 
Royal Standard de Liège        SV Hannover 96                 2-2     0-4
(Buyens 27, Tchité 30; Stindl 22p, Diouf 56)
(Abdellaoue 4, Kanu 21og, 73og, Sérgio Pinto 90+3)
 
Valencia CF                    PSV Eindhoven                  4-2     1-1
(Victor Ruíz 11, Soldado 13, 43p, Piatti 56; Toivonen 83p, Wijnaldum 90)
(Rami 47; Toivonen 64)
 
AZ Alkmaar                     Udinese Calcio                 2-0     1-2
(Martens 63, Falkenburg 84)
(Falkenburg 31; Di Natale 3p, 15)
 
Club Atlético de Madrid        Beşiktaş JK İstanbul           3-1     3-0
(Salvio 24, 27, Adrián 36; Simão Sabrosa 53) 
(Adrián 26, Falcao 83, Salvio 90+4)
 
Manchester United FC           Athletic Club Bilbao           2-3     1-2
(Rooney 22, 90+2p; Llorente 44, De Marcos 72, Muniain 90)
(Rooney 80; Llorente 23, De Marcos 65)
 
4th Finals (Mar 29 and Apr 05)
 
AZ Alkmaar                     Valencia CF                    2-1     0-4
(Holman 45+1, Martens 79; Mehmet Topal 51)
(Rami 15, 17, Jordi Alba 56, Pablo Hernández 80)
 
FC Gelsenkirchen-Schalke 04    Athletic Club de Bilbao        2-4     2-2
(Raúl 22, 60; Llorente 20, 73, De Marcos 81, Muniain 90+3)
(Huntelaar 29, Raúl 52; Ibai Gómez 41, Susaeta 55)
 
Sporting CP Lisboa             FK Metalist Kharkiv            2-1     1-1
(Izmailov 51, Insúa 64; Cleiton Xavier 90+1p)
(van Wolkswinkel 45; Cristaldo 57)
 
Club Atlético de Madrid        SV Hannover 96                 2-1     2-1
(Falcao 9, Salvio 89; Diouf 38)
(Adrián 63, Falcao 87; Diouf 81)
 
Semi-Finals (Apr 19 and 26)
 
Club Atlético de Madrid        Valencia CF                    4-2     1-0
(Falcao 18, 78, Miranda 49, Adrián 54; Jonas 45+3, Ricardo Costa 90+4)
(Adrián 60)
 
Sporting CP Lisboa             Athletic Club Bilbao           2-1     1-3
(Insúa 76, Capel 80; Aurtenetxe 54)
(van Wolkswinkel 44; Susaeta 17, Ibai Gómez 45+1, Llorente 88)
 
Final (May 9, Bucureşti Arena Naţională) 
 
Club Atlético de Madrid        Athletic Club Bilbao           3-0
 
Falcao 7, 34, Diego 85
 
Club Atlético de Madrid               Athletic Club Bilbao
 
Thibaut Courtois                      Gorka Iraizoz Moreno   
João Miranda de Souza Filho           Andoni Iraola Sagama
Filipe Luis Kasmirski                 Fernando Amorebieta Mardaras
Diego Roberto Godín Leal              Jon Aurtenetxe 
Diego Ribas da Cunha                  (Ibai Gómez Pérez 46)
(Jorge Resurreción Merodio Koke 90)   Javier Javi Martínez Aginaga
Juan Francisco Torres Belén Juanfran  Markel Susaeta Laskurain 
Gabriel Fernandez Arenas Gabi         Ander Iturraspe Derteano
Mario Suárez Mata                     (Iñigo Pérez Soto 46)
Arda Turan                            Ander Herrera Aguera
(Álvaro Domínguez Soto 90+3)          (Gaizka Toquero Pinedo 63)
Adrián López Álvarez                  Fernando Llorente Torres
(Eduardo Antonio Salvio 88)           Iker Muniain Goni
Radamel Falcao García Zárate          Óscar de Marcos Arana 
 
Coach                                 Coach
 
Diego Pablo Simeone                   Marcelo Alberto Bielsa Caldera
 
Referees (FRG)
 
Wolfgang Stark
Jan Hendrik Salver
Mike Pickel