UEFA Cup 2004-05
 
 
First Qualifying Round (Jul 15 and 29)
 
FC Levadia Tallinn             Bohemians FC Dublin            0-0     3-1
  [Crowe 55; Čepauskas 10, Tšelnokov 69, Dovydėnas 78]
 
Haverfordwest County AFC       FH Hafnarfjörður               0-1     1-3 
  [A.Borgvardt 74]
  [Thomas 20og, E.Hallfreðsson 63, B.Bett 65; Hicks 19]
 
Östers IF Växjö                TNS Llansantffraid             2-0     2-1
   [P.Cederqvist 77, 83]
   [Wilde 79; P.Cederqvist 11, F.Söderberg 88]
 
Portadown FC                   Vilniaus Žalgiris              2-2     0-2
  [McCann 11, 15; Maksimovičius 66, A.Steško 80]   
  [Mikuckis 7, Kaušpadas 20]
 
B68 Toftir                     FK Ventspils                   0-3     0-8
  [Rimkus 12, 24, 67]
  [Bička 17, Stukalinas 33, Rimkus 43, Rekhviashvili 47, Smirnovs 56, Butriks 71, Krohmer 85, Agafonov 88]
 
FC Haka Valkeakoski            Etzella Ettelbruck             2-1     3-1 
  [M.Nenonen 2, 19; Grettnich 25p]
  [Mischo 1; Ristilä 10, Terehhov 47, Innanen 64]
 
Panevėžio  Ekranas             F91 Dudelange                  1-0     2-1
  [Gardžijauskas 37]
  [Mouny 86; Savėnas 6, Majus 50]
 
FC Vaduz                       Longford Town FC               1-0     3-2
  [Polverino 73]
  [Fitzgerald 86, Ferguson 88; Zarn 5, Burgmeier 49, Weller 54]
 
B36 Tórshavn                   Liepājas Metalurgs             1-3     1-8
  [B.Midjord 45; Soloņicins 1, Dobrecovs 4, 63] 
  [Dobrecovs 2, Katasonov 18, 30, 34, 42, Soloņicins 29p, Lukaševičius 77, Grebis 78; N.Joensen 73]
 
Glentoran FC Belfast           AC Allianssi Vantaa            2-2     2-1 
  [S.Parkhouse 23, Lockhart 88; P.Solehmainen 52, Adriano M. 68]
  [Adriano M. 39; McCallion 70, Nixon 81]
 
ÍA Akranes                     TVMK Tallinn                   4-2     2-1 
  [L.Leósson 6, S.Þórdarson 36, E.J.Björnsson 53, J.Johnson 90; Malov 48, Smirnov 58]
  [Borissov 89; E.J.Björnsson 44, 51]
 
FK Sileks Kratovo              NK Maribor                     0-1     1-1
  [Kvas 45+]
  [Jelič 7; Ristiќ 78]
 
Marsaxlokk FC                  NK Primorje Ajdovščina         0-1     0-2 
  [Jolič 42]
  [Jolič 12, Miloš 15]
 
SS Pennarossa Chiesanuova      FK Željezničar Sarajevo        1-5     0-4
  [Zaboul 88; Gredić 1, Raščić 6, 11, Karić 32, Vršajević 79]
  [Kajtaz 21, Kurt 32, Raščić 40, 58]
 
FC Oțelul Galați               KS Dinamo Tiranë               4-0     4-1
  [Negru 10, Nanu 19, Iacob 27, Apostol 42]
  [Qosja 24; Danciu 22p, 80, Rohat 37, Aldea 70]
 
FC Santa Coloma                FK Modriča Maksima             0-1     0-3 
  [Vasić 55]
  [Ljubičić 35, Novaković 66, Pavić 88]
 
AS Omonoia Lefkosia            FK Sloga Jugomagnat Skopje     4-0     4-1
  [Haralombous 40, Kožlej 47, Makris 83, 90]
  [Nuhiji 84; Yeorgiou 10, Mihajlović 50, Kajafas 69, Kekić 90]
 
KS Partizani Tiranë            Birkirkara FC                  4-2     1-2
  [Bulku 23, Bylykbashi 27p, Alccani 51, Bejzade 69; Brachini 34og, Mallia 82]
  [Zahra 56, Dronca 84; Bylykbashi 45]
 
FK Illichivets Mariupol        Banants FA Yerevan             2-0     2-0
  [Zakarlyuka 53, 84]
  [Yesin 20, Platonov 77]
 
SK Tbilisi                     Şamkir FK                      1-0     4-1
  [Chelidze 34]
  [Əliyev 90; Chelidze 46, Mikuchadze 40, 78, Kvaratskhelia 83]
 
FK BATE Barysaw                SK Dinamo Tbilisi              2-3     0-1
  [Zhevnov 15, Strakhanovich 19p; Kakaladze 45, Goncharov 55, Romero 90]    
  [Kvirkvelia 86]
 
Shirak FA Gyumri               FC Tiraspol                    1-2     0-2
  [Davtyan 70pen; Josan 6, Barburos 40pen]
  [Corneencov 9, Nesteruk 56]
 
FC Nistru Otaci                FK Shakhtsyor Salihorsk        1-1     2-1 
  [Hroshev 73; Bespanski 47]
  [Sļesarčuks 6; Belausau 25og, Pogreban 88]
 
Mika FA Ashtarak               Budapesti Honvéd SE            0-1     1-1
  [Csobánki 90]
  [Bábik 59; Shahgeldyan 42]
 
FC Dukla Banská Bystrica       Qarabağ FK Ağdam Bakı          3-0     1-0
  [Semeník 50, Svintek 64, Pečovský 77]
  [Jabbarov 61og]
 
Second Qualifying Round (Aug 12 and 26)
 
Glentoran FC Belfast           Elfsborg IF Borås              0-1     1-2
  [J.Alexandersson 88]      
  [A.Klarström 45, D.N.Alexandersson 78; Halliday 28]
 
SK Beveren Waas                FC Vaduz                       3-1     2-1
  [Tokpa 21, N'dri 25, Né 65; Zarn 57]
  [Zarn 75; Djire 32, N’dri 55]
  
Odd Grenland Skien             Panevėžio  Ekranas             3-1     1-2 
  [O.Occean 55, 72, A.Rambekk 67; Lukšys 35]  
  [Kavaliauskas 9, Paulauskas 30; M.Knutsen 90]
   
FK Ventspils                  Brøndby IF København            0-0     1-1
  [D.A.Johansen 33p; Agafonov 5]
 
Hammarby IF Stockholm          ÍA Akranes                     2-0     2-1
  [A.Östlund 8, B.Runström 86] 
  [G.Sveinsson 38; M.B.Jensen 13, P.Andersson 45]
 
Stabæk Fotball                 FC Haka Valkeakoski            3-1     3-1
  [V.P.Gunnarsson 51, E.Markegård 53, I.Olsen 90; Popovic 49]       
  [Ristilä 31p; Wowoah 2, 36, T.Stenersen 61]
 
FK Bodø/Glimt                  FC Levadia Tallinn             2-1     1-2 aet (7-6p)
  [S.Johansen 1, R.Berg 77; Voskoboinikov 8] 
  [Voskoboinikov 17, Vassiljev 45; T.Ludvigsen 90]
 
FH Hafnarfjörður               Dunfermline Athletic FC        2-2     2-1
  [S.Garðarsson 18, A.Borgvardt 21; Brewster 72, Skerla 87]    
  [Dempsey 72; Á.S.Björnsson 83, T.Nielsen 90]
 
Vilniaus Žalgiris              AaB Aalborg                    1-3     0-0 
  [Kaušpadas 33p; D.Nielsen 47, 49, C.Lundberg 73]
     
Östers IF Växjö                Liepājas Metalurgs             2-2     1-1
  [P.Cederqvist 23, 85; Katasonovs 40, Dobrecovs 90]
  [Daņilovs 53; P.Cederqvist 29]
   
Gençlerbirligi SK Ankara       NK Rijeka                      1-0     1-2
  [Mehmet Nas 45]        
  [Erčeg 13, 53; Uğur Boral 90]
 
PFC Levski Sofia               FK Modriča                     5-0     3-0
  [Vasić 5og, Chilikov 13, 77, 79, Angelov 87]    
  [Telkiyski 48, Wagner 82, 90]
 
MK Ihoud Bnei Sakhnin          KS Partizani Tiranë            3-0     3-1
  [Sowan 16, Alumeida Agoye 33, 54]    
  [Bylykbashi 56; Alumeida Agoye 21, 45, Hamlid 72]
 
FK Železnik Beograd            FC Steaua București            2-4     2-1 
  [Drinić 68, Goulart 86; Oprița 17, Neaga 23, 49, Paraschiv 33]    
  [Dică 79; Drinić 10, Goulart 73]
 
FK Buducnost Banatski Dvor     NK Maribor                     1-2     1-0
  [Milošević 23p; Beršnjak 38, Teinović 76]     
  [Novaković 66]
  
FK Željezničar Sarajevo        FK Litex Lovech                1-2     0-7
  [Avdija 58; Hidiouad 68, Joãozinho 73]  
  [Joãozinho 1, 9, 36, Tiago Silva 13, Hdiouad 42, Beliakov 73, 78]
 
HNK Dinamo Zagreb              NK Primorje Ajdovščina         4-0     0-2
  [Kranjčar 4, Bošnjak 19, Pranjić 28, Zahora 69]
  [Mlakar 70, Gregorič 88]
 
AS Omonoia Lefkosia            FK CSKA Sofia                  1-1     1-3 aet
  [Kožlej 57; Mujiri 79]      
  [Mujiri 90+, Sakaliev 110, Hazurov 116; Stjepanović 78]
 
FC Oțelul Galați               FK Partizan Beograd            0-0     0-1
  [Radonjić 29]
 
AEK FC Larnaka                 MS Maccabi Avshalom Petah-Tiqwa 3-0   0-4
  [Isailović 16, 31, 45]    
  [Golan 1, Aristocleous 24og, Mashiach 40, 45pen]
 
RFK Terek Groznyi              WKP Lech Poznań                1-0     1-0
  [Khomukha 90+]       
  [Fedkov 81]
 
SK Slavia Praha                SK Dinamo Tbilisi              3-1     0-2
  [Adauto 61p, Piták 63, Kalivoda 77; Melkadze 12] 
  [Melkadze 45, Kankava 66]
 
SK Rapid Wien                  FK Rubin Kazan                 0-2     3-0
  [Roni 50, Boyarintsev 64] 
  [Hofmann 17, 70, Kincl 29]
 
FK Illichivets Mariupil        FK Austria Wien                0-0     0-3 
  [Sionko 31, Vastić 53p, 61p]
 
FC Dukla Banská Bystrica       FC Wil 1900                    3-1     1-1
  [Semeník 75, 79p, Jakubko 90; Nushi 72]  
  [Zverotić 67; Semeník 61]
    
FC Nistru Otaci                SK Sigma Olomouc               1-2     0-4 
  [Bursuk 50p; Hudec 54, Babnič 89]   
  [Vyskočil 31, 58, Kučera 36, Bednář 66]
 
FC Artmedia Petržalka          FK Dnipro Dnipropetrovsk       0-3     1-1 
  [Semochko 62, Nazarenko 78, Michailenko 89]  
  [Kostyshyn 43; Borbély 45+]
 
SV Pasching                    FK Zenit Sankt-Peterburg       3-1     0-2
  [Glieder 16p, 85p, Mayrleb 35; Hakkı Tolunay Kafkas 10og]    
  [Vještica 10, Kerzhakov 18]
     
Újpest FC Budapest             Servette FC Genève             3-1     2-0
  [Polonkai 42, Rajczi 56, Tóth 63; Alicarte 57p]  
  [Bükszegi 82, Feczesin 90]
 
FK Metalurh Donetsk            FC Tiraspol                    3-0     2-1 
  [Touré 31, Stolica 75, 90+]    
  [Corneencov 29; Checher 53, Mendoza 88]
 
SK Tbilisi                     KP Legia Warszawa SSA          0-1     0-6
  [Sokołowski 78]      
  [Włodarczyk 5p, 44, 51, Magiera 23, Saganowski 80, Sokołowski 84]
 
KS Amica Wronki                Budapesti Honvéd SE            1-0     0-1 aet (5-4p)
  [Kryszałowicz 23]       
  [Takács 46]
 
First Round (Sep 16 and 30)
 
Grazer AK                      FK Litex Lovech                5-0     0-1 
  [Bazina 14, 51, Kollmann 39, 44, Pogatetz 85]
  [Joãozinho 67]
 
FK Metalurh Donetsk            SS Lazio Roma                  0-3     0-3  
  [Rocchi 74, César 76, Pandev 85]
  [Liverani 10, 25, Muzzi 22]
 
FK Bodø/Glimt                  Beşiktaş JK İstanbul           1-1     0-1  
  [R.Berg 20; A.Hassan 86]
  [İbrahim Üzülmez 45]
 
Shelbourne FC Dublin           Lille OSC                      2-2     0-2
  [Fitzpatrick 80, 83; Bodmer 20, Landrin 45] 
  [Ačimović 18, Moussilou 27]
 
Heart of Midlothian FC         Sporting Clube de Braga        3-1     2-2  
  [Webster 52, Hartley 62, Kisnorbo 90; Paulo Sérgio 63]
  [João Tomás 11, Jaime Júnior 75; de Vries 27, 47]
 
FK Austria Wien                KP Legia Warszawa SSA          1-0     3-1  
  [Kiesenebner 83] 
  [Smoliński 84; Vachoušek 32, Poledica 42og, Sionko 90]
 
FC Dukla Banská Bystrica       Sport Lisboa e Benfica         0-3     0-2  
  [Simão Sabrosa 38, 64, João Pereira 69]     
  [Zahovič 13, Nuno Gomes 17]
 
FK Partizan Beograd            FC Dinamo București            3-1     0-0  
  [Tomić 53, Boya 54, Brnović 85; Dănciulescu 24]
 
Parma FC                       NK Maribor                     3-2     0-0 
  [Maccarone 6, 24, Marchionni 67; Kvas 14p, Golob 90]
 
Real Zaragoza CD               SK Sigma Olomouc               1-0     3-2   
  [Generelo 84]
  [Hudec 11, D.Kobylík 52; Soriano 78, Hudec 80og, Javi Moreno 86]
 
Sporting CP Lisboa             SK Rapid Wien                  2-0     0-0
  [Tinga 60, Liédson 83]
 
Newcastle United FC            MK Ihoud Bnei Sakhnin FC       2-0     5-1   
  [Kluivert 2, 42]  
  [Masudi 16; Kluivert 11, 42, A.Shearer 38, 52p, 90]
 
FC Steaua București            FK CSKA Sofia                  2-1     2-2 
  [Neaga 10, Dică 79; Angelov Yanev 28] 
  [Sakaliev 45+, Gargorov 76; Oprița 14, Paraschiv 34]
 
Wisła Kraków SSA               SK Dinamo Tbilisi              4-3     1-2 
  [Gorawski 60, Żurawski 62, Frankowski 64, 76; Kankava 18, Aladashvili 26, Klos 83og]
  [Nemsadze 59p, Kakaladze 65; Frankowski 76]
 
FC Utrecht                    Djurgårdens IF Stockholm        4-0     0-3  
  [van de Haar 3, Tanghe 37, 89, van den Bergh 75]
  [A.Johansson 3, T.Hysén 40, 81]
 
Millwall FC London             Ferencvárosi TC Budaperst      1-1     1-3  
  [Wise 66; Lipcsei 78] 
  [Rósa 26, Botiş 32, Vágner 41; Wise 45+]
 
FC Gelsenkirchen-Schalke 04    FK Metalurgs Liepāja           5-1     4-0  
  [Sand 20, 52, 60, Kobiashvili 66, Asamoah 90; Katasonovs 34]
  [Sand 45, Hanke 62, 73, 90]
 
MK Maccabi Haifa               FK Dnipro Dnipropetrovsk       1-0     0-2   
  [Colautti 31]
  [Mikhailenko 34, Rusol 77]
 
RFK Terek Groznyi              FC Basel 1893                  1-1     0-2
  [Fedkov 38; Giménez 57]
  [Rossi 11, Kléber 89]
 
SK Odd Grenland Skien          Feyenoord Rotterdam            0-1     1-4   
  [Ono 74]
  [Bosschaart 5, Kuijt 45, Goor 73, S.Kalou 90+; O.Occean 49]
 
AaB Aalborg                    AJ Auxerroise                  1-1     0-2   
  [B.Borgersen 43; Benjani 38]
  [B.Kalou 4, Benjani 74]
 
Sevilla FC                     CD Nacional Funchal            2-0     2-1   
  [Júlio Baptista 32, Sergio Ramos 80]
  [Adriano 76; Jesuli 35, Renato 81]
 
ND Gorica                      AEK Athinai                    1-1     0-1   
  [Rodić 1; Katsuranis 41p]
  [Soares 89]
 
Royal Standard de Liège        VfL Bochum                     0-0     1-1
  [Maltritz 45+3; Jorge Curbelo 90+2]
 
FK Zenit Sankt-Peterburg       FK Crvena zvezda Beograd       4-0     2-1   
  [Arshavin 26, 45, Gorshkov 32, Kerzhakov 53] 
  [Pantelić 16; Spivak 58p, Makarov 83]
 
Trabzonspor Kulübü             Athletic Club Bilbao           3-2     0-2  
  [Javi Gonzalez 20og, Mehmet Yilmaz 23, Gökdeniz Karadeniz 69; Gurpegui 73, Del Horno 80]
  [Ezquerro 5, Yeste 61]
 
Újpest FC Budapest             VfB Stuttgart                  1-3     0-4 
  [G.Nagy 73; Cacau 26, 90, Kurányi 30]
  [Hinkel 13, Cacau 57, 62, Heldt 58p]
 
Neos Panionios GS Athina       Udinese Calcio                 3-1     0-1   
  [Dodd 27, Yannopoulos 45+, 59; Pinzi 28] 
  [Mauri 83]
 
PFC Levski Sofia               SK Beveren-Waas                1-1     0-1  
  [Telkiyski 62; Sanogo 64] 
  [Né 45]
 
MS Maccabi Avshalom Petah Tiqwa SC Heerenveen                (*)     0-5
  [Bruggink 14, Väyrynen 19, Hansson 56, Sikora 71, Selaković 81]
 
HNK Dinamo Zagreb              Elfsborg IF Borås              2-0     0-0  
  [Karić6, Bošnjak78]
 
FH Hafnarfjörður               TSV Alemannia Aachen           1-5     0-0
  [A.V.Björnsson 87; Michalke 12, 14, Meijer 44, Klitzpera 89, Plaßhenrich 90]
 
Middlesbrough FC               FC Baník Ostrava               3-0     1-1   
  [Hasselbaink 57, Viduka 63, 80]
  [Bystroň 19; Morrison 90+]
 
Club Brugge KV                 La Berrichone Châteauroux      4-0     2-1  
  [Clément 18, Simons 43p, Verheyen 80, Stoica 88] 
  [Chafni 24; Lange 15, Gvozdenović 29]
 
PAOK Thessaloniki              AZ Alkmaar                     2-3     1-2   
  [Salpingidis 25, Vokolos 31; van Galen 18, Landzaat 36, Meerdink 50]
  [Buskermolen 10, Mathijsen 71; Salpingidis 8]
 
FK Ventspils                   KS Amica Wronki                1-1     0-1   
  [Rimkus 72; Gregorek 25]
  [Dembiński 45]
 
FC Sochaux-Montbéliard         Stabæk Fotball                 4-0     5-0   
  [Oruma 25, Zaïri 60, Ilan 69, Isabey 84]
  [Santos 26, Zaïri 35, Ilan 76, 90, Mathieu 81]
 
AO Aigaleo-Athina              Gençlerbirligi SK Ankara       1-0     1-1  
  [Barkoglou 13p] 
  [Friesenbichler 54og; Barkoglou 42]
 
CS Marítimo Funchal            Rangers FC Glasgow             1-0     0-1 aet (2-4p)
  [Manduca 27]
  [Pršo 70]
Hammarby IF Stockholm          Villarreal CF                  1-2     0-3   
  [B.Runström 24; Guayre 12, Rodríguez 23]
  [Guayre 9, Font 58, Santi Cazorla 86]
 
(*) 1st leg scheduled Sep 22 (due to Maccabi Tel-Aviv's home match against
Bayern in the Champions League) but cancelled. Match played over one leg in
Heerenveen.
 
Group Stage
 
Group A
 
Oct 21: Feyenoord Rotterdam           3  Heart of Midlothian FC             0
  [Kuijt 22, 83, Goor 57]
 
Oct 21: FC Gelsenkirchen-Schalke 04   1 FC Basel 1893                       1 
  [Kobiashvili 8; Delgado 82]
 
Nov  4: Heart of Midlothian FC        0  FC Gelsenkirchen-Schalke 04        1
  [Lincoln 73]
 
Nov  4: Ferencvárosi TC Budapest      1  Feyenoord Rotterdam                1       
  [Tözsér 27; S.Kalou 63]
 
Nov 25: FC Gelsenkirchen-Schalke 04   2  Ferencvárosi TC Budapest           0
  [Gyepes 15og, Kobiashvili 40]
 
Nov 25: FC Basel 1893                 1  Heart of Midlothian FC             2
 
  [Carignano 77; Wyness 31, Neilson 89]
Dec  1: Ferencváros                   1  FC Basel 1893                      2
  [Rosa 22; Rossi 59, Huggel 79]
 
Dec  1: Feyenoord Rotterdam           2  FC Gelsenkirchen-Schalke 04        1
  [S.Kalou 33, 41; Hanke 8]
 
Dec 16: Heart of Midlothian FC        0  Ferencvárosi TC Budapest           1
  [Rósa 30]
 
Dec 16: FC Basel 1893                 1  Feyenoord Rotterdam                0
  [Carignano 53]
 
Feyenoord Rotterdam                   4  2  1  1  6  3  7
FC Gelsenkirchen-Schalke 04           4  2  1  1  5  3  7
FC Basel 1893                         4  2  1  1  5  4  7
Ferencvárosi TC Budapest              4  1  1  2  3  5  4
Heart of Midlothian FC Edinburgh      4  1  0  3  2  6  3
 
Group B
 
Oct 21: FC Steaua București           2  Royal Standard de Liège            0   
  [Dragutinović 68og, Neaga 81]
 
Oct 21: Athletic Club Bilbao          2  Parma FC                           0
  [Gurpegi 6, Del Horno 49]
  
Nov  4: Parma FC                      1  FC Steaua București                0
  [Budel 79]
 
Nov  4: Beşiktaş JK İstanbul          3  Athletic Club Bilbao               1 
  [Ali Günes 26, Carew 63, İbrahim Akin 89; Ezquerro 49]
 
Nov 25:FC  Steaua București           2  Beşiktaş JK İstanbul               1
  [Neaga 3, Ciocoiu 19; İbrahim Akin 88] 
 
Nov 25: Royal Standard de Liège       2  Parma FC                           1     
  [Geraerts 54, Michel 90; Pisanu 44]
 
Dec  1: Beşiktaş JK İstanbul          1  Royal Standard de Liège            1
  [Okan Buruk 30; Bangoura 81]
 
Dec  1: Athletic Club Bilbao          1  FC Steaua București                0     
  [Etxeberria 45]
 
Dec 16: Parma FC                      3  Beşiktaş JK İstanbul               2
  [Gilardino 17, Cardone 36, Degano 60; Okan Buruk 6, Tümer Metin 88]
 
Dec 16: Royal Standard de Liège       1  Athletic Club Bilbao               7
  [Onyewu 14; Ezquerro 6, 9, 55, Yeste 35, Iraola 58p, Del Horno 64, Etxeberria 71]
 
Athletic Club Bilbao           4  3  0  1 11  4  9
FC Steaua București            4  2  0  2  4  3  6
Parma FC                       4  2  0  2  5  6  6
Beşiktaş JK İstanbul           4  1  1  2  7  7  4  
Royal Standard de Liège        4  1  1  2  4 11  4     
 
Group C
 
Oct 21: FK Dnipro Dnipropetrovsk      3  Club Brugge KV                     2   
  [Venhlinskyi 14, 62, Rykun 45; Čeh 37, Balaban 43]
 
Oct 21: Real Zaragoza CD              2  FC Utrecht                         0
  [Villa 77, 82] 
 
Nov  4: FC Utrecht                    1  FK Dnipro Dnipropetrovsk           2
  [Douglas 87; Rotan 12, Semochko 82]
        
Nov  4: FK Austria Wien               1  Real Zaragoza CD                   0
  [Gilewicz 71]
 
Nov 25: FK Dnipro Dnipropetrovsk      1  FK Austria Wien                    0
  [Nazarenko 19]
 
Nov 25: Club Brugge KV                1  FC Utrecht                         0
  [Lange 62]
 
Dec  1: FK Austria Wien               1  Club Brugge KV                     1
  [Gilewicz 50; Lange 90]
 
Dec  1: Real Zaragoza CD              2  FK Dnipro Dnipropetrovsk           1
  [Sávio 9, Generelo 73; Yezerski 2]
 
Dec 16: FC Utrecht                    1  FK Austria Wien                    2
  [Douglas 55; Sionko 14, Rushfeldt 78]
 
Dec 16: Club Brugge KV                1  Real Zaragoza CD                   1
  [Čeh 70; Sávio 40]
 
Dnipro Dnipropetrovsk     4  3  0  1  7  5  9
Real Zaragoza CD          4  2  1  1  5  3  7
FK Austria Wien           4  2  1  1  4  3  7   
Club Brugge KV            4  1  2  1  5  5  5  
FC Utrecht                4  0  0  4  2  7  0
 
Group D
 
Oct 21: SK Dinamo Tbilisi             0  FC Sochaux-Montbéliard             2   
  [Ilan 18, 37]
 
Oct 21: Neos Panionios GS Athina      0  Newcastle United FC                1
  [A.Shearer 86p]
 
Nov  4: Newcastle United FC           2  SK Dinamo Tbilisi                  0
  [A.Shearer 38, Bellamy 56]
 
Nov  4: Sporting CP Lisboa            4  Neos Panionios GS Athina           1
  [Custódio 5, Douala 38, Liédson 79, Hugo Viana 81; Marcora 35]
 
Nov 25: SK Dinamo Tbilisi             0  Sporting CP Lisboa                 4
  [Liedson 7, 30, 59, Hugo Viana 90]
Nov 25: FC Sochaux-Montbéliard        0  Newcastle United                   4      
  [Bowyer 29, Ameobi 46, Bellamy 75, Robert 90]
 
Dec  1: Sporting CP Lisboa            0  FC Sochaux-Montbéliard             1
  [Lonfat 2]
 
Dec  1: Neos Panionios GS Athina      5  SK Dinamo Tbilisi                  2
  [Mantzios 58, 67, 78, Marcora 90, Breška 90; Kakaladze 38, Akhalaia 60]
 
Dec 16: Newcastle United FC           1  Sporting CP Lisboa                 1
  [Bellamy 5; Custódio 39]
 
Dec 16: FC Sochaux-Montbéliard        1  Neos Panionios GS Athina           0
  [Isabey 86]
 
Newcastle United FC            4  3  1  0  8  1 10
FC Sochaux-Montbéliard         4  3  0  1  4  4  9
Sporting CP Lisboa             4  2  1  1  9  3  7
Neos Panionios GS Athina       4  1  0  3  6  8  3
SK Dinamo Tbilisi              4  0  0  4  2 13  0
 
Group E
 
Oct 21: SS Lazio Roma                 1  Villarreal CF                      1   
  [Rocchi 84; José Mari 4]
 
Oct 21: AO Aigaleo-Athina             0  Middlesbrough FC                   1
  [Downing 78]
 
Nov  4: Middlesbrough FC              2  SS Lazio Roma                      0
  [Zenden 16, 71]
 
Nov  4: FK Partizan Beograd           4  AO Aigaleo-Athina                  0
  [Christou 23og, Ilić 56, 61, Vukčević 69]
 
Nov 25: SS Lazio Roma                 2  FK Partizan Beograd                2
  [Di Canio 52, S.Inzaghi 73; Boya 6, 24]
 
Nov 25: Villarreal CF                 2  Middlesbrough FC                   0
  [Guayre 37, Javi Venta 75]
 
Dec  2: FK Partizan Beograd           1  Villarreal CF                      1
  [Tomić 66p; Santi Cazorla 17]
 
Dec  2: AO Aigaleo-Athina             2  SS Lazio Roma                      2
  [Chloros 7, Agritis 54; Muzzi 13, 36]
 
Dec 15: Middlesbrough FC              3  FK Partizan Beograd                0
  [Németh 9, Job 23, Morrison 90]
 
Dec 15: Villarreal CF                 4  AO Aigaleo-Athina                  0
  [Font 13, Guayre 39, Javi Venta 53, Santi Cazorla 64]
 
Middlesbrough FC          4  3  0  1  6  2  9
Villarreal CF             4  2  2  0  8  2  8
FK Partizan Beograd       4  1  2  1  7  6  5
SS Lazio Roma             4  0  3  1  5  7  3
AO Aigaleo-Athina         4  0  1  3  2 11  1
 
Group F
 
Oct 21: KS Amica Wronki               0  Rangers FC Glasgow                 5   
  [Løvenkrands 18, Nacho Novo 58, Ricksen 70, S.Arveladze 73p, Thompson 88]
 
Oct 21: AJ Auxerroise                 0  Grazer AK                          0
 
Nov  4: Grazer AK                     3  KS Amica Wronki                    1
  [Kollmann 32, 61p, 71; Dembiński 27]
 
Nov  4: AZ Alkmaar                    2  AJ Auxerroise                      0
  [Huysegems 4, 18]
 
Nov 25: KS Amica Wronki               1  AZ Alkmaar                         3
  [Dembiński 58p; van Galen 13, Meerdink 37, Huysegems 39]
 
Nov 25: Rangers FC Glasgow            3  Grazer AK                          0
  [Nacho Novo 58, S.Arveladze 86, Namouchi 90]
 
Dec  2: AZ Alkmaar                    1  Rangers FC Glasgow                 0
  [Landzaat 8]
 
Dec  2: AJ Auxerroise                 5  KS Amica Wronki                    1
  [Mignot 1, Pieroni 5, 24, 26, B.Kalou 56; Kryszałowicz 17]
 
Dec 15: Grazer AK                     2  AZ Alkmaar                         0
  [Aufhauser 41, Kollmann 54p]
 
Dec 15: Rangers FC Glasgow            0  AJ Auxerroise                      2
   [B.Kalou 9, 47]
 
AZ Alkmaar                4  3  0  1  6  3  9
AJ Auxerrois              4  2  1  1  7  3  7
Grazer AK                 4  2  1  1  5  4  7
Rangers FC Glasgow        4  2  0  2  8  3  6
KS Amica Wronki           4  0  0  4  3 16  0
 
Group G
 
Oct 21: Sport Lisboa e Benfica        4  SC Heerenveen                      2 
  [Dos Santos 14, Nuno Gomes 32, 78, Karadaş 74; Uğur Yıldırım 49, Huntelaar 53p]
 
Oct 21: KSK Beveren                   1  VfB Stuttgart                      5
  [Romaric N'Dri 86; Cacau 9, 52, Kurányi 39, Lahm 76, Szabics 90+]
 
Nov  4: VfB Stuttgart                 3  Sport Lisboa e Benfica             0
  [Cacau 32, Meißner 52, Kurányi 72]
 
Nov  4: HNK Dinamo Zagreb             6  KSK Beveren                        1 
  [Da Silva 16, Mijatović 25, Zahora 35, 41, Kraničar 56, Mujcin 87; Vleminckx 84]
 
Nov 25: Sport Lisboa e Benfica        2  HNK Dinamo Zagreb                  0
  [Sokota 12, Simão Sabrosa 29p] 
 
Nov 25: SC Heerenveen                 1  VfB Stuttgart                      0
  [Uğur Yıldırım 65]
 
Dec  2: HNK Dinamo Zagreb             2  SC Heerenveen                      2
  [Bošnjak 15, Pranjić 57; Uğur Yıldırım 84, Huntelaar 89p]  
 
Dec  2: KSK Beveren                   0  Sport Lisboa e Benfica             3 
  [Simão Sabrosa 5p, Zahovič 21, 59] 
 
Dec 15: VfB Stuttgart                 2  HNK Dinamo Zagreb                  1
  [Tiffert 15, Meira 75; Bošnjak 66]
 
Dec 15: SC Heerenveen                 1  KSK Beveren                        0
  [Bruggink 26]
 
VfB Stuttgart             4  3  0  1 10  3  9
Sport Lisboa e Benfica    4  3  0  1  9  5  9
SC Heerenveen             4  2  1  1  6  6  7
HNK Dinamo Zagreb         4  1  1  2  9  7  4
KSK Beveren               4  0  0  4  2 15  0       
 
Group H
 
Oct 21: FK Zenit Sankt-Peterburg      5  AEK Athina                         1
  [Arshavin 44, Kerzhakov 48, 54, 68, Denisov 86; Krassas 3]
 
Oct 21: TSV Alemannia Aachen          1  Lille OSC                          0
  [Meijer 67] 
 
Nov  4: Lille OSC                     2  FK Zenit Sankt-Peterburg           1
  [Tafforeau 35, Moussilou 42; Kerzhakov 39]
 
Nov  4: Sevilla FC                    2  TSV Alemannia Aachen               0
  [Aranda 7, Júlio Baptista 77p]
 
Nov 25: FK Zenit Sankt-Peterburg      1  Sevilla FC                         1
  [Arshavin 35; Júlio Baptista 72]
 
Nov 25: AEK Athina                    1  Lille OSC                          2    
  [Amponsah 72; Vitakić 26, Debuchy 63]
 
Dec  2: Sevilla FC                    3  AEK Athina                         2
  [Júlio Baptista 19, 89p, Antoñito 29; Lymberopoulos 10, Tziortziolpoulos 46] 
   
Dec  2: TSV Alemannia Aachen          2  FK Zenit Sankt-Peterburg           2
  [Meijer 25, Blank 90p; Radimov 38pen, Gorshkov 76]
 
Dec 15: Lille OSC                     1  Sevilla FC                         0
  [Moussilou 77]
 
Dec 15: AEK Athina                    0  TSV Alemannia Aachen               2
  [Meijer 56, Gomez 84]
 
Lille OSC                      4  3  0  1  5  3  9
Sevilla FC                     4  2  1  1  6  4  7
TSV Alemannia Aachen           4  2  1  1  5  4  7
FK Zenit Sankt-Peterburg       4  1  2  1  9  6  5
AEK Athina                     4  0  0  4  4 12  0           
 
Round of 32 (Feb 16/17 and 24)
 
Grazer AK                      Middlesbrough FC               2-2     1-2   
 [Bazina 64, Kollmann 79; Zenden 52, Hasselbaink 66]
 [Morrison 18, Hasselbaink 60; Bazina 8]
 
SC Heerenveen                  Newcastle United FC            1-2     1-2  
 [Huntelaar 24; A.Shearer 68, Bowyer 82]
 [Breuer 10og, A.Shearer 25; Bruggink 79p]
 
FC Basel 1893                  OSC Lille Métropole            0-0     0-2
 [Moussilou 37, Ačimović 78p]
  
Parma FC                       VfB Stuttgart                  0-0     2-0 aet
 [Marchionni 100, Pisanu 116]
 
Sporting CP Lisboa             Feyenoord Rotterdam            2-1     2-1
 [Custódio 22, Liédson 36; Goor 11]
 [Hofs 89; Liédson 62, Rochemback 83]
 
TSV Alemannia Aachen           AZ Alkmaar                     0-0     1-2
 [van Galen 62, Mathijsen 80; Meijer 31]
  
FK Austria Wien                Athletic Club Bilbao           0-0     2-1
 [Yeste 19p; Sionko 35, 70]
   
 
FK Partizan Beograd            FK Dnipro Dnipropetrovsk       2-2     1-0
 [Odita 12, 45; Nazareno 28, Rusol 57]
 [Radović 88]
 
 
Valencia CF                    FC Steaua București            2-0     0-2 aet (3-4p) 
 [Di Vaio 38, Aimar Giordano 52]
 [Cristea 50,71]
 
AFC Ajax                       AJ Auxerroise                  1-0     1-3  
 [Maxwell 36]
 [Kalou 31, Cheyrou 55, Mathis 85; Babel 36]
 
PFK CSKA Moskva                Sport Lisboa e Benfica         2-0     1-1   
 [V.Berezutsky 12, Vágner Love 60]
 [Karadaş 63; Ignashevich 49]
 
Fenerbahçe SK İstanbul         Real Zaragoza CD               0-1     1-2   
 [Álvaro 72]
 [Galletti 11, Sávio 71; Alex 88]
 
Panathinaikos AO Athina        Sevilla FC                     1-0     0-2   
 [Vyntra 75]
 [Makukula 83, Adriano 90+2]
 
FK Shakhtar Donetsk            FC Schalke 04 Gelsenkirchen     1-1    1-0   
 [Brandão 86; Ailton 7]
 [Aghahowa 22]
 
PAE Olympiakos SFP Peiraias    FC Sochaux-Montbéliard         1-0     1-0   
 [Okkas 29]
 [Stoltidis 67]
 
FK Dynamo Kyiv                 Villarreal CF                  0-0     0-2
 [Lucho 20, Santi Cazorla 31]
  
Round of 16 (Mar 10 and 16/17)
 
Middlesbrough FC               Sporting CP Lisboa             2-3      0-1
 [Jobb 79, Riggott 86; Pedro Barbosa 49, Liédson 53, Douala 65]
 [Pedro Barbosa 89]
 
Sevilla FC                     Parma FC                       0-0     0-1
 [Cardone 19]
  
FC Steaua București            Villarreal CF                  0-0     0-2
 [José Mari 19, Riquelme 62p]
 
Lille OSC                      AJ Auxerroise                  0-1     0-0
 [Akale 45]
 
PAE Olympiakos SFP Peiraias    Newcastle United FC            1-3     0-4 
 [P.Đorđević 15p; A.Shearer 12p, Robert 34, Kluivert 69]
 [Dyer 18, A.Shearer 45, 69, Bowyer 54]
 
FK Shakhtar Donetsk            AZ Alkmaar                     1-3     1-2
 [Matuzalém 45; Nelisse 27, Mathijsen 51, Pérez 90p]
 [van Galen 9, Meerdink 65; Elano 66]
 
FK Partizan Beograd            PFK CSKA Moskva                1-1     0-2   
 [Tomić 83p; Aldonin 18]
 [Daniel Carvalho 68, Vágner Love 84p]
 
FK Austria Wien                Real Zaragoza CD               1-1     2-2 
 [Rushfeldt 52; Savio 74]
 [Villa 59, Galletti 63; Papac 6, Dosumnu 12]
 
Quarter-Finals (Apr 7 and 14)
 
PFK CSKA Moskva                AJ Auxerroise                  4-0     0-2
 [Odiah 21, Ignashevich 63p, Vágner Love 71, Gusev 77]
 [Lachuer 9, Kalou 78]
 
Newcastle United FC            Sporting CP Lisboa             1-0     1-4
 [A.Shearer 37]
 [Niculae 40, Sá Pinto 71, Beto 76, Rochemback 90+1; Dyer 20]
 
FK Austria Wien                Parma FC                       1-1     0-0
 [Mila 61; Pisanu 34]
 
Villarreal CF                  AZ Alkmaar                     1-2     1-1
 [Riquelme 13; Landzaat 11, Nelisse 74]
 [Pérez 8; Lucho 72]
 
Semi-Finals (Apr 28 and May 5)
 
Parma FC                       PFK CSKA Moskva                0-0     0-3
[Daniel Carvalho 10, 53; V.Berezutsky 60]
 
Sporting CP Lisboa             AZ Alkmaar                     2-1     2-3 aet
 [Doula 37, Pinilla 80; Landzaat 36]
 [Pérez 6, Huysegems 79, Jaliens 108; Liédson 45+4, Miguel Garcia 120+2]
 
Final (May 18, Estádio José Alvalade, Lisboa)
 
Sporting CP Lisboa             PFK CSKA Moskva                1-3
 
Rogério 29; A.Berezutsky 56, Zhirkov 65, Vágner Love 75
 
Referee: Graham Pol ENG
 
Sporting CP Lisboa                            PFK CSKA Moskva
 
Ricardo                                       Igor Akinfeev
Pedro Barbosa                                 Sergei Ignashevich
Sá Pinto                                      Aleksei Berezutsky
(Niculae 73)                                  Daniel Carvalho
Joseph Enakarihe                              (Deividas Šemberas 82)
Miguel Garcia                                 Ivica Olić
Beto                                          (Miloš Krasić 67)                                              
Fábio Rochenback                              Vágner Love
João Moutinho                                 Chidi Odiah
(Hugo Viana 88)                               Yuri Zhirkov
Liédson                                       Evgeni Aldonin
Rogério                                       (Rolan Gusev 86)
(Roudolphe Douala 80)                         Vasili Berezutsky
Rodrigo Tello                                 Elvir Rahimić
 
Coach: José Peseiro POR                       Coach: Valery Gazzaev RUS
 
Referee: Graham Poll (ENG)